Alergia u kota. Jak sobie z nią radzić?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Alergia u kota to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinetach weterynaryjnych. Czasami przebiegają one w łagodny, prawie niezauważalny sposób, ale mogą też być bardzo uciążliwe, wpływając negatywnie na jakość życia naszego pupila. Co warto o nich wiedzieć?

Jakie są objawy alergii u kotów?

U kotów możemy wyróżnić zarówno alergie pokarmowe, jak i skórne, między innymi atopowe zapalenie skóry. Nierzadko mamy do czynienia z wrodzoną skłonnością danego organizmu i wytwarzaniem przeciwciał nawet na niskie stężenie alergenów. Spotyka to zarówno koty rasowe, jak i dachowce. Jakie objawy obserwujemy u naszych czworonogów? Pojawiają się krostowate wypryski oraz rany, z których sączy się płyn. Koty odczuwają wzmożony świąd skóry, intensywnie się drapiąc oraz wygryzają się w okolicach łap, pachwin czy grzbietu. Alergii towarzyszyć może zapalenie spojówek, objawy alergiczne dotyczące nosa, a nawet astma oskrzelowa. Jest wiele rodzajów alergenów i wiele dostępnych terapii – warto więc przede wszystkim poznać przyczynę złego samopoczucia naszego kota. 

Alergiczne pchle zapalenie skóry czyli APZS

Jest to bardzo częste schorzenie skóry. Objawy nasilają się latem i trwają, aż do późnej jesieni. Nawet jeżeli nie widzimy na ciele naszego kota pcheł, mogą one znajdować się wśród gęstej sierści, a ich jad powoduje silną reakcję alergiczną. Leczenie AZPS skupia się głównie na walce z pasożytami. Wybierać możemy spośród wielu preparatów przeciwpchelnych dostępnych na rynku  – może to być obroża dla kota, aerozol czy też środek do zakraplania na skórę. Jednak samo pozbycie się szkodników nie rozwiąże problemu z alergią. Powinno się również odczulić kota, stosując przeciwzapalne środki sterydowe. 

Atopowe zapalenie skóry u kotów

AZS u kotów najczęściej ma związek z alergenami wziewnymi – mogą to być roztocza, pyłki drzew i traw, grzyby czy naskórek. Pierwsze objawy alergii wykazują już małe koty, między 6 a 24 miesiącem życia. Objawy najczęściej pojawiają się na skórze w postaci świądu, ale mogą też występować ze strony układu oddechowego, na przykład jako kichanie lub astma. Aby zminimalizować przykre objawy, w miarę możliwości powinno się unikać kontaktu kota z uczulającym go alergenem. Gdy alergia obejmuje zapalenie uszu oraz spojówek stosuje się specjalne krople do oczu dla kota. Skuteczną metodą jest też odczulanie oraz terapia, która polega na stosowaniu leków przeciwhistaminowych, przeciwświądowych oraz sterydów. 

Alergie pokarmowe u kotów

Alergia pokarmowa może dawać podobne objawy jak AZS. Często pojawiają się też miejscowe wyłysienia, zapalenie opuszków palcowych czy zapalenie warg. Kot może nawet tracić sierść z całego ciała, a rany mogą ulegać zakażeniu grzybiczemu lub bakteryjnemu. Alergia pokarmowa nierzadko objawia się też biegunką oraz wymiotami. Czym jest spowodowana? Między innymi produktami przeznaczonymi dla człowieka. Często alergenami są również jaja, wątróbka wieprzowa lub zboża, które nierzadko posiada w swoim składzie sucha karma dla kota. Jeżeli wykluczyliśmy inne przyczyny świądu, takie jak pchły czy pasożyty, warto zastosować dietę eliminacyjną. Może opierać się ona głównie na jagnięcinie lub mięsie z królika, które jest najmniej alergizujące. Jeżeli podejrzewamy, że nasz kot może mieć alergie na krowie mleko, warto sprawdzić czy mokra karma dla kota, którą kupujemy, nie ma w swoim składzie laktozy. Na rynku znajdziemy też specjalne karmy dla alergików, które zawierają hydrolizaty białkowe. 

Alergia kontaktowa u kota

Ten rodzaj alergii dosyć łatwo rozpoznać, ponieważ daje natychmiastową reakcję na skutek kontaktu z alergenem. Zmiana na skórze może pojawiać się w miejscu kontaktu i prowadzi do uporczywego drapania, wylizywania zmienionych chorobo miejsc czy do wyłysień. Narażone na ten typ alergii są pupile, które posiadają gumowe zabawki dla kota bez atestu. Znajdujące się w składzie związki chemiczne mogą powodować bardzo silną reakcję obronną organizmu. Inne akcesoria, takie jak legowisko dla kota, kuweta czy szelki dla kota również mogą powodować bezpośrednią reakcję alergiczną. W tym przypadku najlepiej wyeliminować wszystko, co może być przyczyną przykrych objawów. Poleca się też kupowanie artykułów, z którymi nasz pupil ma bezpośredni kontakt – takich jak drapaki dla kota czy ubranka dla kota tylko od zaufanych producentów. Powinny one być przeznaczone dla zwierząt domowych i posiadać specjalne atesty. 

Alergia u kota potrafi uprzykrzyć życie czworonoga i wzbudzić niepokój u jego właściciela. Jeżeli jest to możliwie, należy jak najszybciej wyeliminować alergen ze środowiska kota. U zwierzaka możemy też wykonać testy podskórne oraz zastosować dodatkowe terapie odczulające. 

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *