Agresywny kot – Dlaczego kot gryzie?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Od zawsze marzyłeś o kocim pieszczochu, jednak twój pupil nieskory jest do przytulania? Co więcej, zamiast łasić się do właściciela, zachowuje się agresywnie gryząc i drapiąc? Agresywny Kot, który atakuje swoich opiekunów to bardzo poważny problem, jednak nie powinniśmy z tego powodu decydować się na oddanie zwierzaka. Aby rozwiązać ten problem, warto znaleźć odpowiedź na pytanie : dlaczego kot gryzie ?

Agresja u kota czy odruchy łowieckie?

Zanim zaczniemy wyjaśniać przyczynę kociej agresji, warto nauczyć się odróżniać dwa rodzaje kocich zachowań. Dlaczego kot gryzie po nogach przechodzące osoby, atakuje turlającą się piłkę lub wyskakuje za drzwi z pazurkami ? Często tak właśnie wygląda polowanie. Są to całkiem naturalne, kocie zachowanie, chociaż nierzadko takie sytuacją są nieprzyjemne, albo kłopotliwe. Świadczą one, że nasz kot ma silny instynkt łowiecki, a my nie zadbaliśmy o jego rozładowanie w bardziej pozytywny sposób. Warto więc dostarczyć kotu odpowiednią ilość ruchu. Nieocenioną pomocą okażą się zabawki dla kota, które symulują polowania. Jeżeli mieszkamy w bloku i nasz kot nie wychodzi na dwór, warto zainwestować w szelki dla kota, aby organizować spacery do parku. W ten sposób z łatwością wyeliminujemy negatywne zachowania.

Czemu kot gryzie ? – nieprawidłowa socjalizacja

Agresywny kot to bardzo często skutek niewłaściwej socjalizacji. Brak odpowiedniego wychowania sprawia, że naszemu pupilowi brakuje umiejętności życia z człowiekiem. Nie nauczył się, że nie powinien gryźć swojego właściciela, a wbijanie zębów w naszą nogę nie jest dobrym pomysłem na zabawę. Często powodem nieprawidłowej socjalizacji jest zabranie kociaka zbyt wcześnie od mamy. Nie powinno się brać do domu kotów, które mają mniej niż 12 tygodni. Obcując z rodzeństwem oraz kocią mamą uczy się on, że w zabawie nie wolno drapać ani gryźć. Aby zadbać o jego odpowiednią socjalizację, nie możemy prowokować go do używania pazurów ani zębów w trakcie zabawy. 

Dlaczego koty gryzą ? – problemy ze zdrowiem 

Odpowiedzią na pytanie, dlaczego kot mnie gryzie mogą być też problemy zdrowotne. Choroby potrafią w bardzo drastyczny sposób zmienić zachowanie naszego mruczka. Ból, który codziennie towarzyszy kotu, może potęgować w nim frustracje, która będzie objawiała się niespodziewanymi atakami na człowieka. Również choroby takie jak padaczka, nowotwór, a nawet wścieklizna mogą być przyczyną agresywnych zachowań. Jeżeli więc nasz spokojny kot nagle stał się agresywny i negatywne zachowania nasilają się, najpierw powinniśmy odwiedzić gabinet weterynaryjny. 

Agresywne koty – reakcja na strach i stres

Nierzadko zdarza się, że kocia agresja spowodowana jest reakcją na stres lub strachem. Mogą to być duże zmiany w otoczeniu, pojawienie się nowego zwierzaka, wizyta gości, a nawet odgłos suszarki do włosów czy odkurzacza. Kot, który się denerwuje lub czuje lęk, nie jest w stanie określić powagi sytuacji, może nawet czuć, że musi walczyć o życie. Agresja w tym przypadku jest ostatnią deską ratunku. Co warto więc zrobić? Musimy poznać charakter naszego pupila oraz czynniki, które wzbudzają w nim strach. Poznanie słabych punktów pomoże wykluczyć albo chociaż ograniczyć sytuacje, które wywołują stres. Agresywne koty to często niewykastrowane kocury albo kotki, które dopiero co urodziły. W ten sytuacji, aby zapobiec agresywnym zachowaniom, zaleca się kastrację oraz sterylizację kotów. 

Gdy koty się biją

Czasami zdarza się, że agresywne zachowania pojawiają się w stosunku do innych kotów, a nie właściciela. Przyczyną może być zazdrość, instynkt terytorialny lub buzujące hormony. Warto jednak pamiętać, aby nigdy nie rozdzielać bijących się kotów gołymi rękami. Pomocą nierzadko okazuje się woda albo głośny dźwięk, taki jak klaśnięcie dłońmi czy rzucenie kluczy na ziemię. Jeżeli do walk dochodzi, ponieważ w domu pojawił się nowy kot, należy pamiętać, że taka sytuacja może trwać nawet do kilku miesięcy. Drugiego kota należy wprowadzać stopniowo. Powinno się też zadbać, aby w domu znalazło się oddzielne legowisko dla kota oraz dodatkowa kuweta dla kota, która zapewni im prywatność. 

Jak poskromić agresywnego kota?

Jeżeli ustaliliśmy przyczynę agresywnych zachowań, należy okazać dużo cierpliwości oraz konsekwencji. Negatywne zachowania powinniśmy ignorować – jeżeli w trakcie zabawy nasz pupil zaczyna nas gryźć, to natychmiastowo przerywamy zabawę. Natomiast nagradzać warto pozytywne zachowania. Tutaj przyda się ulubiona karma dla kota lub jego przysmaki. Nagrodą mogą być też pieszczoty oraz miłe słowa. Jeżeli nasz mruczek odczuwa stres lub strach, to w pierwszej kolejności musimy usunąć źródło problemu. Nigdy nie należy karać go za złe zachowania, co mogłoby tylko potęgować agresywne zachowania oraz oddalać czworonoga od właściciela. W niektórych sytuacjach można poprosić lekarza weterynarii o leki uspokajające. Jednak w każdej sytuacji, gdy mamy do czynienia z agresywnymi zachowaniami u kota, należy postępować z cierpliwością oraz wyrozumiałością. Z pewnością nasze wysiłki zostaną nagrodzone, a nasz mruczek stanie się naszym najlepszym przyjacielem.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *