Border Collie – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 8 minuty

Border Collie to jedna z najinteligentniejszych i najbardziej wszechstronnych ras psów pasterskich na świecie. Zdolny do wykonywania złożonych poleceń i prac, takich jak pasterstwo, posłuszeństwo, agility i wiele innych, jest to pies, który z pewnością zrobi wrażenie na swoim właścicielu. W tym artykule przeanalizujemy charakterystyczne cechy Border Collie, w tym opis rasy, charakter, umiejętności, jak go wychować i wyszkolić, ceny, wady i zalety, zdrowie, choroby i pielęgnację, historię rasy, wzorzec psa rasy Border Collie oraz wiele ciekawostek.

Border Collie – opis i wygląd rasy

Border Collie to pies o średniej wielkości, o umięśnionej budowie i eleganckiej sylwetce. Jego sierść jest długa i gęsta, z charakterystyczną białą łatką na karku. Border Collie występuje w różnych kolorach, w tym czarnym, brązowym, białym i różnych odcieniach brązu. Wysokość w kłębie wynosi od 46 do 56 cm, a waga wynosi od 12 do 20 kg.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy Border Collie

Border Collie to pies o niezwykle inteligentnym i skomplikowanym charakterze. To pies pracowity i poświęcony, który kocha swojego właściciela i jest lojalny wobec swojej rodziny. Potrafi być łagodny i przyjazny, ale jednocześnie jest bardzo aktywny i potrzebuje dużo ruchu i aktywności. Jest to pies, który lubi być aktywny i ma wiele energii do wykorzystania. Border Collie jest również bardzo wrażliwy i potrzebuje dużo uwagi ze strony swojego właściciela.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Border Collie to pies pasterski, a to oznacza, że jest z natury bardzo inteligentny i potrafi pracować w trudnych warunkach. To pies, który potrzebuje zadania do wykonania i jest bardzo zmotywowany do wykonywania swojej pracy. Border Collie potrafi nauczyć się wiele różnych umiejętności, takich jak pasterstwo, agility, posłuszeństwo, a nawet aportowanie.

Jaką ma osobowość?

Border Collie jest bardzo inteligentnym i złożonym psem, który potrzebuje dużo uwagi i aktywności. Jest to pies pracowity i poświęcony, który kocha swojego właściciela i jest bardzo lojalny wobec swojej rodziny. Border Collie jest również wrażliwy i potrzebuje dużo uwagi ze strony swojego właściciela. Może być łagodny i przyjazny, ale jednocześnie potrzebuje dużo ruchu i aktywności. Border Collie może być wobec obcych nieco nieufny, ale zazwyczaj szybko się do nich przyzwyczaja. Potrafią być również wspaniałymi towarzyszami dla dzieci i innych zwierząt domowych, pod warunkiem odpowiedniego wyszkolenia i socjalizacji.

Border Collie – jak wyszkolić i wychować?

Border Collie to pies, który wymaga konsekwentnego i odpowiedzialnego podejścia do szkolenia i wychowania. Wczesne szkolenie i socjalizacja są kluczowe dla zapewnienia, że Border Collie będzie dobrze przystosowany do życia w domu i w społeczeństwie. Podczas szkolenia należy pamiętać, że Border Collie jest bardzo inteligentny i zmotywowany do pracy, ale jednocześnie jest wrażliwy i potrzebuje pozytywnego wzmocnienia.

Dla kogo nadaje się Border Collie?

Border Collie to pies dla osób, które mają czas i zasoby na zapewnienie mu odpowiedniego wyszkolenia i aktywności. Wymaga on dużo ruchu i aktywności, więc idealnie nadaje się dla ludzi, którzy cenią sobie aktywny styl życia i mają dostęp do terenów zielonych. Border Collie może być również odpowiedni dla rodzin z dziećmi, ale należy pamiętać, że wymaga on odpowiedniego szkolenia i socjalizacji.

Border Collie – cena

Cena Border Collie może się różnić w zależności od wieku, pochodzenia i umiejętności psa. Średnia cena za szczenię Border Collie w Polsce wynosi od 2000 do 4000 złotych, natomiast za dorosłego psa cena może wynosić od 3000 do 8000 złotych.

Wady i zalety

Wady

Border Collie to rasa psów, która ma swoje wady. Na przykład, są to psy, które wymagają dużej ilości ruchu i stymulacji psychicznej, a więc jeśli nie zapewnisz im odpowiedniej ilości zajęć, mogą stać się niespokojne i zaczynać niszczyć twoje mienie. Wskazane jest, aby Border Collie miał codziennie co najmniej 2-3 godziny ćwiczeń fizycznych i psychicznych, aby zachować jego równowagę i spokój.

Kolejną wadą może być fakt, że Border Collie jest rasą, która może cierpieć na lęk separacyjny. Są to psy, które bardzo silnie przywiązują się do swojego opiekuna i potrzebują stałego kontaktu z człowiekiem. Jeśli zostawisz go na dłuższy czas bez opieki, może to prowadzić do zachowań destrukcyjnych lub innych objawów lęku.

Zalety

Mimo to Border Collie ma wiele zalet, które przeważają nad wadami. Są to psy inteligentne, łatwe do szkolenia i zawsze chętne do nauki nowych rzeczy. Z ich niesamowitymi umiejętnościami w pasterskiej pracy, Border Collie są również znakomitymi towarzyszami na wycieczkach i w innych formach aktywności na świeżym powietrzu. Są to psy, które szybko się uczą i bardzo chętnie wykonują polecenia, co sprawia, że są świetnymi kandydatami do różnych form treningu.

Inną zaletą Border Collie jest fakt, że są to psy wyjątkowo przyjazne i oddane swojemu opiekunowi. Są one bardzo czujne i potrafią doskonale czytać emocje swojego właściciela. Dzięki temu stanowią wspaniałych towarzyszy życia dla rodzin z dziećmi lub dla osób starszych.

Ostatnią zaletą, o której warto wspomnieć, jest fakt, że Border Collie to rasa psów o niskiej skłonności do chorób dziedzicznych. Są to psy, które rzadko cierpią na choroby genetyczne, a zwykle żyją długo i zdrowo. Jednak jak każda rasa psa, Border Collie wymaga odpowiedniej opieki weterynaryjnej oraz prawidłowej diety i regularnych badań, aby zapewnić mu długie i zdrowe życie.

Border Collie – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Border Collie to rasa psów, która jest zwykle zdrowa i żyje dość długo, ale jak każda rasa, są narażone na pewne choroby dziedziczne i problemy zdrowotne. Aby zapewnić swojemu Border Collie długie i zdrowe życie, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach pielęgnacji i opieki nad psem.

Żywienie

Ważnym aspektem opieki nad Border Collie jest dieta. Są to psy, które potrzebują odpowiedniej ilości białka, tłuszczu i węglowodanów w swoim jedzeniu, aby utrzymać dobrą kondycję i zdrowie. Dobrym pomysłem jest karmienie ich dietą bogatą w białko zwierzęce, na przykład mięsem, rybami i jajkami. Ważne jest również, aby unikać karmienia psa nadmiarem cukrów i tłuszczów, które mogą prowadzić do otyłości i chorób serca.

Pielęgnacja

Border Collie to rasa psów, która wymaga regularnej pielęgnacji, aby utrzymać dobrą kondycję skóry i sierści. Należy szczotkować sierść raz lub dwa razy w tygodniu, aby usunąć martwe włosy i zapobiec plątaniu się sierści. Ważne jest również, aby regularnie kąpać psa, aby utrzymać jego higienę. Należy pamiętać, że nadmierne kąpiele mogą prowadzić do utraty naturalnych olejków z sierści psa, co może prowadzić do podrażnień skóry.

Choroby

Border Collie są podatne na pewne choroby dziedziczne, które warto mieć na uwadze. Jedną z najczęstszych chorób jest dysplazja stawów biodrowych, która może prowadzić do trudności w poruszaniu się i bólu. Inną chorobą, na którą są podatne, jest epilepsja, która może prowadzić do napadów i innych poważnych problemów zdrowotnych. Istnieją również inne choroby, na które są narażone, takie jak choroby oczu, choroby serca i choroby neurologiczne.

Akcesoria i wyposażenie

Border Collie to rasa psów, która wymaga dużo ruchu i stymulacji psychicznej, dlatego ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednie akcesoria i wyposażenie, które pomogą mu w zabawie i ćwiczeniach. Na przykład, frisbee, piłki i interaktywne zabawki dla psów mogą być doskonałym sposobem na zapewnienie psu odpowiedniej ilości ruchu i stymulacji. Ważne jest również, aby zapewnić psu wygodne i bezpieczne legowisko, a także odpowiednie akcesoria do pielęgnacji.

Historia psa rasy border collie

Początki

Historia psa rasy Border Collie jest bardzo interesująca i sięga daleko w przeszłość. Początki tej rasy sięgają około XVIII wieku, kiedy to w Szkocji hodowcy potrzebowali psów, które pomagały w pracy na farmach, a w szczególności w pasterstwie. Pierwotnie psy te nazywano Scottish Sheepdogs, ale po pewnym czasie nazwa została zmieniona na Border Collies, ponieważ pochodziły one z obszaru przygranicznego między Szkocją a Anglią, zwanego Border Region.

Pierwsze pisemne wzmianki na temat psów rasy Border Collie pojawiły się w połowie XIX wieku, ale dopiero na początku XX wieku zaczęły się pojawiać pierwsze próby ujednolicenia rasy. W tym czasie wyłoniła się grupa hodowców, którzy postanowili stworzyć rasę, która byłaby idealna dla pracy na farmach. W 1906 roku powstał pierwszy klub hodowców Border Collie, który miał na celu promowanie i rozwijanie rasy.

Rozwój rasy

W kolejnych latach Border Collie stały się coraz bardziej popularne, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w innych krajach. Podczas II wojny światowej wiele psów tej rasy zostało wykorzystanych do celów wojskowych, co przyczyniło się do ich rozprzestrzenienia na całym świecie.

Obecnie

Obecnie Border Collie są jednymi z najbardziej popularnych ras psów na świecie, a ich popularność stale rośnie. W 1995 roku powstała Międzynarodowa Federacja Border Collie, która ma na celu promowanie rasy i ustalanie standardów hodowlanych.

Warto zaznaczyć, że pomimo swojego bogatego dziedzictwa hodowlanego, Border Collie nie są jeszcze uznawane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) jako odrębna rasa. Wiele krajów, w tym Stany Zjednoczone, uznaje Border Collie jako oddzielną rasę, ale w Europie i na innych kontynentach uznawane są one jako odmiana collie.

Pomimo tego, Border Collie są niezwykle popularne i doceniane na całym świecie, zarówno ze względu na swoje doskonałe umiejętności pasterskie, jak i na swoją inteligencję, łagodny charakter i lojalność wobec swoich właścicieli.

Wzorzec psa rasy border collie

Wzorzec rasy Border Collie to zbiór cech i parametrów, które musi spełniać pies tej rasy, aby został uznany za rasowego i dopuszczony do wystaw psów. Wzorzec jest ustalany przez organizacje kynologiczne na podstawie standardów FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna).

Border Collie to pies o średniej wielkości i eleganckim wyglądzie. Wysokość w kłębie dla samców wynosi od 48 do 56 cm, a dla samic od 46 do 53 cm. Masa ciała powinna być proporcjonalna do wysokości psa. Border Collie ma umięśnioną i zwartą budowę ciała, co pozwala mu na szybkie i zwinne poruszanie się.

Głowa Border Collie jest proporcjonalna do ciała i ma kształt klina. Nos jest czarny, chyba że pies ma biały kolor sierści lub jest ona trójkolorowa, wtedy nos może być brązowy. Oczy są średniej wielkości, owalne i umieszczone dość szeroko. Ich kolor może być brązowy, niebieski, zielony lub różowy. Uszy są średniej wielkości, stojące lub półstojące, a ich ruchomość wyraża emocje psa.

Sierść Border Collie jest gęsta, dwuwarstwowa i o średniej długości. Warstwa wierzchnia jest miękka i lekko falowana, a podszerstek gęsty i krótki. Dopuszczalne są wszystkie kolory i ich kombinacje, z wyjątkiem czekoladowego i marmurkowego.

Charakterystyczne dla Border Collie jest ich inteligencja, energiczność i pracowitość. Wzorzec rasy opisuje również ich temperament jako ożywiony, zrównoważony i pełen entuzjazmu. Border Collie to psy bardzo towarzyskie, uwielbiające ludzi i chętne do pracy. Są one wytrwałe i mają w sobie niesamowitą pasję, dzięki której świetnie sprawdzają się jako psy pasterskie, ale także jako psy do sportów psich.

Border Collie – ciekawostki o rasie

Border Collie to rasa, która jest bardzo ciekawa i pełna fascynujących faktów. Oto kilka z nich:

 • Najinteligentniejszy pies na świecie:
  Border Collie uznawany jest za jednego z najinteligentniejszych psów na świecie. Ich inteligencja pozwala na szybkie przyswajanie nowych umiejętności i łatwe przyswajanie szkolenia.
 • Border Collie a rekord Guinessa:
  W 2011 roku Border Collie o imieniu Chaser ustanowił rekord Guinessa, dowodząc, że jest w stanie rozpoznać ponad tysiąc nazw przedmiotów.
 • Jako bohaterowie:
  Border Collie nie tylko są świetnymi psami pasterskimi, ale także bohaterami w innych dziedzinach. Na przykład w 2018 roku Border Collie o imieniu Gavel stał się „najbardziej znienawidzonym psem w Australii” po tym, jak został usunięty ze szkolenia policyjnego za zbyt przyjazne podejście do ludzi.
 • Jako gwiazdy filmowe:
  Border Collie pojawiają się często w filmach i reklamach ze względu na swoje piękne umaszczenie i inteligencję. Na przykład, w filmie „Babe”, Border Collie o imieniu Fly pomagała świnię zdobyć nagrodę na konkursie pasterskim.
 • Jako światowe dziedzictwo:
  W 2020 roku rasa Border Collie została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, co potwierdza jej wartość jako kulturowego i historycznego symbolu.
 • Border Collie towarzyszami sportowców:
  Wielu sportowców, takich jak biegacze i rowerzyści, decyduje się na posiadanie Border Collie jako swojego towarzysza, ponieważ potrzebują one dużo ruchu i aktywności, co jest idealne dla osób, które uprawiają sport.
 • Jako przyjaciele dla dzieci:
  Border Collie to również doskonały wybór dla rodzin z dziećmi, ponieważ są łagodni i cierpliwi. Oczywiście, jak w przypadku każdej rasy psów, zawsze należy nadzorować interakcje dziecka z psem.
 • Border Collie w różnych krajach:
  W różnych krajach rasa Border Collie może się różnić, szczególnie w zależności od tego, czy jest wykorzystywana do pracy pasterskiej czy sportów. Na przykład w Stanach Zjednoczonych Border Collie wykorzystywany jest częściej w konkurencjach agility, podczas gdy w Wielkiej Brytanii jest to przede wszystkim pies pasterski.

Podsumowanie

Border Collie to wyjątkowa rasa psa, która wymaga odpowiedniej opieki, ale może być wspaniałym towarzyszem zarówno dla osób aktywnych, jak i tych szukających psa do towarzystwa. Są inteligentne, zmotywowane do pracy i bardzo przyjazne, co sprawia, że są idealnymi partnerami dla ludzi, którzy są gotowi zainwestować czas i energię w szkolenie i opiekę nad nimi. Jednak przed podjęciem decyzji o zakupie psa rasy Border Collie, należy dokładnie zastanowić się, czy jest to odpowiednia rasa dla Ciebie i Twojego stylu życia.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *