Borelioza u psa (babeszjoza) – objawy i metody leczenia

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Czym jest psia borelioza?

Borelioza psia to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie z rodzaju Borrelia, przenoszone przez kleszcze Ixodes. Nazywana również chorobą z Lyme, jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń zakaźnych u psów, które dotyka nie tylko zwierzęta, ale również ludzi. Bakterie te, po wniknięciu do organizmu psa, rozprzestrzeniają się, powodując stan zapalny w różnych narządach i układach.

Chociaż borelioza jest znana głównie z obszarów leśnych i wiejskich, gdzie kleszcze są bardziej powszechne, zdarza się, że psy z miast również zarażają się tą chorobą. To dlatego każdy właściciel psa powinien znać objawy boreliozy i wiedzieć, jak działać, gdy podejrzewa, że jego pies może być zarażony.

Borelioza u psa: jak się nazywa?

Borelioza u psa, często określana także jako choroba z Lyme, to termin, który swój początek bierze od miasteczka Lyme w stanie Connecticut w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam, w latach 70-tych XX wieku, po raz pierwszy zidentyfikowano tę chorobę u ludzi. W kręgach medycyny weterynaryjnej borelioza jest często określana jako „boreliozę psią” lub „borreliosis canis”, co w tłumaczeniu oznacza boreliozę u psa.

Nazewnictwo „choroba z Lyme” jest powszechnie używane na całym świecie, a sama nazwa zyskała rozpoznawalność dzięki szerokiemu zakresowi objawów i skutków zdrowotnych, jakie może wywołać. Mimo to, choć nazwa choroby jest szeroko znana, sama borelioza jest często niediagnozowana lub pomijana, a jej prawdziwe skutki dla zdrowia zarówno ludzi, jak i psów, są często niedoceniane.

Istotne jest jednak, aby właściciele psów byli świadomi tej choroby, jej objawów oraz potencjalnych skutków dla zdrowia ich czworonożnych przyjaciół. Choć nazwa może brzmieć skomplikowanie, zrozumienie czym jest borelioza u psa jest kluczowe dla utrzymania ich zdrowia i dobrego samopoczucia.

Jak dochodzi do zakażenia boreliozą u psów?

Zakażenie boreliozą u psów zachodzi przez ugryzienie kleszcza z rodzaju Ixodes, który jest nosicielem bakterii Borrelia. Gdy kleszcz ugryzie psa, może przenieść bakterie do krwiobiegu zwierzęcia. Warto zaznaczyć, że transmisja bakterii nie następuje natychmiast – zazwyczaj kleszcz musi być przyczepiony do skóry psa przez około 24-48 godzin, aby doszło do zakażenia.

Kleszcze te są szczególnie aktywne w ciepłych miesiącach, od wiosny do jesieni. Niemniej jednak, w ciepłych rejonach, mogą być aktywne przez cały rok, co zwiększa ryzyko zakażenia boreliozą.

Pies + kleszcz = borelioza?

Chociaż ugryzienie kleszcza może prowadzić do boreliozy u psa, nie każdy ugryziony pies zachoruje. Jak już wspomniano, kleszcz musi być przyczepiony do psa przez określony czas, aby mogło dojść do zakażenia. Co więcej, nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii Borrelia.

Mimo to, każde spotkanie z kleszczem stanowi ryzyko. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać psa pod kątem obecności kleszczy, szczególnie po spacerach w miejscach, gdzie te pasożyty są powszechne.

Objawy boreliozy u psa

Objawy boreliozy u psa mogą być różne i zależą od stopnia zaawansowania choroby. W początkowej fazie zarażenia, pies może nie wykazywać żadnych symptomów, co utrudnia wczesne wykrycie choroby.

Jednakże, w miarę postępu infekcji, mogą pojawić się pierwsze oznaki choroby. Pies z boreliozą może mieć gorączkę, być apatyczny, mniej aktywny i mogą wystąpić u niego problemy z apetytem. Ponadto, pies może mieć problem z poruszaniem się, co wynika z zapalenia stawów – jednego z najczęstszych objawów boreliozy. Opuchnięte, bolesne stawy mogą skutkować niechęcią do ruchu, sztywnością, czy nawet kulawizną.

W późniejszych stadiach boreliozy u psa, mogą pojawić się poważniejsze objawy, które są wynikiem rozprzestrzenienia się bakterii Borrelia po różnych organach i układach w ciele psa. Zalicza się do nich między innymi: problemy z układem nerwowym, niewydolność nerek czy zaburzenia rytmu serca. Niestety, te poważne komplikacje często pojawiają się wówczas, gdy borelioza jest już w zaawansowanym stanie.

Często właściciele psów nie są świadomi, że ich zwierzę może być zarażone boreliozą, zwłaszcza jeśli początkowo pies nie wykazuje wyraźnych objawów. Dlatego tak ważne jest regularne przeprowadzanie kontroli weterynaryjnych i szczególna czujność, jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące zmiany w zachowaniu lub samopoczuciu naszego czworonożnego przyjaciela.

Pamiętajmy, że wczesne wykrycie boreliozy znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie i powrót do pełnej sprawności. Dlatego, jeżeli podejrzewasz boreliozę u swojego psa, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza.

Diagnostyka boreliozy u psa

Diagnostyka boreliozy u psa może być wyzwaniem, ze względu na szeroki zakres objawów, które mogą naśladować inne choroby. Właściwe zdiagnozowanie boreliozy wymaga szczegółowego wywiadu z właścicielem psa, pełnego badania klinicznego zwierzęcia, a także odpowiednich badań laboratoryjnych.

Podczas wywiadu, weterynarz zapyta o historię kontaktu psa z kleszczami, jego wcześniejsze choroby, a także o obserwowane objawy. Będzie chciał dowiedzieć się o zmianach w zachowaniu psa, jego aktywności, apetycie czy ewentualnych problemach z poruszaniem się.

Badanie kliniczne może obejmować ogólne badanie kondycji psa, badanie stawów, ocenę stanu skóry, a także badania dodatkowe takie jak badanie krwi czy moczu. W przypadku podejrzenia boreliozy, weterynarz może zdecydować o wykonaniu badań serologicznych, które pomogą potwierdzić obecność przeciwciał przeciwko Borrelia w krwi psa.

Jednym z najważniejszych elementów diagnozowania boreliozy jest badanie serologiczne, które polega na wykrywaniu w surowicy krwi psa przeciwciał przeciwko bakteriom Borrelia. Najpopularniejszymi testami serologicznymi są test ELISA i Western Blot. Często, po otrzymaniu pozytywnego wyniku w teście ELISA, weterynarz zaleca wykonanie testu Western Blot w celu potwierdzenia diagnozy.

Diagnostyka boreliozy u psa wymaga doświadczenia i wiedzy, ponieważ nie wszystkie psy zarażone boreliozą wykazują typowe objawy. Wiele zależy od systemu immunologicznego psa, czasu, który upłynął od zarażenia, a także od szczepu bakterii Borrelia, które spowodowały chorobę. Dlatego tak ważne jest regularne badania weterynaryjne i świadomość możliwości zarażenia psa boreliozą.

Test na boreliozę u psa

Test na boreliozę u psa jest kluczowym elementem w procesie diagnozowania tej choroby. Najczęściej stosowane są testy serologiczne, które wykrywają przeciwciała przeciwko bakteriom Borrelia w krwi psa. Testy te są dostępne w większości klinik weterynaryjnych i dają wyniki w ciągu kilku dni.

Najpopularniejszym testem na boreliozę u psa jest test ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay). Jest to test, który wykrywa przeciwciała przeciwko Borrelia w krwi psa. Pozytywny wynik testu ELISA oznacza, że system immunologiczny psa zareagował na obecność bakterii Borrelia, co jest mocnym wskaźnikiem boreliozy.

Jeśli test ELISA jest pozytywny, zazwyczaj zaleca się wykonanie dodatkowego testu potwierdzającego, zwane Western Blot. Ten test również wykrywa przeciwciała przeciwko Borrelia, ale jest bardziej specyficzny i rzadziej daje fałszywie pozytywne wyniki. Western Blot jest zazwyczaj wykonany, gdy istnieją wątpliwości co do wyników testu ELISA.

Istotne jest pamiętanie, że wynik testu na boreliozę może być fałszywie negatywny, zwłaszcza jeśli test jest wykonany krótko po zakażeniu. Może to wynikać z faktu, że system immunologiczny psa potrzebuje czasu na wytworzenie przeciwciał przeciwko bakterii. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że twój pies mógł być narażony na boreliozę, ale test jest negatywny, warto powtórzyć badanie po kilku tygodniach.

Czy borelioza u psa jest zaraźliwa?

Borelioza u psa nie jest zaraźliwa dla innych zwierząt ani dla ludzi. Choroba ta jest przenoszona wyłącznie przez kleszcze. Niemniej jednak, warto pamiętać, że jeśli w domu jest więcej niż jeden pies, każdy z nich może zostać ugryziony przez kleszcza i zarażony boreliozą.

Borelioza u psa – czy jest wyleczalna?

Na szczęście, borelioza u psa jest wyleczalna. Leczenie polega głównie na podawaniu antybiotyków, które eliminują bakterie Borrelia z organizmu psa. W większości przypadków psy reagują dobrze na leczenie i wracają do pełnego zdrowia. W niektórych przypadkach, jednak, mogą wystąpić powikłania, takie jak zapalenie stawów, które wymaga dalszej terapii.

Leczenie boreliozy u psa

Leczenie boreliozy u psa polega przede wszystkim na zastosowaniu antybiotyków, które zwalczają bakterie Borrelia, powodujące chorobę. Kluczowym aspektem skutecznego leczenia jest wczesne rozpoznanie choroby, co pozwala na jak najwcześniejsze zastosowanie terapii.

Najczęściej stosowanym antybiotykiem w leczeniu boreliozy u psa jest doksycyklina. Ten antybiotyk z grupy tetracyklin jest skuteczny przeciwko bakteriom Borrelia i jest zwykle dobrze tolerowany przez psy. Doksycyklina jest podawana przez kilka tygodni, w zależności od stopnia zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia psa.

Innym stosowanym antybiotykiem jest amoksycylina, która również wykazuje skuteczność przeciwko bakteriom Borrelia. Wybór antybiotyku zależy od wielu czynników, w tym od wieku psa, jego stanu zdrowia, a także od indywidualnych preferencji weterynarza.

Podczas leczenia boreliozy u psa, ważne jest monitorowanie reakcji psa na terapię i regularne kontrole u weterynarza. W niektórych przypadkach może być konieczne dostosowanie dawki antybiotyku lub zmiana leku.

Ponadto, leczenie boreliozy u psa może wymagać wsparcia terapii objawowej, mającej na celu złagodzenie objawów, takich jak ból stawów. Może to obejmować stosowanie leków przeciwbólowych, sterydów czy suplementów wspierających zdrowie stawów.

Borelioza u psa: rokowania

Rokowania dla psów z boreliozą są zazwyczaj dobre, zwłaszcza jeśli choroba jest wykryta i leczona we wczesnym stadium. Większość psów wraca do pełnego zdrowia po zakończeniu kuracji antybiotykowej. Niemniej jednak, niektóre psy mogą doświadczyć długotrwałych powikłań, takich jak przewlekłe zapalenie stawów. Regularne kontrole weterynaryjne są kluczowe dla monitorowania zdrowia psa i zapobiegania potencjalnym powikłaniom.

Jak chronić psa przed boreliozą?

Zapobieganie boreliozie u psa jest kluczowe, zwłaszcza że leczenie tej choroby może być skomplikowane i długotrwałe. Istnieje kilka skutecznych strategii, które mogą pomóc zabezpieczyć twojego psa przed boreliozą.

Pierwszym krokiem w ochronie psa przed boreliozą jest unikanie kontaktu z kleszczami. Kleszcze są głównym wektorem przenoszenia bakterii Borrelia, dlatego ważne jest, aby chronić psa przed nimi jak najskuteczniej. To obejmuje unikanie spacerów w miejscach, gdzie kleszcze są często spotykane, takich jak zarośla, lasy czy wysokie trawy.

Równie ważne jest regularne stosowanie preparatów przeciwpasożytniczych, które chronią psa przed kleszczami. Na rynku dostępne są różne produkty, takie jak obroże przeciwpasożytnicze, krople na kark, czy tabletki. Wybór konkretnego preparatu powinien zależeć od wieku psa, jego stanu zdrowia, a także od stylu życia zwierzęcia.

Kolejnym ważnym elementem ochrony psa przed boreliozą jest szczepienie przeciwko boreliozie. Szczepionki przeciwko boreliozie mogą skutecznie chronić psa przed chorobą, choć nie dają 100% gwarancji ochrony. Decyzję o szczepieniu psa przeciwko boreliozie powinien podjąć weterynarz, biorąc pod uwagę wiele czynników, takich jak ryzyko ekspozycji psa na kleszcze, wiek psa, czy jego ogólny stan zdrowia.

Pamiętaj, że nawet przy stosowaniu powyższych środków zapobiegawczych, zawsze istnieje ryzyko zakażenia boreliozą. Dlatego regularne kontrole u weterynarza i monitorowanie stanu zdrowia psa są niezwykle istotne. Wczesne wykrycie boreliozy znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie i powrót do pełnej sprawności.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *