Bulterier – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Pies rasy bulterier to niezwykle popularna rasa, która zdobyła serca wielu miłośników psów na całym świecie. Bulterier to rasa psów zaprzęgowych, ale także idealna towarzyszka dla ludzi aktywnych i ceniących sobie energię oraz witalność. W artykule przedstawimy charakterystykę rasy bulterier, jej wygląd, osobowość, a także opowiemy o tym, jak należy odpowiednio wychowywać i szkolić te psy. Poruszymy również tematy dotyczące zdrowia, chorób i pielęgnacji, a także historię i ciekawostki związane z tą rasą.

Bulterier – opis i wygląd rasy

Bulterier to pies o umięśnionej i krępej budowie, charakteryzujący się silnym kłębem, mocnymi kończynami i szerokim kufem. Głowa bulteriera jest proporcjonalna do reszty ciała, a oczy są średniej wielkości, jasne i żywe. Uszy bulteriera są zazwyczaj przycięte i stojące, choć w niektórych krajach takie zabiegi chirurgiczne są już nielegalne.

Wysokość w kłębie u dorosłego bulteriera wynosi zazwyczaj od 50 do 55 cm, a waga mieści się w przedziale od 20 do 30 kg. Istnieją dwa typy bulterierów – bulterier angielski i bulterier amerykański. Bulterier angielski jest nieco mniejszy od bulteriera amerykańskiego, ma krótszy kuf i mniejszą czaszkę. Bulterier amerykański jest większy i bardziej muskularny niż angielski, a jego sierść jest krótsza i lśniąca.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy bulterier

Bulterier to pies o silnym charakterze, pełen energii i zapału do życia. To bardzo przyjacielski i oddany swojemu właścicielowi pies, który uwielbia towarzystwo ludzi i doskonale sprawdza się jako towarzysz rodzinny. Bulterier to także pies inteligentny i łatwo szkolący się, jednak wymaga konsekwentnego wychowania i szkolenia. Bulterier może być dość dominujący w stosunku do innych psów, ale przy odpowiednim podejściu i socjalizacji nie powinno to stanowić większego problemu. Bulterier to pies bardzo aktywny i potrzebujący dużo ruchu, dlatego ważne jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości aktywności fizycznej i umysłowej.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Bulterier to rasa psów zaprzęgowych, co oznacza, że jest ona bardzo aktywna i potrzebuje dużo ruchu. Te psy doskonale sprawdzają się jako towarzysze do joggingu, jazdy na rowerze lub innych aktywności na świeżym powietrzu. Wychodząc na dłuższe spacery, bulterierowi warto zapewnić odpowiednie zabezpieczenie, aby nie uciekł lub nie zaatakował innych zwierząt.

Jaką ma osobowość?

Bulterier to rasa psów, która łączy w sobie wiele pozytywnych cech. Są one niezwykle lojalne, przyjacielskie i wierne swoim właścicielom. Bulterier to także rasa bardzo aktywna i energiczna, lubiąca bawić się i spędzać czas na zabawie z ludźmi. Bulteriery to psy, które uwielbiają być w towarzystwie ludzi i często poszukują bliskości swojego właściciela. Są także bardzo inteligentne i łatwo się uczą, co sprawia, że szkolenie i wychowanie bulteriera nie stanowi większego problemu.

Bulterier – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie i szkolenie bulteriera wymaga konsekwencji i cierpliwości. Bulterier to rasa psów, która lubi być w centrum uwagi, dlatego ważne jest, aby właściciel zawsze zapewniał mu wystarczającą ilość czasu i uwagi. W trakcie szkolenia należy unikać agresji i przemoc, ponieważ może to prowadzić do niepożądanych zachowań u psa.

Warto zacząć szkolenie bulteriera już od szczeniaka, aby zapewnić mu dobrą socjalizację i nauczyć go podstawowych komend. Bulterier to pies bardzo inteligentny, dlatego szkolenie powinno być urozmaicone i ciekawe dla psa. W trakcie szkolenia warto stosować pozytywne wzmocnienie, czyli nagradzanie psa za dobre zachowanie.

Dla kogo nadaje się bulterier?

Bulterier to rasa psów, która nadaje się dla osób aktywnych i ceniących sobie towarzystwo czworonoga. Bulterier to także idealny pies dla rodzin z dziećmi, ponieważ są one bardzo przyjazne i łagodne w stosunku do dzieci. Warto jednak pamiętać, że bulterier to pies o dużym temperamentem, dlatego nie nadaje się dla osób starszych lub niepełnosprawnych.

Bulterier – cena

Cena bulteriera zależy od wielu czynników, takich jak wiek, pochodzenie, rodowód oraz popularność rasy w danym kraju. Średnia cena bulteriera w Polsce wynosi od 2500 do 4000 złotych, ale warto pamiętać, że kupując psa z hodowli, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z utrzymaniem psa.

Wady i zalety bulterier

Wady

Jedną z największych wad bulteriera jest jego potencjalna agresywność w stosunku do innych zwierząt, dlatego trzeba uważać na to, jak psa się wychowuje i szkoli. Bulterier to także rasa psów, która może mieć problemy ze zdrowiem, zwłaszcza związane z kośćmi i stawami.

Zalety

Jedną z największych zalet bulteriera jest jego wspaniała osobowość, lojalność i przyjacielskość w stosunku do ludzi. Bulterier to także rasa psów bardzo inteligentna i łatwo się ucząca, co ułatwia szkolenie i wychowanie psa. Bulterier to także pies bardzo aktywny i energiczny, co sprawia, że jest idealny dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Bulterier to także pies, który bardzo dobrze czuje się w towarzystwie ludzi i może być doskonałym towarzyszem na długie spacery czy wycieczki.

Bulterier – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Bulterier to rasa psów, która potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety, bogatej w białko i składniki odżywcze. Ważne jest, aby psu zapewnić odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczów, aby utrzymać jego zdrowie i kondycję. Warto również pamiętać o regularnym podawaniu psu wody.

Pielęgnacja

Bulterier to pies, który nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji, ale warto zadbać o jego sierść, szczególnie w okresie linienia. W przypadku bulteriera z krótką sierścią, zaleca się regularne czesanie psa miękką szczotką, aby usunąć martwe włosy i zmniejszyć ilość sierści na meblach i dywanach.

Choroby

Bulterier to rasa psów, która może mieć skłonność do chorób kości i stawów, takich jak dysplazja stawów biodrowych czy łokciowych. Mogą również wystąpić problemy z alergiami skórnymi czy choroby serca. Dlatego ważne jest, aby regularnie kontrolować stan zdrowia psa u weterynarza i dbać o jego dietę oraz aktywność fizyczną.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na posiadanie bulteriera, warto pamiętać o zakupie odpowiedniego wyposażenia, takiego jak kagańce, smycze, obroży czy legowiska. Bulterier to pies bardzo aktywny, dlatego warto zadbać o jego zabawki, takie jak piłki czy frisbee, które pozwolą mu spędzać czas na świeżym powietrzu i rozwijać swoje umiejętności fizyczne.

Historia rasy bulterier

Początki

Historia rasy bulterier sięga początków XIX wieku w Anglii. Wówczas psy tej rasy wykorzystywane były do polowań na gryzonie oraz do walk z innymi psami. Bulterier był wówczas bardziej masywny i krępy, a jego głównym zadaniem była walka. Z czasem jednak, po zmianie przepisów zakazujących walk psów, rasa zaczęła się zmieniać.

Rozwój rasy

W drugiej połowie XIX wieku zaczęto selekcjonować psy bardziej do towarzystwa i w połowie XX wieku stały się one popularnymi psami rodowodowymi. Wtedy też zaczęto wyróżniać dwa typy bulterierów – bulterier angielski i amerykański. Współczesny bulterier angielski ma mniejszą głowę i jest lżejszy od swojego poprzednika, a jego zadaniem jest przede wszystkim towarzyszenie człowiekowi oraz stróżowanie.

Obecnie

W Polsce rasa ta zaczęła się pojawiać w latach 90. XX wieku, a od tamtej pory zyskuje coraz większą popularność. Obecnie bulterier to pies przede wszystkim towarzyszący i stróżujący, który doskonale sprawdza się jako pies rodzinny. Jest także chętnie wykorzystywany w różnego rodzaju sportach, takich jak np. agility.

Wzorzec psa rasy bulterier

Wzorzec psa rasy bulterier określa, jak powinien wyglądać idealny przedstawiciel tej rasy. Według wzorca, bulterier powinien być psem o krępym i muskularnym ciele, o krótkiej i gęstej sierści, która może być w różnych kolorach, w tym m.in. biała, czarna, płowa, czerwona lub błękitna.

Bulterier powinien mieć głowę w kształcie jajowatym, z szerokim czołem i krótkim, szerokim pyskiem. Jego oczy powinny być duże i okrągłe, a uszy powinny mieć kształt trójkąta i być stojące lub pół-stojące. Szata powinna być krótka, błyszcząca i gęsta, bez podszycia.

Wzorzec określa również wymiary i wagę bulteriera. Wysokość w kłębie powinna wynosić od 35 do 40 cm u samców i od 33 do 38 cm u samic, a waga powinna wynosić od 20 do 30 kg.

Wzorzec nie określa charakteru psa, ale jest to pies o silnym charakterze i pełnym energii. Zaleca się konsekwentne szkolenie i wychowanie, aby zapewnić mu dobrą socjalizację i uniknąć problemów behawioralnych. Bulterier to pies przyjacielski i oddany, doskonale sprawdzający się w roli towarzysza i stróża.

Bulterier – ciekawostki o rasie

Bulterier to rasa psa, która jest popularna na całym świecie. Oto kilka ciekawostek na temat tej rasy:

  1. Bulterier był pierwotnie hodowany jako pies bojowy, ale wraz z upływem czasu stał się bardziej popularny jako pies towarzyszący i stróżujący.
  2. Bulterier to jedna z niewielu ras psów, której nazwa pochodzi od nazwiska człowieka. W tym przypadku jest to nazwisko Jamesa Hinksa, który na początku XIX wieku hodował psy tej rasy.
  3. W 2019 roku bulterier zdobył tytuł „Najpopularniejszego Psa Roku” według rankingu American Kennel Club. Bulterier zajmuje również wysokie miejsca w rankingach popularności ras psów w innych krajach, takich jak Wielka Brytania i Australia.
  4. Bulterier ma bardzo silne szczęki, a jego pogarda dla innych psów jest znana. W związku z tym niektóre kraje wprowadziły zakazy hodowli bulterierów lub określonego typu bulteriera jako rasy niebezpiecznej.
  5. Bulterier to rasa psa, która jest bardzo lubiana przez gwiazdy i celebrytów. Niektórzy sławni właściciele bulterierów to m.in. Jessica Alba, Hugh Jackman i Ozzy Osbourne.
  6. Bulterier jest często mylony z innymi rasami psów, takimi jak pit bull czy staffordshire bull terrier. Jednak bulterier ma swoje odrębne cechy i charakterystyczny wygląd, który pozwala na łatwe odróżnienie go od innych ras.
  7. Bulterier to pies, który uwielbia bawić się i spędzać czas z rodziną. Jest bardzo energiczny i potrzebuje regularnych dawek ruchu, aby pozbyć się nadmiaru energii. Jest to rasa, która może dostosować się do różnych stylów życia, ale wymaga właściwego szkolenia i wychowania.
  8. Bulterier jest znany z tego, że może cierpieć na pewne problemy zdrowotne, takie jak alergie skórne, problemy z sercem czy problemy z oczami. Ważne jest, aby właściciel psa dbał o jego zdrowie i regularnie przeprowadzał badania kontrolne.
  9. W końcu, bulterier to pies, który uwielbia być w centrum uwagi i być częścią rodziny. Jest to rasa, która zapewni swojemu właścicielowi wiele radości i przyjemności, ale wymaga także odpowiedzialnego i konsekwentnego podejścia do szkolenia i opieki.

Podsumowanie

Bulterier to rasa psów, która w ciągu swojej historii przeszła długą drogę od psa używanego do walk i polowań, do psa towarzyszącego i stróżującego. Bulterier to pies o silnym charakterze i dużych potrzebach ruchowych, który wymaga konsekwentnego wychowania i szkolenia. Jednocześnie jest to rasa psów bardzo przyjazna i oddana swoim właścicielom, idealnie sprawdzająca się jako towarzysz rodzinny. Bulterier to także pies, który może być doskonałym partnerem do różnego rodzaju aktywności fizycznej.

Przy decyzji o posiadaniu bulteriera warto pamiętać o jego potrzebach oraz wymaganiach dotyczących wychowania i szkolenia. Bulterier to pies wymagający dużo uwagi oraz czasu, ale zaangażowanie w opiekę nad tym psem z pewnością zwróci się w postaci oddania i miłości, jaką bulterier może okazać swojemu właścicielowi.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *