Cavalier king charles spaniel – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Cavalier king charles spaniel to rasa psa, która pochodzi z Wielkiej Brytanii. Charakteryzuje się ona delikatnym, miłym i spokojnym usposobieniem, przez co jest idealnym towarzyszem dla ludzi w każdym wieku. W artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje dotyczące tej rasy, takie jak opis wyglądu, charakter, umiejętności, cena, wady i zalety, zdrowie, choroby i pielęgnacja oraz historia rasy.

Cavalier king charles spaniel – opis i wygląd rasy

Cavalier king charles spaniel to pies małej wielkości, osiągający wysokość w kłębie od 30 do 33 cm i ważący od 5 do 8 kg. Charakteryzuje się on krótką, gładką sierścią, która może być jednolita lub w kilku kolorach, takich jak: czarno-biały, rubinowy, trójkolorowy lub blenheim. Sierść jest miękka i jedwabista, a na uszach, kończynach i ogonie dłuższa. Cavalier king charles spaniel ma również duże, ciemne oczy, które są okrągłe i pełne życia.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy cavalier king charles spaniel

Cavalier king charles spaniel to pies o wyjątkowo przyjacielskim i łagodnym usposobieniu. Lubi przebywać w towarzystwie ludzi i doskonale nadaje się jako towarzysz dla osób samotnych oraz rodzin z dziećmi. To bardzo inteligentny pies, co sprawia, że bardzo łatwo przyswaja nowe komendy i chętnie się uczy. Rasa ta jest także bardzo cierpliwa i tolerancyjna, co czyni ją idealnym psem dla początkujących właścicieli.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Jest to pies, który bardzo dobrze radzi sobie z różnymi dyscyplinami sportowymi, takimi jak agility, flyball czy obedience. Posiada także dobry węch, co czyni go dobrym kandydatem na psa tropiącego. W zależności od indywidualnych predyspozycji psa, warto zdecydować się na rozwijanie konkretnych umiejętności.

Jaką ma osobowość?

Cavalier king charles spaniel to pies, który bardzo szybko przywiązuje się do swojego właściciela i staje się jego wiernym towarzyszem. Jest to także pies, który bardzo chętnie się uczy i łatwo przyswaja nowe komendy. Rasa ta charakteryzuje się także dużą cierpliwością i tolerancją wobec innych zwierząt oraz dzieci. Właśnie dzięki temu cavalier king charles spaniel jest często polecanym psem do terapii i asysty osób niepełnosprawnych.

Cavalier king charles spaniel – jak wyszkolić i wychować?

Wyszkolenie i wychowanie cavalier king charles spaniel nie wymaga specjalnych umiejętności. Ta rasa bardzo chętnie się uczy i szybko przyswaja nowe komendy. Ważne jest jednak, aby szkolenie odbywało się w sposób konsekwentny, z wykorzystaniem pozytywnych metod nagradzania. Należy również pamiętać o regularnym zapewnianiu psu odpowiedniego ruchu i aktywności fizycznej. Cavalier king charles spaniel to pies, który uwielbia spacery i zabawy na świeżym powietrzu.

Dla kogo nadaje się cavalier king charles spaniel?

Jest psem idealnym dla rodzin z dziećmi, seniorów i osób samotnych. Rasa ta doskonale nadaje się także dla początkujących właścicieli psów. Właśnie dzięki swojemu łagodnemu i przyjacielskiemu usposobieniu, cavalier king charles spaniel stał się jednym z najpopularniejszych psów towarzyszących na świecie.

Cavalier king charles spaniel – cena

Cena cavalier king charles spaniel zależy przede wszystkim od miejsca zakupu oraz jakości linii hodowlanych. Średnia cena szczeniaka tej rasy w Polsce wynosi około 3 000 – 6 000 złotych. Warto jednak pamiętać, że kupując psa z hodowli, zyskujemy pewność co do jego pochodzenia, zdrowia i rodowodu.

Wady i zalety

Wady

Niestety, cavalier king charles spaniel, jak każda rasa, ma swoje wady. Jedną z największych wad tej rasy są skłonności do chorób serca, w tym choroby zastawki mitralnej. Również ich długa, jedwabista sierść wymaga regularnej pielęgnacji, a brak odpowiedniej opieki może prowadzić do powstawania kołtunów.

Zalety

Jedną z największych zalet cavalier king charles spaniel jest ich przyjacielskie i łagodne usposobienie. Rasa ta jest także bardzo inteligentna i chętnie się uczy, co czyni ją doskonałym psem do nauki różnych dyscyplin sportowych. Cavalier king charles spaniel to także pies, który świetnie sprawdza się jako towarzysz osób samotnych, rodzin z dziećmi czy seniorów.

Cavalier king charles spaniel – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Cavalier king charles spaniel to pies, który potrzebuje odpowiednio zbilansowanej i dostosowanej do jego potrzeb diety. Należy pamiętać, że dieta psa zależy od jego wieku, wagi, aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia. W przypadku tej rasy szczególnie ważne jest unikanie nadwagi, ponieważ nadwaga może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie serca. W diecie psa powinny się znaleźć mięso, warzywa, owoce oraz odpowiednie porcje białka i tłuszczu.

Pielęgnacja

Cavalier king charles spaniel ma piękną, jedwabistą sierść, która wymaga regularnej pielęgnacji. Sierść psa powinna być szczotkowana co najmniej raz dziennie, aby uniknąć powstawania kołtunów i zapobiec rozwojowi chorób skóry. W okresie linienia, czyli zmiany sierści, konieczne jest częstsze szczotkowanie i używanie specjalnych narzędzi, takich jak grzebienie i nożyczki do sierści. Warto również pamiętać o regularnym obcinaniu pazurów i pielęgnacji uszu.

Choroby

Jest to rasa, która niestety ma skłonności do pewnych chorób. Jedną z najczęstszych chorób, które dotykają tę rasę, jest choroba zastawki mitralnej, która objawia się dusznościami i zmniejszonym apetytem. Również choroba dysku międzykręgowego oraz epilepsja są częstymi schorzeniami w tej rasie. Ważne jest, aby regularnie monitorować stan zdrowia psa i niezwłocznie zgłaszać wszelkie niepokojące objawy weterynarzowi.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na posiadanie cavalier king charles spaniel, należy pamiętać o zakupie odpowiednich akcesoriów i wyposażenia. Przede wszystkim potrzebujemy:

 • legowisko, w którym pies będzie miał swoje miejsce do spania i odpoczynku,
 • smycze i obroży, które są niezbędne podczas wyprowadzania psa na spacery,
 • miski na jedzenie i wodę,
 • zabawki, które pomogą psu w zabawie i spędzeniu czasu,
 • szczotki i grzebienie do pielęgnacji sierści,
 • nożyczki do sierści i pazurów,
 • kaganiec, który może być potrzebny w niektórych sytuacjach, np. podczas wizyt u weterynarza.

Cavalier king charles spaniel – Historia rasy

Początki

Początki rasy cavalier king charles spaniel sięgają XVI wieku, kiedy to w Anglii popularne były psy myśliwskie, zwane „spanielami”. Pierwotnie były to psy o kudłatych uszach, a ich głównym zadaniem było odnajdywanie i przynoszenie ptaków dla myśliwych. W XVII wieku wyodrębniła się rasa King Charles Spaniel, która wywodziła się z królewskiego gabinetu króla Karola II. Król był wielkim miłośnikiem psów i zawsze miał przy sobie kilka swoich ulubieńców.

Rozwój rasy

W XVIII wieku na Wyspach Brytyjskich zaczęły krzyżować się różne rasy psów myśliwskich, co doprowadziło do powstania nowej odmiany spaniela, znanego jako Prince Charles Spaniel, nazwanego tak na cześć następcy tronu, księcia Walii. Rasa ta charakteryzowała się szpiczastymi uszami i nosiła na głowie kuferek. W 1903 roku w Anglii odbyła się pierwsza wystawa psów rasowych, na której zaprezentowano m.in. przedstawicieli rasy Prince Charles Spaniel.

Wkrótce okazało się jednak, że rasa ta jest podatna na wiele chorób i defektów genetycznych, co zmusiło hodowców do krzyżowania jej z innymi rasami. W ten sposób powstała odmiana z krótszymi uszami, która została nazwana cavalier king charles spaniel, na cześć króla Karola II Stuarta, który był wielkim miłośnikiem psów i uważany był za ojca rasy.

W 1928 roku został założony klub hodowców rasy Cavalier King Charles Spaniel w Anglii, a w 1945 roku rasa ta została oficjalnie uznana przez Kennel Club. W Stanach Zjednoczonych hodowla cavalier king charles spaniel zaczęła się rozwijać w latach 50. XX wieku, a American Kennel Club uznał rasę w 1996 roku.

Obecnie

Obecnie cavalier king charles spaniel jest popularną rasą psów na całym świecie i cieszy się dużą popularnością wśród rodzin z dziećmi i osób starszych. Wciąż hodowane są jednak także starsze odmiany tej rasy, takie jak King Charles Spaniel, której przedstawiciele mają szersze, bardziej spiczaste uszy oraz kuferek na głowie.

Wzorzec psa rasy cavalier king charles spaniel

Wzorzec psa rasy Cavalier king charles spaniel określa wymagania dotyczące wyglądu i cech charakterystycznych tej rasy. Według wzorca, psy tej rasy powinny mieć proporcjonalną i dobrze zbudowaną sylwetkę, która wydaje się zrównoważona i kompaktowa. Są to psy o średniej wielkości, o wadze około 5-8 kg i wysokości w kłębie 30-33 cm.

Głowa Cavaliera to jej wyróżniający element, ma ona charakterystyczny wygląd i musi być zgodna z wymaganiami wzorca. Powinna być krótsza niż reszta ciała i dobrze zaokrąglona. Psy tej rasy powinny mieć duże, ciemne oczy z wyrazem łagodnym i inteligentnym. Uszy powinny być długie, a ich końce muszą sięgać nieco poniżej kufy. Według wzorca, uszy powinny być dobrze owłosione, co dodaje psu uroku i elegancji.

Sierść Cavaliera to kolejny ważny element wyglądu tej rasy. Jest to sierść długa, jedwabista i miękka w dotyku, z lekką falą lub falą. Wzorzec dopuszcza wiele kolorów, w tym trzy kolory: czarno-rudy, rubinowy i blenheim, oraz jednokolorowy – Ruby. Blenheim to kolor biały z czerwonymi znaczeniami na głowie, a tricolor to kolor z białą podstawą, czarnymi znaczeniami i rudymi znaczeniami nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na łapach i pod ogonem.

Wzorzec Cavaliera king charles spaniela szczegółowo opisuje również ruchy psa. Psy tej rasy powinny poruszać się z lekkim i swobodnym krokiem, co dodaje im gracji i elegancji. Ich ruchy powinny być płynne i lekkie, bez jakiejkolwiek sztywności.

Wzorzec psa rasy Cavalier king charles spaniel jest bardzo szczegółowy i precyzyjny, aby zapewnić, że psy tej rasy będą wyglądały i poruszały się w sposób charakterystyczny dla swojej rasy. Jest to ważne, ponieważ psy te są cenione ze względu na swoją urodę, a ich wygląd i ruch są nieodłączną częścią ich osobowości i charakteru.

Cavalier king charles spaniel – ciekawostki o rasie

Cavalier king charles spaniel to rasa psów o bogatej historii i fascynujących faktach. Oto kilka ciekawostek na temat tej rasy:

 • Znani właściciele: Przez wieki wielu znanych ludzi posiadało Cavalier king charles spaniele. Wśród nich byli m.in. królowa Wiktoria, królowa Elżbieta II, książę William, księżna Kate, Sylvester Stallone, Frank Sinatra czy Liv Tyler.
 • Nazwa pochodzi od króla: Nazwa rasy pochodzi od króla Anglii – Karola II, który bardzo upodobał sobie te psy i często je towarzyszyły w jego codziennych zajęciach.
 • Przyjaciele dzieci: Cavalier king charles spaniele to rasa, która bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi. Są łagodne, cierpliwe i pełne energii, co czyni je idealnymi towarzyszami zabaw dla najmłodszych.
 • Zabawne zachowania: Ta rasa jest znana z zabawnych zachowań, które potrafią rozśmieszyć każdego. Wśród nich znajduje się np. zwykłe kiwania ogonem, podskakiwanie i skakanie wokół właściciela oraz głośne westchnienia.
 • Wysoka cena: Cavalier king charles spaniel to rasa psów o stosunkowo wysokiej cenie. W Polsce cena szczeniaka może sięgać od 4 do 8 tysięcy złotych, a w niektórych przypadkach nawet więcej.
 • Popularność w popkulturze: Rasa ta pojawia się w wielu filmach i programach telewizyjnych. Występuje np. w filmie „Król Julian i lemury” oraz w serialu „Gra o tron”.
 • Rasa uznana przez Kennel Club: Cavalier king charles spaniel został oficjalnie uznany przez Kennel Club w 1945 roku. Od tego czasu stał się bardzo popularny w Wielkiej Brytanii oraz w innych krajach na całym świecie.
 • Hodowla: Ze względu na popularność rasy, hodowla Cavalier king charles spaniel jest bardzo rozpowszechniona. Istnieją specjalne kluby hodowców, które zajmują się popularyzacją i ochroną tej rasy. Jednym z takich klubów w Polsce jest Klub Miłośników i Hodowców Cavalier King Charles Spanieli.

Podsumowanie

Podsumowując, Cavalier king charles spaniel to rasa psa, która charakteryzuje się uroczym wyglądem, przyjacielskim charakterem oraz zdolnościami do pracy jako pies towarzyszący. Rasa ta ma długą i ciekawą historię, która sięga XVI wieku, kiedy to była popularna wśród arystokracji brytyjskiej. Obecnie, Cavalier king charles spaniel cieszy się dużą popularnością na całym świecie, szczególnie jako pies domowy i towarzyszący.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *