Charcik włoski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Czy szukasz idealnego towarzysza, który jest zarówno piękny, jak i inteligentny? Jeśli tak, to Charcik włoski może być rasą idealną dla Ciebie. Ten niewielki pies o eleganckim wyglądzie i przyjaznym charakterze zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników czworonogów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu uroczemu psu, omówimy jego opis i wygląd, charakter, zdrowie, choroby i pielęgnację oraz poznamy kilka ciekawostek dotyczących tej rasy.

Charcik włoski – opis i wygląd rasy

Charcik włoski to niewielki pies o eleganckiej budowie ciała. Jego sierść jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tej rasy. Jest gładka, długa i jedwabista, nadając psu wyjątkowy wygląd. Charcik włoski występuje w różnych kolorach, takich jak czarny, biały, kremowy, szary i brązowy. Jego oczy są duże i wyraziste, a uszy lekko zwisające. Ta rasa ma również harmonijne proporcje ciała, jest zwinna i elegancka.

Charakter psa rasy Charcik włosk

Charcik włoski jest psem o wesołym i przyjaznym charakterze. Towarzyski i oddany swojej rodzinie, zawsze gotowy do zabawy i czułości. Charcik włoski ma również silny instynkt stróżujący, dlatego doskonale sprawdza się jako pies alarmowy. Jest inteligentny i łatwo się uczy, co czyni go odpowiednim do szkolenia. Jednak należy pamiętać, że Charcik włoski może mieć tendencję do bycia trochę upartym, dlatego ważne jest konsekwentne i pozytywne podejście podczas treningu.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Charcik włoski jest bardzo inteligentnym psem, który szybko przyswaja nowe polecenia i umiejętności. Może być doskonałym uczniem podczas szkolenia posłuszeństwa oraz innych sztuczek. Ważne jest jednak, aby szkolić go z delikatnością i konsekwencją. Charcik włoski ma także doskonałe zdolności do skakania i biegania, dlatego wymaga regularnej aktywności fizycznej.

Jaką ma osobowość?

Charcik włoski to pies o wesołej i przyjaznej osobowości. Lubią być w centrum uwagi i cieszyć się towarzystwem swojej rodziny. Są to psy bardzo oddane, które potrzebują bliskiego kontaktu z ludźmi. Charcik włoski może nieco się denerwować w obecności obcych osób, ale zwykle szybko przystosowuje się do nowych sytuacji. To jest rasa, która bardzo potrzebuje czułości i uwagi od swojego właściciela.

Charcik włoski – jak wyszkolić i wychować?

Wyszkolenie Charcika włoskiego może być radosne i satysfakcjonujące zarówno dla właściciela, jak i dla psa. Ważne jest, aby zacząć od wczesnego szkolenia i socjalizacji, aby zapewnić psu odpowiednie zrozumienie zasad i umiejętności społecznych. Charcik włoski potrzebuje stymulacji umysłowej, więc warto uwzględnić różnorodne zabawy i gry, które pozwolą mu rozwijać swoje umiejętności. Regularne treningi posłuszeństwa oraz pozytywne wzmocnienie będą kluczowe w procesie wychowania Charcika włoskiego.

Dla kogo nadaje się Charcik włoski?

Charcik włoski to rasa, która nadaje się do różnych rodzin i stylów życia. Ich przyjazny charakter sprawia, że są świetnym towarzyszem zarówno dla singli, jak i rodzin z dziećmi. Jednak ze względu na ich wrażliwość, mogą lepiej odnajdywać się w domach, gdzie panuje spokój i harmonia. Warto również pamiętać, że Charcik włoski potrzebuje regularnej aktywności fizycznej i mentalnej, dlatego odpowiednia ilość czasu poświęconego na zabawę i spacer jest niezbędna.

Charcik włoski – cena

Cena Charcika włoskiego może się różnić w zależności od różnych czynników, takich jak pochodzenie szczeniąt, linia hodowlana i renoma hodowcy. Przeciętnie można oczekiwać, że cena szczeniąt Charcika włoskiego będzie się wahać od 2000 do 4000 złotych.

Wady i zalety

Wady

 • Charcik włoski może być wrażliwy na zmiany temperatury, dlatego wymaga odpowiedniego schronienia i ochrony przed zimnem i upałem.
 • Może być niewłaściwie socjalizowany, co może prowadzić do problemów behawioralnych, takich jak lęk czy agresja.

Zalety

 • Charcik włoski jest przyjaznym i oddanym towarzyszem.
 • Ma niewielkie wymagania dotyczące aktywności fizycznej.
 • Jest inteligentny i łatwo się uczy.

Charcik włoski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Właściwe żywienie jest kluczowe dla zdrowia Charcika włoskiego. Ważne jest, aby dostarczać mu wysokiej jakości karmę dla psów, która odpowiada jego potrzebom żywieniowym. Należy również monitorować ilość spożywanego jedzenia, aby uniknąć nadwagi, która może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych.

Pielęgnacja

Charcik włoski ma długą i jedwabistą sierść, dlatego wymaga regularnej pielęgnacji. Zaleca się codzienne szczotkowanie, aby usunąć martwe włosy i zapobiec plątaniu się sierści. Dodatkowo, należy regularnie sprawdzać uszy, oczy i pazury psa, dbając o higienę i zapobiegając ewentualnym infekcjom.

Choroby

Charcik włoski jest ogólnie zdrową rasą, ale podobnie jak wiele innych ras, może być podatny na pewne choroby genetyczne. Należy monitorować zdrowie psa i regularnie odwiedzać weterynarza, aby wykryć ewentualne problemy zdrowotne na wczesnym etapie. Niekontrolowane rozmnażanie może prowadzić do dziedziczenia pewnych chorób, dlatego ważne jest, aby wybierać hodowców, którzy przestrzegają standardów hodowlanych.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tę rasę?

Przygotowanie na przyjęcie Charcika włoskiego do domu obejmuje dostosowanie odpowiednich akcesoriów i wyposażenia. Należy zapewnić mu wygodne legowisko, które będzie odpowiednie dla jego wielkości. Dodatkowo, warto zaopatrzyć się w smycze, obroże, miski na wodę i jedzenie oraz zabawki, które zapewnią Charcikowi włoskiemu odpowiednią aktywność fizyczną i umysłową.

Historia psa rasy Charcik włoski

Początki rasy Charcik włoski sięgają starożytności, a ich historia jest ściśle związana z Włochami. Pierwsze wzmianki o tych psach można odnaleźć już w starożytnych źródłach, takich jak prace Pliniusza Starszego, w których opisywane są jako psy o jedwabistej sierści, doskonałym węchu i umiejętnościach myśliwskich. Charciki włoskie były również wymieniane przez Arystotelesa i Cycerona.

W czasach starożytnego Rzymu Charcik włoski był popularny wśród arystokracji i wysoko ceniony jako pies towarzyszący i stróżujący. Swoją popularność zawdzięczali swojemu eleganckiemu wyglądowi i przyjaznemu charakterowi. Były często przedstawiane na malowidłach i freskach, a nawet pojawiały się na rzymskich monetach.

Niestety, w wiekach późniejszych, rasa Charcika włoskiego stanęła w obliczu zagłady. W XVII wieku populacja Charcików włoskich znacznie się zmniejszyła, a rasa była bliska wyginięcia. Jednak dzięki staraniom pasjonatów psów udało się odtworzyć populację Charcików włoskich. W tym celu przeprowadzono krzyżówki z innymi rasami, takimi jak Maltan, aby przywrócić rasę do życia.

W XX wieku Charcik włoski odzyskał swoją popularność i rozpoczął się proces uznawania go jako odrębnej rasy. W 1956 roku powstał pierwszy włoski klub miłośników Charcików włoskich, który odegrał kluczową rolę w zachowaniu i promocji rasy. W 1989 roku Charcik włoski został oficjalnie uznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) i wpisany do rejestru ras.

Obecnie Charcik włoski cieszy się popularnością nie tylko we Włoszech, ale także na całym świecie. Są cenionym zarówno jako towarzysze, jak i psy wystawowe. Ich elegancki wygląd, przyjazny charakter i inteligencja sprawiają, że są uwielbiane przez miłośników psów.

Historia Charcika włoskiego jest nie tylko fascynująca, ale także świadczy o wytrwałości i oddaniu miłośników psów, którzy pracowali nad odtworzeniem i ochroną tej wyjątkowej rasy. Dzięki ich staraniom Charcik włoski pozostaje obecnie pięknym i cenionym psem, będącym dumą Włoch i miłośników czworonogów na całym świecie.

Wzorzec psa rasy Charcik włoski

Wzorzec psa rasy Charcik włoski określa szczegółowe cechy wyglądu i budowy, które są pożądane u przedstawicieli tej rasy. Wzorzec jest wykorzystywany jako punkt odniesienia przy ocenianiu psów na wystawach i hodowli, aby sprawdzić, czy spełniają standardy rasy.

Według wzorca FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna), Charcik włoski to pies o proporcjonalnej budowie ciała, zrównoważony w ruchu i elegancki. Ma umiarkowanie długą sierść, która jest jedwabista i gładka w dotyku. Wzorzec określa, że sierść powinna być gęsta, ale nie tworzyć grzywy. Charcik włoski występuje w różnych kolorach, takich jak czarny, biały, kremowy, szary i brązowy.

Głowa Charcika włoskiego powinna być proporcjonalna do ciała, z wyraźnym stopem. Ma duże, wyraziste oczy, które są ciemne w kolorze. Uszy Charcika włoskiego są lekko zwisające, owalne i osadzone na wysokości oczu. Charakterystyczną cechą tej rasy są również eleganckie ruchy, które są swobodne, harmonijne i z gracją.

Wysokość w kłębie dla Charcika włoskiego wynosi od 32 do 38 cm, a waga mieści się w przedziale od 4 do 8 kg. Samce są zazwyczaj nieco większe od samic.

Wzorzec psa rasy Charcik włoski obejmuje również inne szczegóły dotyczące charakteru, temperamentu i zachowania, które powinny być pożądane u przedstawicieli tej rasy. Zgodnie z wzorcem, Charcik włoski powinien być pewny siebie, wesoły, towarzyski i oddany swojej rodzinie.

Wzorzec psa rasy Charcik włoski stanowi wytyczne dla hodowców, sędziów i miłośników tej rasy. Pomaga w utrzymaniu jednolitej i konsekwentnej jakości rasy oraz zapewnia, że Charciki włoskie spełniają określone standardy zarówno pod względem wyglądu, jak i temperamentu.

Charcik włoski – ciekawostki o rasie

Charcik włoski to nie tylko uroczy i elegancki pies, ale ma również wiele interesujących faktów i ciekawostek związanych z tą rasą. Oto kilka z nich:

 1. Nazwa rasy: Sama nazwa „Charcik włoski” jest fascynująca. Wywodzi się od słowa „barboncino”, które oznacza „ciemne lico” lub „brodaty”. Jest to nawiązanie do charakterystycznego wyglądu Charcika włoskiego, którego broda i owłosienie na twarzy przyciągają uwagę.
 2. Pies w futerale: Charcik włoski jest nazywany „psem w futerale” ze względu na swoją elegancką i jedwabistą sierść. Ich długie, lśniące włosy nadają im niezwykły wygląd, przypominając wyszukane ozdoby.
 3. Zdolności myśliwskie: Mimo że Charcik włoski jest głównie hodowany jako pies towarzyszący, ma w sobie również dziedziczone zdolności myśliwskie. W przeszłości były wykorzystywane do polowań na ptaki wodne, a ich umiejętności w tropieniu i aportowaniu są wciąż obecne w ich naturze.
 4. Inteligencja i łatwość w uczeniu się: Charciki włoskie są nie tylko piękne, ale także bardzo inteligentne. Są znane z tego, że szybko przyswajają nowe polecenia i umiejętności. To pies, który czerpie radość z nauki i chętnie podejmuje się różnych zadań.
 5. Pies artysty: Charcik włoski często pojawia się w sztuce i modzie. W przeszłości były często przedstawiane na portretach włoskich arystokratów i królewskich rodzin. Ich elegancki wygląd i delikatne rysy twarzy sprawiają, że są ulubieńcami artystów i projektantów mody.
 6. Psy bez alergii: Charciki włoskie są uważane za jedną z ras psów, które często tolerują osoby z alergią na psy. Ich sierść jest uważana za hypoalergiczną, ponieważ rzadko powoduje reakcje alergiczne u ludzi. Jednak przed adopcją zawsze warto przeprowadzić testy i konsultację z alergologiem.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *