Chin japoński – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Chin japoński to fascynująca rasa, która przez wieki przyciągała uwagę zarówno arystokratów, jak i zwykłych miłośników psów. Są to niewielkie, ale szlachetne psy, które swoim wdziękiem i osobowością zdobywają serca ludzi na całym świecie. Niniejszy artykuł zapewni Ci kompleksowe i dogłębne informacje o tej unikalnej rasie, które pomogą Ci zrozumieć, dlaczego Chin japoński jest tak ceniony i kochany przez swoich właścicieli.

Chin japoński – opis i wygląd rasy

Chin japoński to mały pies o szlachetnej budowie, ważący między 1,5 a 3,5 kg. Posiada on długie, jedwabiste futro, które może występować w różnych kolorach, ale najczęściej jest to biel z czarnymi plamami. Jego oczy są ciemne, duże i okrągłe, a uszy wiszące i obsadzone włosami. Wyrazista pyszczek, zwieńczony czarnym noskiem oraz krótki ogon, który zwija się nad grzbietem, nadają Chinowi japońskiemu niezapomnianego wyglądu.

Charakter psa rasy Chin japoński

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Chin japoński jest bystry, ale również niezależny. Te psy mają zaskakująco silną osobowość, co w połączeniu z ich inteligencją, może czasem prowadzić do uporu. Chin japoński jest zazwyczaj dobry w szkoleniu trików i ma naturalną zdolność do uczenia się nowych rzeczy. W przeciwnym razie, z powodu ich inteligencji, mogą się nudzić, co może prowadzić do problemów behawioralnych.

Jaką ma osobowość?

Chiny japońskie są z natury spokojne, miłe i czułe. Są też bardzo lojalne wobec swojej rodziny i są zazwyczaj nieufne wobec obcych. W porównaniu z innymi psami toy, Chiny japońskie są stosunkowo ciche i mniej skłonne do szczekania.

Chin japoński – jak wyszkolić i wychować?

Podobnie jak każdy pies, Chin japoński potrzebuje konsekwentnego i pozytywnego treningu od wczesnego wieku. Właściwe socjalizowanie jest również kluczowe dla rozwoju zdrowego i szczęśliwego psa. Te psy uczą się najlepiej, kiedy są traktowane z miłością i cierpliwością, a nie surowością.

Dla kogo nadaje się Chin japoński?

Chin japoński jest idealnym psem dla osób, które chcą towarzysza, który jest spokojny, ale pełen osobowości. Ze względu na ich rozmiar i temperament, są one szczególnie dobre dla seniorów, singli oraz rodzin z większymi dziećmi, które potrafią szanować ich przestrzeń.

Chin japoński – cena

Cena za szczeniaka rasy Chin japoński zaczyna się od około 2000 złotych, ale może wzrosnąć nawet do 4000 złotych w zależności od reputacji hodowli, linii krwi oraz innych czynników. Pamiętaj, że oprócz ceny początkowej, będziesz musiał ponieść koszty żywienia, pielęgnacji, szkolenia, leczenia weterynaryjnego i innych rzeczy związanych z opieką nad psem.

Wady i zalety

Wady

Pomimo swojego uroku, Chin japoński ma również swoje wady. Są one narażone na różne problemy zdrowotne, w tym na choroby serca i problemy z oczami. Ponadto, ze względu na ich długie futro, wymagają one regularnej pielęgnacji.

Zalety

Jednym z największych atutów Chinów japońskich jest ich spokojny temperament. Są one też bardzo lojalne i mają naturalną skłonność do bycia wesołymi towarzyszami. Dodatkowo, są one stosunkowo łatwe do szkolenia i mogą żyć długo, jeśli są odpowiednio pielęgnowane.

Chin japoński – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Chin japoński potrzebuje zbilansowanej diety, która zapewni mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W zależności od wieku, wielkości i poziomu aktywności psa, dieta może obejmować suchą lub mokrą karmę, a także świeże mięso, warzywa i owoce.

Pielęgnacja

Długie, jedwabiste futro China japońskiego wymaga regularnej pielęgnacji, aby utrzymać je w dobrym stanie. Wymagane są regularne czesanie oraz mycie szamponem dla psów o delikatnym działaniu. Przydatne jest również regularne sprawdzanie i czyszczenie uszu, a także dbanie o zęby psa.

Choroby

Chin japoński jest narażony na różne problemy zdrowotne, takie jak choroby serca, problemy z oczami i skórą, a także z dysplazją stawu biodrowego i kolanowego. Regularne kontrole weterynaryjne są kluczowe dla utrzymania zdrowia psa.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na przyjęcie China japońskiego obejmuje zaopatrzenie się w odpowiednie akcesoria, takie jak smycz, obroża, legowisko, miseczki na jedzenie i wodę, zabawki, a także zestaw do pielęgnacji.

Historia psa rasy Chin japoński

Początki

Chin japoński jest rasą o niejasnym pochodzeniu, ale znane są pewne aspekty dotyczące jego historycznego tła. Podobne psy były cenionymi towarzyszami na dworach azjatyckich monarchów już od ponad tysiąca lat. Te małe, eleganckie psy z długim futrem są zdecydowanie wschodniego pochodzenia, a wiele dowodów wskazuje na to, że pochodzą z Korei, skąd trafiły do Chin.

Chiny ceniły te małe psy za ich zdolność do dostarczania ciepła – służyły one jako żywe „butelki z ciepłą wodą”, umieszczane w łóżkach królewskich. Psy te zyskały wielkie uznanie i były często darowane jako prezenty dyplomatyczne innym narodom, co doprowadziło do ich rozprzestrzenienia się po całym kontynencie.

Rozwój rasy

Od Chin trafiły do Japonii, gdzie zdobyły popularność na dworach cesarskich. Tamtejsza szlachta doceniła ich elegancję i delikatność, a także ich towarzyskość i lojalność. Cesarzowie Japonii mieli nawet specjalne damy dworu, których jedynym zadaniem było opiekowanie się tymi psami. Z biegiem czasu, zaczęto wprowadzać selektywną hodowlę, która doprowadziła do powstania dzisiejszego China japońskiego.

Chiny japońskie dotarły do Europy i Ameryki dopiero pod koniec XIX wieku, najprawdopodobniej dzięki amerykańskim i brytyjskim marynarzom, którzy przyprowadzili je jako pamiątki z Dalekiego Wschodu. W 1888 roku jedna z amerykańskich dam – Perry Belmont – przyprowadziła do USA pierwszego China japońskiego, który wziął udział w wystawie kynologicznej.

Obecnie

Obecnie, Chin japoński jest uważany za rasę narodową Japonii i jest jednym z najbardziej cenionych psów na świecie. Choć nie są one tak popularne jak niektóre inne rasy toy, mają swoje oddane grono fanów, które ceni je za ich niezależność, inteligencję i wyjątkową elegancję. Rasa ta jest uważana za jedną z najstarszych i najbardziej szlachetnych na świecie.

Wzorzec psa rasy Chin japoński

Według Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI), Chin japoński jest psem małym, ale dobrze zbudowanym i proporcjonalnym. Powinien mieć kwadratową sylwetkę, z wysokością w kłębie równą długości tułowia. Jego waga powinna oscylować wokół 3-4 kg, choć te psy mogą być nieco cięższe.

Głowa China japońskiego jest duża w porównaniu do reszty ciała, z szerokim i krótkim pyskiem. Nos powinien być czarny, ale u psów o białym futrze dopuszczalny jest kolor ciemny. Oczy są duże, okrągłe, wyraziste i mają ciemnobrązowy kolor. Uszy są małe, w kształcie trójkąta, lekko nachylone do przodu i są obficie owłosione.

Szyja jest umiarkowanej długości, mocna, z lekko zaznaczonym kłębem. Tułów jest prosty i krótki. Brzuch lekko podciągnięty, a klatka piersiowa głęboka i szeroka.

Ogon jest wysoko osadzony, owinięty nad grzbietem i obficie owłosiony. Psy tej rasy powinny poruszać się z wysokim unoszeniem nóg i sprężystym, energicznym ruchem.

Najbardziej charakterystycznym elementem wyglądu China japońskiego jest jego futro. Jest ono długie, proste, jedwabiste i błyszczące. Na ciele tworzy podwójny płaszcz, z miękkim i puszystym podszerstkiem oraz długim, prostym włosem okrywowym. Futro na głowie, ogonie i na dolnej części ciała jest szczególnie obfite.

Kolor futra może być biało-czarny lub biało-czerwony (w tym kolorze czerwone plamy powinny być intensywne). Czerń powinna być głęboka, a biel – czysta.

Chin japoński – ciekawostki o rasie

Pierwszą ciekawostką dotyczącą rasy Chin japoński jest to, że niektóre z tych psów mają zdolność chodzenia na tylnych łapach. Ta umiejętność wydaje się wynikać z ich zrównoważonej budowy ciała. Chociaż jest to zabawne i urocze zachowanie, nie powinno być ono zachęcane, ponieważ może prowadzić do problemów ze stawami.

Ciekawe jest również, że Chin japoński był jednym z pierwszych psów wystawowych w historii. Jego piękno, elegancja i wytworność były cenione już w starożytnym Japonii, a ta tradycja jest kontynuowana do dziś. W wielu krańcach świata, Chin japoński jest niezwykle ceniony jako pies pokazowy.

Chociaż China japońskiego można spotkać na całym świecie, w Japonii mają oni szczególnie wysokie miejsce. Są jedną z nielicznych ras, które są uważane za narodowe skarby i które są chronione przez prawo.

Kolejnym interesującym faktem jest to, że Chiny japońskie są często mylone z inną rasą – shih tzu. Chociaż obie te rasy mają podobne rozmiary i typy płaszcza, są to zupełnie różne rasy z różnymi cechami charakteru.

Chiny japońskie są też znane ze swojego „uśmiechu”. Kiedy są szczęśliwe i zrelaksowane, często odwracają kąciki pyska do góry, co wygląda jak uśmiech. Jest to kolejna cecha, która przyciąga wielu miłośników tej rasy.

Na koniec warto wspomnieć, że Chiny japońskie są jednymi z najdłużej żyjących psów. Przy odpowiedniej opiece i zdrowym stylu życia, te psy mogą dożyć nawet 15 lat, a niektóre egzemplarze dożywają nawet 20 lat! To jedna z wielu cech, które czynią tę rasę tak wyjątkową.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *