Chomik dla dziecka czy to dobry pomysł?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Czy Twoja pociecha od dłuższego czasu prosi cię o pupila domowego? Jednymi z największych ulubieńców dzieci są chomiki. Chociaż nie każdy ma możliwość posiadania w domu kota lub psa, to niemal w każdym mieszkaniu znajdzie się trochę miejsca na hodowle tego gryzonia. Jaki chomik dla dziecka będzie najbardziej odpowiedni? Kiedy kupić dziecku chomika?

Jaki gatunek chomika wybrać?

Zapadła już rodzinna decyzje i adopcja chomika staję się rzeczywistością. Zastanawiasz się jedynie, który chomik jest najłagodniejszy oraz okaże się najlepszym towarzyszem dziecka? Oto najpopularniejsze gatunki: 

Chomik Syryjski – to uroczy gryzoń, który osiąga wielkość od 13-18 cm. Cieszy się dużą popularnością,  ponieważ nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Gatunek ten jest łatwo dostępny, jednak ze względu na swoje rozmiary nie może być hodowany w małej klatce. To chomiki przyjazne dla dzieci, ponieważ cechują się wesołym oraz stabilnym charakterem oraz są skłonne do zabaw. Łatwo też je oswoić oraz uznawane są za inteligentne. 

Chomik Roborowskiego – to najmniejszy z przedstawicieli gryzoni. Osiąga on od 4 do 5 centymetrów oraz jest bardzo szybki i zwinny – co sprawia, że nie bardzo nadaje się do głaskania oraz brania na ręce. Chomiczki z tego gatunku nie są łatwe w oswajaniu oraz cechuje ich duża indywidualność. Są bardzo energiczne i potrafią wiele godzin szaleć w swojej klatce.

Chomik Dżungarski – osiąga on wielkość od 9-10 cm. Cechuje go nieufność do ludzi, ale jeżeli jest od małego cierpliwie oswajany, również może sprawdzić się w roli towarzysza. Potrzebuje on dużej dawki ruchu. Niezbędny też jest odpowiedni pokarm dla chomika – gdyż w tym gatunku często zdarzają się zachorowania na cukrzycę. 

Chomik dla dziecka w jakim wieku?

Plusów, jakie wynikają z kupna pociechom pupila domowego jest naprawdę wiele. Często to najlepszy przyjaciel dziecka, którym musi się ono odpowiednio opiekować. Najmłodsi uczą się wtedy odpowiedzialności oraz rozwijają poznanie świata roślin i zwierząt. Nierzadko, zanim zwierzak znajdzie się w domu, rodzice wraz ze swoją pociechą czytają książki o hodowli chomików, co wpływa na ich rozwój. Dziecko obserwując małego gryzonia staje się bardziej wrażliwe oraz wzmacnia swoją odporność. 

Jaki wiek jest najodpowiedniejszy na podarowanie dziecku zwierzaka? Każda decyzja o posiadaniu pupila musi być dogłębnie przemyślana przez wszystkich członków rodziny – po zakupie chomika dla dziecka, zawsze trochę odpowiedzialność spada na innych. Warto też pamiętać, że każde dziecko jest inne – młodzi w wieku szkolnym bardzo często potrafią już samodzielnie zająć się pupilem. Ale nie oznacza to, że nie należy kupować chomika mniejszemu dziecku – powinno się tylko być świadomym, że wtedy to rodzice w większości będą się o niego troszczyć. 

O czym warto pamiętać kupując dziecku chomika?

Zanim w naszym domu pojawi się malutki gryzoń, należy przygotować dziecko na pojawienie się nowego członka rodziny. Maluchom warto opowiedzieć, jakie są chomiki oraz jak z nimi postępować. Misja podarowania dziecku pupila domowego nie kończy się na wybraniu rasy, a następnie miłego futrzaka, który wpadł naszej pociesze w oko.

Rodzic powinien zdobyć niezbędną wiedzę na temat gryzonia – na przykład jaka klatka dla chomika będzie odpowiednia, jak dbać o jej czystość oraz jakie akcesoria dla chomika powinni się w niej znaleźć. Chociaż małe dziecko będzie cieszyć się z posiadania zwierzaka, nie będzie umiało zapewnić pupilowi wszystkiego czego potrzebuje. To na rodzicach spoczywa więc dbanie o pomyślność zwierzaka. 

Malucha warto uświadomić, że chomiki to gryzonie prowadzące nocny tryb życia. Gdy dziecko będzie o tym pamiętać, nie będzie rozczarowane, że pupil większość dnia przesypia, a szaleją dopiero nocną – często kiedy dzieci idą spać. Z tego względu dobrze jest rozsądnie wybrać miejsce, w którym znajdzie się klatka pupila, tak aby zwierzak nie przeszkadzał dzieciom podczas snu. 

Chociaż chomiki dosyć łatwo przyzwyczajają się do nowego domu, pierwszy tydzień warto poświęcić na ich oswojenie. Należy wtedy powstrzymywać się od brania ich na ręce oraz głaskania. Ściśnięty pupil może nawet zranić dziecko. Warto natomiast podawać chomikowi smakołyki – na przykład marchewkę oraz jabłka. 

Czy warto kupić dziecku chomika?

Szczególnie polecanym gryzoniem dla dzieci jest chomik syryjski. Wybór takiego towarzysza dla młodej osoby może okazać się dobrym pomysłem. Opieka nad zwierzątkiem pomoże mu wykształcić wiele pozytywnych wartości. Gryzoń jest też tani w utrzymaniu oraz nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Młoda osoba, która posiada pewne obowiązki – na przykład opiekę nad żywym stworzeniem, szybciej staje się odpowiedzialna. 

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *