Chomik w domu – co jedzą chomiki i jak je hodować?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Chomiki to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych oraz ulubieńcy wszystkich dzieci. Ich nieduży rozmiar sprawia, że są idealnym wyborem nawet do małego mieszkania. Uroczy wygląd oraz sympatyczny i towarzyski charakter tych małych gryzoni powoduje, że wiele rodzin decyduje się na zakup chomika. Jednak zanim przygarniemy futrzaka do naszego domu, należy zadać sobie kilka pytań – na przykład jak hodować chomika oraz co może jeść chomik.

Domowe zwierzęta do niewielkiego lokum

Nowy pupil w domu to zawsze bardzo ekscytujące wydarzenia. Zanim adopcja chomika stanie się rzeczywistością warto poznać podstawowe informację na temat ich charakteru oraz hodowli.

Chomiki to gryzonie, które aktywne są w nocy, a w ciągu dnia dużo śpią. Uwielbiają być w ciągłym ruchu – dlatego należy wyposażyć klatkę w specjalne akcesoria, które zapewnią im aktywność. Natomiast raz na kilka dni warto wypuścić je z klatki, z zachowaniem wszystkich środków ostrożności. Chociaż to z reguły towarzyskie stworzenia potrzebują kilku dni, aby przyzwyczaić się do swojego nowego właściciela. Odrobina cierpliwości oraz delikatności sprawi, że w przyszłości będą chętnie wędrować po naszych rękach. Warto jeszcze pamiętać, że sierść chomika może uczulać, dlatego przed zakupem pupila dobrze jest upewnić się, czy żaden z domowników nie ma alergii. Jeżeli zdarza nam się wyjeżdżać na kilka dni, nie musimy obawiać się o naszego chomika – bez problemu możemy zostawić go na jakiś czas samego, jeżeli będzie miał zapewnioną wodę oraz jedzenie.

Jak hodować chomika – czyli wybieramy odpowiednią klatkę

Chociaż chomiki sprawiają wrażenie niezbyt wymagających, to wbrew pozorom musimy zapewnić im komfortowe warunki, sporo ruchu oraz urozmaiconą aktywność. Dlatego klatka dla chomika nie może być mała. Jej wielkość uzależniona jest od gatunku pupila, jednak na rynku znajdziemy uniwersalne propozycje.

Klatki dla chomików mogą być wykonane ze szkła, plastiku albo metalu. Najpopularniejszą opcją są modele metalowe z plastikową kuwetą. Wytrzymałe pręty stanowią dodatkowe urozmaicenie dla pupila, gdyż może się po nich wspinać, a my możemy zamontować do nich dodatkowe akcesoria. Plastikową kuwetę łatwo jest przenieść oraz wyczyścić. W przypadku metalowej klatki warto zwrócić uwagę na to, w jakiej odległości rozmieszczone są pręty. Może się zdarzyć, że niektóre małe rasy będą wstanie przecisnąć się między prętami. Najczęściej spotykaną odległością jest od 0,5 do 1 cm.

Jakie akcesoria dla chomika powinny znaleźć się w jego klatce? Z pewnością poidełko – praktyczne są modele wiszące, do których nie dostają się zanieczyszczenia ani fragmenty ściółki. Kolejnym niezbędnym elementem jest karmidełko, które może być plastikowe, metalowe, ceramiczne lub gliniane oraz miejsce na toaletę, usytuowane z dala od karmidełka. Przestronną klatkę warto wyposażyć w dodatkowe atrakcje – takie jak kołowrotek, domek, piętro, oraz wszelkiego rodzaju tunele, dzięki którym nasz pupil nie będzie się nudził.

Chomik jedzenie – czyli czym karmić pupila

Prawidłowy pokarm dla chomika sprawi, że pupil będzie zdrowy oraz aktywny przed długi czas. Dieta chomika powinna być odpowiednio zbilansowana oraz powinna dawać mu możliwość ścierania stale rosnących zębów. Co jedzą chomiki? Podstawą ich wyżywienia są ziarna zbóż. Pozostałe produkty, takie jak owoce, warzywa oraz produkty białkowe jedynie uzupełniają jadłospis.

Gotowe mieszanki ziaren, najlepiej kupować w sklepach zoologicznych, gdyż są one odpowiednio skomponowane uwzględniając potrzeby małego futrzaka. Zazwyczaj składają się one z żyta, słonecznika, pszenicy, kukurydzy, pestek dyni lub amarantusa. Przed podaniem mieszanki zawsze warto upewnić się, czy nie widać na niej śladów pleśni lub wilgoci, co mogłoby być bardzo niebezpieczne dla chomika. 

Chociaż owoce nie są tym, co je chomik w środowisku naturalnym można podawać je w małych ilościach, około 2 razy w tygodniu. Posiadają one cenne witaminy oraz sole mineralne. Owoce należy umyć, obrać oraz pokroić na kawałki. Chomikowi można podawać jagody, jabłka, maliny, truskawki oraz winogrona. Wartościowym przysmakiem są również warzywa takie jak czerwone buraki, brukiew, marchewka, cukinia czy ogórki.

Ze względu na uzębienie chomików niezbędne w ich diecie są również twarde produkty, czyli gałązki owocowych drzew oraz kolby kukurydzy. Chociaż chomiki uwielbiają ziarna słonecznika oraz wszelkiego rodzaju orzeszki należy je ograniczać, gdyż prowadzą do otyłości – a ta ma ogromny wpływ na to jak długo  żyją chomiki. Chociaż ich średnia życia wynosi do 2 lat, zdarzają się gryzonie, które żyją nawet dłużej.

Prawidłowo karmione chomiki, które będą miały pod dostatkiem ruchu i aktywności będą cieszyć się doskonałym zdrowiem, lśniącym futerkiem oraz długim życiem. My natomiast będziemy mogli z radością przyglądać się ich harcom.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *