Chow chow – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Często zastanawiasz się, jakie rasy psów pasują do Twojego stylu życia i charakteru? Chow chow to jedna z najbardziej wyjątkowych ras psów, która może zwrócić Twoją uwagę. To piękne, niezależne psy, którzy posiadają unikalny wygląd i osobowość. Chow chow jest rasą psów o długiej historii i kulturze, a dzięki swojemu wyjątkowemu futru i wyglądowi cieszy się popularnością na całym świecie. W tym artykule, omówimy szczegółowo rasy chow chow, zaczynając od ich wyglądu i charakteru, aż po wymagania dotyczące opieki nad nimi. Będziemy analizować wady i zalety chow chowa, a także historię tej rasy psów oraz ciekawostki, które mogą Cię zainteresować. Czytając ten artykuł, dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o rasie chow chow i zdecydujesz, czy to rasa dla Ciebie.

Chow chow – opis i wygląd rasy

Rasa ta wyróżnia się charakterystycznym i wyjątkowym wyglądem. Jest to pies średniej wielkości, który charakteryzuje się silną, zwartą budową ciała oraz prostokątnym, masywnym kształtem. Chow chow posiada szeroką klatkę piersiową, mocne i muskularne nogi oraz okrągłą, szeroką głowę z krótką, grubą szyją. Charakterystyczne dla tej rasy są również okrągłe, ciemne oczy, małe, zaokrąglone uszy i szeroki, płaski pysk.

Jednak to futro jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wyglądu chow chowa. Futro jest gęste i miękkie w dotyku, a także posiada długi, puszysty podszerstek. Chow chow ma charakterystyczny, nieco powolną chód i zazwyczaj nie odznacza się zbytnią energią.

Ponadto, chow chow jest znany ze swojego charakterystycznego wyglądu pyska, który przypomina maskę niedźwiedzia. W języku chińskim, z którego pochodzi rasa, chow chow nazywany jest Songshi Quan, co można przetłumaczyć jako „pies-lew, którego wygląd przypomina wilka lub lwa”.

Chow chow jest uważany za rasę psa o wyjątkowym wyglądzie i elegancji, a jego unikalne cechy fizyczne przyciągają uwagę wielu ludzi na całym świecie. Jednak nie tylko wygląd jest ważny w przypadku tej rasy – charakter chow chowa również jest godny uwagi.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy chow chow

Charakter chow chowa jest złożony i wymagający. Chow chow to pies bardzo niezależny, a czasami nawet uparty. Ma tendencję do bycia lojalnym i oddanym swoim właścicielom, ale nie jest zbyt przyjacielski wobec obcych. Chow chow potrzebuje dużo czasu i cierpliwości, aby się z nim zaprzyjaźnić, a jego wrodzona nieufność wobec obcych może stanowić problem w sytuacjach społecznych. Jest również zazwyczaj bardzo spokojnym psem i ma skłonności do lenistwa, co może stanowić wyzwanie w procesie szkolenia.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Chow chow to pies niezależny, dumny i niezwykle lojalny wobec swojego właściciela. Bardzo dobrze sprawdza się jako pies stróżujący i pilnujący, dzięki swojemu wrodzonemu instynktowi. Jednakże, potrzebuje konsekwentnego szkolenia i wychowania, ponieważ jest to pies bardzo samodzielny i czasami uparty.

Jaką ma osobowość?

Chow chow to pies o bardzo specyficznym charakterze, który wymaga odpowiedniego podejścia. Często bywa nieufny wobec obcych, ale jest również bardzo wierny i przywiązany do swojego właściciela. Ma też w sobie sporo dumy, co sprawia, że czasem jest nieco nieprzewidywalny w swoim zachowaniu.

Chow chow – jak wyszkolić i wychować?

Rasa ta potrzebuje konsekwentnego wychowania i szkolenia od wczesnych lat. Należy uczyć go posłuszeństwa i odpowiedniego zachowania wobec ludzi i innych zwierząt. Wychowanie chow chowa wymaga cierpliwości i czasu, ale wyniki są bardzo zadowalające.

Dla kogo nadaje się chow chow?

Chow chow to pies, który nadaje się dla osób, które mają dużo czasu na jego pielęgnację i wychowanie. Nie jest to pies dla początkujących właścicieli, ponieważ wymaga już pewnego doświadczenia w zajmowaniu się psami.

Chow chow – cena

Cena chow chowa zależy od wielu czynników, takich jak miejsce zakupu, pochodzenie szczeniaka, linia hodowlana, wiek i płeć psa. Średnia cena za szczeniaka chow chowa w Polsce wynosi od 3000 do 8000 złotych, jednakże cena może być znacznie wyższa w przypadku psów z renomowanych hodowli lub o ciekawych umaszczeniach.

Wady i zalety chow chowa

Wady

Chow chow to pies, który wymaga odpowiedniej ilości czasu i uwagi, szczególnie jeśli chodzi o pielęgnację jego futra. Ponadto, ze względu na swoją niezależność i dumę, może być czasami trudny do szkolenia. W niektórych przypadkach mogą występować również problemy zdrowotne, takie jak choroby skórne, problemy z oczami, dysplazja stawów i inne.

Zalety

Chow chow to pies niezwykle lojalny i przywiązany do swojego właściciela. Jest także bardzo dobrze przystosowany do życia w domu i mieszkań, ponieważ nie wymaga zbyt dużo miejsca. Ponadto, chow chow to pies, który nie wymaga zbyt dużej ilości ruchu, co może być korzystne dla osób starszych lub niepełnosprawnych.

Chow chow – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Jest to pies, który wymaga odpowiedniego i zrównoważonego odżywiania, aby utrzymać zdrowie i kondycję. Wskazane jest stosowanie wysokiej jakości karmy suchej lub mokrej, dostosowanej do wieku, wagi i aktywności psa.

Pielęgnacja

Chow chow to pies, który wymaga regularnej pielęgnacji swojego gęstego i miękkiego futra. Wskazane jest regularne szczotkowanie i czesanie, aby uniknąć plątania i matowienia się futra. W przypadku potrzeby, należy również kąpać psa, jednakże nie należy przesadzać, aby nie naruszyć naturalnej ochrony skóry.

Choroby

Psy tej rasy mogą być podatne na wiele różnych chorób, takich jak choroby skórne, problemy z oczami, dysplazja stawów, choroby serca i inne. Warto regularnie badać swojego psa u weterynarza i stosować odpowiednie profilaktyczne szczepienia oraz preparaty zapobiegające pasożytom.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie na przyjęcie chow chowa do domu wymaga odpowiedniego wyposażenia. Wskazane jest zapewnienie psu wygodnego legowiska oraz odpowiedniego zestawu akcesoriów, takich jak miska na wodę i karmę, smycze, obroża, zabawki oraz szczotki i grzebienie do pielęgnacji futra.

Historia rasy chow chowa

Początki

Historia rasy chow chow jest bardzo długa i fascynująca. Chow chow to jedna z najstarszych ras psów na świecie, która sięga aż 2000 lat wstecz. Pochodzi z Chin, gdzie był używany jako pies myśliwski oraz stróżujący i towarzysz cesarskiej rodziny.

W Chinach chow chow był bardzo ceniony i uważany za symbol bogactwa i statusu społecznego. Psy te były również wykorzystywane jako zaprzęgowe do ciągnięcia wozów. Rasa ta była również znana z tego, że jej mięso było jedzone w Chinach jako specjalność kulinarną.

Chow chow doczekał się również kultowej pozycji wśród Tybetańczyków. Tam był nazywany „psem lwa” i uważany za zwierzę o duchowej sile i mocy.

Rozwój rasy

W XIX wieku chow chow został wprowadzony do Wielkiej Brytanii i wkrótce stał się bardzo popularny w Europie i Ameryce Północnej. W 1903 roku chow chow został oficjalnie uznany przez Amerykański Klub Kennel i od tamtej pory stał się jedną z najbardziej pożądanych ras psów.

Obecnie

Obecnie chow chow jest hodowany na całym świecie i cieszy się wciąż rosnącą popularnością. W Chinach są one uważane za szczególnie cenne i cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza wśród ludzi o wysokim statusie społecznym.

Mimo swojej długiej historii rasa ta została przez wieki hodowana w sposób niewłaściwy, co spowodowało szereg problemów zdrowotnych u tych psów. Dlatego też wiele organizacji obecnie zajmuje się teraz hodowlą chow chow, aby zapewnić, że te psy będą miały długie i zdrowe życie.

Wzorzec psa rasy chow chow

Wzorzec psa rasy chow chow jest bardzo charakterystyczny i wyróżnia się na tle innych ras psów. Chow chow to pies o mocnej i krępej budowie ciała, z charakterystycznymi, zaokrąglonymi kończynami. Ich sierść jest gęsta, puszysta i bardzo miękka w dotyku, a także posiada charakterystyczne fałdy skóry na szyi i klatce piersiowej.

Wzrost chow chow wynosi od 46 do 56 cm, a waga waha się od 20 do 32 kg. Rasa ta występuje w pięciu kolorach: czerwonym, czarnym, niebieskim, kremowym i kolorze isabelowym. Ich głowa jest charakterystyczna i ma kształt niemalże kwadratowy. Oczy są okrągłe i ciemne, a uszy są małe i trójkątne, zwisające po bokach głowy.

Jednym z charakterystycznych elementów wyglądu chow chow jest ich język, który jest niezwykle ciemny, często granatowy lub czarny. Jest to wynik obecności nadmiaru pigmentu w komórkach języka. Dodatkowo, chow chow ma zwykle zwisające wargi, co dodaje mu jeszcze bardziej niezwykłego wyglądu.

Chow chow – ciekawostki o rasie

Chow chow to rasa psów, która poza swoim niezwykłym wyglądem i charakterem, ma wiele ciekawych cech i faktów, które przyciągają uwagę miłośników psów. Oto kilka ciekawostek o tej rasie:

  • Chow chow to jedna z najstarszych ras psów na świecie. Historia rasy sięga co najmniej 2000 lat wstecz.
  • W Chinach chow chow były uważane za jedną z najbardziej cenionych ras psów, a ich właścicielami byli członkowie arystokracji.
  • Jest jedyną rasą psa na świecie, która ma ciemny, prawie granatowy język. Jest to spowodowane obecnością dużej ilości melaniny w komórkach języka.
  • Jest to jedna z niewielu ras psów, które posiadają fałdy skóry. Są one szczególnie widoczne na szyi i klatce piersiowej.
  • W Chinach, chow chow były używane jako psy do polowań, ale również jako psy strażnicze i obronne. Wielu ludzi uważa, że dzięki temu mają one dzisiaj tendencję do bycia nieco nieufnymi wobec obcych.
  • Chow chow to jedna z nielicznych ras psów, które z powodzeniem mogą mieszkać w małych mieszkaniach. Są one bardzo samodzielne i nie potrzebują wiele aktywności fizycznej, aby być zadowolonymi z życia.
  • Chow chow to rasa psów, której osobowość była inspiracją dla postaci Gizma z filmu „Gremliny”. Film zrobił na całym świecie wielkie wrażenie, dzięki czemu chow chow stały się jeszcze bardziej popularne.

Podsumowanie

Podsumowując, chow chow to rasa psa o charakterystycznym wyglądzie, a zarazem ciekawej historii. To pies, który wymaga odpowiedniego podejścia ze strony właściciela, ale może być wspaniałym towarzyszem dla osób, które cenią sobie niezależność i spokojny styl życia. Ważne jest jednak pamiętać o regularnej pielęgnacji i opiece nad zdrowiem psa, aby zapewnić mu zdrowe i dobre samopoczucie przez całe życie.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *