Czemu kot mruczy i co to oznacza?

Ten artykuł przeczytasz w: 4 minuty

Jaki jest najprzyjemniejszy dźwięk na świecie ? Dla prawdziwych miłośników mruczków to z pewnością ten charakterystyczny i motoryczny odgłos mruczenie, który często można usłyszeć od swojego pupila! Ale dlaczego tak naprawdę koty mruczą? Czy zawsze jest to oznaka szczęścia? Co zrobić, jeżeli kot nie mruczy?

Co oznacza mruczenie kota?

Kocie mruczenie można porównać od uśmiechu. Uśmiechamy się, aby wspierać relacje społeczne i pokazywać zadowolenie. Dzięki uśmiechowi atmosfera staje się bardziej rozluźniona oraz otwarta. To dlatego, nasi pupile mruczą gdy ich głaskamy – chcą pokazać nam, że jest im dobrze oraz czują się zadowolone. Mruczą zarówno małe kotki, jak i starsze, koty rasowe oraz dachowce.

A jak to się dzieje, że nasz słodki mruczek wydaje ten przyjemny dźwięk? Co ciekawe, naukowcy do dziś nie są zgodni co do tego, jak koty produkują ten charakterystyczny odgłos, wprawiając swoje ciało w wibracje, a jednocześnie nie powodując napięcia mięśni lub utraty oddechu. Nie do końca wiadomo, czy mruczenie wydobywa się z mięśni krtaniowych, czy odpowiedzialna jest za to kość gnykowa.

Czemu kot mruczy – czy to wyłącznie oznaka szczęścia?

Co znaczy jak kot mruczy? Chociaż w większości przypadków jest to oznaka szczęścia, koty mogą mruczeć też jeżeli są zdenerwowane i chcą wyregulować własny poziom stresu oraz gdy koją ból. Zdarza się, to gdy odwiedzamy z pupilem weterynarza, gdy nasz pupil jest osłabiony lub poważnie chory. Mruczeć zaczynają już małe kotki, około 3 tygodnia. Kocia mama mruczy, aby zasygnalizować kociętom, że jest obok oraz aby ich uspokoić. Kocie mruczenie może też mieć różne zabarwienie. Kot chory, zestresowany, głody lub zadowolony będzie mruczeć w inny sposób. Jednak czemu koty mruczą najczęściej? Jest to ich sposób komunikacji z człowiekiem. Naukowcy zauważają, że koty między sobą rzadko kiedy wykorzystują mruczenie, natomiast w stosunku do człowieka robią to bardzo chętnie. Intensywność mruczenia może też wzrastać w miarę zbliżania się pory posiłku. A dlaczego koty mruczą w nocy? Bardzo często chcą w ten sposób zasygnalizować, że ich miska jest już pusta. Być może też nasz mruczek przebudził się i chce zachęcić swojego właściciela do pieszczot.

Dlaczego kot mruczy i gryzie podczas codziennych pieszczot?

Scenariusz ten chyba zna każdy właściciel mruczka – delikatnie głaskamy naszego pupila w jego ulubionym miejscu. On mruczy i zdaje się wyglądać na niezwykle zadowolonego, aż tu nagle boleśnie nas podgryza. Chociaż te ukąszenia podczas okazywania miłości nie są bolesne – zastanawiamy się, dlaczego kot mruczy i gryzie?

Doświadczeni koci behawioryści zauważają, że gryzienia kota podczas pieszczot może być w pełni nieumyślne. Mruczki w ramach pielęgnacji liżą przez pewien czas pewien obszar swojej sierści, a następnie używają zębów, aby przeczesać sierść. Podobnie kot stara się zadbać o naszą rękę, podczas codziennych pieszczot. Warto również pamiętać, że nie każdy mruczek kocha głaskanie, tak jak lubi je jego właściciel. Być może nasz mruczek chce cieszyć się naszym towarzystwem oraz odpoczynkiem na kolanach, ale nie chce być głaskany? Niektóre koty nie lubią też być dotykane w konkretne miejsca – na przykład na brzuchu lub w jego okolicy, czy też na ogonie. Jak reagować w takiej sytuacji? Czasami warto przekierować uwagę pupila na inną czynność i na przykład zaproponować ulubione zabawki dla kota. Powinniśmy też pozwalać sobie jedynie na krótkie sesje pieszczot oraz cały czas oceniać zainteresowanie kota, a w razie jakichkolwiek oznak dyskomfortu przerwać głaskanie.

A co jeśli mruczek nie mruczy?

Dlaczego kot nie mruczy ? Nie wszystkie koty mruczą – nie robią tego koty ryczące, takie jak jaguary, lamparty i tygrysy. Również koty, które wychowane zostały przez dziką matkę, z dala od ludzi mogą nie mieć takiego zwyczaju. Nierzadko bardzo mały kot nie mruczy głośno, dopóki nie osiągnie odpowiedniego wieku. Warto też pamiętać, że koty bardzo się od siebie różnią – być może nasz pupil mruczy tak cicho, że jedynie wyczuwalne są delikatne wibracje. Czemu kot nie mruczy? Na wydawanie kocich dźwięków wpływa też obecność innych zwierząt w domu – stres związany z nowym domownikiem może psychicznie zablokować mruczenie kota na dłuższy czas. W bardzo rzadkich sytuacjach skutkiem braku mruczenia są defekty anatomiczne.

Czy da się jakość wywołać mruczenie u naszego pupila? Warto poznać jego zwyczaje oraz upodobania. Jeżeli mruczek przestał mruczeć od jakiegoś czasu, być może należy okazać pupilowi więcej miłości oraz zadbać o jego dobre samopoczucie? Z pewnością pomocnym narzędziem okaże się ulubiona mokra karma dla kota. Nierzadko takie akcesoria, jak drapaki dla kota pomogą mu się odstresować i sprawią, że mruczek będzie czuł się dobrze, a wtedy być może odpłaci nam się miłym pomrukiem. Trzeba jednak pamiętać, że mruczenie to nie jedyny sposób, w jaki mruczki okazują nam miłość. Jeżeli nasz pupil jest zdrowy, chętnie się bawi, regularnie myje oraz chętnie wypoczywa w naszym towarzystwie nie musimy mieć powodów do niepokoju – z pewnością bardzo nas kocha!

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *