Dlaczego pies sika w domu?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Problem oddawania moczu w domu, czyli mikcji pojawia się zarówno u małych, jak i dużych ras psów. Niezależnie czy jest to tylko subtelne zaznaczanie terenu, czy oddawanie moczu w większych ilościach potrafi być bardzo uciążliwe dla właścicieli czworonoga. Aby poradzić sobie z tym „mokrym problemem” warto przede wszystkim poznać przyczynę, czemu pies sika w domu.

Czemu pies sika w domu – znalezienie przyczyny

Jeżeli nasz pies sika w mieszkaniu, musimy zastanowić się nad kilkoma pytaniami, aby prawidłowo określić problem. Duże znaczenie ma to, jakie są ilości oddawanego moczu oraz czy problem pojawił się nagle. Warto również przeanalizować, w jakim miejscu pies oddaje mocz – czy dzieje się to w pobliżu drzwi lub rzeczy, które mogą pachnieć innym psem. Zanim jednak podejmiemy jakiekolwiek działania, warto udać się z naszym czworonogiem do weterynarza, aby wykluczyć przyczyny zdrowotne. Dlaczego? Ponieważ choroby pęcherza oraz nerek bardzo często objawiają się nadmierną produkcją moczu i w rezultacie nasz pies ciągle sika w domu.

Istotna rola treningu czystości

Jeżeli już upewniliśmy się, że nasz przyjaciel jest zdrowy, ale odkąd tylko pamiętamy pies posikuje w domu – być może przyczyną jest źle przeprowadzony trening czystości. Zdarza się, że nasz pupil nie widzi nic złego w oddawaniu moczu w domu, bo nikt nie nauczył go, że warto załatwiać się na zewnątrz. Błędem jest karanie psa za załatwienie swojej potrzeby w domu, lub co gorsza wsadzanie jego mordki w odchody, gdyż może to skutkować jedynie pogłębieniem problemu. Co więc warto robić? Należy poświęcić trochę czasu na staranny i sumienny trening czystości naszego pupila. Zazwyczaj wystarczy kilka tygodni, aby nauczyć psa, gdzie ma załatwiać swoje potrzeby. Należy jednak pamiętać, że aby osiągnąć sukces powinniśmy chwalić czworonoga za sukcesy – na przykład poprzez przysmaki dla psa, a ignorować porażki.

Dorosły pies sika w domu co zrobić? – nagłe zmiany

Jeżeli sikanie psa w domu rozpoczęło się nagle chociaż wcześniej tego nie robił, przyczyną może być zmiana otoczenia lub codziennej rutyny. Może on odczuwać silny stres po przeprowadzce i nie czuć się jeszcze bezpiecznie w nowym miejscu. Jeżeli jednak poświęcimy mu odpowiednią ilość czasu oraz zadbamy o nowe pozytywne bodźce, które go odstresują – na przykład kupując nowe zabawki dla psa, odzyska on pewność siebie. Zmiana rozkładu dnia właściciela – na przykład inne godziny spacerów lub dłuższe niż zazwyczaj przerwy między nimi, również mogą powodować nagłe oddawanie moczu w domu. Spacery naszego pupila powinny więc być wystarczają długie, aby nie tylko załatwił on swoje potrzeby fizjologiczne, ale też rozładował emocje.

Dlaczego dorosły pies sika w domu przez sen

Możemy spotkać się z sytuacją, że nasz dorosły, a szczególnie już starszy wiekiem pies sika przez sen. Nietrzymanie moczu podczas snu to częsty problem starzejących się zwierząt, gdyż wiąże się z utratą siły mięśniowej w obszarach, które odpowiedzialne są za kontrole przepływu moczu. Jest to szczególnie trudna sytuacja, gdy chcemy spać z naszym pupilem w jednym łóżku. Oprócz starości przyczyną takiej sytuacji może być też zakażenie pęcherza, niedrożność cewki moczowej oraz zaburzenia nerwowe. Co może przynieść ulgę naszemu czworonożnemu przyjacielowi? Badania wykazują, że pozytywny wpływ ma zwiększenie aktywności psa, umożliwienie mu opróżniana pęcherza co kilka godzin oraz przyjmowanie dużej ilości wody do picia. Nie małe znaczenie odgrywają też specjalnie dobrane karmy weterynaryjne dla psów, wpływające na lepszą pracę nerek. 

Pies posikuje z radości

Jest to zjawisko szczególnie powszechne wśród szczeniaków i młodych psów. Pies sika z radości na widok swojego właściciela, gdyż jego jeszcze słabe mięśnie pęcherza nie wytrzymują podekscytowania. W tym przypadku warto popracować nad opanowaniem emocji u psa, utrzymując go na niskim pobudzeniu. Gdy pies sika na przywitanie, powinno się wchodzić do domu całkowicie go ignorując, a odezwać się dopiero po kilka minutach, gdy się uspokoi. Czy specjalna mata dla psa jest w tej sytuacji dobrym rozwiązaniem? Chociaż tego typu akcesoria dla psów są chętnie stosowane, musimy pamiętać, że nasz pupil nie odróżni maty od dywanu. W przyszłości może więc to spowolnić naukę załatwiania się poza domem.

Dorosły pies sika w domu – znaczenie terenu

Innym powodem dlaczego pies sika w domu jest rywalizacja z innym samcem. Taka sytuacja zdarza się, gdy w domu mamy więcej psów, lub jeżeli w pobliżu pojawia się pies sąsiada. Znaczenie moczem najczęściej obserwuje się u samców, które nie są wykastrowane i może wiązać się z lękiem, agresją lub rywalizacją. Rozważenie kastracji zazwyczaj pomaga poradzić sobie z problemem. Poleca się też zapewnienie psu większej dawki ruchu, który pozwoli mu rozładować negatywne emocje oraz napięcie.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *