Eurasier – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 8 minuty

Eurasier to rasa psa, która zdobywa popularność na całym świecie. Jest to rasa niezwykle interesująca, zarówno pod względem charakteru, jak i wyglądu. W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci jak najwięcej informacji na jej temat.

Eurasier – opis i wygląd rasy

Eurasier to psy średniej wielkości, które mają silne, dobrze zbudowane ciała. Ważą od 18 do 32 kg, a ich wysokość w kłębie wynosi od 52 do 60 cm. Posiadają one gęstą i bujną sierść, która jest miękka i puszysta. Sierść może mieć różne kolory, w tym czarny, szary, beżowy, a nawet czerwony. Głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, a oczy są ciemne i lekko skośne. Ušy są wyprostowane i zawsze czujne.

Charakter psa rasy Eurasier

Eurasier to psy niezwykle przyjazne i lojalne. Są to psy rodzinne, które dobrze dogadują się z dziećmi. Są spokojne, ale jednocześnie uwielbiają zabawy i długie spacery.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Eurasier to rasa o wielu umiejętnościach. Te psy są niezwykle inteligentne i szybko przyswajają nowe informacje. Eurasier jest w stanie nauczyć się wielu komend i sztuczek, co czyni go idealnym towarzyszem na szkolenia posłuszeństwa lub agilty. Co więcej, te psy wykazują naturalną zdolność do rozumienia emocji człowieka, co sprawia, że są często używane jako psy terapeutyczne. Są również doskonałymi stróżami, zawsze gotowymi do ochrony swojej rodziny. Są czujne, ale nie agresywne, co oznacza, że są w stanie skutecznie ostrzegać, nie stanowiąc jednocześnie zagrożenia dla osób postronnych.

Jaką ma osobowość?

Eurasier jest psem o wielu cechach charakteru, które czynią go wyjątkowym. Jest to pies przyjazny i towarzyski, który uwielbia spędzać czas z ludźmi. Eurasier jest lojalny wobec swojej rodziny i może być nieco nieufny wobec obcych, choć nie jest agresywny. Psy te są również spokojne i zrównoważone, nie wykazują zbytniej nerwowości czy nadpobudliwości. Eurasier jest zdecydowany i niezależny, ale jednocześnie jest w stanie zrozumieć i przestrzegać zasad ustalonych przez swojego właściciela. Charakteryzuje się również dużą cierpliwością, co czyni go idealnym towarzyszem dla dzieci.

Eurasier – jak wyszkolić i wychować?

Eurasier jest rasą łatwą do szkolenia, ale kluczem do sukcesu jest cierpliwość i konsekwencja. Te psy najlepiej reagują na pozytywne metody treningu, takie jak nagrody za dobrze wykonane zadania. Nie radzą sobie dobrze z surowymi metodami szkolenia, a nacisk i presja mogą wywołać u nich stres. Warto pamiętać, że Eurasier jest psem inteligentnym, który szybko się uczy, ale jednocześnie może być nieco uparty. Dlatego ważne jest, aby trening był urozmaicony i interesujący, aby utrzymać uwagę psa.

Dla kogo nadaje się Eurasier?

Eurasier to rasa, która doskonale sprawdza się w rodzinach z dziećmi. Te psy są cierpliwe i łagodne, co sprawia, że dobrze dogadują się z najmłodszymi. Są to psy, które uwielbiają towarzystwo i dobrze czują się w dużym domu z ogrodem. Jednak dzięki swojej spokojnej naturze i zdolności do adaptacji, Eurasier może dobrze funkcjonować także w mieszkaniu, pod warunkiem regularnej aktywności fizycznej. Psy te są również odpowiednie dla osób aktywnych, które chciałyby mieć psa towarzyszącego im podczas spacerów czy wycieczek na świeżym powietrzu.

Eurasier – cena

Cena za szczeniaka z hodowli Eurasier może różnić się w zależności od wielu czynników. Najważniejsze z nich to renoma hodowcy i rodowód szczeniaka. Szczeniaki z certyfikowaną hodowli, które są przeznaczone do wystaw czy hodowli, mogą kosztować od 3000 do 5000 zł. Ceny mogą być niższe, jeśli szczeniak nie ma pełnego rodowodu czy jest sprzedawany przez przypadkowych hodowców. Warto jednak pamiętać, że cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru szczeniaka – ważne jest również zdrowie psa, jego temperament i warunki, w jakich był hodowany.

Wady i zalety

Wady

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest fakt, że Eurasier jest rasą o dużych potrzebach towarzyskich. Psy te najlepiej czują się, gdy mogą spędzać czas ze swoją rodziną. Jeżeli zostaną zignorowane lub zostawione same na dłuższy czas, mogą zacząć wykazywać symptomy separacji, takie jak destrukcyjne zachowanie czy nadmierne szczekanie.

Inną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, że Eurasier to rasa o dużej energii. Choć te psy są spokojne i zrównoważone, potrzebują regularnej aktywności fizycznej, aby utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie. Bez wystarczającego wysiłku, Eurasier może stać się niespokojny lub nadmiernie aktywny.

Ostatnią, ale nie mniej ważną rzeczą jest to, że Eurasier może być nieufny w stosunku do obcych. To oznacza, że potrzebuje odpowiedniego socjalizowania od szczeniaka, aby zapobiec przyszłym problemom z nieśmiałością czy strachem.

Zalety

Na liście zalet Eurasiera na pierwszym miejscu jest jego niezwykły temperament. Te psy są spokojne, zrównoważone i pełne miłości dla swoich rodzin. Są cierpliwe i łagodne, co sprawia, że są doskonałymi towarzyszami dla dzieci.

Drugą zaletą jest inteligencja Eurasiera. Te psy są bystre i szybko przyswajają nowe informacje. Są również elastyczne i potrafią dostosować się do różnych sytuacji.

Trzecią zaletą jest ich zdrowie. Eurasier to rasa generalnie zdrowa, która ma niskie ryzyko dziedzicznych chorób, jeśli jest odpowiednio hodowana.

Ostatnią zaletą jest ich uroda. Eurasier jest psem przystojnym i szlachetnym, z długim, gęstym płaszczem, który przyciąga uwagę na każdym kroku. To sprawia, że jest to pies, który przyciąga spojrzenia i jest często podziwiany przez innych.

Eurasier – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Podstawą zdrowia każdego psa jest odpowiednie żywienie. Eurasier jest rasą dość wybredną i ma swoje specyficzne potrzeby żywieniowe. Dieta tych psów powinna być zbilansowana i bogata w białko. Powinna zawierać mięso jako główne źródło białka, a także warzywa i owoce dla dostarczenia witamin i minerałów. Ważne jest, aby unikać nadmiaru tłuszczów i cukrów, które mogą prowadzić do otyłości.

Zarówno dieta domowa, jak i karmy gotowe mogą być odpowiednie, pod warunkiem, że są one wysokiej jakości i dostosowane do potrzeb psa. Jeżeli zdecydujesz się na karmę gotową, wybieraj te, które zawierają naturalne składniki i są wolne od sztucznych dodatków. Jeżeli zdecydujesz się na dietę domową, skonsultuj to z weterynarzem, aby upewnić się, że jest ona zbilansowana i dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Pielęgnacja

Eurasier posiada długie, gęste futro, które wymaga regularnej pielęgnacji. Najważniejsze jest regularne szczotkowanie, które pomaga usunąć martwe włosy i zapobiega plątaniu się sierści. Zaleca się szczotkowanie psa przynajmniej raz w tygodniu, ale częściej w okresie linienia.

Kąpiel powinna być przeprowadzana tylko wtedy, gdy jest to konieczne, ponieważ zbyt częste kąpiele mogą uszkodzić naturalną warstwę olejową na skórze psa. Pazury Eurasiera powinny być regularnie przycinane, a uszy sprawdzane i czyszczone, aby zapobiegać infekcjom.

Choroby

Eurasier to rasa generalnie zdrowa, ale, jak każda rasa, ma pewne predyspozycje do konkretnych problemów zdrowotnych. Do najczęstszych chorób zalicza się dysplazję stawu biodrowego, która jest powszechna u wielu dużych ras. Inne potencjalne problemy zdrowotne to choroby oczu, takie jak zaćma, oraz choroby tarczycy.

Kluczowe jest regularne badanie zdrowia u weterynarza, szczególnie jeśli pies pochodzi z hodowli, gdzie mogą występować problemy genetyczne. Dobre praktyki hodowlane i odpowiednie badania genetyczne mogą zminimalizować ryzyko tych chorób.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Jeśli zdecydujesz się na psa rasy Eurasier, istnieje kilka podstawowych rzeczy, które powinieneś mieć. Na początek potrzebujesz miski na jedzenie i wodę, smyczy i obroży, a także klatki lub legowiska dla psa. Dobrym pomysłem jest także zaopatrzenie się w zabawki dla psa, które pomogą zaspokoić jego naturalną potrzebę żucia i zabawy.

Biorąc pod uwagę długie futro Eurasiera, ważne jest również posiadanie zestawu do pielęgnacji, w tym szczotki do sierści, szczypiec do paznokci i produktów do pielęgnacji uszu.

Na koniec, warto pomyśleć o bezpieczeństwie psa. To oznacza na przykład odpowiednie zabezpieczenie domu i ogrodu, a także zaopatrzenie się w identyfikator dla psa, który powinien zawierać kontakt do właściciela na wypadek, gdyby pies się zgubił.

Historia psa rasy Eurasier

Historia psa rasy Eurasier jest fascynująca i świadczy o ogromnym zaangażowaniu hodowców w stworzenie rasy, która łączyłaby w sobie najlepsze cechy różnych ras azjatyckich.

Początki

Wszystko zaczęło się w Niemczech w latach 60-tych XX wieku, kiedy to Julius Wipfel, entuzjasta psów, postanowił stworzyć nową rasę. Inspiracją dla Wipfla była chęć stworzenia psa, który miałby cechy kilku ras azjatyckich, ale byłby bardziej dostosowany do życia w rodzinie.

Pierwszym krokiem w tym kierunku było skrzyżowanie dwóch ras – Chow Chow i Wilczarka Niemieckiego. Z tego połączenia powstała rasa, którą nazwano „Wolf-Chow”. Psy te, jak nazwa sugeruje, łączyły w sobie cechy obu rodziców, ale nie do końca spełniały oczekiwania hodowcy.

Rozwój rasy

Kolejnym krokiem było wprowadzenie do krwi „Wolf-Chow” rasy Samoyed. Ta trzecia rasa była niezbędna, aby nadać nowym psom nieco łagodniejszy temperament i bardziej przyjazny wygląd. W rezultacie powstała rasa, którą nazwano Eurasier.

Pomimo początkowych trudności, rasa szybko zyskała popularność w Niemczech, a potem na całym świecie. Charakterystyczny wygląd, łagodny temperament i lojalność wobec rodziny sprawiły, że Eurasier szybko znalazł swoje miejsce w sercach wielu osób.

Obecnie

Dziś Eurasier jest cenionym psem rodzinny, znanym z doskonałych umiejętności adaptacyjnych i łagodnego temperamentu. Rasa ta jest również popularna wśród hodowców i na wystawach psów, gdzie jest doceniana za swój piękny wygląd i szlachetne pochodzenie.

Eurasier jest dziś rasą uznawaną przez najważniejsze kynologiczne organizacje na świecie, w tym przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). To świadczy o uznaniu, jakie ta rasa zdobyła na przestrzeni lat. Pomimo swojego stosunkowo krótkiego istnienia, Eurasier ma już swoje stałe miejsce w historii hodowli psów.

Wzorzec psa rasy Eurasier

Wzorzec rasy to opis idealnych cech danej rasy psa, który służy jako standard dla hodowców i sędziów na wystawach. W przypadku psa rasy Eurasier, wzorzec opisuje psa o dobrze zbalansowanej budowie, z charakterystyczną „wilczą” głową, szeroko rozstawionymi oczami i prostymi, dobrze umięśnionymi nogami.

Eurasier to średniej wielkości pies, który powinien prezentować się szlachetnie i elegancko. Samce osiągają w kłębie od 52 do 60 cm, a suki od 48 do 56 cm. Waga psa powinna być proporcjonalna do jego wysokości, ale zazwyczaj waha się w granicach 18-32 kg.

Psy tej rasy mają dość długą, wilczą głowę z wyraźnym stopem i prostym nosem. Oczy są średniej wielkości, lekko skośne i mogą mieć różne odcienie brązu. Uszy są stojące, średniej wielkości, trójkątne, szersze u nasady.

Eurasier ma mocne, dobrze umięśnione ciało z głęboką klatką piersiową. Grzbiet jest prosty i mocny, a ogon noszony jest zwinięty na grzbiecie. Kończyny są proste i mocne, a stopy są okrągłe z dobrze rozwiniętymi poduszkami.

Szata jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wyglądu Eurasiera. Ma długie, proste, luźno przylegające włosy pokrywające całe ciało, z wyjątkiem twarzy, gdzie włosy są krótsze. Pod spodem znajduje się gęsta, miękka podszerstka. Kolor sierści może być różny – od czarnego, poprzez wszystkie odcienie czerwieni i szarości, aż do kremowego i białego.

Wzorzec rasy zwraca również uwagę na temperament psa. Eurasier powinien być zrównoważony, spokojny i nieagresywny. Jest to pies o silnym instynkcie rodzinnym, który jest lojalny wobec swojego właściciela i jest naturalnie ostrożny w stosunku do obcych. Eurasier powinien być również inteligentny i łatwy do szkolenia.

Zgodnie z wzorcem, Eurasier to pies, który łączy w sobie elegancję i moc, a jednocześnie jest łagodny i przyjazny. Jest to rasa, która doskonale sprawdza się jako pies rodzinny, ale wymaga odpowiedniego szkolenia i socjalizacji.

Eurasier – ciekawostki o rasie

Rasa Eurasier, mimo swojego stosunkowo krótkiego istnienia, skrywa w sobie wiele fascynujących ciekawostek. Poniżej przedstawiam kilka z nich.

  1. Początek rasy: Eurasier to rasa, która powstała w Niemczech w XX wieku z połączenia trzech różnych ras: Chow Chow, Wilczarka Niemieckiego i Samoyeda. Nazwa „Eurasier” wskazuje na azjatyckie korzenie tej rasy (Chow Chow i Samoyed) połączone z europejskimi (Wilczarek Niemiecki).
  2. „Rasa pokoju”: Julius Wipfel, twórca rasy, miał na celu stworzenie „rasy pokoju”, która miała łączyć w sobie cechy ras z różnych kontynentów. Chciał tym samym pokazać, że harmonia między różnymi rasami i kulturami jest możliwa.
  3. Socjalizacja: Eurasier to psy, które potrzebują dużo interakcji z człowiekiem. Mają silny instynkt stadny i nie radzą sobie dobrze, gdy są pozostawiane same na dłuższy czas.
  4. Cichy kompan: Eurasier są znane z tego, że są stosunkowo cichymi psami. Rzadko szczekają bez powodu, co czyni z nich idealnych towarzyszy dla osób ceniących spokój.
  5. Przywiązanie do rodziny: Eurasier są niezwykle przywiązane do swoich rodzin. Są lojalne, kochające i dobrze radzą sobie z dziećmi. Równocześnie są jednak ostrożne wobec obcych i potrzebują czasu, aby nawiązać z nimi kontakt.
  6. Różnorodność kolorów: Eurasier są jedną z niewielu ras, które mogą przyjąć niemal każdy kolor sierści – od czarnego, przez czerwony, szary, kremowy, aż po biały. Ta różnorodność czyni każdego Eurasiera wyjątkowym.
  7. Rasa późno dojrzewająca: Eurasier to rasa, która dojrzewa później niż wiele innych. Pełną dojrzałość osiągają zwykle dopiero po trzecim roku życia.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *