Gończy słowacki – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Wśród różnorodnych ras psów, które istnieją na świecie, Gończy słowacki (słow. Slovenský Kopov) to jedna z najbardziej interesujących i niepowtarzalnych. Ta mała, ale pełna wigoru rasa to jedna z ulubionych zarówno wśród myśliwych, jak i miłośników psów. W tym artykule szczegółowo omówimy wszystko, co warto wiedzieć o Gończym słowackim, od historii rasy, przez charakter, zdrowie, aż po ciekawostki.

Gończy słowacki – opis i wygląd rasy

Gończy słowacki to średniej wielkości pies, o mocnej, zwartej i smukłej budowie ciała. Ich sierść jest krótka, gęsta i przylegająca do ciała, z dominującymi odcieniami czarnym i jasnobrązowym. Charakterystyczne są dla nich duże, ciemne oczy oraz długie, zwisające uszy. Wysokość w kłębie dla psów tej rasy to średnio 40-45 cm, a waga wynosi zwykle od 15 do 20 kg.

Charakter psa rasy Gończy słowacki

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Gończy słowacki to pies myśliwski, który został wyhodowany do ścigania i tropienia zwierzyny. Wykazują one duże umiejętności w zakresie tropienia, co oznacza, że mają doskonały zmysł powonienia. Są też bardzo wytrzymałe, co pozwala im na długotrwałe polowania w różnych warunkach terenowych i klimatycznych.

Jaką ma osobowość?

Pies rasy Gończy słowacki to zwierzę odważne, pewne siebie i zdecydowane. Mimo swej niezależności, są to psy bardzo lojalne wobec swoich właścicieli, z którymi tworzą silną więź. Można je opisać jako aktywne, pełne energii i zawsze gotowe do zabawy czy pracy. Często są nieufne wobec obcych, co czyni je dobrymi psami stróżującymi.

Gończy słowacki – jak wyszkolić i wychować?

Jak większość psów myśliwskich, Gończe słowackie wymagają konsekwentnego i twardego, ale sprawiedliwego treningu. Ze względu na ich inteligencję i chęć do pracy, mogą być w stanie nauczyć się wielu różnorodnych poleceń. Należy jednak pamiętać, że mogą okazać się nieco uparte i potrzebują właściciela, który jest cierpliwy i stanowczy.

Dla kogo nadaje się Gończy słowacki?

Gończy słowacki to idealny towarzysz dla aktywnych osób lub rodzin, które są w stanie zapewnić psu regularną aktywność fizyczną. Ze względu na ich umiejętności myśliwskie, są doskonałym wyborem dla myśliwych. Jednak ze względu na ich silny instynkt tropiciela, nie zawsze nadają się do życia w mieszkaniu, chyba że zapewniony jest im odpowiedni poziom aktywności.

Gończy słowacki – cena

Cena Gończa słowackiego może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak wiek psa, jego pochodzenie, wyniki zdrowotne rodziców, czy też reputacja hodowcy. Przeciętna cena szczeniaka tej rasy w Polsce to około 1500-2000 PLN, choć ceny mogą być wyższe dla psów z doskonałym rodowodem.

Wady i zalety

Wady

Jako psy myśliwskie, Gończe słowackie mogą wykazywać silny instynkt łowiecki, co może być problematyczne dla właścicieli, którzy mieszkają w bliskim sąsiedztwie drobnych zwierząt. Mogą też być nieco uparte podczas treningu, co wymaga od właściciela cierpliwości i konsekwencji. Ponadto, wymagają one dużo ruchu i aktywności, co może nie pasować do stylu życia wszystkich ludzi.

Zalety

Gończe słowackie są psami wytrzymałymi, odważnymi i inteligentnymi, które są lojalne wobec swoich właścicieli. Ich zdolności tropicielskie sprawiają, że są nieocenione dla myśliwych. Ponadto, są to psy, które dobrze radzą sobie w różnych warunkach klimatycznych i terenowych, co czyni je wszechstronnymi psami roboczymi.

Gończy słowacki – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Podobnie jak wszystkie rasy, Gończe słowackie wymagają zbilansowanej diety, która dostarczy im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ze względu na ich aktywność, mogą potrzebować więcej kalorii niż niektóre inne rasy. Wskazane jest konsultowanie z weterynarzem lub specjalistą od żywienia psów, aby upewnić się, że dieta jest odpowiednia dla indywidualnych potrzeb Twojego psa.

Pielęgnacja

Gończe słowackie mają krótką, gęstą sierść, która wymaga regularnego czesania, aby utrzymać ją w dobrej kondycji. Są to jednak psy, które są stosunkowo łatwe w utrzymaniu, co czyni je idealnym wyborem dla osób, które nie chcą spędzać dużo czasu na pielęgnacji psa. Warto jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu uszu, szczególnie jeśli pies spędza dużo czasu na zewnątrz.

Choroby

Gończe słowackie są zazwyczaj zdrową rasą, ale jak każda rasa, są podatne na pewne choroby. Do najczęstszych problemów zdrowotnych należą dysplazja stawu biodrowego, choroby oczu i uszu, a także niektóre choroby skóry. Regularne wizyty u weterynarza oraz odpowiednie badania mogą pomóc w wykryciu i leczeniu tych problemów na wczesnym etapie.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Gończego słowackiego do domu, należy pamiętać o podstawowych akcesoriach, takich jak smycz, obroża, miska na jedzenie i wodę oraz wygodne miejsce do spania. Ze względu na ich aktywność, warto zainwestować również w zabawki do gryzienia i zabawki interaktywne, które pomogą im spalić nadmiar energii. Jeśli planujesz brać psa na długie wędrówki lub polowania, warto również zainwestować w specjalistyczne akcesoria myśliwskie, takie jak kamizelki odblaskowe.

Historia psa rasy Gończy słowacki

Początki

Początki historii Gończego słowackiego sięgają głęboko wstecz, a dokładniej do XVII wieku, kiedy to zaczęto selektywnie hodować te psy na terenie dzisiejszej Słowacji. Chociaż dokładne pochodzenie tej rasy jest nieznane, uważa się, że Gończy słowacki wywodzi się od lokalnych psów gończych oraz innych ras myśliwskich. Cel, jaki postawiono hodowcom, był klarowny: stworzenie psa o wytrzymałości, doskonałych zdolnościach tropiących oraz zdolności do pracy w różnych warunkach.

Rozwój rasy

Przez lata, Gończe słowackie doskonaliły swoje umiejętności, zyskując coraz większą popularność wśród lokalnych myśliwych. Te psy były cenione za swoją niezawodność, wytrzymałość i zdolność do pracy w trudnych warunkach. Mimo to, rasa nie była formalnie uznana do połowy XX wieku. W 1876 roku Gończy Słowacki został po raz pierwszy zanotowany i opisany przez Imreho Bokaya, znanego węgierskiego cynologa. Dopiero jednak w 1963 roku rasa została oficjalnie uznana przez Fédération Cynologique Internationale (FCI).

Obecnie

Dzisiaj, Gończy słowacki jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych ras na Słowacji. Jest ceniony zarówno jako pies myśliwski, jak i domowy towarzysz. Jego doskonałe umiejętności tropienia, odwaga i niezłomność sprawiają, że nadal jest używany w tradycyjnych polowaniach. W Słowacji, psy tej rasy są często używane do polowania na dziki, jelenie i lisy, a nawet na wilki – co jest rzadkością wśród innych ras. Gończy Słowacki jest oficjalnie uznawany przez FCI, co potwierdza jego status jako rasę o uznanej reputacji na całym świecie.

Wzorzec psa rasy Gończy słowacki

Wzorzec FCI, czyli międzynarodowy standard rasy, określa Gończego słowackiego jako psa średniej wielkości o proporcjonalnej, muskularnej budowie. Pies tej rasy prezentuje harmonię i równowagę pomiędzy wielkością a siłą, nie wykazując oznak braku proporcji czy chudości.

Głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, o wyrazistym profilu. Stop, czyli miejsce, w którym czoło łączy się z pyskiem, powinien być dobrze zaznaczony. Nos jest średniej wielkości, zwykle czarny. Wargi są przylegające, a zgryz nożycowy.

Oczy Gończego słowackiego są średniej wielkości, o kształcie migdałowym i ciemnobrązowym kolorze, nadające mu wyraziste spojrzenie. Uszy są średniej długości, szerokie u nasady i zwisające. Ułożone są nieco wyżej niż linia oczu i są dobrze przylegające do głowy.

Klatka piersiowa tego psa jest głęboka, z dobrze rozwiniętym przedpiersiem. Grzbiet jest prosty i mocny, a lędźwiowe partie krótkie i muskularne. Ogon Gończego słowackiego jest silny u nasady, sięgający do skoków, noszony jest raczej nisko.

Sierść Gończego słowackiego powinna być gęsta, krótka i twarda, chroniąca psa przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Charakterystycznym kolorem dla tej rasy jest czarny z czerwonobrązowymi znaczeniami na pysku, nad oczami, na klatce piersiowej, na kończynach i pod ogonem.

W ruchu, Gończy słowacki prezentuje się jako pies energiczny, zdecydowany, o silnym, ale eleganckim kroku. Możliwość obserwacji Gończego słowackiego w ruchu często pozwala na pełniejsze zrozumienie jego doskonałej harmonii i dynamiki, będącej wynikiem wieków selekcji i hodowli.

Gończy słowacki – ciekawostki o rasie

Gończy słowacki to rasa psa pełna unikalnych cech i ciekawostek, które sprawiają, że jest wyjątkowy. Poniżej prezentujemy kilka z nich:

  1. Polowanie na wilki: Gończy słowacki to jedna z niewielu ras psów myśliwskich, które są używane do polowania na wilki. Dzięki swojej wytrzymałości, odwadze i inteligencji, te psy potrafią sprostać takim wyzwaniom.
  2. Narodowa rasa Słowacji: Gończy słowacki jest jedną z niewielu ras psów, które są uznane za narodową rasę w swoim kraju pochodzenia. Psy te są głęboko wpisane w kulturę i tradycję Słowacji.
  3. Rasa o dwóch nazwach: Gończy słowacki jest znany także pod inną nazwą – Slovenský Kopov. Oba te terminy są równie poprawne i używane zamiennie.
  4. Wyjątkowy wzorzec kolorystyczny: Gończy słowacki ma bardzo charakterystyczną sierść – czarną z czerwonobrązowymi znaczeniami. Ten wzorzec kolorystyczny jest typowy tylko dla tej rasy.
  5. Późne uznanie rasy: Mimo że Gończy słowacki istnieje już od XVII wieku, rasa ta została oficjalnie uznana dopiero w 1963 roku.
  6. Znakomity tropiciel: Gończy słowacki jest znany z wyjątkowych umiejętności tropienia. Dzięki swojemu wytężonemu węchowi i niezłomnej determinacji, jest w stanie podążać za tropem nawet w najtrudniejszych warunkach.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *