Jak hodować szczury Dumbo?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Marzysz o domowym pupilu, który jest towarzyski, niezwykle inteligentny, wdzięczny a do tego łatwy w utrzymaniu ? Strzałem w dziesiątkę okaże się więc adopcja szczura Dumbo! Te przemiłe gryzonie mają wiele cech, którymi mogą nas zaskoczyć, a ich zdolności sprawiają, że są idealne do domowej hodowli. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na naszego pierwszego szczurka?

Szczur Dumbo charakter

Szczurki Dumbo to niezwykle ruchliwe i ciekawe świata gryzonie. Prowadzą one bardzo bogate życie społeczne – uwielbiają się bawić, gonić oraz wspólnie spożywać posiłki. Są to zwierzęta niezwykle inteligentne – z łatwością nauczymy je wielu różnych sztuczek oraz reagowania na swoje imię i przychodzenia na zawołanie. Ich towarzyski charakter sprawia, że są doskonałymi pupilami dla dzieci. Szczególnie małe szczurki są bardzo ciekawskie oraz żywiołowe. Wypuszczone z klatki będą wszędzie zaglądały, a niektóre rzeczy mogą nam nawet podgryzać. Jednak poświęcając im czas, odwdzięczą się wspaniałą przyjaźnią. 

Hodowanie szczura w domu – od czego zacząć?

Zanim zdecydujemy się na hodowlę szczura Dumbo, warto poznać podstawowe informacje o tych miłych gryzoniach, aby ich życie w naszym towarzystwie było szczęśliwe i spokojne.

Podstawową kwestią jest to, że szczurek hodowlany Dumbo jest bardzo towarzyski – tak naprawdę potrzebuje oddanego towarzysza niemal przez 24h na dobę. Dlatego nie poleca się hodowanie szczura pojedynczo. Warto kupić przynajmniej dwa osobniki, dzięki czemu będą mogły bawić się ze sobą, spać wtulone oraz wspólnie się czyścić i łuskać ziarna. Obserwowanie dwóch szczęśliwych gryzoni z pewnością przyniesie nam wiele radości. Nie musimy też obawiać się, że trudniej będzie ich wtedy oswoić – są to zwierzątka, które z łatwością nawiązują z człowiekiem silną więź.

Warto również pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej klatki dla szczurów. Są to gryzonie, które nie należą do najmniejszych, więc potrzebują przestronnej klatki, która umożliwi im zdrowy rozwój. Nasz pupil powinien w niej swobodnie stanąć na dwóch łapkach oraz się wyprostować. Klatka dla szczura powinna więc być duża i przystosowana dla tego typu dużych gryzoni, a nie przeznaczona dla chomików czy myszek. Warto zwrócić również uwagę, czy posiada odpowiednie zabezpieczenia, które uniemożliwiają niepostrzeżoną ucieczkę szczurka.

Jak hodować szczura – żywienie pupila

Hodowla szczurka nie jest skomplikowana, a jej podstawą jest zapewnienie pupilowi zdrowej i zróżnicowanej diety. Warto kupować wysokiej jakości pokarm, ponieważ gryzonie nie zjedzą zanieczyszczonej lub nadpsutej karmy. Szczur Dumbo powinien oprócz suchej karmy, dostępnej w sklepach zoologicznych dostawać świeże owoce i warzywa. Doskonałym pomysłem jest podawanie mu codziennie małej porcji owoców lub warzyw, wtedy gdy my je spożywamy.

Niezbędne jest również uzupełnienie jego diety w witaminy, minerały oraz uzupełniające białka. Poleca się podawanie gryzoniom suszone owoce i wszelkiego rodzaju kiełki, zioła lub sianko. Warto pamiętać, szczur Dumbo posiada siekacze, które potrzebują być regularnie ścierane, dlatego powinno się zadbać, aby w jego klatce zawsze był kawałek suchego chleba lub specjalne wapno. Pupil powinien też mieć ciągły dostęp do świeżej wody.

Dobrze odżywiony szczurek będzie zdrowy i będzie naszym towarzyszem przez kilka lat.

Hodowla szczurów – ważna rola zabawy

Szczurki to gryzonie bardzo ruchliwe, potrzebują więc odpowiedniej ilości ruchu każdego dnia. Nie możemy więc zostawić ich samych sobie w klatce na długi okres czasu. Doświadczeni hodowcy polecają, aby na zabawie z pupilem spędzać minimum godzinę dziennie. Ten wspólny czas można wykorzystać na oswojenie gryzonia – dzięki czemu, w przyszłości będziemy mogli go swobodnie wypuszczać z klatki, aby wybawił się i wybiegał po całym pokoju. Dobrze wychowany szczurek z łatwością wróci do klatki, po zawołaniu.

Co się jednak stanie, gdy nie będziemy poświęcać pupilowi odpowiedniej ilości czasu? Szczur Dumbo, który jest słabo doglądany, może nigdy się nie oswoić albo nawet zdziczeć.

Ile żyje szczur?

Decydując się na pupila domowego z pewnością zadajemy sobie pytanie ile żyje szczur hodowlany. Z natury są to zwierzątka bardzo wytrzymałe, dlatego do rzadkości należy widok chorego szczura. Czasami choroba może być skutkiem nieprawidłowego żywienia lub poważnych zaniedbań pielęgnacyjnych. Mimo swojej wytrzymałości i odporności szczurki nie są zwierzętami długowiecznymi. Długość ich życia wynosi od 2 do 3 lat. Rzadkością są przypadki, gdy gryzoń dożywa 4 lat.

Co możemy zrobić, żeby nasz szczur Dumbo żył jak najdłużej i cieszył się dobrym zdrowiem? Warto zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu oraz towarzystwo, aby nigdy nie czuł się samotny. Duże znaczenie odgrywa też kupowanie karmy wysokiej jakości oraz odrobaczanie. Gdy zauważamy u naszego małego towarzysza jakiekolwiek objawy choroby nie warto zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

3 komentarzy do “Jak hodować szczury Dumbo?

 1. (3/5)

  Do Rivix: nie mogę zgodzić się z tym, że chomik czy myszka to „zabawka” – z pewnością nie! Żadne zwierzątko nią nie jest. Natomiast nie ulega wątpliwości, że szczurki są po prostu inteligentniejsze. W przeciwieństwie do chomików są to też zwierzęta stadne (chomik to samotnik) – niestety śmierć towarzyszą potrafią bardzo przeżywać. I zdecydowanie są to zwierzątka chorowite! Guzy gruczołów mlecznych i przysadki oraz choroby płuc pojawiają się naprawdę często, a leczenie ich czasem jest kosztowne, a czasem…niemożliwe.

 2. (3/5)

  Najważniejsze rzeczy, których brak w artykule: 1. „dumbo” to tylko określenie kształtu uszu szczura, dumbo od zwykłego szczura hodowlanego odróżnia jedynie kształt uszu, które są u niego bardziej okrągłe. 2. Napisano, że warto mieć przynajmniej 2 szczury. Nie warto, tylko trzeba! Szczur jest zwierzęciem silnie stadnym, samotny będzie bardzo nieszczęśliwy. 3. Minimalne wymiary klatki dla szczurków to 80 cm x 40 cm (+piętra) 4. Kostki wapienne nie są zalecane dla szczurków. 5.. Najlepsze karmy nie są dostępne w sklepach stacjonarnych. 6. Napisano, że szczury rzadko chorują, co jest kompletną bzdurą. Są bardzo chorowite, często mają guzy (nowotwory, ropnie), wymagają wizyt u weterynarza ze specjalizacją zwierzęta egzotyczne, leczenie szczura (operacje) bywa bardzo kosztowne i trzeba te koszty wziąć pod uwagę decydując się na to zwierzątko.

 3. (5/5)

  Cały artykuł jest naprawdę świetny ale… Wszystko co zostało napisane dotyczy nie tylko Dumbo. „Zwykłe” szczury również potrzebują uwagi, zabawy i urozmaicenia choćby poprzez kontakt z człowiekiem jeśli są hodowane pojedynczo. A może zwłaszcza z człowiekiem?
  Moje szczury (trzy dorosłe samce) nigdy nie mają zamkniętej klatki, chodzą gdzie chcą, bawią się z pitbullem, częstują się suchą karmą z jego miski, razem z nim witają mnie kiedy wracam z pracy. Wszystkie reagują na imię Szczur :):):)
  Nauczenie ich niepodgryzania np. kabli, butów, itp. było drobnostką – wystarczyło zapewnić im kilka gałązek brzozy i jabłoni, których gryzienie świetnie czyściło im ząbki i pomagało je ścierać.
  Wracać do klatki w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych nauczyły się same, nie wiem jak, ale nigdy nie znalazłem ani plamki moczu czy bobków walających się po podłodze.
  W przeciwieństwie do myszek czy chomików, które są zabawkami, w przeciwieństwie do świnki morskiej czy królika, które polecam seniorom – szczur (czy to Dumbo czy nieDumbo) jest zdecydowanie polecanym dla ludzi lubiących interakcję międzygatunkową oraz świetną zabawę ze zwierzakiem innym niż pies czy kot.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *