Jak usunąć kleszcza u psa bądź pozbyć się pcheł?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Każdy właściciel psa wie, ile radości płynie z przebywania ze swoim pupilem w plenerze. Warto jednak pamiętać, że oprócz świetnej zabawy mogą czyhać tam na niego niebezpieczeństwa. Wychodzące psy narażone są na ukąszenia pcheł i kleszczy. Jak rozpoznać tego typu pasożyty u naszego czworonoga? Co zrobić, by się ich pozbyć i zapewnić pupilowi ochronę?

Pchły u psa jak rozpoznać?

Pogryzienie czworonoga przez pchły najczęściej obawia się swędzeniem. Między sierścią widoczne są czerwone punkty z białą otoczką. Czasami pojawiają się nawet strupy i duże krosty pełne ropy. Pies stale się drapie oraz podgryza swędzące miejsca na ciele, co przyczynia się do wypadania sierści. W jakich miejscach najłatwiej dostrzec te małe pasożyty? Preferują one obszary pleców, uszu, wewnętrzne uda oraz nasadę brzucha i ogona. W przypadku silnej inwazji pasożyty widoczne są gołym okiem. Gdy występują pchły u psa objawy mogą dotyczyć również zmian skórnych. Często wtedy pojawia się APZS, czyli alergiczne zapalenie skóry. Spowodowane jest ono alergenem, znajdującym się w ślinie pcheł oraz powoduje bardzo rozległe i bolesne konsekwencje.

Chociaż w większości przypadków pchły u psa są łatwo zauważalne, czasami inwazja może przebiegać niemal bezobjawowo. Jak wtedy przekonać się, czy pupilowi nie zagraża żadne niebezpieczeństwo? Można użyć specjalnego grzebienia oraz spróbować wyczesać sierść, na której mogą znajdować się pchle ekskrementy. Aby odróżnić je od zwykłych zabrudzeń, należy strząsnąć je na papier oraz zwilżyć wodą – jeżeli zabarwi się on na czerwono, to z pewnością są to pchle odchody, które zawierają wyssaną krew. Upewnić się, czy w sierści czworonoga nie ma pcheł można także podczas wizyty u weterynarza, który może wykryć larwy oraz jaja pasożytów pod mikroskopem.

Jak zwalczyć pchły u psa?

Leczenie inwazji pcheł u czworonoga jest procesem złożonym – warto więc podjąć kilka działań jednocześnie. Aby unicestwić dorosłe osobniki, najlepiej posłużyć się preparatami dostępnymi u lekarza weterynarii – odpowiednie będą spreje, tabletki albo szampony.

Jak pozbyć się pcheł u psa skutecznie? Należy zwalczyć również młodsze stadia rozwojowe pasożytów. Wiąże się to ze zdezynfekowaniem całego otoczenia czworonoga. Obejmuje to wszystkie akcesoria dla psów – takie jak posłanie, koce lub poduszki, z którymi miał kontakt oraz transporter dla psa. Powinno się zwrócić szczególną uwagę na spody dywanów oraz tapicerkę w samochodzie – należy je odkurzyć oraz uprać z wykorzystaniem środków owadobójczych. Zaleca się też skontrolowanie wszystkich innych zwierząt przebywających w domu. Nierzadko pchły są nosicielami pasożytów, dlatego dobrze jest uzupełnić proces zwalczania pcheł odrobaczeniem.

Po skutecznym leczeniu warto pamiętać o sposobach, które mogą zapobiegać ponownemu zarażeniu się pchłami – są to liczne preparaty dostępne u weterynarza. 

Kleszcz u psa – co robić w takiej sytuacji?

Kleszcz u psa odnajdowany jest bardzo często po spacerach w lesie lub nad wodą. Dlatego zawsze po przyjściu do domu warto obejrzeć naszego pupila. Warto również pamiętać, że kleszcze mogą czyhać na zwierzaka również w ogrodach i parkach miejskich. Jak usunąć kleszcza u psa, gdy zauważymy, że wbił się w jego skórę?

Należy jak najszybciej usunąć pasożyta. Można to zrobić wykorzystując specjalne lasso do wyciągania kleszczy dostępne w aptece lub gabinecie weterynaryjnym albo też zwykłą pęsetę. Jak wyciągnąć kleszcza u psa? Należy złapać pasożyta oraz ruchem obrotowym delikatnie go wyciągnąć. Warto przy tym uważać, by nie zacisnąć pęsety na kleszczu, co mogłoby spowodować wprowadzenie całej jego zawartości pod skórę zwierzaka. Pasożyta nie wolno zgniatać, wyrywać ani niczym smarować. Co zrobić, gdy nie uda nam się przeprowadzić tego zabiegu skutecznie, a część kleszcza zostanie w ciele psa? Powinniśmy wtedy jak najszybciej udać się do weterynarza.

Kleszcz u psa po jakim czasie objawy choroby mogą się pojawić?

Kleszcze są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Chorobami, którymi może zarazić się nasz czworonóg są: borelioza, anaplazmoza, erlichioza, bartoneloza, babeszjoza oraz odkleszczowe zapalenie mózgu.

Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój? Miejscowe zaczerwienienie, obrzęk lub ciepłota skóry, która wystąpi zaraz po ugryzieniu może oznaczać wystąpienie reakcji zapalnej. Takie objawy często nie są groźne, ale mogą wymagać wizyty u lekarza  i podana leków.

Jeżeli jednak po kilku tygodniach, a nawet miesiącach zauważymy u pupila apatię, brak apetytu, chęci do zabawy czy też trudności z oddychaniem warto udać się do gabinetu weterynarii. Symptomem takim może być również gorączka oraz nawracająca lub przewlekła kulawizna. W takiej sytuacji lekarz przeprowadzi dodatkowe badania, ustali przyczynę niepokojących objawów oraz zaproponuje ewentualne leczenie.

Stosowanie profilaktyki przeciwkleszczowej

Wiele preparatów, które działają na pchły, są skuteczne również na kleszcze. Zaliczają się do tego środki do aplikowania na skórę czworonoga w okolicach karku, tabletki do podawania pupilom raz na kilka miesięcy czy spraye stosowane na sierść. Skuteczna jest również specjalna obroża dla psa. Pupil, u którego stosowane są takie preparaty, na pewno jest bezpieczniejszy – jednak również warto regularnie sprawdzać jego skórę pod kątem obecności pasożytów.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *