Jak zrobić terrarium dla gekona i czym go karmić?

Ten artykuł przeczytasz w: 4 minuty

Gekon Lamparci – posiada masywną i krępą budowę ciała, dużą i szeroką głową oraz dwoje uroczych oczu? To z pewnością, coraz popularniejszy w polskich domach gekon! Gekony chętnie wybierane są na pupile domowe, ponieważ nie wymagają szczególnych warunków, a potrafią stać się naszymi przyjaciółmi na wiele lat. Jak zrobić terrarium dla gekona oraz co warto wiedzieć o jego żywieniu?

Gekon terrarium – na jakie się zdecydować?

Wybór terrariów na rynku jest dość spory. Można zdecydować się na kupno gotowego lub wykonać samodzielnie.

Trzeba jednak pamiętać, że terrarium dla jednego osobnika – minimalne wymiary to 45x45x30 cm. Każdy dodatkowy osobnik w terrarium to +20cm w długości i min. 10cm w szerokości. Dla gekona lamparciego minimalna wysokość to 30cm. Gady te raczej się nie wspinają więc wyższe terrarium nie jest konieczne.

Gekony nie powinny być trzymane parami. Jeżeli zdecydujecie się na hodowlę większej liczby osobników, zazwyczaj poleca się hodowanie jednego samca oraz dwóch lub trzech samic. Wtedy wielkość terrarium powinna być dopasowana do naszego stada.

Zanim jednak zdecydujecie się na zwiększenie liczby osobników, warto zasięgnąć fachowej wiedzy o preferencjach i zwyczajach tego gatunku. Łatwo bowiem popełnić błędy, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie pupili.

Podłoże do terrarium dla gekona

Wybierając podłoże dla gekona lamparciego trzeba kierować się nie tylko wyglądem, a przede wszystkim funkcjonalnościom. Warstwa podłoża powinna mieć nie mniej niż 5-6 cm grubości, przy takich materiałach jak piasek, wiórki bukowe czy chips kokosowy itp.

Wybór jest spory. Można więc zdecydować się również na płytki piaskowca, które ułożone na dnie terrarium wyglądają bardzo dekoracyjnie. Naturalny wygląd i estetyka oraz łatwość wymiany i sprzątania to spory atut. Nie istnieje też ryzyko zjadania tego podłoża przez gekony. Niestety sporą wadą tego podłoża jest to, że jest ciężkie, zwarte i gekon nie może w nim swobodnie kopać. Brzegi płytek mają ostre krawędzie, co może kaleczyć zwierzaka, a wpuszczane owady karmowe mogą się chować między kamieniami.

Piasek. W sklepach zoologicznych znajdziemy spory wybór piasków w różnych kolorach. Podłoże takie jest bardzo estetyczne, łatwe w sprzątaniu i można je mieszać z innymi podłożami. Wadą piasku jest to, że gekon może się zaczopować. Głównie młode gekony często zjadają piasek. Gdy jest on zbyt drobny dostaje się również do nozdrzy i oczu, co powoduje podrażnienia, a w konsekwencji może wystąpić stan zapalny. Jeżeli zdecydujecie się na piasek, ważne aby było on odpowiedniej grubości. Zaleca się raczej żwirek o wielkości ziarna 2-5mm.

Wiórki bukowe. Wyglądają w terrarium bardzo dobrze. Naturalne, lekkie podłoże i gekon może w nim kopać. Jest łatwe w sprzątaniu i można mieszać z innymi podłożami. Zwierzak takim podłożem się nie zaczopuje. Oczywiście tylko jeżeli wybraliście większe wiórki, o grubości ponad 10 mm. Karmówka niestety może się chować w tym podłożu co jest sporym utrudnieniem.

Chips kokosowy. Jest podłożem naturalnym, wygląda bardzo estetycznie. Łatwo go wymienić. Duże chipsy nie zostaną połknięte przez gekona. Nie może to być jednak podłoże kokosowe, który moczymy przed użyciem. Lepiej stosowanie chipsa suchego o wymiarze ok. 10 mm. Zbyt duży rozmiar chipsa spowoduje, że gekon nie będzie potrafił w nim kopać. Takie podłoże niestety często będzie zbyt suche. Wówczas zacznie pylić co też jest niewskazane dla zdrowia zwierzaka.

Wyposażenie terrarium dla gekona – o czym musimy pamiętać?

Terrarium dla gekona powinno stworzyć mu jak najbardziej naturalne warunki do życia. Te miłe stworzenia można spotkać głównie w Azji Środkowej, gdzie zamieszkują półpustynne lub pustynne tereny.

Jakie akcesoria terrarystyczne będą więc potrzebne? Aby zapewnić optymalną temperaturę naszemu pupilowi – czyli taką w okolicy 25-28 stopni Celsjusza, będziemy musieli zadbać o dodatkowe ogrzewanie terrarium. Tu chyba najlepiej sprawdzi się żarówka grzewcza. Utrzyma ona temperaturę w ciągu dnia. Najlepiej aby to była żarówka tworząca wyspę cieplną. Zapewni to zwierzakowi możliwość zarówno wygrzewania się jak i schłodzenia w zimniejszej strefie terrarium. Aby zachować warunki zbliżone do naturalnych w nocy temperatura w terrarium powinna być niższa. Na noc więc wyłączamy żarówkę grzewczą. Tu dobrym rozwiązaniem będzie użycie kamienia grzewczego. Cały taki kamień nagrzewa się. Temperatura w terrarium spada a zwierzak w razie potrzeby może wygrzewać się na kamieniu, który jest przyjemnie ciepły. Takie ustawienie ogrzewania zapewnia gekonowi komfort wyboru. Zwierzak może sam zdecydować czy się ogrzać, czy ochłodzić. Dobrze to imituje warunki naturalne.

Aby, być pewnym, że nasz pupil hodowany jest w optymalnych warunkach, warto zainwestować w prosty termometr do terrarium oraz higrometr badający wilgotność.

Oświetlenie terrarium. W zależności od tego jaką żarówkę grzewczą użyliście, białą lub czerwoną. Może ona stanowić również oświetlenie terrarium. Dla zdrowia zwierzaka przyda się również zamontowanie żarówki UVB, która to podobnie jak promienie słoneczne wywołuje odpowiednie reakcje, pobudzające dostarczenie poszczególnych witamin do organizmu gekona. Głównie witaminy D3. Należy jednak pamiętać, że te promienie nie przenikają przez szkło. Żarówka UVB misi być zatem zamontowana wewnątrz terrarium lub za siatkową pokrywą.

Gekon żywienie – jak wygląda dieta?

Czym karmić gekona, aby był zdrowy i przeżył z nami wiele lat? W środowisku naturalnym te urocze stworzenia żywią się głównie owadami. Jednak w domowej hodowli warto wzbogacać oraz urozmaicać ich żywienie w wartościowe składniki.

Pokarm dla gekona to na przykład mączniki, jedwabniki, młode szarańcze lub karaczany. Niestety w większości sklepów zoologicznych są dostępne jedynie larwy mącznika oraz świerszcze. Nie martwmy się jednak. Zarówno larwy mącznika jak i świerszcze wystarczą do odpowiedniego żywienia gekona. Jednym ze sposobów aby gekon otrzymywał więcej witamin jest karmienie larw mączniki i świerszczy kawałeczkami owoców i warzyw. Owady chętnie to zjadają, równocześnie pochłaniając witaminy, które to z kolei dostają się do diety gekona.

Należy pamiętać, że świerszcze zawierają sporo tłuszczu, dlatego częste karmienie gekona tymi owadami może doprowadzić do nadwagi. Najlepiej aby dieta była w miarę możliwości urozmaicona.

Gekon karmienie – jakie witaminy dla naszych pupili?

Im pokarm naszych gekonów jest bardziej urozmaicony, tym potrzebują one mniej witamin w postaci suplementów. Jednak składnikiem, który gekon zawsze powinien mieć pod dostatkiem jest wapno w proszku. Można pozostawić mu w terrarium kostki z wapna, które będzie mógł lizać lub dodawać proszek wapniowy do pożywienia.

Raz w tygodniu należy wzbogacać dietę gekona w preparaty witaminowe. Można to robić na dwa sposoby. Jednym z nich jest posypywanie pożywienia gotowymi preparatami. Drugi bardziej naturalny, to świerszczy albo mączników karmione kawałkami jabłek, marchwi lub liści. Gekon zjadając takie owady będzie miał prawdziwą bombą witaminową. 

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

3 komentarzy do “Jak zrobić terrarium dla gekona i czym go karmić?

  1. (5/5)

    Te informacje są naprawdę wartościowe. Warto wiedzieć jak zaopiekować się gekonem.

  2. (3/5)

    Niestety informacje podane w artykule są błędne :/
    Minimalne terrarium dla jednego osobnika to 60x40x40.
    45x45x30 jest znacznie za małe :/

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *