Jakie rośliny akwariowe do akwarium początkującego akwarysty?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Możliwość obserwowania fascynującego życia podwodnego w domowym zaciszu to coś, o czym marzy większość miłośników akwarystyki. Od czego zacząć, aby stworzyć swoje pierwsze akwarium? Z pewnością od wyboru odpowiedniego zbiornika i roślin akwariowych, które okażą się odpowiednie dla osób początkujących.

Jaką funkcję spełniają rośliny akwariowe?

Rośliny w akwarium są niezwykle ważne – nie tylko ozdabiają zbiornik i nadają mu wyjątkowy charakter, ale też odgrywają szereg istotnych funkcji.

Przede wszystkim wzbogacają ekosystem w tlen, który jest niezbędny wszystkim zwierzętom zamieszkującym akwarium. Chociaż rolę tę pełnią także napowietrzacze i filtry, rośliny zawsze będą istotnym źródłem tlenu w każdym zbiorniku. Wiele roślin stanowi pokarm dla rybek oraz znacząco wzbogaca ich dietę. Bujna roślinność odgrywa ważną rolę w dobrym samopoczuciu rybek oraz przyczynia się do ich prawidłowego rozwoju. To właśnie rośliny akwariowe zapewniają ochronę narybkowi. Stanowią też miejsce schronienia i pozwalają na eksploracje zbiornika.

Jak widać, jeżeli chcemy zapewnić naszym rybkom jak najlepsze warunki, niezbędne jest staranne dobranie roślin do akwarium.

Jakie rośliny do akwarium dla początkującego akwarysty?

Utrzymanie roślin w doskonałej kondycji może stanowić wyzwanie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z akwarystyką. Inwazja glonów, gnicie roślin czy zahamowanie ich wzrostu może zniechęcić i przyczynić się do uczucia frustracji. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim należy dobrać odpowiednie rośliny do naszego zbiornika. Rośliny akwariowe możemy podzielić na 5 kategorii:

  1. Rośliny pierwszoplanowe – są to zazwyczaj niskie gatunki, które umieszcza się w przedniej części akwarium. Ich uprawa jest komplikowana, ponieważ potrzebują regularnego nawożenia i dużej ilości światła. Większość roślin pierwszego planu jest dosyć wymagająca. Wyjątkiem jest zwartka biała i zwartka drobna.
  2. Rośliny drugoplanowe – sadzi się je pojedynczo w środkowej części zbiornika. Szybko się rozrastają, wiec potrzebują dużo przestrzeni. Najbardziej powszechne gatunki to żabienice oraz zwartki (kryptokoryny) średniej wielkości – na przykład zwartka wendta.
  3. Rośliny wysokie – doskonale prezentują się w tylnej części akwarium, ponieważ maskują akcesoria takie jak filtr czy grzałka. Mogą być sadzone w kępkach lub oddzielnie. Mało wymagającymi oraz prostymi w uprawie roślinami wysokimi są nurzańce śrubowe.
  4. Epifity – są to rośliny do akwarium, które mogą być przymocowane do dekoracji lub akcesoriów. Przykładem są anubiasy niskie – wyjątkowo mało wymagające epifity, które zadowolą się słabym oświetleniem.
  5. Rośliny pływające – to ostatni rodzaj roślin, który możemy mieć w akwarium. Zazwyczaj wyróżniają się one dużymi wymaganiami i słabo rozwijają się w domowych zbiornikach. Wyjątkiem jest wgłębka pływająca, która łatwo przystosowuje się do nowych warunków i szybko się rozrasta.

Wybór odpowiedniego podłoża oraz światła

Rośliny akwariowe dzielą się na cieniolubne i światłolubne. Planując wystrój zbiornika wodnego, warto przemyśleć jakie gatunki wybierzemy, aby zapewnić im jak najlepsze warunki. Rośliny cieniolubne w dobrze doświetlonym zbiorniku okryją się nalotem i glonami, natomiast światłolubne w ciemnym akwarium nie będą rosły. Osobom początkującym nie poleca się umieszczenia w jednym zbiorników roślinek o różnym zapotrzebowaniu na światło.

Drugą ważną kwestią jest wybór podłoża – to od niego zależy, jak będą rozwijać się rośliny. Jakie podłoże do akwarium wybrać? Mogą to być tradycyjne żwirki z kwarcu lub marmuru. Żwirek można wzbogacić nawozem, dzięki czemu rośliny będą lepiej rosły. Aby system korzeniowy mógł się swobodnie rozwijać zalecana jest granulacja podłoża na 2-6 mm.

Jak sadzić rośliny w akwarium?

Duże znaczenie dla kondycji roślin ma ich odpowiedni transport, a następnie właściwe przygotowanie do zasadzenia. Najczęściej rośliny do akwarium sprzedawane są w koszyczkach, w których znajduje się także wata. Przed sadzeniem roślin należy pozbyć się koszyczka – można to zrobić, rozcinając jego dno. Jeżeli korzeń rośliny jest rozwinięty i długi, można go przyciąć o 2 cm, co ułatwi aklimatyzacje w zbiorniku. Roślinki powinno się też opłukać i oczyścić – należy pozbyć się wszelkich zgniłych liści oraz ślimaków lub ich jaj.

Jak sadzić rośliny w akwarium? Sadzonki najłatwiej jest sadzić, gdy w zbiorniku znajduje się niewielka ilość wody. Duże znaczenie ma zachowanie odpowiednich odstępów – rośliny się rozrastają i wypuszczają nowe liście. Zazwyczaj wystarczy kilka centymetrów. Sam proces sadzenia polega na zrobieniu niewielkiego wgłębienia, umieszczeniu w nim roślinki i delikatnym przekopaniu. Epifity i mchy mocuje się za pomocą nici.

Sztuczne rośliny do akwarium interesującą alternatywą

Dla osób początkujących sztuczne rośliny do akwarium są doskonałą alternatywą żywych sadzonek. Nie wymagają tylu przygotowań i są znacznie mniej czasochłonne – nie trzeba ich przycinać i są łatwe w czyszczeniu. Chociaż nie przypominają rybkom środowiska naturalnego, to mogą stanowić dla nich atrakcyjną kryjówkę. Sztuczne rośliny potrafią wyglądać tak autentycznie, że trudno odróżnić je od żywych. Z pewnością będą oryginalną ozdobą naszego zbiornika.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

2 komentarzy do “Jakie rośliny akwariowe do akwarium początkującego akwarysty?

  1. (2/5)

    Dla mnie jest to rzecz oczywista. Brakuje mi tu kilka informacji. Są wymienione epyfity, rośliny plywajace czyli na tafle wody, oraz rośliny które sadzimy w podłoże. Czyli brakuje informacji o mchach. A co do epifitow bym dodał microsorium oraz, że epifity nawozimy nawozami w płynie lub w postaci gazu czyli dwutlenek wegla (co2). Epifity rosną na ozdobach (korzenie, skałki, kokosy, rurki bambusowe, groty i inne ozdoby gliniane) czyli nie pobieraja minerałów z podloza, trzeba nawozic też wodę, a nie tylko podloze. Jest też sprawa z podłożem ja bym dopisał i polecił podloza aktywne i wspomniał o substratach oraz kulkach gt. Można zamiast kupowania co2 w domowych warunkach stworzyć bimbrownie. Brakuje informacji o tempie wzrostu. Także dodał bym jakie rośliny wsadzić do małego akwarium 30-50l, a 300-1000l. Było można wspomnieć o doborze oświetlenia oraz lumenach na 1 litr. Brakuje informacji, ze mozna przyczepić epifity oraz mchy klejami, a nie tylko nicią. Polecił bym kleje do roślin oraz korali lub zwykłą kropelke. Niestety troche zostały pominięte wspaniałe rośliny in-vitro oraz sadzonki od hodowców lub prywatnych osób. Nic już nie pisze o roslinach sztucznych, rośliny sztuczne to nie jest alternatywa żywych roślin. Alternatywa moze byc galezatka która nie jest mchem, a glonem. Jest mało wymagająca, nie trzeba sadzic, bardzo jest efektowna i podczas duzej ilosci co2 może ,,lewitowac,,. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *