Jakie terrarium dla węża zbożowego?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Zwierzątko domowe najczęściej kojarzy nam się z puchatym psem lub kotem. Jednak coraz częściej w prywatnych domach pojawiają się egzotyczne węże zbożowe. Obserwowanie codziennego życia oraz zwyczajów tak interesującego stworzenia dla wielu osób jest niezwykle pociągające. Decydując się na pupila domowego, musimy jednak zapewnić mu jak najlepsze warunki. Jakie terrarium dla węża zbożowego wybrać oraz jak je urządzić? 

Wąż zbożowy terrarium – co musimy o nim wiedzieć?

Wąż zbożowy cieszy się niezwykłą popularnością wśród hodowców. Nic dziwnego – posiada smukłe i muskularne ciało oraz bardzo atrakcyjne ubarwienie. Co więcej, jest to gatunek, który nie przysporzy wielu trudności początkującym terrarystom. Naturalnie żyje on na zalesionych terenach – zarówno suchych i stepowych, jak i wśród wilgotnych lasów deszczowych. Uwielbia wspinać się po drzewach oraz pływać. Budowa terrarium dla węża zbożowego ma więc na celu zapewnić mu jak najbardziej zbliżone warunki, do tych którymi cieszy się w naturze. Powinno ono być wykonane ze szkła oraz postawione w miejscu z dala od przeciągów, okien oraz grzejników – tak, aby zadbać o stałą temperaturę w pomieszczeniu naszego pupila. 

Jakie terrarium dla węża zbożowego?

Budując terrarium dla naszego pupila najpierw musimy zastanowić się jakiej powinno być wielkości. Choć są to węże nieduże, powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość miejsca. Warto trzymać się zasady, że długość ich pomieszczenia powinna wynosić 2/3 długości węża, a szerokość 1/3 jego wymiarów. Minimalne wymiary zazwyczaj wynoszą więc 80x40x40 cm. Jeżeli jednak decydujemy się na trzymanie 2 osobników, powinno ono być większe. Doskonale spisze się terrarium typu horyzontalnego, czyli dłuższe niż wyższe. Decydując się na odpowiedniej wielkości pomieszczenie dla naszego pupila, łatwiej nam będzie zadbać o jego karmienie oraz dobrą kondycje. Znajdzie się też w nim odpowiednia ilość miejsca na inne akcesoria terrarystyczne, które sprawią, że wąż będzie czuł się niemal jak w warunkach naturalnych. 

Terrarium dla węża – zadbaj o jego klimat

Aby stworzyć dla naszego pupila doskonałe warunki, musimy zadbać o optymalne ogrzewanie terrarium. Temperatura powinna wynosić średnio od 25 do 28 stopni Celsjusza. Warto zadbać, aby punktowo wynosiła ona nawet do 32 stopni C, natomiast nocą idealna będzie niższa temperatura – około 24 stopni C. Jako ogrzewanie do terrarium wyśmienicie spisze się mata grzewcza lub kable, a w dużych terrariach odpowiednio zabezpieczona żarówka. Kable grzewcze powinny jednak obejmować jedynie połowę terrarium oraz powinny być odpowiednio zabezpieczone, tak aby wąż nie mógł ich wykopać i mieć z nimi bezpośredniego kontaktu. Młode osobniki doskonale czują się natomiast w stałej temperaturze, która wynosi 27-28 stopni C. Na jakie oświetlenie terrarium się zdecydować? Warto pamiętać, że wąż zbożowy nie wymaga naświetlania lampą UVB. Witaminę D3 pozyskuje on z pokarmu, a nie ze światła. Co więcej, potrzebuje w terrarium miejsca, w którym panuje półmrok. Biorąc to pod uwagę, można całkowicie zrezygnować z oświetlenia, szczególnie jeżeli terrarium ogrzewamy matą lub kablami grzewczymi. 

Jakie terrarium dla węża zbożowego – wybór odpowiedniego podłoża

Jakie podłoże do terrarium wybrać? Mogą to być odpylone trociny, włókno kokosowe, a nawet gazety lub ręczniki papierowe. Nie poleca się jednak stosowania zwykłych trocin, piasku, torfu lub chipu kokosowego. Wąż zbożowy uwielbia pływać, więc powinniśmy zadbać, aby w terrarium znalazł się basen dostosowany do jego wymiarów. Nasz pupil będzie mógł się w nim kapać, pić z niego wodę oraz sprawdzi się idealnie jako nawilżacz do terrarium. Warto pamiętać o tym, aby woda w pojemniku zawsze była czysta i świeża, szczególnie że wąż może w niej załatwiać swoje potrzeby oraz przebywać w okresie linienia. Dodatkowo niezbędna dla pupila okaże się mokra i ciasna kryjówka w okolicach basenu – może być zrobiona z mchu, a nawet mokrej gąbki. Warto dbać, aby wilgotność w terrarium utrzymywała się w graniach 40 – 70%. 

Wyposażenie terrarium dla węża zbożowego

O jakie wyposażenie warto zadbać, aby wąż zbożowy czuł się w swoim nowym domu bezpiecznie? Wyśmienicie sprawdzą się wszelkiego rodzaju konary, liany, korzenie, kawałki kory oraz inne ciasne kryjówki. Powinniśmy zadbać, aby w pomieszczeniu dla węża znalazła się zarówno kryjówka po ciepłej stronie, jak i zimnej. Terrarium może być wyposażone w żywe oraz sztuczne rośliny. Szczególnie początkujący hodowcy muszą też pamiętać, że węże zbożowe uwielbiają ucieczki – dlatego terrarium należy regularnie sprawdzać, czy nie ma żadnych szpar oraz otworów. Niemałe znaczenie ma też odpowiedni pokarm dla gadów i płazów, który musimy dostosować do wieku naszego pupila. 

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

1 komentarz do “Jakie terrarium dla węża zbożowego?

  1. (5/5)

    Dzięki bardzo tajne i zrozumiałe ale mógłbym wiedzieć jaka wielkość terrarium powinna być dla jakiegoś malucha???

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *