Mastif angielski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Jeśli jesteś miłośnikiem psów o imponującym wyglądzie i łagodnym charakterze, to ta rasa z pewnością przypadnie Ci do gustu. W tym artykule zapoznamy się z opisem i wyglądem mastifa angielskiego, poznamy jego charakterystyczne cechy, dowiemy się jak go szkolić i wychowywać, omówimy cenę mastifa angielskiego oraz przedstawimy zarówno wady, jak i zalety tej rasy. Ponadto, zgłębimy zagadnienia związane z zdrowiem, chorobami i pielęgnacją mastifa angielskiego. Odkryjmy tajemnice i fascynującą historię tej wyjątkowej rasy!

Mastif angielski – opis i wygląd rasy

Pierwszym krokiem w poznawaniu mastifa angielskiego jest zapoznanie się z jego opisem i wyglądem. Jest to pies o ogromnych rozmiarach, silny i muskularny. Jego imponująca budowa ciała w połączeniu z szeroką czaszką i mocną szczęką nadają mu majestatyczny wygląd. Mastif angielski ma gęstą, krótką sierść, która może występować w różnych kolorach, takich jak płowy, brązowy, czarny czy pręgowany. Jego oczy są ciemne i pełne wyrazu, a uszy średniej wielkości, zwykle zwisające.

Charakter psa rasy Mastif angielski

Kolejnym aspektem, który warto poznać, to charakter mastifa angielskiego. Jest to pies o spokojnym i łagodnym usposobieniu, który często okazuje dużą lojalność wobec swojej rodziny. Mimo swojej ogromnej postury, mastif angielski jest zazwyczaj bardzo przyjazny i życzliwy. Może być jednak nieco nieufny wobec obcych, dlatego ważne jest, aby go odpowiednio socjalizować już od szczenięcia. Mastif angielski jest również cierpliwy wobec dzieci, co sprawia, że jest dobrą opcją dla rodzin z dziećmi.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Podczas szkolenia mastifa angielskiego ważne jest uwzględnienie jego naturalnych umiejętności. Jest to rasa wykorzystywana niegdyś jako pies stróżujący, dlatego może posiadać instynkt ochronny. Warto wprowadzić trening posłuszeństwa, aby zapewnić mu dobrą kontrolę nad jego siłą i wielkością. Mastif angielski zazwyczaj szybko przyswaja polecenia, jednak wymaga spokojnego i konsekwentnego podejścia.

Jaką ma osobowość?

Osobowość mastifa angielskiego można opisać jako spokojną, godną zaufania i cierpliwą. To pies, który potrzebuje stabilnego i harmonijnego otoczenia. Mastif angielski jest oddany swojej rodzinie i zazwyczaj nawiązuje silkie więzi emocjonalne. Może jednak być niezależny i czasami uparty. Ważne jest, aby go odpowiednio społecznie i emocjonalnie wspierać.

Mastif angielski – jak wyszkolić i wychować?

Kluczowym elementem wychowania mastifa angielskiego jest odpowiednie szkolenie. Zaleca się rozpoczęcie szkolenia w młodym wieku, gdyż wtedy pies jest bardziej podatny na naukę. Ważne jest, aby być konsekwentnym i stosować pozytywne metody treningowe oparte na nagrodach. Mastif angielski jest inteligentny, ale może wykazywać niezależność, dlatego należy być cierpliwym i konsekwentnym podczas treningu. Warto także zadbać o odpowiednią socjalizację mastifa angielskiego, aby nauczył się zachowywać w różnych sytuacjach i wobec innych psów.

Dla kogo nadaje się Mastif angielski?

Mastif angielski to pies, który najlepiej sprawdzi się w domu z dużym ogrodem lub na wsi, gdzie będzie miał przestrzeń do ruchu. Ze względu na swoje ogromne rozmiary i potrzebę aktywności fizycznej, nie jest odpowiedni dla osób mieszkających w małych mieszkaniach. Ta rasa wymaga również bliskiego kontaktu z rodziną i nie lubi być pozostawiona sama na dłuższy czas. Mastif angielski może być doskonałym towarzyszem dla osób, które doceniają spokojne, lojalne psy o majestatycznym wyglądzie.

Mastif angielski – cena

Decydując się na mastifa angielskiego, warto być przygotowanym na pewne wydatki. Cena psa tej rasy może być dość wysoka i zależy od wielu czynników, takich jak pochodzenie, linie hodowlane i jakość szczeniąt – wynosi około 2000–3000 euro (9000 – 13000 złotych). Przed zakupem mastifa angielskiego zawsze warto znaleźć renomowanego hodowcę, który jest odpowiedzialny za dobre warunki hodowli i zdrowie szczeniąt. Również należy uwzględnić koszty związane z żywieniem, pielęgnacją i opieką weterynaryjną.

Wady i zalety

Podobnie jak każda rasa, mastif angielski ma swoje wady i zalety. Ważne jest, aby być świadomym zarówno jednych, jak i drugich przed podjęciem decyzji o posiadaniu tego psa.

Wady

Jedną z wad mastifa angielskiego jest jego ogromny rozmiar. To pies, który może zajmować sporo miejsca w domu i być wymagający pod względem opieki i codziennej aktywności fizycznej. Mastif angielski może również mieć skłonności do bezdechu sennego, problemów ze stawami i nadwagą, dlatego ważne jest dbanie o jego zdrowie i kontrolowanie diety.

Zalety

Jedną z największych zalet mastifa angielskiego jest jego spokojny i łagodny charakter. To pies, który może być doskonałym towarzyszem dla osób poszukujących wiernego i oddanego przyjaciela. Mastif angielski jest również znany z tego, że jest bardzo opiekuńczy wobec swojej rodziny, zwłaszcza wobec dzieci. To rasa, która może być doskonałą stróżującą i odstraszać potencjalnych intruzów dzięki swojemu imponującemu wyglądowi.

Mastif angielski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Zdrowie mastifa angielskiego jest kwestią kluczową dla właścicieli. Właściwe żywienie, regularne wizyty u weterynarza i odpowiednia pielęgnacja są niezwykle istotne dla utrzymania psa w dobrej kondycji.

Żywienie

Mastif angielski powinien być karmiony wysokiej jakości karmą dla psów, dostosowaną do jego wieku, wielkości i aktywności. Ważne jest, aby kontrolować ilość spożywanego jedzenia, aby uniknąć nadwagi, która może prowadzić do problemów zdrowotnych. Regularne karmienie i podział dziennej porcji na mniejsze posiłki mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi mastifa angielskiego.

Pielęgnacja

Mastif angielski ma krótką sierść, co ułatwia pielęgnację. Regularne szczotkowanie i kąpiele w razie potrzeby są wystarczające, aby utrzymać jego sierść w dobrym stanie. Ważne jest również dbanie o higienę uszu, oczu i pazurów mastifa angielskiego.

Choroby

Mastif angielski, jak wiele innych ras, może być podatny na pewne choroby. Należą do nich m.in. dysplazja stawów, problemy z oddychaniem, nadwaga, skręt żołądka oraz infekcje skóry. Regularne wizyty u weterynarza i monitorowanie zdrowia psa mogą pomóc w zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu ewentualnych problemów zdrowotnych.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tę rasę?

Przygotowanie się na posiadanie mastifa angielskiego wymaga odpowiedniego wyposażenia i akcesoriów. Ze względu na ogromne rozmiary mastifa angielskiego, ważne jest, aby zapewnić mu wygodne legowisko, które jest odpowiednio dostosowane do jego wielkości. Warto również mieć solidne smycze i obroże, które zapewnią bezpieczne wyprowadzanie psa na spacer. W przypadku podróży samochodem, konieczne jest zastosowanie specjalnego transporterka, który zapewni bezpieczeństwo zarówno psu, jak i kierowcy.

Historia psa rasy Mastif angielski

Historia psa rasy Mastif angielski jest niezwykle fascynująca i sięga starożytności. Mastif angielski ma długą historię, która sięga tysięcy lat. Początki rasy można doszukiwać się w Tybecie, skąd mastify zostały sprowadzone do starożytnej Grecji i Rzymu.

W Grecji starożytni Grecy wykorzystywali mastify jako psy wojenne, stróżujące i obronne. Ich ogromna siła i imponujący wygląd czyniły z nich idealnych towarzyszy dla wojowników i strażników. W Rzymie mastify były wykorzystywane w podobny sposób. Były one obecne w amfiteatrach, gdzie pełniły rolę psów bojowych, a także strzegły własności i chroniły miasta.

W średniowieczu mastify były popularne w Anglii, gdzie były wykorzystywane do polowań na dziki i jelenie. Później zyskały reputację jako psy stróżujące, które chroniły zamki i rezydencje. Ich zadaniem było odstraszać intruzów swoim potężnym wyglądem i odważną postawą.

Podczas renesansu mastify zaczęły być hodowane w celach wystawowych. Szlachta i arystokracja zaczęła doceniać ich majestatyczny wygląd i łagodny charakter. Mastify były także obecne na dworach królewskich, gdzie pełniły funkcję stróżów i towarzyszy dla członków rodziny królewskiej.

W XIX wieku mastify angielskie prawie wyginęły, głównie z powodu przemian w społeczeństwie i zmieniających się trendów hodowlanych. Jednak dzięki staraniom kilku pasjonatów rasa została odtworzona i przywrócona do życia. Hodowcy, tak jak Sir Peers Legh z Lyme Hall, przyczynili się do odbudowy rasy, dbając o zachowanie jej pierwotnego wyglądu i cech charakterystycznych.

Obecnie mastif angielski jest ceniony głównie jako pies towarzyszący i stróżujący. Jego imponujący wygląd, łagodny charakter i lojalność wobec rodziny czynią go doskonałym wyborem dla wielu miłośników psów na całym świecie.

Historia mastifa angielskiego jest pełna odwagi, wierności i oddania. Ta rasa ma bogate dziedzictwo, które przetrwało tysiące lat. Dzięki staraniom hodowców i pasjonatów mastif angielski jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych psów na świecie.

Wzorzec psa rasy Mastif angielski

Wzorzec psa rasy Mastif angielski opisuje idealny wygląd i cechy charakterystyczne tej imponującej rasy. Jest to pies o potężnej i muskularnej budowie, który emanuje siłą i godnością.

Głowa mastifa angielskiego jest szeroka, z wyraźnymi fałdami na policzkach. Czaszka jest duża, a kufa krótka i głęboka. Nos ma duże nozdrza, a nosową część kufy cechuje czarna pigmentacja. Silne szczęki i równy zgryz dopełniają wyglądu głowy mastifa angielskiego.

Oczy mastifa angielskiego są średniej wielkości, ciemne i pełne wyrazu. Są one oddzielone i szeroko rozstawione, co dodaje psu majestatycznego wyrazu. Uszy są również średniej wielkości, zwisające i przylegające do głowy.

Szyja mastifa angielskiego jest długa, muskularna i dobrze umięśniona. Jest ona szersza u psów, co dodaje im masywności. Klatka piersiowa jest głęboka i szeroka, co świadczy o potężnej muskulaturze. Plecy są proste i mocne, a lędźwie krótkie i mocne.

Mastif angielski ma mocne i dobrze umięśnione kończyny. Przednie łapy są proste i równoległe, a tylne są silne i dobrze ustawione. Łapy są duże, z mocnymi palcami i dobrze wykształconymi opuszkami. Ruch mastifa angielskiego powinien być płynny i swobodny.

Sierść mastifa angielskiego jest gęsta, krótka i przylegająca do ciała. Może występować w różnych kolorach, takich jak płowy, brązowy, czarny, pręgowany lub miętowy. Niektóre mastify mają białe znaczenia na klatce piersiowej i palcach.

Wzorzec rasy mastif angielski precyzuje również wymagane proporcje i rozmiary psa. Samce powinny mieć wysokość w kłębie wynoszącą od 76 do 81 cm, a suki od 69 do 74 cm. Waga mastifa angielskiego może wynosić od 68 do 110 kg, zależnie od płci i wielkości psa.

Zgodność z wzorcem rasy jest ważna na wystawach psów, gdzie ocenia się zgodność psa z idealnym standardem rasy. Jednak niezależnie od zewnętrznych cech, to charakter mastifa angielskiego jest równie ważny. Łagodność, lojalność i spokojne usposobienie są nieodłącznymi cechami tej wspaniałej rasy psów.

Mastif angielski – ciekawostki o rasie

Mastif angielski to rasa, która kryje w sobie wiele fascynujących ciekawostek. Oto kilka faktów, które mogą Cię zainteresować:

  1. Imponujący rozmiar: Mastif angielski jest jednym z największych psów na świecie. Samce tej rasy osiągają imponującą wysokość w kłębie od 76 do 81 cm, a ich waga może sięgać nawet 110 kg. To sprawia, że są prawdziwymi olbrzymami.
  2. Historia stróżowania: Mastify angielskie mają długą historię jako psy stróżujące. Ich imponujący wygląd, siła i odwaga czynią z nich doskonałych strażników. W przeszłości były wykorzystywane do ochrony zamków i rezydencji. Nawet dzisiaj mastify angielskie potrafią zapewnić poczucie bezpieczeństwa swoim właścicielom.
  3. Łagodne usposobienie: Pomimo swojego potężnego wyglądu, mastif angielski jest zazwyczaj łagodny i życzliwy. To pies, który wykazuje dużą lojalność wobec swojej rodziny i może być wspaniałym towarzyszem. Jest cierpliwy wobec dzieci i zazwyczaj dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami domowymi.
  4. Mastif angielski w popkulturze: Ta rasa psa pojawiła się w wielu filmach i produkcjach telewizyjnych. Często gra rolę stróżującego psa lub wiernego towarzysza głównych bohaterów. Ich imponujący wygląd i majestatyczna postura czynią z nich doskonałych aktorów.
  5. Przyjazny dla dzieci: Mastif angielski znany jest ze swojej przyjaznej postawy wobec dzieci. To pies, który może być cierpliwy i opiekuńczy wobec najmłodszych członków rodziny. Oczywiście, jak zawsze, należy zapewnić odpowiednią socjalizację i nadzór, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno psu, jak i dziecku.
  6. Mastify angielskie jako psy terapeutyczne: Ze względu na swój łagodny charakter i zdolność do nawiązywania silnych więzi emocjonalnych, mastify angielskie są często wykorzystywane jako psy terapeutyczne. Ich obecność może przynieść ulgę i wsparcie osobom potrzebującym.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *