Mastif neapolitański – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

W tym artykule zgłębimy wiedzę na temat rasy psów – Mastif neapolitański. Przedstawimy szczegółowy opis i wygląd tej imponującej rasy, poznasz jej charakterystykę temperamentu oraz dowiesz się, jak odpowiednio wyszkolić i wychować Mastifa neapolitańskiego. Omówimy również, dla kogo ta rasa się nadaje oraz jakie są wady i zalety z nią związane. Nie zabraknie informacji na temat zdrowia, chorób i odpowiedniej pielęgnacji. Ponadto, sięgniemy w głąb historii Mastifa neapolitańskiego i opowiemy o jego wzorcu rasy oraz ciekawostkach z nią związanych.

Mastif neapolitański – opis i wygląd rasy

Mastif neapolitański to imponujący pies, który swoim wyglądem przyciąga uwagę nawet najbardziej niezainteresowanych. Cechą charakterystyczną dla tej rasy jest olbrzymia głowa, okrągłe oczy i duże, wiszące uszy. Ich sierść jest krótka i gładka, zazwyczaj w kolorach szarych, czarnych, mahoniowych lub pręgowanych. Mastify neapolitańskie to prawdziwe giganty – samce mogą ważyć nawet do 70 kg, a samice do 60 kg.

Charakter psa rasy Mastif neapolitański

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Mastify neapolitańskie to psy bardzo inteligentne, silne i wytrzymałe. Są znane z doskonałych umiejętności obronnych. Mają naturalne zdolności do ochrony swojego terytorium i rodziny, co czyni je doskonałymi psami stróżującymi.

Jaką ma osobowość?

Mastif neapolitański to pies lojalny, miły i spokojny. Pomimo swojego imponującego wyglądu, są zaskakująco delikatne i spokojne w domu. Lubią towarzystwo ludzi i są bardzo oddane swoim rodzinom.

Mastif neapolitański – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie Mastifa neapolitańskiego może być wyzwaniem ze względu na jego wielkość i naturalne instynkty obronne. Wymagają konsekwentnego i cierpliwego treningu, ale z odpowiednią motywacją i pozytywnymi metodami są zdolne do nauki wielu umiejętności

Dla kogo nadaje się Mastif neapolitański?

Mastify neapolitańskie są najlepsze dla doświadczonych właścicieli psów, którzy są w stanie poradzić sobie z ich wielkością, temperamentem i potrzebami pielęgnacyjnymi. Idealnie sprawdzają się jako psy rodzinne, które cenią towarzystwo swoich bliskich.

Mastif neapolitański – cena

Cena za szczeniaka zależy od wielu czynników, w tym od reputacji hodowli i jakości rodowodu. Przeciętna cena za szczeniaka Mastifa neapolitańskiego w Polsce to około 4000-5000 zł.

Wady i zalety

Wady

Mastify neapolitańskie, jak wszystkie rasy, mają swoje wady. Ze względu na ich dużą wielkość, mogą cierpieć na różne problemy zdrowotne, w tym dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. Wymagają także dużo ruchu i stymulacji mentalnej.

Zalety

Mimo to, są wiele zalet posiadania Mastifa neapolitańskiego. Są to psy oddane, inteligentne i niezwykle lojalne. Są świetnymi psami stróżującymi i towarzyskimi, które doskonale sprawdzają się w domach z dziećmi.

Mastif neapolitański – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Ze względu na ich wielkość, Mastify neapolitańskie mają duże potrzeby żywieniowe. Ważne jest, aby dostarczać im odpowiedniej jakości jedzenia, aby zapewnić prawidłowy rozwój i utrzymanie zdrowia.

Pielęgnacja

Mastify neapolitańskie wymagają regularnej pielęgnacji, w tym szczotkowania, czyszczenia uszu i pielęgnacji zębów.

Choroby

Są narażone na typowe choroby dużych ras, takie jak dysplazja stawów biodrowych, choroby serca czy problemy skórne.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na przyjęcie Mastifa neapolitańskiego to zadanie wymagające. Potrzebujesz odpowiednio dużego łóżka dla psa, mocnej smyczy i kagańca, a także różnych zabawek do gryzienia i zabawy.

Historia psa rasy Mastif neapolitański

Początki

Początki Mastifa neapolitańskiego sięgają starożytności i są ściśle związane z historią Włoch. Przodkowie tych olbrzymich psów pochodzą od molosów – starożytnych psów bojowych, które były wykorzystywane przez Rzymian w bitwach. Psy te charakteryzowały się ogromną siłą, odwagą i niezłomnością, co czyniło je doskonałymi żołnierzami.

Rozwój rasy

Przez wieki Mastify neapolitańskie były hodowane przede wszystkim jako psy stróżujące, które miały za zadanie bronić gospodarstw, majątków i ludzi przed intruzami. Rasa ta przetrwała jednak wiele trudności, w tym średniowieczne wojny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby tych psów.

W XIX wieku, dzięki staraniom pewnego włoskiego hodowcy o nazwisku Piero Scanziani, rasa Mastifa neapolitańskiego zyskała na popularności. Scanziani, będący również malarzem i pisarzem, zaczęł hodować Mastify neapolitańskie, stawiając przede wszystkim na ich wygląd. Chciał, aby psy te przypominały starożytne rzeźby molosów, które były obecne na wielu antycznych freskach i rzeźbach. Dzięki jego staraniom, Mastif neapolitański zyskał swoją charakterystyczną, dzisiejszą sylwetkę.

Obecnie

Obecnie Mastif neapolitański jest ceniony zarówno za swoją niezwykłą urodę, jak i za swój niezłomny charakter. Psy te są popularne na całym świecie, szczególnie we Włoszech, gdzie są uważane za narodowy skarb.

Chociaż Mastify neapolitańskie są często kojarzone ze swoim imponującym wyglądem, to są one również znanymi i cenionymi psami stróżującymi. Ich naturalna odwaga i silny instynkt ochronny czynią z nich doskonałych stróżów, zdolnych bronić swoich właścicieli w każdej sytuacji.

Wzorzec psa rasy Mastif neapolitański

Mastif neapolitański jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swój imponujący rozmiar, ale także dzięki niezwykłemu wyglądowi, który wyróżnia go spośród innych ras. Zgodnie ze standardem rasy ustanowionym przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), Mastif neapolitański to pies o mocnej i potężnej budowie, który jednocześnie wykazuje dużą grację i elegancję.

Głowa psa tej rasy jest bardzo duża i masywna, z wyraźnie zarysowanymi mięśniami. Pysk jest szeroki i głęboki, z mocnymi szczękami i kompletem dużych, białych zębów. Oczy są duże i okrągłe, zawsze w kolorze ciemnym, a uszy są średniej wielkości i wiszące, umieszczone wysoko na głowie.

Ciało Mastifa neapolitańskiego jest długie, mocne i muskularne, z szerokim klatką piersiową i dobrze zarysowanym przedpiersiem. Grzbiet jest prosty i szeroki, a ogon długi, grubo osadzony i sięgający do stawów skokowych.

Nogi są mocne i muskularne, z dużymi łapami. Zgodnie ze standardem, Mastif neapolitański powinien poruszać się w sposób swobodny i płynny, z widocznym napędem w tylnej części ciała.

Sierść Mastifa neapolitańskiego jest krótka, gładka i przylegająca. Dozwolone są wszelkie odcienie szarości (włoskiej „blu”), czerni i mahoniu. Możliwe są również małe białe znaczenia, ale są one mniej pożądane.

Mastif neapolitański to rasa, która zachwyca swoim majestatycznym wyglądem i potężnymi proporcjami, jednocześnie zachowując duży stopień elegancji i dystynkcji. Ten wzorzec rasy jest uważany za idealny, podkreślając nie tylko fizyczne atrybuty psa, ale także jego charakter i temperament.

Mastif neapolitański – ciekawostki o rasie

Mastif neapolitański, pomimo swojego imponującego wyglądu i wielkości, jest rasą pełną niespodzianek i ciekawostek, które przyciągają wielu miłośników psów na całym świecie.

  1. Jedna z najstarszych ras: Mastify neapolitańskie są jednymi z najstarszych ras psów na świecie. Ich przodkowie, starożytne psy molosy, były już znane w czasach starożytnego Rzymu, gdzie służyły jako psy bojowe.
  2. Głęboki głos: Mimo swojego spokojnego temperamentu, Mastify neapolitańskie są znane z bardzo głębokiego i donośnego szczekania, które skutecznie odstrasza intruzów.
  3. Znakomite psy stróżujące: Dzięki swojemu naturalnemu instynktowi obronnemu, Mastify neapolitańskie są doskonałymi psami stróżującymi. Potrafią zdecydowanie zareagować na zagrożenie, jednocześnie będąc niezwykle lojalnymi i oddanymi dla swojej rodziny.
  4. Filmowe gwiazdy: Mastify neapolitańskie pojawiły się w wielu filmach i serialach telewizyjnych, dzięki swojemu unikalnemu i imponującemu wyglądowi. Jednym z najbardziej znanych jest Fang, pies Hagrida z serii filmów o Harrym Potterze.
  5. Wyjątkowe zmarszczki: Charakterystyczną cechą Mastifa neapolitańskiego jest obfite, zmarszczkowane ciało, szczególnie widoczne na głowie, szyi i klatce piersiowej. Zmarszczki te dodają psu wyrazistości i są jednym z kluczowych elementów standardu rasy.
  6. Mastif neapolitański a narodowy skarb Włoch: Włosi są bardzo dumni ze swoich Mastifów neapolitańskich i uważają je za prawdziwy narodowy skarb. Psy te są często obecne w lokalnej kulturze i sztuce, a ich obraz jest nieodłącznie związany z włoską tradycją i historią.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *