Mastif Tybetański – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Mastif tybetański to imponujący pies, który swoim wyglądem i charakterem może przyciągnąć uwagę wielu osób. Został wyhodowany w Tybecie, gdzie służył jako pies pasterski i stróżujący. Obecnie jest coraz popularniejszą rasą psów na całym świecie, a jego ogromna budowa i łagodne usposobienie czynią go doskonałym towarzyszem dla osób, które szukają psa o spokojnym charakterze i wyjątkowym wyglądzie.

Mastif tybetański – opis i wygląd rasy

Osobniki tej rasy osiągają wagę od 50 do 70 kg i mogą mieć wysokość w kłębie od 66 do 76 cm. Ich sierść jest długa, gęsta i szorstka, chroniąca przed zimnem i wilgocią. Istnieją trzy odmiany sierści – czarna, niebieska i złota. Charakterystycznym elementem wyglądu mastifa tybetańskiego są jego zwisające uszy i ogon zwinięty na grzbiecie.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy Mastif tybetański

Jest to pies, który cechuje się spokojnym i łagodnym charakterem. To pies, który kocha swoją rodzinę i chętnie spędza czas z ludźmi. Jest niezwykle lojalny i przywiązany do swoich właścicieli, co sprawia, że jest doskonałym towarzyszem dla całej rodziny. Jest to także pies, który jest bardzo cierpliwy i dobrze znosi dzieci i inne zwierzęta.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Mastif tybetański jest psem rasowym, który nie potrzebuje specjalnych umiejętności, aby stać się doskonałym towarzyszem. Wymaga jednak regularnego ruchu i aktywności fizycznej, aby zachować zdrowie i kondycję. Wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne, takie jak długie spacery czy bieganie, pozwolą mu na spalenie nadmiaru energii.

Jaką ma osobowość?

Rasa ta charakteryzuje się łagodnym i spokojnym usposobieniem. Jest towarzyski i przyjacielski dla ludzi, zwłaszcza dla swojej rodziny. W kontakcie z obcymi bywa nieufny i niepewny siebie. Mastif tybetański jest bardzo opiekuńczy i lubi dbać o swoich najbliższych. Jest także bardzo cierpliwy i potrafi być dobrym opiekunem dla dzieci.

Mastif tybetański – jak wyszkolić i wychować?

Mastif tybetański to pies o spokojnym charakterze, który jest łatwy do wychowania i szkolenia. Jednakże ze względu na swoją imponującą budowę i siłę, wymaga konsekwentnego i odpowiedzialnego podejścia do szkolenia. Najlepiej zacząć szkolenie już od szczenięcia, aby nauczyć go podstawowych poleceń i zasad.

Ważne jest, aby szkolenie odbywało się w pozytywny sposób, z wykorzystaniem nagród i pochwał, a nie kar i przemocy. Mastif tybetański jest bardzo wrażliwym psem, który może źle reagować na agresywne metody szkoleniowe. Właściciele powinni być konsekwentni i wytrwać w szkoleniu, a także zwracać uwagę na odpowiednie socjalizowanie psa, czyli nauczenie go, jak zachowywać się w różnych sytuacjach i w kontakcie z innymi psami.

Dla kogo nadaje się mastif tybetański?

Mastif tybetański to pies dla osób, które cenią sobie spokojne i łagodne zwierzęta o imponującej budowie. Ze względu na swoje wymagania co do ruchu, potrzebuje domu z dużym ogrodem lub przynajmniej dostępem do miejsca, gdzie może swobodnie się poruszać. Jest to pies, który doskonale sprawdzi się w roli opiekuna, ale także jako towarzysz dla osób samotnych lub rodzin z dziećmi.

Mastif tybetański – cena

Cena mastifa tybetańskiego jest dość wysoka i wynosi od 6000 do nawet 15 000 złotych za szczenię. Warto pamiętać, że wybierając szczenię z hodowli, należy szukać sprawdzonego i odpowiedzialnego hodowcy, który będzie dbał o zdrowie i dobre warunki życia dla swoich psów.

Wady i zalety mastifa tybetańskiego

Wady

Jedną z największych wad mastifa tybetańskiego jest jego olbrzymia budowa, co może wpłynąć na problemy ze stawami i kręgosłupem. Ponadto, ze względu na swoją sierść, wymaga regularnej pielęgnacji, co może być czasochłonne i kosztowne. Mastif tybetański wymaga także odpowiedzialnego i konsekwentnego podejścia do szkolenia, aby uniknąć problemów z zachowaniem.

Zalety

Mastif tybetański to pies, który zachwyca swoim spokojnym i łagodnym charakterem, a także swoim imponującym wyglądem. Jest to pies, który idealnie sprawdzi się w roli opiekuna i towarzysza, a także jest doskonałym zwierzęciem dla dzieci i innych zwierząt. Mastif tybetański to także pies, który cieszy się dobrym zdrowiem i długowiecznością, co sprawia, że jest to pies, który będzie z nami przez wiele lat.

Mastif tybetański – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Mastif tybetański jest dużym psem, który potrzebuje odpowiedniej ilości pożywienia, aby utrzymać swoją wagę i zdrowie. Ważne jest, aby wybierać dla niego karmę wysokiej jakości, bogatą w białko i składniki odżywcze. W przypadku mastifa tybetańskiego należy unikać nadmiernego karmienia, aby uniknąć problemów z wagą.

Pielęgnacja

Rasa ta wymaga regularnej pielęgnacji, szczególnie jeśli chodzi o jego sierść. Sierść powinna być regularnie szczotkowana, aby uniknąć plątania i zaplatania, co może prowadzić do problemów z porostem włosów i skórą. W przypadku kąpieli, należy używać specjalnych szamponów dla psów o długiej sierści, aby uniknąć podrażnień skóry.

Choroby

Mastif tybetański może mieć skłonność do pewnych chorób genetycznych, takich jak dysplazja stawów, problemy z kręgosłupem, czy choroba serca. Właściciele powinni regularnie badać swojego psa i regularnie odwiedzać weterynarza, aby uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Pies ten wymaga odpowiedniego wyposażenia, aby czuć się komfortowo i bezpiecznie. Ważne jest, aby wybierać solidne i trwałe akcesoria, takie jak obroże i smycze, które będą odpowiadać jego wielkości i siłom.

Jeśli chodzi o wyposażenie domu, mastif tybetański potrzebuje dużego legowiska, na którym będzie mógł swobodnie się położyć i odpocząć. Ważne jest także, aby zapewnić mu odpowiednie zabawki, które pozwolą mu na spędzenie czasu w sposób aktywny i przyjemny.

Historia rasy mastifa tybetańskiego

Początki

Pochodzi z Tybetu, gdzie był używany do strzeżenia klasztorów i pałaców. Pierwotnie był to pies o dużej budowie i imponującej sile, który był używany do walki z dzikimi zwierzętami i do polowań.

Rozwój rasy

Mastif tybetański zyskał na popularności w Europie w XIX wieku, gdzie został sprowadzony przez brytyjskich żołnierzy z Indii. Początkowo był hodowany jako pies bojowy, jednak szybko zyskał na popularności jako pies stróżujący i towarzyszący.

Obecnie

Obecnie jest rasą bardzo cenioną na całym świecie. Współczesne mastify tybetańskie są hodowane głównie jako psy towarzyszące, które są lojalne i oddane swoim właścicielom. Pomimo swojej imponującej sylwetki, mastify tybetańskie to psy spokojne i ciche, które doskonale nadają się do życia w domu.

Wzorzec psa rasy Mastif tybetański

Rasa ta została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) i posiada oficjalny wzorzec rasy.

Mastif tybetański powinien mieć proporcjonalną budowę ciała, która charakteryzuje się mocnymi kośćmi i silnym muskulaturą. Jego wysokość w kłębie powinna wynosić minimum 66 cm dla samców i 61 cm dla samic, przy czym tolerowany jest pewien margines błędu w górę lub w dół.

Wzorzec rasy mastif tybetański określa charakterystyczne cechy wyglądu, takie jak szeroka, masywna głowa z krótką, szeroką twarzą oraz charakterystyczne, zwisające uszy. Oczy mastifa powinny być średniej wielkości, ciemne i wyraziste.

Sierść mastifa tybetańskiego jest długa i gęsta, z grubą podszerwą. Umaszczenie jest różnorodne, od złocistego przez różne odcienie brązu po czarny. Na piersi, kończynach i ogonie sierść powinna być dłuższa niż na reszcie ciała.

Wzorzec rasy mastif tybetański określa również charakterystyczne ruchy i sposób poruszania się. Psy tej rasy powinny poruszać się swobodnie, z krokiem elastycznym i płynnym. Ruchy mastifa tybetańskiego powinny być zdecydowane i pewne siebie, z lekkim podnoszeniem kończyn.

Mastif tybetański to pies o wyjątkowej urodzie i charakterze, który wymaga odpowiedniej opieki i zaangażowania ze strony właściciela. Dlatego przed podjęciem decyzji o posiadaniu psa tej rasy, warto dokładnie poznać jej specyfikę i potrzeby.

Mastif tybetański – ciekawostki o rasie

  • Jest to jedna z najstarszych ras psów, której historia sięga ponad 5 tysięcy lat.
  • Według legendy, mastif tybetański był uważany za towarzysza bogów i miał moc zapewnić szczęście i ochronę swojemu właścicielowi.
  • Mastify tybetańskie są bardzo silnymi psami, które mogą ciągnąć ciężkie ładunki, a nawet ciężkie sanie.
  • Jest jednym z najdroższych psów na świecie. Jego cena może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy dolarów.
  • Są to psy bardzo ciche i spokojne, które nie wydają z siebie zbyt wiele dźwięków. W razie potrzeby potrafią jednak bronić swojego terytorium i właściciela.

Podsumowanie

Mastif tybetański to imponujący pies o dużej sile i wspaniałym charakterze. To idealny towarzysz dla osób, które cenią sobie lojalność i oddanie swojego psa. Wymaga on odpowiedniej opieki i pielęgnacji, ale jeśli właściciel będzie mu poświęcał odpowiednią uwagę, to zapewni mu długi i szczęśliwy żywot.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *