Nagi pies meksykański – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Nagi pies meksykański, znany również jako Xoloitzcuintli lub po prostu „Xolo”, to jedna z najstarszych i najbardziej niezwykłych ras psów na świecie. Charakterystyczny nie tylko za sprawą swego egzotycznego wyglądu, ale przede wszystkim dzięki swojej niezwykle ciekawej i bogatej historii. Promowany jako pies szamanów i rzekomo posiadający mocy lecznicze, Xolo w dawnych czasach funkcjonował nie tylko jako zwierzę domowe, ale i jako towarzysz rytuałów religijnych. Zanurz się ze mną w fascynujący świat Xoloitzcuintli, aby dowiedzieć się więcej o tej niesamowitej rasie.

Nagi pies meksykański – opis i wygląd rasy

Nagi pies meksykański to rasa o wyjątkowym wyglądzie – jest całkowicie pozbawiony futra, co jest efektem naturalnej mutacji genetycznej. To, co na pierwszy rzut oka zauważysz, to gładka i jedwabista skóra Xolo, która wypełnia niemal całe jego ciało. Ten pies jest smukły i dobrze zbudowany, z długim, szpiczastym pyskiem i dużymi, osłoniętymi uszami. Jego ciężar może wynieść od 4,5 do 20 kg, w zależności od wielkości – rasa ta występuje w trzech rozmiarach: małym, średnim i dużym. Ich kolor skóry może się różnić, od ciemnobrązowego do czarnego, czasami z brązowymi lub białymi znaczeniami.

Charakter psa rasy Nagi pies meksykański

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Nagi pies meksykański jest silnym psem o niezależnym charakterze. Własnością, której często brakuje w innych rasach, jest niezwykła inteligencja. Xolo to naturalny aporter, potrafi także biegać i skakać na wysokie ogrodzenia. Są one również dobrze znane z ich zdolności do szybkiego uczenia się nowych komend, a ich spostrzegawczość sprawia, że są doskonałymi psami stróżującymi.

Jaką ma osobowość?

Wśród cech osobowości psa rasy Nagi pies meksykański zaznacza się jego lojalność wobec rodziny. Całkowicie niezależny, Xolo pragnie spędzać czas z ludźmi, choć może być również nieco ostrożny wobec obcych. Są zwierzętami towarzyskimi, które uwielbiają aktywne zabawy, co sprawia, że potrzebują stabilnego środowiska domowego z dużą ilością możliwości do bicia.

Nagi pies meksykański – jak wyszkolić i wychować?

Xolo to pies o silnej woli, co oznacza, że ​​wymaga on pewnej ręki podczas treningu. Dzięki inteligencji szybko się uczy, ale też łatwo mu się nudzi. Dlatego też sposób nauczenia tego psa polega na urozmaicaniu lekcji i ćwiczeniach opartych na pozytywnych wzmocnieniach. Najlepiej jest zacząć szkolenie i socjalizację Xolo od wczesnego szczeniaka.

Dla kogo nadaje się Nagi pies meksykański?

Nagi pies meksykański cieszy się w domach, gdzie może spędzać czas z rodziną. Niektóre Xolo są bardziej niezależne niż inne, ale wszystkie cenią sobie uwagę i miłość swoich ludzi. Rasa ta nadaje się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla singli. Xolo nie jest dobrym wyborem dla domów, które są zbyt zimne lub zbyt gorące, ponieważ brak sierści sprawia, że są wrażliwe na ekstremalne temperatury.

Nagi pies meksykański – cena

Cena Xoloitzcuintli zależy od różnych czynników, takich jak wiek, pochodzenie, wielkość i kondycja zdrowotna. Psy rasowe z rodowodem od renomowanych hodowców mogą kosztować od 1 000 do 3 000 dolarów. Z drugiej strony, adoptowanie Xolo przez schronisko lub organizację ratunkową kosztuje zwykle około 300 dolarów, a cena ta zazwyczaj obejmuje koszty sterylizacji/kastracji, szczepień i mikroczipu.

Wady i zalety

Wady

Chociaż Nagi pies meksykański ma wiele pozytywnych cech, istnieją też pewne wady, o których należy pamiętać. Najpierw, Xolo to rasa, która wymaga regularnej pielęgnacji skóry. Konieczne będzie stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym, kiedy pies będzie na zewnątrz w słońcu. Po drugie, Xolo może nie być dobrym wyborem dla osób, które cierpią na alergie. Chociaż brak sierści oznacza, że nie linieją, niektóre osoby mogą być uczulone na skórę psa. Ostatnim, ale równie ważnym aspektem jest to, że Xolo może być nieco niezależny i uparty, co może stanowić wyzwanie dla niektórych właścicieli psów, zwłaszcza tych mniej doświadczonych.

Zalety

Mimo pewnych wad, Nagi pies meksykański ma wiele zalet, które przemawiają za adopcją tej rasy. Po pierwsze, są to psy bardzo lojalne i oddane swoim rodzinom. Są inteligentne i łatwo się uczą, co sprawia, że są dobrą opcją dla aktywnych właścicieli, którzy cenią sobie sprawność umysłową swoich pupili. Ponadto, Xolo to rasa o niezwykłej urodzie – ich gładka, jedwabista skóra i eleganckie, smukłe ciało przyciągają uwagę i są zawsze punktem interesów.

Nagi pies meksykański – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Nagi pies meksykański wymaga zbilansowanej diety, bogatej w białko dla utrzymania zdrowej masy mięśniowej. Ważne jest, aby pies otrzymywał odpowiednią ilość tłuszczu, a także witaminy i minerały niezbędne dla zdrowia skóry i kości. Xolo jest rasą ze skłonnościami do tycia, dlatego ważne jest, aby monitorować ilość podawanych kalorii.

Pielęgnacja

Choć Nagi pies meksykański nie linieje, pielęgnacja jego skóry wymaga nieco pracy. Skóra powinna być regularnie nawilżana kremami lub olejami, aby zapobiec jej wysuszeniu. Ważne jest również utrzymanie psa w ciepłym otoczeniu, aby zapobiec przegrzaniu lub wyziębieniu ciała. Właściciele powinni również inwestować w ciepłe ubrania na chłodniejsze miesiące.

Choroby

Nagi pies meksykański jest generalnie zdrową rasą, ale jest narażony na niektóre dziedziczone warunki zdrowotne. Zaliczają się do nich różnego rodzaju problemy skórne, jak wysypki, łuszczyca czy alergie. Rzadziej, ale nadal istotność mają problemy stomatologiczne, a także displazja biodrowa. Ważne jest, aby regularnie kontrolować stan zdrowia psa u weterynarza.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Aby zapewnić psu rasy Xolo komfort i bezpieczeństwo, kilka rzeczy jest niezbędnych. Do podstawowego wyposażenia powinno należeć ciepłe legowisko, ciepłe ubrania na chłodne dni, miseczki na jedzenie i wodę, a także zabawki do gryzienia dostosowane do wielkości psa. Szczególnie ważne są też produkty do pielęgnacji skóry – kremy z UV, nawilżające balsamy i łagodne szampony do kąpieli.

Historia psa rasy Nagi pies meksykański

Początki

Nagi pies meksykański to rasa niezwykle starej, jego historia sięga tysięcy lat wstecz. Pierwsze ślady jego istnienia znamy z czasów prekolumbijskich, kiedy to był powszechnie hodowany przez starożytne cywilizacje Meksyku. Dla Azteków, Majów i innych starożytnych ludzi Meksyku, Xolo miał znacznie więcej niż tylko wartość użytkową – był on traktowany jako święte zwierzę i towarzyszył ludziom w rytuałach religijnych.

Rozwój rasy

Przez wieki Nagi pies meksykański był istotnym elementem kultury i życia codziennego starożytnych Meksykanów. Jego status i znaczenie zmieniło się jednak drasticznie po przybyciu Europejczyków do Nowego Świata. Z biegiem czasu, zainteresowanie tą rasą zaczęło znacząco spadać, aż doszło do momentu, kiedy Xolo zostało uznane za wymarłą rasę. Właśnie wtedy entuzjaści tej rasy podjęli działania mające na celu ocalenie Nagiego psa meksykańskiego. Projekty hodowlane zakończyły się sukcesem, a Xolo wróciło z powrotem na psy waniliowe.

Obecnie

Dziś Nagi pies meksykański jest ceniony za swoją unikalność, historia i temperament. Pomimo upływu czasu, Xolo wciąż jest symbolem narodowym Meksyku, jest obecny w popkulturze i powszechnie kojarzony z tym krajem. Ku uciesze miłośników tej rasy, zainteresowanie nią stale rośnie również poza granicami Meksyku.

Wzorzec psa rasy Nagi pies meksykański

 • Wysokość w kłębie:
  • Duży Xolo: 51-60 cm dla samców, 46-55 cm dla samic
  • Średni Xolo: 36-45 cm dla obu płci
  • Mały Xolo: 25-35 cm dla obu płci
 • Waga:
  • Duży Xolo: 11-18 kg
  • Średni Xolo: 6-11 kg
  • Mały Xolo: 1.8-6 kg
 • Kolor skóry: Kremowy, czerwony, niebieski, brindle, czarny.

Nagi pies meksykański – ciekawostki o rasie

 • Ciekawostką jest to, że nietypowy wygląd Xolo przyciągnął uwagę producentów filmów. Pies tej rasy odgrywa główną rolę w animowanym filmie Disney/Pixar „Coco”.
 • Chociaż większość Xolo jest naga, około 10% narodzin to Xolo z futrem. Są wynikiem recesywnego genu i są identyczne ze swoimi nagimi braćmi i siostrami w każdym innym aspekcie.
 • Xolo to jedna z najstarszych ras na świecie. Znalezisko archeologiczne świadczą, że psy te istniały już 3500 lat temu.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *