Nowofundland – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Nowofundland to rasa psa, która swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim swojemu charakterystycznemu wyglądowi, ale również świetnym umiejętnościom w wodzie. To jedna z większych ras psów, której historia sięga ponad 400 lat wstecz. W artykule przedstawimy opis i wygląd rasy, charakter psa, umiejętności, sposób wychowania i szkolenia, cenę, wady i zalety, zdrowie, choroby i pielęgnację, a także ciekawostki i historię rasy nowofundland.

Nowofundland – opis i wygląd rasy

Nowofundland to imponujący pies o masywnym, dobrze umięśnionym ciele, osiągający wagę od 50 do 70 kilogramów, a także 60-75 cm w kłębie. Jego sierść jest długa, gęsta i miękka, występująca w różnych kolorach – czarnym, brązowym lub białym. Charakterystyczną cechą nowofundlanda są też jego wielkie łapy, które są mocne i szerokie, dzięki czemu doskonale nadają się do pływania.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy nowofundland

Nowofundland to pies o przyjacielskim charakterze, zawsze gotowym do pomocy i oddanym swojemu właścicielowi. To rasa, która jest znana z wyjątkowo łagodnego i spokojnego temperamentu, co czyni ją idealnym towarzyszem dla całej rodziny. Nowofundland jest też bardzo inteligentny, co umożliwia łatwe przyswajanie komend podczas szkolenia.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Jest to doskonały pływak i wodny pies, który w przeszłości był używany do holowania łodzi rybackich. Rasa ta doskonale radzi sobie w wodzie dzięki szerokim łapom i mięśniom umożliwiającym silne wiosłowanie. Nowofundland jest także bardzo wytrzymałym psem, który może przetrwać w ekstremalnych warunkach.

Jaką ma osobowość?

Nowofundland jest przyjacielskim i łagodnym psem, który kocha ludzi i uwielbia spędzać czas z rodziną. To rasa, która jest znana z niskiego poziomu agresji i łatwości w nawiązywaniu relacji z ludźmi. Nowofundland jest także bardzo cierpliwy i wyrozumiały, co czyni go idealnym towarzyszem dla dzieci.

Nowofundland – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie i szkolenie nowofundlanda wymaga cierpliwości i konsekwencji. Rasa ta jest bardzo inteligentna, co umożliwia łatwe przyswajanie komend podczas szkolenia, jednak należy pamiętać, że nowofundland jest także bardzo niezależnym psem, który potrzebuje swojej przestrzeni i czasu na przemyślenie. Dlatego ważne jest, aby szkolenie opierać na pozytywnej motywacji i nagradzaniu dobrych zachowań.

Wychowanie nowofundlanda wymaga również odpowiedniego poświęcenia czasu i uwagi. W związku z tym, że jest to pies o dużych rozmiarach, ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednią przestrzeń do ruchu oraz zapewnić mu regularne spacery i aktywność fizyczną.

Dla kogo nadaje się nowofundland?

Nowofundland to rasa psa, która nadaje się dla osób ceniących sobie spokojne i przyjacielskie psy. To idealny towarzysz dla rodzin z dziećmi, które chcą mieć w swoim domu przyjacielskiego pupila. Warto jednak pamiętać, że ze względu na swoje rozmiary, nowofundland wymaga odpowiedniej przestrzeni i czasu na opiekę.

Nowofundland – cena

Cena nowofundlanda waha się w zależności od wielu czynników, takich jak rodowód, wiek, pochodzenie czy miejsce zakupu. Średnia cena szczeniaka nowofundlanda wynosi od 2500 do 6000 złotych.

Wady i zalety nowofundlanda

Wady

Jedną z największych wad nowofundlanda jest jego wielkość, co może stanowić problem w mniejszych mieszkania. Rasa ta wymaga również odpowiedniej ilości ruchu i aktywności fizycznej, co może stanowić wyzwanie dla mniej aktywnych właścicieli. Inną wadą nowofundlanda jest również jego skłonność do nadwagi, co wymaga odpowiedniej diety i kontrolowania ilości spożywanego jedzenia.

Zalety

Jedną z największych zalet nowofundlanda jest jego łagodny i przyjacielski charakter, co czyni go idealnym towarzyszem dla całej rodziny. To rasa, która jest również bardzo inteligentna i łatwo przyswaja komendy podczas szkolenia. Inną zaletą nowofundlanda jest jego umiejętność w pływaniu, co czyni go doskonałym towarzyszem dla miłośników sportów wodnych.

Nowofundland – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Nowofundland wymaga odpowiedniej diety i ilości jedzenia, aby uniknąć nadwagi. Ważne jest, aby karmić go odpowiednim, wysokiej jakości karmą, dostosowaną do jego wieku, rozmiaru i aktywności fizycznej. Należy również pamiętać, że nowofundland ma skłonność do zaparć, dlatego warto zwrócić uwagę na ilość błonnika w diecie.

Pielęgnacja

Pielęgnacja nowofundlanda wymaga regularnego szczotkowania i kąpieli. Ze względu na długi i gęsty włos, pies ten wymaga szczególnej uwagi przy pielęgnacji sierści. Warto regularnie wyczesywać martwe włosy, aby uniknąć przetłuszczania i zaplątywania się sierści.

Choroby

Nowofundland to rasa psa, która jest narażona na pewne choroby dziedziczne, takie jak dysplazja stawów, choroba von Willebranda czy choroba Addisona. Ważne jest, aby regularnie monitorować stan zdrowia psa i wykonywać badania profilaktyczne.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Ze względu na swoje rozmiary, nowofundland wymaga odpowiedniego wyposażenia, takiego jak łóżko i miski dostosowane do jego wielkości. Ważne jest również, aby zapewnić mu odpowiednią ilość zabawek i akcesoriów do zabawy, takich jak piłki, frisbee czy kości do żucia.

Historia rasy nowofundlanda

Początki

Historia rasy nowofundland sięga XVI wieku, kiedy to europejscy osadnicy przybyli na wybrzeża Nowej Fundlandii, której nazwa jest jednym z źródeł nazwy rasy. Tam miejscowi rybacy hodowali psy, które wykorzystywali jako pomocników przy połowach, holowaniu sieci, a także w ratownictwie. Początkowo psy te były hodowane w różnych odmianach i wielkościach, w zależności od regionu, w którym były hodowane. Wśród hodowanych odmian były między innymi psy karłowate, psy średnie i psy duże.

Rozwój rasy

Pod koniec XVIII wieku zaczęto wyodrębniać psy o większej wielkości, wykorzystując do tego m.in. psy karłowate i psy portugalskie. Nowa odmiana psa okazała się znakomitym pływakiem i szybko zaczęła zdobywać popularność. Hodowla nowofundlanda skoncentrowana była na południowym wybrzeżu Nowej Fundlandii, w okolicach miasta St. John’s.

W XIX wieku nowofundlandy zaczęły trafiać do Europy, gdzie szybko stały się popularne wśród miłośników psów. W 1860 roku został założony pierwszy klub hodowców nowofundlandów w Anglii, a w 1879 roku powstał klub w Kanadzie. W 1886 roku nowofundland został uznany za odrębną rasę przez Amerykański Klub Kynologiczny.

W latach 60. i 70. XX wieku nowofundlandy zaczęły tracić na popularności, co wiązało się z trendem hodowli psów małych ras. Dopiero na przełomie lat 80. i 90. XX wieku rasa zaczęła ponownie zyskiwać na popularności, zwłaszcza jako pies rodzinny i towarzysz.

Obecnie

Dzisiaj nowofundland jest hodowany na całym świecie, w tym w Polsce. Rasa ta nadal cieszy się dużą popularnością ze względu na swój łagodny charakter i umiejętności w pływaniu. Hodowcy starają się zachować wszystkie cechy, które sprawiają, że nowofundland jest jedną z najbardziej lubianych ras psów.

Wzorzec psa rasy nowofundland:

Wzorzec psa rasy nowofundland opisuje wygląd i cechy charakterystyczne dla tej rasy. Zgodnie z nim, nowofundland to pies o potężnej, masywnej budowie, z mocnymi kośćmi i silnymi mięśniami. Ma on charakterystyczne szerokie i głębokie klatki piersiowej oraz okrągłą, szeroką głowę z dobrze zarysowanymi łukami brwiowymi. Oczy nowofundlanda są małe, ciemne i głęboko osadzone, a uszy w kształcie trójkąta, stojące lub zwisające z zaokrąglonymi końcówkami.

Sierść nowofundlanda jest długa, gęsta i miękka w dotyku, chroniąca go przed zimnem i wilgocią. W zależności od koloru sierści, wyróżnia się trzy odmiany nowofundlandów: czarną, brązową i białą z czarnymi lub brązowymi plamami. Nowofundlandy zazwyczaj osiągają wysokość od 66 do 71 cm, a ich waga waha się od 45 do 68 kg.

Wzorzec rasy nowofundland opisuje również charakter tej rasy. Nowofundland to pies o spokojnym i łagodnym usposobieniu, łatwo nawiązujący przyjaźń z ludźmi i innymi zwierzętami. Jest to pies przyjacielski, lojalny i bardzo inteligentny. Wszystkie te cechy czynią z niego doskonałego towarzysza rodzinnego, a także dobrego opiekuna.

Nowofundland to także pies bardzo zdolny, który chętnie pracuje i jest skłonny do uczenia się nowych rzeczy. Dzięki swojej siłce i zwinności, jest w stanie wykonywać różnorodne zadania, takie jak holowanie ciężarówek, a nawet ratowanie ludzi z wody. Wzorzec rasy podkreśla, że nowofundland to pies bardzo przyjazny, którego łagodność i inteligencja czynią go idealnym towarzyszem dla dzieci.

Nowofundland – ciekawostki o rasie

Nowofundland to rasa psów, która ma wiele ciekawych cech i faktów związanych z jej historią, osobowością i umiejętnościami. Oto kilka ciekawostek o psach rasy nowofundland:

  • Nowofundland to jedna z nielicznych ras psów, które zostały stworzone specjalnie do pracy w wodzie. Ich skóra jest gęsta i oleista, co pozwala na utrzymanie ciepła i pływanie w zimnej wodzie.
  • Znani właściciele nowofundlandów to m.in. Napoleon Bonaparte i Winston Churchill. Churchill miał kilka psów tej rasy i bardzo ich lubił, a jego ulubieniec, Rufus, był nawet zapraszany na spotkania rządu.
  • Nowofundland to nie tylko psy ratownicze i pływające. Są to także psy pracujące jako terapeuci, asystenci osób z niepełnosprawnościami oraz psy do wyciągania sań.
  • W 1985 roku nowofundland o imieniu Seaman towarzyszył Lewisowi i Clarkowi podczas ich wyprawy na zachód. Seaman pomagał w polowaniach, strzegł obozu i zwykle spędzał czas z Lewisem.
  • W 1995 roku nowofundland o imieniu Whizz zajął pierwsze miejsce w kategorii „Największy pies na świecie” w Księdze Rekordów Guinnessa. Ważył on wtedy 97 kg i miał 1,04 m w kłębie.
  • Nowofundlandy to psy bardzo towarzyskie i przyjacielskie. Potrafią być bardzo przywiązane do swojej rodziny i lubią spędzać z nią czas. Często określa się je jako „pies dla całej rodziny”.
  • Rasa nowofundland jest nazywana też „nowofundlandzkim psem workowym” ze względu na ich umiejętność przemieszczania się z ciężkimi ładunkami na grzbiecie, jak torby z rybami.

Podsumowanie

Nowofundland to rasa psa o wyjątkowo łagodnym charakterze i umiejętnościach w pływaniu. Ze względu na swoje rozmiary, wymaga on odpowiedniego wyposażenia i regularnej pielęgnacji sierści. Jest to rasa psa, która nadaje się do życia w rodzinie i sprawdzi się jako towarzysz zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Warto jednak pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza i badaniach profilaktycznych, ponieważ nowofundland jest narażony na pewne choroby dziedziczne.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *