Owczarek Australijski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Owczarek australijski – inteligentny, żywy i bardzo oddany pies, który idealnie sprawdzi się jako towarzysz dla aktywnych i zaangażowanych właścicieli. Ten uroczy pies to jedna z ras psów, która zyskuje coraz większą popularność w Polsce. W tym artykule zaprezentujemy szczegółowy opis owczarka australijskiego, uwzględniając ich wygląd, charakter, umiejętności, cenę, wady i zalety, zdrowie, choroby i pielęgnację, historię rasy, wzorzec psa oraz ciekawostki.

Owczarek australijski – opis i wygląd rasy

Owczarek australijski to średniej wielkości pies o wyglądzie bardzo podobnym do innych ras owczarków. Ich sierść jest gęsta i miękka, o długości średniej i falującej. Mogą występować w różnych kolorach, takich jak czarny, czarno-biały, niebieski merle, czerwony merle, czerwono-biały i innych. Ich uszy są zwykle półstożkowate, a oczy owalne i w kolorze brązowym, niebieskim lub ambrowym.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy owczarek australijski

Psy rasy owczarek australijski charakteryzują się inteligencją, pracowitością i lojalnością wobec swojego właściciela. Są to bardzo żywiołowe i pełne energii zwierzęta, które potrzebują dużej ilości aktywności fizycznej i mentalnej, aby być zadowolone i zdrowe. Owczarki australijskie są znane ze swoich umiejętności pasterskich, ale są także wykorzystywane w innych rolach, takich jak psy ratownicze, wojskowe czy policyjne. W domu są czułe i przyjazne, ale wymagają konsekwentnego szkolenia i socjalizacji, aby uniknąć problemów z zachowaniem w przyszłości.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Owczarek australijski jest bardzo inteligentnym i łatwo szkolącym się psem. Są to psy pracujące, które wymagają odpowiedniego szkolenia i pracy, aby zachować ich umiejętności i zadowolenie. Są one znane z umiejętności pasterskich i mogą pracować w różnych środowiskach, np: na farmach, w stadninach czy na pastwiskach.

Jaką ma osobowość?

Charakter owczarka australijskiego jest żywy, radosny i pełen energii. Są to psy bardzo przyjacielskie, ale jednocześnie potrzebujące pewnej dozy samodzielności i wolności. Są to także psy bardzo lojalne, które będą oddane swojemu właścicielowi przez całe swoje życie.

Owczarek australijski – jak wyszkolić i wychować?

Owczarki australijskie potrzebują odpowiedniego szkolenia i wychowania, aby stać się dobrze zbalansowanymi psami. Powinny być szkolone już od młodego wieku, aby nauczyć się posłuszeństwa i kontroli. Są to psy bardzo aktywne, dlatego wymagają odpowiedniej ilości ruchu i zabawy.

Dla kogo nadaje się owczarek australijski?

To psy idealne dla osób, które są aktywne i mają dużo czasu na zajmowanie się swoim psem. Są to psy dla rodzin z dziećmi lub dla osób, które interesują się aktywnościami na powietrzu, takimi jak bieganie czy wspinaczka. Wymagają one odpowiedniej ilości aktywności fizycznej i umysłowej, a ich właściciele powinni być gotowi na poświęcenie czasu i energii na szkolenie i opiekę nad nimi.

Owczarek australijski – cena

Cena owczarka australijskiego zależy od wielu czynników, takich jak pochodzenie, rodowód, wiek i umiejętności. W Polsce cena szczeniaka owczarka australijskiego waha się od 2000 do 6000 złotych, zależnie od tych czynników.

Wady i zalety owczarka australijskiego

Wady:

 • Owczarki australijskie wymagają dużo ruchu i aktywności, dlatego nie są odpowiednie dla osób, które nie mają czasu na zajmowanie się psem.
 • Mogą być nieufne wobec obcych, dlatego wymagają odpowiedniego szkolenia socjalizacyjnego.
 • Mogą mieć skłonność do niebezpiecznego dla zdrowia sklejania oczu, zwanej entropionem.

Zalety:

 • Owczarki australijskie to bardzo inteligentne psy, łatwe do szkolenia i posłuszeństwa.
 • Są to psy pracujące, znane z umiejętności pasterskich, które mogą pracować w różnych środowiskach.
 • Są to psy bardzo lojalne i oddane swoim właścicielom.

Owczarek australijski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie:

Owczarki australijskie wymagają odpowiedniej ilości karmy, która zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Powinny być karmione karmą wysokiej jakości, a ilość jedzenia powinna być dostosowana do ich aktywności fizycznej.

Pielęgnacja:

Owczarki australijskie wymagają regularnego czesania i mycia, aby utrzymać ich sierść w dobrym stanie. Powinny być także regularnie szczotkowane zęby oraz przycinane pazury.

Choroby:

Owczarki australijskie są podatne na pewne choroby, takie jak entropion, choroby stawów, choroby skóry i inne. Warto regularnie monitorować ich zdrowie i wykonywać badania.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Owczarki australijskie wymagają odpowiedniego wyposażenia, takiego jak smycz, obroża, kaganiec, koc, legowisko, miski na wodę i jedzenie oraz zabawki. Warto także zapewnić im odpowiednie miejsce do ćwiczeń i zabawy.

Historia rasy owczarka australijskiego

Owczarek australijski (typ amerykański) to stosunkowo młoda rasa psa, która pochodzi z Ameryki Północnej. Pierwsze okazy tej rasy pojawiły się na amerykańskiej preri, gdzie w latach 60. i 70. XIX wieku wykorzystywane były do pilnowania stada owiec.

Początki

Początkowo rasa ta nazywana była „Pastoral Dog” lub „Blue Heeler”, ze względu na charakterystyczny niebieski kolor sierści i zdolności do kierowania owiec poprzez gryzienie ich pięt. W kolejnych latach owczarki australijskie były krzyżowane z innymi rasami, takimi jak border collie, kelpie i dingo, co przyczyniło się do rozwoju rasy i zwiększenia jej zdolności pasterskich.

W 1957 roku został założony American Kennel Club (AKC), który uznaje owczarka australijskiego jako rasę psa. W 1979 roku powstało American Working Dog Association (AWDA), która zajmuje się hodowlą psów pasterskich, w tym również owczarków australijskich.

Obecnie

Obecnie owczarki australijskie są popularnymi psami na całym świecie, ze względu na ich inteligencję, zdolności pasterskie, wszechstronność i charakterystyczny wygląd. W Polsce hodowla owczarków australijskich zaczęła się w latach 90. XX wieku, a od tego czasu ta rasa zyskała w Polsce wielu zwolenników i miłośników.

Wzorzec psa rasy owczarek australijski

Wzorzec rasy owczarka australijskiego został ustanowiony przez różne organizacje kynologiczne, takie jak American Kennel Club (AKC) czy Fédération Cynologique Internationale (FCI). Zgodnie z tym wzorcem, owczarek australijski to pies o średniej wielkości, o mocnej i dobrze umięśnionej budowie. Samce osiągają zwykle wysokość w kłębie między 51 a 58 centymetrów, a samice między 46 a 53 centymetry. Waga owczarka australijskiego wynosi zwykle od 16 do 32 kilogramów.

Głowa psa rasy owczarek australijski jest mocna, a nos szeroki i czarny. Uszy są stojące i średniej wielkości, a oczy zawsze wyrażają czujność i energię. Sierść owczarka australijskiego jest gęsta i długa, co daje mu charakterystyczny wygląd. Kolory mogą być różne, w tym czarno-biały, niebiesko-merle, czerwono-merle i czerwono-biały.

Wzorzec rasy opisuje również charakterystyczne zachowanie i umiejętności owczarka australijskiego. Psy tej rasy są inteligentne, pracowite i lojalne, a także bardzo żywiołowe i pełne energii. Są one znane z umiejętności pasterskich, ale mogą być również wykorzystywane w innych rolach, takich jak psy ratownicze, wojskowe czy policyjne.

Ważnym elementem wzorca jest opis ruchu psa. Owczarki australijskie powinny mieć płynny i zwinny ruch, z krokiem o dużym zasięgu. Ich ruch powinien być pewny, a głowa trzymana wysoko.

Owczarek australijski – ciekawostki o rasie

 • Po pierwsze, jego nazwa jest myląca, ponieważ rasa ta nie pochodzi z Australii, ale z Ameryki Północnej. Nazwa „australijski” została nadana ze względu na związek z rasą owiec z Australii, które te psy pierwotnie pilnowały.
 • Po drugie, Owczarki australijskie znane są z niezwykłych zdolności pasterskich, ale są także bardzo wszechstronne i doskonale nadają się do wielu innych zadań. Są to psy, które często pracują jako psy ratownicze, wojskowe i policyjne. Są też popularnymi psami do aktywnych sportów psich, takich jak agility i flyball.
 • Po trzecie, owczarki australijskie to jedne z niewielu ras, które posiadają naturalnie krótki ogon, nazywany „bobtail”. Krótki ogon może być dziedziczny lub spowodowany zabiegiem amputacji w okresie szczenięcym, ale wiele krajów wprowadziło zakaz amputacji ogonów u psów.
 • Po czwarte, Owczarki australijskie to rasa psa, która może mieć bardzo zróżnicowaną gamę kolorów sierści, w tym czarny, czerwony, niebieski, marmurkowy, a nawet bezbarwny. Są to też psy o bardzo oryginalnym wyglądzie, często mające asymetryczne plamy lub różne kolory oczu.
 • Po piąte, owczarki australijskie to rasa psa, która wymaga dużej ilości ruchu i aktywności fizycznej, ale także uwielbia bliskość z ludźmi. Są to psy, które często określa się jako „pracoholiki z sercem”, ponieważ kochają pracę i są bardzo oddane swojemu właścicielowi.

Podsumowanie

Owczarek australijski to rasa psa, która wymaga dużo aktywności fizycznej i umysłowej, a także odpowiedniego szkolenia i opieki ze strony właściciela. Są to psy inteligentne, pracowite i lojalne, które znane są z umiejętności pasterskich i pracy w różnych środowiskach. Jednakże, przed podjęciem decyzji o zakupie owczarka australijskiego, należy dokładnie przeanalizować swoje możliwości i zastanowić się, czy ta rasa jest odpowiednia dla naszego stylu życia.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *