Owczarek Belgijski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Owczarek belgijski to jedna z najbardziej wszechstronnych ras psów użytkowych. Jest to rasa o dużym potencjale pracy, która jest ceniona za swoją inteligencję, szybkość i zwinność. Owczarek belgijski jest także wiernym towarzyszem dla swojego właściciela i dobrze sprawdza się jako pies rodzinny. W tym artykule omówimy opis i wygląd rasy, charakter owczarka belgijskiego, umiejętności, jakie powinien posiadać, jak wychować i wyszkolić psa, dla kogo nadaje się ta rasa, a także wady i zalety owczarka belgijskiego oraz jego zdrowie, choroby i pielęgnację. Omówimy również historię rasy i wzorzec psa oraz ciekawostki o tej rasie.

Owczarek belgijski – opis i wygląd rasy

Owczarek belgijski to pies o atletycznej budowie, o sile i elegancji. Wysokość w kłębie dla psów wynosi od 60 do 66 cm, a dla suk od 56 do 62 cm. Waga psów wynosi od 25 do 30 kg, a suk od 20 do 25 kg. Głowa owczarka belgijskiego jest długa i szlachetna, z wyraźnym stopem. Uszy są małe i stojące, a oczy mają kształt migdałów. Sierść jest krótka i gęsta, z jedwabistym połyskiem, w kolorach: rudy, czarny, łupkowy i płowy.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy owczarek belgijski

Charakter tej rasy jest bardzo różnorodny i zależy od linii hodowlanych. Jednakże ogólnie rzecz biorąc, jest to pies inteligentny, aktywny i bardzo oddany swojej rodzinie. Owczarek belgijski ma dużą potrzebę aktywności fizycznej i psychicznej, co czyni go doskonałym psem do pracy. Potrzebuje zdecydowanego i konsekwentnego właściciela, który będzie miał doświadczenie w pracy z psem oraz będzie w stanie sprostać jego wymaganiom. Owczarek belgijski jest lojalny i oddany swojemu opiekunowi, a także może pełnić rolę dobrego stróża, ponieważ jest czujny i ma silny instynkt obronny.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Owczarek belgijski to pies o dużym potencjale pracy. Są to psy pracowite, które potrzebują stałego zajęcia. Idealnie nadają się do pracy w policji, straży pożarnej, ratownictwie, jako psy przewodniki czy terapeutyczne. Owczarki belgijskie są również popularnymi psami sportowymi, które biorą udział w zawodach agility, obedience czy frisbee.

Jaką ma osobowość?

Owczarek belgijski to pies o silnej woli, ale jednocześnie bardzo wierny swojemu właścicielowi i rodzinie. Są to psy inteligentne, łatwo uczące się i szybko reagujące na komendy. Potrafią być jednak zaborczy i potrzebują konsekwentnego wychowania oraz odpowiedniej socjalizacji.

Owczarek belgijski – jak wyszkolić i wychować?

Owczarki belgijskie wymagają konsekwentnego, ale nie agresywnego wychowania. W czasie szkolenia należy stosować pozytywną motywację, nagradzając psa za pozytywne zachowanie, a nie karząc za błędy. Ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć psa podstawowych komend i zasad zachowania w domu oraz na zewnątrz. Owczarki belgijskie mają również silny instynkt obronny, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na ich zachowanie wobec innych psów i ludzi i odpowiednio je socjalizować.

Dla kogo nadaje się owczarek belgijski?

Owczarek belgijski to pies dla osób aktywnych, które chcą mieć psa pracującego i towarzyszącego w różnych aktywnościach. Nie jest to rasa dla osób, które nie mają czasu na zapewnienie psu odpowiedniej ilości ruchu i zajęć. Owczarki belgijskie mogą sprawdzić się w rodzinach z dziećmi, ale z uwagi na ich silny instynkt obronny, wymagają odpowiedniej socjalizacji.

Owczarek belgijski – cena

Cena owczarka belgijskiego waha się w granicach od 2000 do 5000 zł, w zależności od pochodzenia szczenięcia oraz cech rodowodu.

Wady i zalety owczarka belgijskiego

Wady

Owczarki belgijskie mają silny instynkt obronny, co może powodować problemy w kontakcie z innymi psami i ludźmi, zwłaszcza jeśli nie są odpowiednio socjalizowane. Są to psy bardzo aktywne, wymagające dużo ruchu i aktywności, co może być problemem dla osób, które nie mają wystarczająco dużo czasu na zajmowanie się psem. Owczarki belgijskie mogą również być podatne na stres, zwłaszcza jeśli są zaniedbywane lub źle traktowane.

Zalety

Owczarki belgijskie są bardzo inteligentne i łatwo uczące się, co czyni je doskonałymi psami do pracy. Są to psy bardzo aktywne i energiczne, co może być atutem dla osób aktywnych, które chcą mieć psa towarzyszącego w różnych aktywnościach. Owczarki belgijskie są również wiernymi i oddanymi psami, co czyni je doskonałymi towarzyszami dla całej rodziny.

Owczarek belgijski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Owczarki belgijskie są psami o dużym zapotrzebowaniu na energię, dlatego ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią ilość wysokiej jakości karmy. Dobrze zbilansowana dieta powinna zawierać odpowiednią ilość białka, tłuszczów, węglowodanów oraz witamin i minerałów.

Pielęgnacja

Sierść owczarka belgijskiego jest krótka i gładka w dotyku, nie wymaga więc skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy regularnie czesać psa miękką szczotką, aby usunąć martwe włosy i zapobiec plątaniu się sierści. Owczarki belgijskie wymagają również regularnego czyszczenia uszu oraz przycinania pazurów.

Choroby

Owczarki belgijskie są psami stosunkowo zdrowymi, ale mogą być podatne na pewne choroby, takie jak np. dysplazja stawów, problemy z oczami, alergie skórne, choroby układu oddechowego czy problemy z tarczycą. Ważne jest, aby regularnie przeprowadzać badania weterynaryjne i dbać o zdrowie psa.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie owczarka belgijskiego do domu, warto zastanowić się nad odpowiednim wyposażeniem. Wymagają one odpowiedniego kagańca, ze względu na silny instynkt obronny, który może skłonić psa do ataku na innych ludzi czy zwierzęta. Warto również zaopatrzyć się w smycz i obrożę, a także w miski do jedzenia i picia, łóżko oraz zabawki dla psa.

Historia rasy owczarka belgijskiego

Początki

Owczarek belgijski to rasa psa pochodząca z Belgii, gdzie została wyhodowana w XIX wieku. Początkowo były to psy pasterskie, używane do pilnowania stad owiec. Wkrótce jednak zaczęto wykorzystywać je także do innych celów, takich jak pilnowanie posesji czy służba wojskowa.

Rozwój rasy

W czasie I wojny światowej owczarki belgijskie zostały wykorzystane przez wojska niemieckie, co wpłynęło na rozwój rasy. W kolejnych latach hodowcy zaczęli selekcjonować psy o bardziej uniwersalnym zastosowaniu, w tym także jako psy policyjne.

Obecnie

Dziś owczarki belgijskie są cenione za swoje umiejętności, a także za temperament i osobowość. Są to psy bardzo popularne wśród służb policyjnych i wojskowych, ale także wśród hodowców i właścicieli psów, którzy cenią sobie ich inteligencję i energię.

Wzorzec psa rasy owczarek belgijski

Wzorzec rasy owczarek belgijski jest bardzo szczegółowy i precyzyjnie określa cechy fizyczne oraz charakterystyczne rysy charakteru tej rasy.

Owczarek belgijski to pies o harmonijnej budowie ciała, zrównoważonej i proporcjonalnej. Osiąga wysokość w kłębie od 56 do 66 cm i waży od 20 do 30 kg, w zależności od płci i linii hodowlanej. Jego sierść jest krótka, gęsta i sztywna, a kolory występujące w tej rasie to czarny, rdzawy, szary i płowy. Na sierści widoczna jest charakterystyczna czarna maska na twarzy, która wyróżnia owczarka belgijskiego spośród innych ras psów.

Głowa owczarka belgijskiego jest proporcjonalna do ciała, ma kształt klina i jest wydłużona. Uszy są trójkątne, stojące, o średniej wielkości i skierowane do przodu. Oczy są średniej wielkości, lekko owalne, ciemne i wyraziste.

Wzorzec rasy określa także charakterystyczne ruchy owczarka belgijskiego, które powinny być sprężyste, elastyczne i pełne wigoru. Ten pies ma energiczny i zwarty krok, a jego ruchy są płynne i lekkie.

Charakterystyczne dla rasy jest także temperament, który powinien być pełen wigoru, ożywienia i zdecydowania. Owczarek belgijski to pies inteligentny, pewny siebie, zrównoważony i stanowczy, który wymaga właściciela, który będzie miał doświadczenie w pracy z psami i będzie w stanie mu sprostać. Jest to pies, który ma duże potrzeby fizyczne i psychiczne, dlatego wymaga codziennych ćwiczeń i aktywności. Potrzebuje zdecydowanego i konsekwentnego właściciela, który będzie w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki do życia i pracy.

Owczarek belgijski – ciekawostki o rasie

Owczarek belgijski to rasa psa, która posiada wiele fascynujących cech i ciekawostek. Oto kilka z nich:

  • Owczarek belgijski jest bardzo popularny w służbach mundurowych i obronie. Dzięki swoim umiejętnościom, inteligencji i waleczności, często wykorzystywany jest do takich zadań jak poszukiwanie narkotyków, patrole graniczne, ratowanie ludzi i walka z przestępczością.
  • Owczarek belgijski jest bardzo zrównoważonym psem, który potrzebuje codziennych ćwiczeń i dużej dawki aktywności. Właściciel musi być zdecydowany i konsekwentny w szkoleniu i wychowaniu psa. Dzięki temu, owczarek belgijski staje się wspaniałym towarzyszem i przyjacielem swojego właściciela.
  • Owczarek belgijski posiada także instynkt terytorialny, co czyni go doskonałym psem stróżującym. Właściciel może być pewny, że jego dom i rodzina są bezpieczne pod opieką psa tej rasy.
  • Owczarek belgijski to także rasa psa, która uwielbia być wśród ludzi. Zawsze chętnie bierze udział w rodzinnych wypadach, pieszych wędrówkach czy spacerach w parku. Jednak ze względu na swoją naturę, nie poleca się zostawiania psa samemu w domu na dłuższy czas.

Podsumowanie

Owczarek belgijski to rasa psa, która zachwyca swoją urodą, inteligencją, walecznością i przywiązaniem do swojego właściciela. Jest to pies, który posiada wiele cech, które sprawiają, że jest on idealnym towarzyszem dla ludzi o zdecydowanej osobowości i wysokiej aktywności.

Ze względu na swoje umiejętności i inteligencję, owczarek belgijski jest często wykorzystywany w służbach mundurowych i obronie. Jednak to nie tylko jego zalety sprawiają, że ta rasa jest tak popularna. Owczarek belgijski posiada także wspaniałą osobowość, która czyni go idealnym przyjacielem dla całej rodziny.

Właściciele owczarka belgijskiego powinni pamiętać o tym, że to pies, który wymaga konsekwentnego szkolenia, odpowiedniej ilości aktywności i opieki weterynaryjnej. Jednak w zamian za to, otrzymają wspaniałego przyjaciela, który będzie ich ochraniał i towarzyszył przez całe życie.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *