Owczarek holenderski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Owczarek holenderski, znany również jako „Dutch Shepherd”, to rasa o niepowtarzalnym charakterze i niezwykłej historii. Choć na pierwszy rzut oka może przypominać swoje niemieckie i belgijskie odpowiedniki, posiada unikalne cechy, które czynią go wyjątkowym. W niniejszym artykule przybliżona zostanie sylwetka Owczarka holenderskiego, wraz z analizą jego charakteru, umiejętności, zalet i wad, jak również uwzględnienie historii i standardów rasy. Czytając dalej, można dowiedzieć się, dlaczego Owczarek holenderski zdobywa coraz większe uznanie zarówno jako pies służbowy, jak i towarzysz rodziny.

Owczarek holenderski – opis i wygląd rasy

Owczarek holenderski, znany również jako Dutch Shepherd, to rasa psa o silnej budowie i wyjątkowej inteligencji. Przypomina niemieckiego owczarka, ale jest nieco mniejszy, a jego sierść ma unikalne, złocisto-czarne lub srebrno-czarne pręgi. Mimo że jest rzadziej spotykany niż jego niemiecki kuzyn, holenderski owczarek zyskuje coraz większą popularność.

Charakter psa rasy Owczarek holenderski

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Owczarki holenderskie są wszechstronnie utalentowane. Ze względu na swoją bystrozmysłność i zdolność szybkiego uczenia się, są często używane jako psy policyjne, psy przewodniki dla niewidomych, a nawet psy ratownicze. Doskonale sprawdzają się również w takich dyscyplinach jak agility, posłuszeństwo czy poszukiwanie i ratownictwo.

Jaką ma osobowość?

Owczarek holenderski to pies o wyjątkowym charakterze. Jest to rasa energiczna, inteligentna, lojalna i bardzo oddana swojemu właścicielowi. Owczarki holenderskie są też znane z tego, że są bardzo wrażliwe i mają silny instynkt ochronny, co czyni je doskonałymi psami stróżującymi.

Owczarek holenderski – jak wyszkolić i wychować?

Pies tej rasy wymaga konsekwentnego, ale ciepłego szkolenia. Dzięki swojej inteligencji szybko przyswajają nowe polecenia i są skłonne do współpracy. Ważne jest, aby trening był różnorodny i ciekawy, aby utrzymać zainteresowanie psa.

Dla kogo nadaje się Owczarek holenderski?

Owczarek holenderski jest idealny dla aktywnych osób, które mają czas i energię do poświęcenia na szkolenie, socjalizację i codzienną aktywność fizyczną. Ten pies potrzebuje dużo ruchu i umysłowych wyzwań, aby być szczęśliwym i zdrowym.

Owczarek holenderski – cena

Cena owczarka holenderskiego może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak reputacja hodowcy czy jakość rodowodu. Średnio, za szczeniaka tej rasy można zapłacić od 2000 do 5000 zł.

Wady i zalety

Wady

Owczarek holenderski to pies o dużej energii, co może stanowić wyzwanie dla osób prowadzących mniej aktywny tryb życia. Bez odpowiedniej ilości ruchu i stymulacji mentalnej, mogą stać się niespokojne i destrukcyjne.

Również mogą wykazywać tendencje do dominacji, jeśli nie są odpowiednio szkolone i socjalizowane. Wymagają konsekwentnej, ale przyjaznej dyscypliny, co może być trudne dla niektórych właścicieli.

Ponadto, są bardzo zaangażowane w swoją rodzinę, co oznacza, że mogą cierpieć, jeśli są ignorowane lub zostawione same na dłuższy czas. Niektóre owczarki holenderskie mogą być również ostrożne lub nieufne wobec obcych, co może prowadzić do problemów, jeśli nie są odpowiednio socjalizowane.

Zalety

Na liście zalet rasy Owczarek holenderski, na pierwszym miejscu znajduje się wszechstronność. Są to psy zdolne do nauki i wykonywania wielu różnych zadań – od pasterstwa, przez pracę policyjną, po bycie rodziną domową.

Inteligencja owczarków holenderskich jest kolejną ich wielką zaletą. Są to psy niezwykle bystre i szybko uczą się nowych rzeczy, co czyni je przyjemnymi w szkoleniu.

Owczarki holenderskie są także niezwykle lojalne i oddane swojemu właścicielowi. Związane z tym jest ich silny instynkt ochronny – owczarek holenderski zrobi wszystko, aby chronić swoją rodzinę.

Równie ważne jest to, że są to psy o doskonałym zdrowiu i długowieczności. Przy odpowiedniej opiece i żywieniu, mogą żyć nawet do 14 lat, co jest imponującą liczbą dla psa średniej wielkości.

Wreszcie, owczarek holenderski to pies o pięknej, unikalnej sierści. Ich złocisto-czarne lub srebrno-czarne pręgi są niepowtarzalne i zdecydowanie przyciągają wzrok.

Owczarek holenderski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Owczarek holenderski powinien być karmiony zbilansowaną, wysokiej jakości karmą dla psów. Warto rozważyć karmę specjalnie zaprojektowaną dla aktywnych, dużych ras psów.

Pielęgnacja

Pielęgnacja owczarka holenderskiego jest stosunkowo prosta, ale wymaga regularnego szczotkowania, aby utrzymać sierść w dobrej kondycji.

Choroby

Owczarek holenderski to generalnie zdrowa rasa, ale jak każdy pies, może być podatny na pewne problemy zdrowotne, takie jak dysplazja stawu biodrowego czy epilepsja.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przed przyniesieniem do domu owczarka holenderskiego, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, takie jak smycz, obroża, zabawki do gryzienia, kojec dla szczeniąt i klatkę transportową.

Historia psa rasy Owczarek holenderski

Początki

Początki Owczarka holenderskiego, znanego również jako „Dutch Shepherd” sięgają aż XIX wieku, kiedy to używano ich na holenderskich farmach. Te wszechstronne psy pełniły wiele ról – stróżowały, pomagały w pasterstwie, a nawet ciągnęły wózki.

Ważne jest jednak zaznaczenie, że pierwotna rasa Owczarka holenderskiego była nieco inna niż ta, którą znamy dzisiaj. W XIX wieku, hodowcy nie zwracali uwagi na wygląd, a raczej na umiejętności i charakter psa. Dlatego też, holenderskie owczarki z tamtego okresu były różne pod względem rozmiaru, kształtu, a nawet koloru sierści.

Rozwój rasy

Przełom nastąpił na początku XX wieku, kiedy to standard rasy został oficjalnie zatwierdzony. Przyjęto wtedy, że owczarki holenderskie powinny mieć pręgowaną sierść oraz muszą być psami średniej wielkości, o silnej budowie, ale z jednoczesnym zrównoważeniem i elegancją.

W trakcie II wojny światowej, hodowla Owczarków holenderskich niemalże zanikła. Właśnie wtedy hodowcy zaczęli krzyżować te psy z innymi rasami, takimi jak Belgijscy Malinois czy Niemieccy Owczarki, aby utrzymać rasę przy życiu.

Obecnie

Po wojnie, hodowcy podjęli trud pracy nad przywróceniem rasy do jej pierwotnej formy. I choć było to niełatwe zadanie, udało się odzyskać unikalne cechy Owczarka holenderskiego.

Dziś Owczarek holenderski jest cenionym psem służbowym, używanym przez policję i inne służby. Wielu z nich pracuje jako psy przewodniki, psy terapeutyczne czy psy ratownicze. Jednocześnie, zdobywają coraz większą popularność jako psy domowe, dzięki swojej inteligencji, lojalności i ujmującemu wyglądowi.

Wzorzec psa rasy Owczarek holenderski

Owczarek holenderski to pies średniej wielkości, o mocnej, ale eleganckiej i proporcjonalnej budowie. Jest to rasa o silnym i dobrze zarysowanym muskulaturze, choć jednocześnie psie te cechują się zwinnością i lekkością ruchów.

Głowa owczarka holenderskiego jest proporcjonalna do reszty ciała, z wyraźnym stopem pomiędzy czołem a pyskiem. Pysk jest umiarkowanie długi, zaś nozdrza są zawsze czarne.

Oczy są średniej wielkości, migdałowe, o żywym i inteligentnym spojrzeniu. Uszy są stojące lub półstojące, o średniej wielkości i szpiczaste na końcach.

Ogon jest gruby u nasady, stopniowo zwężający się ku końcowi, noszony nisko kiedy pies jest w stanie spoczynku. Kiedy owczarek holenderski jest podekscytowany lub skoncentrowany, ogon może unosić się, ale nigdy nie jest noszony nad linią grzbietu.

Podstawowym charakterystycznym elementem rasy jest sierść. Wyróżniamy trzy odmiany: krótką, długą i szorstką. Wszystkie są zawsze pręgowane, co dodaje tym psom unikalnego i atrakcyjnego wyglądu. Barwy mogą wahać się od srebrzystej po złocistą, zawsze jednak w połączeniu z czarnymi pręgami.

Pod względem temperamentu, Owczarek holenderski powinien być żwawy, energiczny, a przy tym lojalny i oddany swojej rodzinie. Jest to rasa o silnym instynkcie ochronnym, ale jednocześnie zrównoważona i łagodna w stosunku do członków rodziny.

Owczarek holenderski – ciekawostki o rasie

Owczarek holenderski to rasa, która jest pełna niespodzianek. Oto kilka ciekawych faktów, które mogą Cię zainteresować:

  1. Trzy odmiany sierści: Owczarek holenderski jest jednym z nielicznych psów, który posiada trzy różne odmiany sierści: krótką, długą i szorstką. Wszystkie odmiany mają charakterystyczne pręgowanie, ale różnią się fakturą i długością.
  2. Zwinność i siła: Pomimo swojego średniego rozmiaru, owczarek holenderski jest niezwykle zwinny i silny. W przeszłości były wykorzystywane do ciągnięcia wózków, dzięki czemu musiały wykazać się zarówno siłą, jak i zwinnością.
  3. Psa ratowniczego: Owczarki holenderskie są często używane jako psy ratownicze. Są inteligentne, szybko się uczą i doskonale radzą sobie w stresujących sytuacjach. Ich zdolność do pracy z ludźmi, umiejętność szybkiego reagowania i niezwykła odwaga czynią je idealnymi psami do zadań ratowniczych.
  4. Historia rasy: Rasa owczarka holenderskiego ma ciekawą historię. Podczas II wojny światowej liczba tych psów drastycznie spadła. Aby ocalić rasę, hodowcy krzyżowali owczarki holenderskie z innymi rasami, takimi jak owczarki niemieckie czy malinoisy. Dzięki temu udało się zachować rasę, a po wojnie hodowcy kontynuowali prace nad przywróceniem jej do pierwotnej formy.
  5. Unikalny wzór sierści: Pręgowana sierść owczarka holenderskiego jest unikalna wśród psów. Wzór ten, nazywany „brindle”, jest typowy tylko dla kilku ras psów, a owczarek holenderski jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli tej grupy.

Podsumowanie

Owczarek holenderski to wyjątkowa rasa psa, która łączy w sobie siłę, inteligencję, lojalność i wszechstronność. Choć nie jest to rasa dla każdego, właściwe szkolenie i troskliwa opieka mogą sprawić, że owczarek holenderski stanie się nie tylko wspaniałym psem służbowym, ale także wiernym i kochanym członkiem rodziny. Zawsze pamiętaj, że jak każdy pies, również owczarek holenderski zasługuje na miłość, szacunek i godne traktowanie.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *