Owczarek podhalański – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Owczarek podhalański to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych ras psów pasterskich na świecie. Charakteryzuje się on dużymi rozmiarami, pięknym białym włosem oraz wyjątkową inteligencją. Rasa ta jest bardzo lubiana przez hodowców, a także przez osoby, które szukają wiernego i oddanego towarzysza do codziennego życia. W poniższym artykule dokładnie opiszemy owczarka podhalańskiego, jego wygląd, charakter, umiejętności, wady i zalety, a także historię i ciekawostki dotyczące tej rasy.

Owczarek podhalański – opis i wygląd rasy

Jest to duża rasa psów o pięknym, białym włosie. Sierść jest długa i gęsta, a na głowie i szyi tworzy charakterystyczną grzywę. Szata owczarka podhalańskiego wymaga regularnej pielęgnacji i szczotkowania. Wzrost psa wynosi od 65 do 70 cm u samców i od 60 do 65 cm u samic. Waga dorosłego psa wynosi od 40 do 60 kg. Owczarki podhalańskie mają duże i mocne kości oraz dobrze zbudowaną muskulaturę.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy owczarek podhalański

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Owczarek podhalański to rasa, która jest wyjątkowo inteligentna i łatwo się uczy. Są to psy pasterskie, które wykazują dużą chęć do pracy i pilnują swego terytorium. Owczarki podhalańskie są znane z tego, że potrafią radzić sobie z trudnymi warunkami pogodowymi i terenowymi, co czyni je idealnymi do pracy na górskich pastwiskach. Dodatkowo, owczarki podhalańskie są bardzo odważne i stanowcze, co sprawia, że doskonale sprawdzają się jako psy stróżujące.

Jaką ma osobowość?

Owczarki podhalańskie są bardzo lojalne i oddane swoim właścicielom. Są to psy, które potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem i cierpią, gdy są pozostawione same sobie na dłuższy czas. Owczarki podhalańskie są bardzo przyjacielskie wobec ludzi, szczególnie wobec dzieci. Jednakże, ze względu na swą pilnującą naturę, mogą być nieufne wobec obcych i potrzebują odpowiedniego szkolenia, aby nauczyć się odróżniać przyjaciół od wrogów.

Owczarek podhalański – jak wyszkolić i wychować?

Wywołując temat szkolenia i wychowywania owczarka podhalańskiego, warto zauważyć, że jest to rasa, która wymaga konsekwencji i spokoju w trakcie nauki. Szkolenie powinno być rozpoczęte już w młodym wieku, aby psy te nauczyły się odpowiednich zachowań i posłuszeństwa. W przypadku owczarków podhalańskich szczególnie ważne jest, aby szkolenie było pozbawione agresji i przemocy.

Dla kogo nadaje się owczarek podhalański?

Owczarki podhalańskie to psy, które najlepiej sprawdzą się w rękach doświadczonych właścicieli, którzy posiadają odpowiednie warunki do hodowli takiej rasy. Ze względu na duże rozmiary i potrzebę dużo ruchu, nie są to psy dla każdego. Idealnymi właścicielami owczarka podhalańskiego są osoby, które mają doświadczenie w hodowli dużych psów i posiadają duży ogród lub mieszkanie z dużą ilością przestrzeni.

Owczarek podhalański – cena

Cena owczarka podhalańskiego zależy od wielu czynników, w tym od miejsca pochodzenia, linii hodowlanej, a także od wieku psa. Średnia cena szczeniaka owczarka podhalańskiego w Polsce to około 2500 – 5000 złotych. Jednakże, warto zauważyć, że koszty hodowli takiej rasy są bardzo wysokie, co przekłada się na koszt zakupu psa.

Wady i zalety owczarka podhalańskiego

Wady

Owczarek Podhalański to rasa psa, która jest bardzo wymagająca w kwestii czasu i uwagi. Potrzebuje codziennej aktywności, w tym długich spacerów i biegania. Bez odpowiedniej ilości ruchu, Owczarek Podhalański może zacząć się nudzić i stawać się destrukcyjny.

Jedną z wad tej rasy może być także ich nieufność wobec obcych. Owczarki podhalańskie są bardzo lojalne wobec swojej rodziny, ale potrzebują czasu i cierpliwości, aby zaufać nowym ludziom.

Innym problemem, z którym właściciele Owczarków Podhalańskich muszą się zmierzyć, jest ich skłonność do szczekania. Rasa ta jest znana z tego, że potrafi głośno i długo szczekać, co może przeszkadzać sąsiadom.

Zalety

Owczarek Podhalański to rasa psa, która jest bardzo inteligentna i łatwo się uczy. Są to psy bardzo zrównoważone, co sprawia, że są dobrymi opiekunami i towarzyszami.

Rasa ta jest również bardzo odważna i nieustraszona, co czyni z niej dobrego psa obronnego. Owczarki podhalańskie są znane z tego, że zawsze będą bronić swojej rodziny przed zagrożeniem.

Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Owczarek podhalański to pies o dużych wymaganiach żywieniowych. Ze względu na swoją wielkość oraz aktywność fizyczną, potrzebuje on odpowiedniej ilości kalorii w diecie. W zależności od wieku, wagi i aktywności fizycznej psa, dieta powinna składać się z odpowiedniej ilości białka, tłuszczów i węglowodanów.

W diecie owczarka podhalańskiego powinny znaleźć się produkty bogate w białko, takie jak mięso, ryby, jaja czy nabiał. Ważne, aby unikać produktów sztucznie barwionych i konserwowanych, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na zdrowie psa. Dobrym rozwiązaniem jest również karmienie psa suchym pokarmem wysokiej jakości, specjalnie przeznaczonym dla tej rasy.

Pielęgnacja

Owczarek podhalański to pies o długiej sierści, co oznacza, że wymaga on systematycznej pielęgnacji. Sierść powinna być regularnie czesana, aby uniknąć powstawania kołtunów oraz zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów. Co jakiś czas trzeba też podcinać końcówki sierści, aby utrzymać jej zdrowy wygląd.

Podczas pielęgnacji sierści warto również skupić się na higienie uszu oraz pazurów psa. Uszy powinny być regularnie czyszczone, aby zapobiec infekcjom, a pazury podcinane w razie potrzeby.

Choroby

Owczarek podhalański to rasa psa, która może być narażona na pewne choroby genetyczne. Jedną z najczęstszych jest dysplazja stawów biodrowych, która objawia się trudnościami w poruszaniu się i bólem stawów. Inne choroby, które mogą wystąpić u tej rasy, to m.in. choroby oczu, choroby skóry oraz choroby serca.

Ważne jest, aby regularnie odwiedzać weterynarza i przeprowadzać badania genetyczne, aby wykryć ewentualne choroby w jak najwcześniejszym stadium.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Owczarek podhalański to pies, który potrzebuje przede wszystkim dużo przestrzeni oraz odpowiedniego wyposażenia. Podstawowym elementem wyposażenia jest legowisko, które powinno być duże i wygodne, aby pies miał wystarczająco miejsca do spania oraz wypoczynku.

Historia rasy owczarka podhalańskiego

Początki

Historia rasy owczarka podhalańskiego jest bardzo długa i bogata. Już w średniowieczu psy tej rasy były używane do pilnowania stad owiec na Podhalu. Początkowo były to psy o prostych sierściach, ale wraz z rozwojem hodowli, rasa zaczęła ewoluować.

Rozwój rasy

Pierwszy standard rasy został opublikowany w 1938 roku przez Polski Związek Kynologiczny. W tym samym roku został założony Związek Hodowców Owczarka Podhalańskiego, który miał na celu propagowanie i rozwój rasy.

W czasie II wojny światowej hodowla psów rasy owczarek podhalański praktycznie zamarła. W 1945 roku, po zakończeniu wojny, rozpoczęto odbudowę hodowli. W tym celu wykorzystano psy pozostałe po wojnie i sprowadzono psy z Wołoszczyzny.

W 1955 roku został ustanowiony nowy standard rasy. W 1967 roku powstał Klub Owczarka Podhalańskiego, który zastąpił Związek Hodowców Owczarka Podhalańskiego. Klub ten miał na celu dalszy rozwój hodowli rasy.

W latach 70-tych rasa ta zaczęła zdobywać popularność w Polsce, a także poza jej granicami. W 1988 roku powstał Międzynarodowy Klub Owczarka Podhalańskiego. Dzięki temu klubowi hodowcy rasy zyskali możliwość uczestniczenia w międzynarodowych wystawach psów.

Obecnie

Dzisiaj owczarki podhalańskie są hodowane nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy oraz na całym świecie. Hodowcy dbają o to, aby rasa zachowała swoje cechy charakterystyczne, a jednocześnie była zdrowa i przystosowana do życia w różnych warunkach.

Wzorzec psa rasy owczarek podhalański

Wzorzec psa rasy owczarek podhalański został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) i określa wygląd oraz cechy charakterystyczne dla tej rasy.

Owczarek podhalański to pies o silnej budowie i imponującej sile fizycznej. Ma mocne kości, szeroką klatkę piersiową i zwartą muskulaturę. Jego sierść jest gęsta i szorstka, chroniąca go przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. W zależności od płci, jego wzrost wynosi od 65 do 70 cm, a masa ciała to około 45-50 kg dla samca i 35-40 kg dla samicy.

Głowa owczarka podhalańskiego jest proporcjonalna do reszty ciała i ma charakterystyczny wygląd, z wąską kufą i mocnymi żuchwami. Uszy są duże i stojące, a oczy mają kolor ciemny, z wyrazem czujności i inteligencji.

Wzorzec rasy podkreśla również cechy charakterystyczne dla owczarka podhalańskiego. Są to psy o wytrwałym i niezależnym charakterze, pełnym energii i gotowości do pracy. Są bardzo lojalne i oddane swoim właścicielom, ale także bywają podejrzliwe wobec obcych i wymagają odpowiedniego szkolenia i socjalizacji.

Wzorzec rasy precyzuje także kolor sierści, który jest biały z plamami szarych lub beżowych. Czasami mogą występować również czarne plamy, ale nie powinny one przeważać. Wzorzec określa również wymagania dotyczące proporcji i wyglądu poszczególnych elementów sylwetki psa oraz inne szczegóły związane z wyglądem i charakterem rasy.

Wzorzec psa rasy owczarek podhalański jest bardzo ważny dla hodowców i miłośników tej rasy. Dzięki niemu możliwe jest zachowanie i rozwijanie cech charakterystycznych dla owczarka podhalańskiego oraz utrzymanie standardów hodowli i wystaw psów.

Owczarek podhalański – ciekawostki o rasie

Owczarek podhalański to rasa psa o długiej i bogatej historii. Oto kilka ciekawostek na temat tej rasy:

  • Owczarek podhalański, podobnie jak wiele innych ras pasterskich, został stworzony do pracy z owcami i innymi zwierzętami hodowlanymi. Jego pierwotnym zadaniem było strzeżenie stad przed drapieżnikami, ale także pilnowanie granic gospodarstw oraz pomaganie w ich codziennej pracy.
  • Nazwa „podhalański” pochodzi od Podhala, regionu leżącego w południowej Polsce i na północy Słowacji. To właśnie tam ta rasa wykształciła się i od wieków była używana do pracy na tych terenach.
  • Owczarek podhalański znany jest z charakterystycznego wyglądu, w tym białego futra oraz ciemnych plam na uszach i okolicach oczu. Często nazywany jest „bryczesem” ze względu na długie, falujące włosy na nogach, brzuchu i ogonie.
  • W Polsce Owczarek podhalański jest uważany za narodowy skarb i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ras psów w kraju. W 2019 roku rasa ta została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Polski.
  • Owczarki podhalańskie są uważane za jedną z najinteligentniejszych ras psów. Są bardzo zrównoważone i spokojne, ale jednocześnie bardzo odważne i niezależne. Ze względu na swoje umiejętności, często są wykorzystywane jako psy ratownicze i przewodniki dla osób niewidomych.
  • Owczarek podhalański to rasa, która wymaga regularnej aktywności fizycznej i umysłowej. Są to psy o dużych potrzebach ruchowych, które potrzebują codziennych spacerów i zabawy. W domu powinny mieć swoje miejsce, w którym mogą odpocząć i zregenerować siły.
  • Owczarek podhalański może być doskonałym towarzyszem dla osób aktywnych fizycznie, ale także dla rodzin z dziećmi. Są bardzo przyjacielskie i lojalne, a ich zdolność do uczenia się czyni z nich łatwych do wychowania i szkolenia psów.
  • W Polsce Owczarek podhalański jest uważany za gatunek zagrożony wyginięciem. Z tego powodu organizowane są liczne programy hodowlane i ochrony rasy, w których uczestniczą hodowcy, weterynarze oraz miłośnicy psów tej rasy.

Podsumowanie

Owczarek podhalański to piękna i dumna rasa psów, która od lat cieszy się dużą popularnością w Polsce i za granicą. Ten inteligentny i odważny pies charakteryzuje się wyjątkową wiarą w swojego właściciela i silnym instynktem obrony terytorium oraz stada.

W artykule omówiliśmy szczegółowo wygląd rasy, jej charakter i umiejętności, a także sposób wychowania i szkolenia owczarka podhalańskiego. Przedstawiliśmy również informacje o cenach, wadach i zaletach, zdrowiu i chorobach, a także historii i wzorcu rasy.

Owczarek podhalański to pies wymagający konsekwentnego i odpowiedzialnego podejścia, ale zapewniający swojemu właścicielowi wiele radości i satysfakcji. Dzięki odpowiedniej opiece i szkoleniu, może stać się wspaniałym towarzyszem dla całej rodziny oraz skutecznym stróżem domu i ogrodu.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *