Owczarek środkowoazjatycki – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 8 minuty

Owczarek środkowoazjatycki, nazywany także psem wilczastym, to rasa psa, która wywodzi się z Azji Środkowej i została wyhodowana do pilnowania stad owiec, bydła i koni. W dzisiejszych czasach owczarek środkowoazjatycki jest ceniony za swoją inteligencję, wiarę w swojego pasterza i zdolność do obrony terytorium oraz swojej rodziny.

Owczarek środkowoazjatycki – opis i wygląd rasy

Owczarek środkowoazjatycki jest psem o imponującej sile fizycznej, muskularnej budowie i mocnej kości. Samce osiągają wysokość 70-90 cm i ważą od 50 do 80 kg, natomiast samice są nieco mniejsze, osiągają wysokość 65-80 cm i ważą od 40 do 60 kg. Ich gruba, gęsta sierść chroni je przed mrozem i zimnem, a także odznacza się różnymi kolorami, takimi jak biały, czarny, brązowy, płowy, piaskowy, czerwony i szary.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy owczarek środkowoazjatycki

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Owczarek środkowoazjatycki to pies o imponującej sile i wytrzymałości. Jest wyjątkowo niezależny i inteligentny, a także bardzo odważny i odznacza się silnym instynktem obrony terytorium i swojego pasterza. Te psy są znane ze swojego niezwykłego wyczucia, a także zdolności do odnajdywania i kontrolowania dużych zwierząt hodowlanych, takich jak bydło, konie i owce.

Jaką ma osobowość?

Owczarek środkowoazjatycki jest bardzo odważnym, pewnym siebie i inteligentnym psem. Są to psy, które wierzą w swojego pasterza i są gotowe na każde zadanie, które stawia przed nimi. Te psy są bardzo lojalne wobec swojej rodziny, ale jednocześnie są niezwykle niezależne i wymagają odpowiedniego szkolenia i socjalizacji. Mogą być podejrzliwe wobec obcych i potrzebują właściwej edukacji, aby nauczyć się, kiedy ich reakcje są odpowiednie.

Owczarek środkowoazjatycki – jak wyszkolić i wychować?

Wyszkolenie i wychowanie Owczarka środkowoazjatyckiego może być wyzwaniem dla początkujących właścicieli psów, dlatego zaleca się, aby posiadali oni doświadczenie w pracy z psami o podobnych charakterach.

Owczarek środkowoazjatycki jest psem, który potrzebuje konsekwencji i zdecydowanego podejścia do szkolenia. Właściciel powinien być liderem dla psa i wykazywać się dominującą postawą. Szczególnie ważne jest zapewnienie mu właściwego wczesnego socjalizowania, aby zapobiec ewentualnym problemom z agresywnym zachowaniem w stosunku do obcych ludzi i zwierząt.

Podstawowe komendy, takie jak „siad”, „zostaw” czy „chodź przy nodze”, należy wprowadzać stopniowo, a każde osiągnięcie należy nagradzać. Owczarek środkowoazjatycki jest bardzo inteligentnym psem, który dobrze reaguje na pochwałę i nagrodę, co ułatwia szkolenie.

Warto również pamiętać, że owczarek środkowoazjatycki to pies bardzo aktywny, który potrzebuje dużo ruchu i stymulacji umysłowej. Regularne spacery i zabawy na świeżym powietrzu są niezbędne, aby zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej i psychicznej.

Dla kogo nadaje się Owczarek środkowoazjatycki?

Owczarek środkowoazjatycki to pies, który nadaje się dla osób zdecydowanych i konsekwentnych, którzy posiadają doświadczenie w pracy z psami o podobnych charakterach. Jest to rasa, która wymaga od swojego właściciela dużo czasu i uwagi, dlatego nie jest odpowiednia dla osób, które nie mają czasu na regularne spacery i zabawy z psem.

Ponadto, ze względu na swój charakter, Owczarek środkowoazjatycki nie nadaje się do mieszkań w blokach mieszkalnych. Potrzebuje on przestronnego ogrodu lub dużej przestrzeni, w której będzie mógł swobodnie biegać i spędzać czas na świeżym powietrzu.

Owczarek środkowoazjatycki – cena

Cena Owczarka środkowoazjatyckiego zależy od wielu czynników, takich jak wiek, pochodzenie, rodowód oraz umiejętności i osiągnięcia psa. Szacunkowa cena szczeniąt rasy Owczarek środkowoazjatycki w Polsce to około 2500-5000 złotych, w zależności od hodowcy i pochodzenia psa.

Wady i zalety owczarka środkowoazjatyckiego

Owczarek środkowoazjatycki to pies o imponującym wyglądzie i silnym charakterze, jednak zanim zdecydujemy się na posiadanie takiego pupila, warto poznać jego wady i zalety.

Wady

Jedną z największych wad owczarka środkowoazjatyckiego jest jego niezależność. Te psy z natury są bardzo samodzielne i czasami mogą wykazywać opór wobec poleceń właściciela. Ponadto, ich silny instynkt obronny sprawia, że mogą być agresywni wobec obcych ludzi i innych zwierząt. Dlatego też, hodowlę tej rasy powinno prowadzić tylko osoby z doświadczeniem.

Owczarek środkowoazjatycki może być także podatny na choroby genetyczne takie jak dysplazja stawów, choroby oczu i choroby serca. Właściciele tych psów powinni monitorować ich stan zdrowia i regularnie przeprowadzać badania kontrolne.

Zalety

Owczarek środkowoazjatycki to pies, który potrafi być bardzo lojalny i oddany swojemu właścicielowi. Ich silny instynkt obronny i umiejętności obronne sprawiają, że są doskonałymi psami stróżującymi. Są także bardzo inteligentne i łatwo się uczą, pod warunkiem że szkolenie jest prowadzone przez osobę z doświadczeniem.

Inną zaletą owczarka środkowoazjatyckiego jest jego wytrzymałość i siła fizyczna. Te psy są w stanie przetrwać w ekstremalnych warunkach i są doskonałymi psami do pracy na farmach lub w innych miejscach wymagających dużego wysiłku fizycznego.

Owczarek środkowoazjatycki – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Odpowiednie odżywianie jest kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia owczarka środkowoazjatyckiego. Powinien być karmiony dobrze zbilansowaną dietą, która zapewni mu odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczów. Warto również pamiętać, że psy tej rasy potrzebują dużej ilości ruchu, więc powinny otrzymywać odpowiednią ilość kalorii.

Pielęgnacja

Pielęgnacja owczarka środkowoazjatyckiego nie wymaga zbyt dużo czasu i wysiłku. Wystarczy regularnie czesać jego sierść, aby utrzymać ją w dobrym stanie. W okresie linienia psa należy szczotkować codziennie, aby usunąć martwe włosy i zapobiec plątaniu się sierści. W przypadku braku regularnej pielęgnacji sierść może stać się matowa, a pies może cierpieć z powodu swędzenia i podrażnień skóry.

Ponadto, należy regularnie czyszczenie uszu owczarka środkowoazjatyckiego, aby uniknąć infekcji i stanów zapalnych. Zęby należy szczotkować regularnie, aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego i chorobom dziąseł.

Owczarki środkowoazjatyckie są skłonne do chorób skóry, takich jak egzema, łupież i grzybice. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać czystość i higienę sierści psa oraz zapewnić mu odpowiednią dietę.

Podczas spacerów warto zadbać o kończyny psa, szczególnie w okresie zimowym, kiedy na chodnikach stosuje się środki przeciwoblodzeniowe. Można stosować specjalne kremy na łapy lub zakładać psu buty ochronne.

Warto również regularnie kontrolować oczy psa i usuwać z nich zanieczyszczenia, takie jak kurz czy pył. Należy pamiętać, że oczy psa są bardzo wrażliwe i wymagają ostrożności podczas czyszczenia.

W razie wątpliwości lub niepokojących objawów, należy skonsultować się z weterynarzem, który pomoże określić odpowiednie środki pielęgnacyjne dla owczarka środkowoazjatyckiego.

Choroby

Owczarek środkowoazjatycki jest raczej zdrową rasą, ale podobnie jak każdy pies, może cierpieć na pewne choroby genetyczne lub nabyte. Do najczęściej występujących chorób u owczarków środkowoazjatyckich należą:

 • Dysplazja stawów: jest to choroba, która dotyka wiele ras psów, w tym również owczarków środkowoazjatyckich. Polega na nieprawidłowym kształtowaniu kości w stawach, co prowadzi do bólu i sztywności ruchów. W ciężkich przypadkach wymagane może być leczenie chirurgiczne.
 • Choroby skóry: jak wspomniano wcześniej, owczarki środkowoazjatyckie są skłonne do chorób skóry, takich jak egzema, łupież i grzybice. Wymagają one leczenia farmakologicznego i odpowiedniej pielęgnacji.
 • Choroby oczu: u owczarków środkowoazjatyckich mogą występować choroby oczu, takie jak zaćma, schorzenia rogówki i zapalenie spojówek. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów, takich jak zaczerwienienie, łzawienie lub bolesność oczu, należy niezwłocznie udać się do weterynarza.
 • Choroby serca: u owczarków środkowoazjatyckich mogą występować choroby serca, takie jak kardiomiopatia i arytmia. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów, takich jak trudności w oddychaniu, kaszel lub osłabienie, należy niezwłocznie udać się do weterynarza.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób u owczarka środkowoazjatyckiego, należy zadbać o jego regularne szczepienia i przeglądy u weterynarza. Właściwa dieta, regularna aktywność fizyczna i właściwa pielęgnacja sierści oraz higiena zębów i uszu są kluczowe dla utrzymania zdrowia psa.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorób należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla zapewnienia psu zdrowia i dobrego samopoczucia.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się do posiadania Owczarka środkowoazjatyckiego wymaga odpowiedniego wyposażenia i akcesoriów, które będą niezbędne w codziennym życiu z psem tej rasy.

Na początek warto zakupić solidne, wytrzymałe i odpowiednio duże legowisko dla psa, z którego będzie mógł swobodnie korzystać. Ponieważ Owczarek środkowoazjatycki to pies dużych rozmiarów, zaleca się wybór legowiska o odpowiedniej wielkości.

Ważnym elementem wyposażenia będzie także kaganiec, który może okazać się potrzebny w niektórych sytuacjach, np. podczas wizyt u weterynarza lub w trakcie transportu. Kaganiec powinien być wykonany z bezpiecznego dla psa materiału, dobrze dopasowany do jego rozmiaru i wygodny w użytkowaniu.

Kolejnym elementem, który warto zakupić, to wysokiej jakości smycz oraz obroża. W przypadku Owczarka środkowoazjatyckiego, ze względu na jego siłę i gabaryty, zaleca się wybór mocnej smyczy wykonanej z wytrzymałych materiałów, np. nylonu lub skóry. Obroża powinna być odpowiednio szeroka, aby nie uwierała psa, ale jednocześnie dobrze trzymała się na szyi.

Oprócz standardowego wyposażenia, które jest niezbędne dla każdego psa, warto także pomyśleć o zakupie niektórych akcesoriów specjalnie dostosowanych do potrzeb Owczarka środkowoazjatyckiego.

Jednym z takich akcesoriów może być np. mata chłodząca, która pomoże psu utrzymać odpowiednią temperaturę ciała w upalne dni. Innym przydatnym gadżetem może być specjalna kurtka lub płaszcz, którym można przykryć psa w trakcie chłodniejszych dni.

Owczarek środkowoazjatycki to także pies, który uwielbia zabawę. Warto więc zaopatrzyć się w różnego rodzaju zabawki, które pozwolą psu na spędzenie czasu w sposób aktywny i kreatywny. Dobrym wyborem mogą być np. piłki lub frisbee, które są dostosowane do potrzeb psa i zapewnią mu wiele radości podczas zabawy.

Historia psa rasy owczarka środkowoazjatyckiego

Początki

Historia psa rasy owczarek środkowoazjatycki sięga wieków, a jego pierwotna funkcja była związana z ochroną stad i ludzi w Azji Środkowej. Początki rasy nie są dokładnie znane, ale przypuszcza się, że pochodzi ona od starożytnej rasy psów pasterskich z Azji Środkowej, takich jak Ałabaj czy Owczarek turecki.

Pierwsze wzmianki o owczarkach środkowoazjatyckich pochodzą z VII wieku n.e. i odnoszą się do ich wykorzystania przez armie mongolskie. Później psy te były używane przez rosyjskie wojska do ochrony granicy z Chinami, a także przez pasterzy w celu ochrony trzód przed drapieżnikami.

Rozwój rasy

W 1930 roku rasa została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) jako rasa pasterska pod nazwą „owczarek środkowoazjatycki”. W latach 60. i 70. XX wieku rasa zaczęła zyskiwać na popularności w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Obecnie

Obecnie owczarki środkowoazjatyckie są używane jako psy obronne i stróżujące, a także jako psy ratownicze i terapeutyczne. Ich inteligencja, niezależność i lojalność czynią je idealnymi towarzyszami dla odpowiedzialnych właścicieli.

W Polsce owczarki środkowoazjatyckie nie są jeszcze popularną rasą, ale z każdym rokiem zyskują na popularności.

Wzorzec psa rasy owczarek środkowoazjatycki

Wzorzec psa rasy owczarek środkowoazjatycki jest określony przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) i zawiera następujące cechy:

 • Wygląd: Owczarek środkowoazjatycki jest dużym, silnym i muskularnym psem o kształtnym, masywnym ciele. Jego grzbiet jest prosty i mocny, a klatka piersiowa szeroka i głęboka. Głowa jest proporcjonalna do ciała, a oczy ciemne i głęboko osadzone. Ucho jest średniej wielkości, trójkątne, stojące lub lekko opadające.
 • Sierść: Owczarek środkowoazjatycki ma sierść o średniej długości, gęstą i szorstką. Podszycie jest miękkie i gęste. Najczęściej występujące kolory to biały, płowy, szary, rudy, czarny lub czarny z płowymi lub białymi znakami.
 • Wysokość i waga: Wysokość w kłębie samców wynosi od 65 do 78 cm, a samic od 60 do 70 cm. Waga samców wynosi od 50 do 70 kg, a samic od 40 do 60 kg.
 • Charakter: Owczarek środkowoazjatycki jest psem o silnym charakterze i niezależnej osobowości. Jest inteligentny, odważny, lojalny i czujny, co czyni go dobrym psem stróżującym i obronnym. Potrzebuje odpowiedniego wychowania i szkolenia, aby stać się dobrym towarzyszem dla swojego właściciela.
 • Przeznaczenie: Owczarek środkowoazjatycki jest psem pasterskim, obronnym i stróżującym. Jego pierwotną funkcją była ochrona trzód i ludzi w Azji Środkowej, ale obecnie jest wykorzystywany również jako pies policyjny, ratowniczy i terapeutyczny.

Wzorzec rasy jest ważny dla hodowców i miłośników psów, ponieważ pomaga zachować standard rasy i pomaga w selekcji psów do hodowli. Jednak każdy pies jest indywidualistą i może nieco odbiegać od wzorca rasy pod względem charakteru czy wyglądu.

Owczarek środkowoazjatycki – ciekawostki o rasie

Owczarek środkowoazjatycki to rasa psa o bardzo ciekawej historii i wielu interesujących cechach. Oto kilka ciekawostek o tej rasie:

 • Owczarki środkowoazjatyckie były pierwotnie hodowane przez plemiona koczownicze w Azji Środkowej, aby chronić ich stadła przed drapieżnikami, takimi jak wilki i niedźwiedzie.
 • Ze względu na swoje imponujące rozmiary i siłę, owczarki środkowoazjatyckie zyskały opinię niezwykle skutecznych psów obronnych. Są one nadal popularne w swojej ojczyźnie i są wykorzystywane przez strażników granicznych, wojsko i policję.
 • Owczarek środkowoazjatycki jest jednym z największych ras psów. Samce mogą osiągać masę nawet 70 kg, a wysokość w kłębie wynosić około 70 cm.
 • Owczarki środkowoazjatyckie są bardzo niezależne i samodzielne. Są to psy o silnej woli i potrzebie dominacji, co oznacza, że potrzebują właściciela, który będzie stanowczy i konsekwentny w ich szkoleniu.
 • Pomimo swojej imponującej postury, owczarki środkowoazjatyckie są bardzo ruchliwe i lubią biegać i się bawić. Właściciele tej rasy muszą zapewnić swoim psom odpowiednią ilość aktywności fizycznej i mentalnej, aby uniknąć problemów zdrowotnych i behawioralnych.
 • W Polsce owczarki środkowoazjatyckie nie są jeszcze bardzo popularne, ale ich popularność wciąż rośnie. To wspaniali i lojalni psi towarzysze, którzy świetnie sprawdzą się jako psy obronne i stróżujące, a także jako psy do towarzystwa dla rodzin z dużymi dziećmi.

Podsumowanie

Owczarek środkowoazjatycki to pies o imponującej budowie i niezwykłym charakterze, który wymaga odpowiedzialnego i konsekwentnego podejścia do wychowania. Jest to rasa, która idealnie nadaje się dla osób posiadających doświadczenie w prowadzeniu psów. Owczarek środkowoazjatycki to pies przyjacielski dla swojej rodziny, ale wykazujący duże podejście do ochrony swojego terytorium i osób, które uważa za swoje. Rasa ta może cierpieć z powodu pewnych chorób genetycznych, a do jej wad można zaliczyć nieco wybredne wymagania dotyczące diety oraz intensywną linię sierści. Niemniej jednak, jeśli jest odpowiednio wychowywany i pielęgnowany, owczarek środkowoazjatycki jest wiernym i lojalnym towarzyszem dla swojej rodziny.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *