Pierwsze akwarium dla dziecka – Co warto wiedzieć?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Każdy z rodziców prędzej czy później spotyka się z gorącą prośbą swojego dziecka o posiadanie w domu zwierzątka. Nie zawsze jednak warunki pozwalają na trzymanie wymarzonego psa lub kota. Doskonałym wyjściem w tej sytuacji może być akwarium. Co warto wiedzieć, zakładając nasze pierwsze akwarium?

Pierwsze akwarium dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Posiadanie w domu zwierzęcia to niemal same zalety. Dziecko ma szansę nauczyć się systematyczności, cierpliwości oraz opiekuńczości. Akwarium to również świetna okazja, aby obserwować podwodne życie zwierząt i roślin. Niektórym osobom jednak może wydawać się, że skoro rybki akwariowe nie wymagają spacerów ani nie brudzą, jest to wybór niewymagający i bezproblemowy. Nic bardziej mylnego! Decydując się na akwarium dla dziecka, musimy pamiętać, że niezbędna będzie nasza regularna pomoc, gdyż samodzielna opieka może być dla pociechy zbyt trudna. 

Wybór pierwszego akwarium – czym warto się kierować?

Na samym początku musimy zdecydować się gdzie będzie znajdowało się nasze akwarium. Nie powinniśmy go umieszczać w pobliżu kaloryfera, ze względu na nadmiar ciepła, ani blisko okna, przez które wpadają promienie słoneczne. Wypełniony wodą zbiornik jest bardzo ciężki, warto więc pamiętać, aby znaleźć dla niego stabilne miejsce.

Czy małe akwarium dla dziecka to dobry pomysł? Doświadczeni akwaryści polecają średniej wielkości zbiorniki – od 50 litrów – jako najlepsze rozwiązanie. Dlaczego? Chociaż małe akwaria zakłada się niemal w godzinę, trudno jest zainstalować w nich filtry oraz napowietrzacze wody.  Woda w małym zbiorniku szybciej też ulega zanieczyszczeniu i częściej wymaga całkowitej wymiany oraz płukania podłoża i mycia szyb – a czynności takich dziecko nie jest w stanie wykonać samodzielnie. Nad większym zbiornikiem dużo łatwiej jest zapanować. 

Rybki akwariowe dla dzieci – jakie wybrać? 

Gdy już wybraliśmy optymalny zbiornik musimy zastanowić się jakie rybki akwariowe dla dzieci będą najlepszym wyborem. Początkujący akwaryści powinni zdecydować się na mało wymagające okazy, które nie mają zbyt rygorystycznych wymagań w kwestii warunków. Należy też brać pod uwagę cechy charakterystyczne, jakimi się wyróżniają – czy są spokojne lub energiczne. Ryby słodkowodne są lepszym wyborem na początek niż te, które żyją w akwariach słonowodnych.

Jakie gatunki możemy wziąć pod uwagę? Niezwykle popularnym gatunkiem jest gupik. To spokojne i pokojowe rybki, które łatwo się rozmnażają – więc jeżeli tego nie chcemy warto wybrać jedną płeć. Łatwe w utrzymaniu gatunki ryb akwariowych to również neonki. Wyróżniają się pięknym niebiesko-czerwonym kolorem. Warto hodować przynajmniej 10 osobników. Nie są one wybredne, jeśli chodzi o jedzenie. Bojownik to inny bardzo efektowny gatunek, łatwy w utrzymaniu. Jednak jego samce mogą ze sobą walczyć, więc lepiej wybrać jednego samca i kilka samic. Inne gatunki rybek polecanych dla początkujących to: , welon, żałobniczka czy pielęgniczka ramireza. 

Akcesoria dla ryb 

Gdy podjęliśmy już najważniejsze decyzje musimy skompletować cały osprzęt. Do dyspozycji mamy zarówno sklepy internetowe, jak i stacjonarne. Dlaczego jednak sklep akwarystyczny może być dobrym rozwiązaniem? Jako początkująca osoba zapewne potrzebujemy wskazówek fachowca, a w zaufanych sklepach specjalistycznych znajdziemy sprawdzone porady. Jakie akcesoria będziemy potrzebować?

Niezbędne będą filtry do akwarium. Możemy wybrać tańszy filtr wewnętrzny, który zajmuje dużo miejsca, ale wyróżnia się niskim poborem mocy. Zdecydować się możemy też na zewnętrzny filtr kaskadowy lub kubełkowy. Doskonałym wyborem jest filtr do wody z napowietrzaczem, dzięki czemu nie będziemy musieli kupować oddzielnego urządzenia.  

Kolejnym niezbędnym akcesorium są grzałki do akwarium. W tym przypadku również doskonałym wyborem będzie grzałka wraz z  termostatem. Dzięki temu nie będziemy musieli samodzielnie monitorować jaką temperaturę ma woda. Warto zainwestować również w termometr. 

Ważną kwestią jest też oświetlenie. Sprawi, że akwarium nie tylko będzie się pięknie prezentować w pokoju naszej pociechy, ale wpłynie na dobry rozwój oraz funkcjonowanie ryb. Lampa UV może być kupiona oddzielnie lub zamontowana w pokrywie do akwarium. 

Spraw, by rybki poczuły się jak w domu

Aby rybki w naszym akwarium czuły się jak w środowisku naturalnym musimy też zadbać o odpowiednie podłoże dla ryb. Dno akwarium powinno być pokryte piaskiem i kamieniami albo żwirkiem, przynajmniej na 5-6 cm. Dzięki temu będą one mogły się w nim zagrzebywać oraz bawić. W akwarium niezbędne są również rośliny akwariowe. Niektóre gatunki wolą niewiele roślin, a inne gęstsze obsadzenie. Należy zadbać też o wysokiej jakości pokarm dla ryb – może być on żywy suchy, mrożony lub roślinny. 

Co jeszcze możemy zrobić, aby zadbać o dobre samopoczucie małych przyjaciół naszej pociechy? Rynek akwarystyczny oferuje mnóstwo dekoracji – na przykład zamki, jaskinie, korzenie czy tunele. Pomogą one stworzyć funkcjonalne oraz egzotyczne akwarium, które będzie nie tylko ozdobą pokoju, ale odpowiednim miejscem dla rybek. 

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

4 komentarzy do “Pierwsze akwarium dla dziecka – Co warto wiedzieć?

 1. (5/5)

  Warto wcześniej przyswoić odrobinę wiedzy, która sprawi, że wybierzemy dobre akwarium dla dzieci i odpowiednio je wyposażymy. Dzięki temu maluchy na pewno będą czerpały z niego frajdę, a rybki ani rośliny nie będą przechodziły męczarni.

 2. (3/5)

  Jakiego słoika? Po pierwsze słoik zniekształca obraz , po drógie są ZA małe , Nie można zainstalować tam filtra ani grzałki, nie ma w nim Rogów gdzie ryba w razie stresu mogłaby się schować, nie można tam trzymać zbyt wielu rybek przez co pojedyncze osobniki czują się samotne i zestresowane, nie można praktycznie posadzić tam żadnych roślin gdyż po prostu zazwyczaj nie ma miejsca A i jeszcze jedno welonki wcale nie są polecane dla początkujących. 😐
  W „słoiku” można mieć co najwyżej… Krewetkę/ślimaka… Nie chodzi mi o to żeby cię obrazić, tylko po prostu załóż sobie zwykłe prostokątne akwarium i zapewnij swoim małym podopiecznym odpowiednie warunki do życia jak w naturze….

 3. (5/5)

  Ja chce rybkę zimno wodą a jeszcze nigdy nie miałam rybki. Jaka wybrać? Do dużego słoika.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *