Bolończyk – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 4 minuty

Miły i wesoły piesek o śnieżnobiałej, lekko kręconej sierści? To bez wątpienia bolończyk! Określany jest jako jeden z najbardziej uroczych psów na świecie. Nic dziwnego – słodki pyszczek oraz przyjemna osobowość sprawia, że kojarzy nam się z żywą maskotką. Co warto wiedzieć o hodowli oraz charakterze tego uroczego czworonoga? 

Bolończyk charakter oraz temperament

Pies bolończyk przywieziony został do Włoch z Wysp Kanaryjskich i Malty oraz szybko zdobył ogromną sympatię wśród mieszkańców Bolonii. Uznawany był za ekskluzywnego towarzysza arystokracji – zachwycali się nim królowie oraz książęta i ich damy. Do dziś ma niemałe grono miłośników –  ceniony jest za swój spokojny charakter oraz unikany wygląd. 

Co warto wiedzieć o bolończyku, zanim zdecydujemy się na kupno psa tej rasy? Ten uroczy czworonóg charakteryzuje się dużą inteligencją oraz jest nad wyraz wrażliwy. Jego umiarkowany charakter sprawia, że łatwo przywiązuje się do swojego właściciela oraz nie odstępuje go na krok. Pies rasy bolończyk ma ogromną potrzebę przebywania blisko człowieka oraz lubi pieszczoty. Czworonogi te są również bardzo chętne do zabawy. Doceniana jest ich czujność – pomimo małych rozmiarów, doskonale sprawdzają się w roli stróża, alarmując właściciela o wszystkim, co wzbudza ich niepokój. 

Chociaż są to małe i słodkie psiaki, należy już od szczeniaka zwracać uwagę na ich wychowanie – podobnie jak w wypadku wszystkich czworonogów. Powinno się nauczyć pupila czystości jak w najwcześniejszym okresie. Te bardzo inteligentne psy z ogromną chęcią uczą się również sztuczek. Warto poświęcać czas na szkolenie psa, gdyż pozwoli to połączyć zabawę wraz z kontaktem z właścicielem – czyli to co, każdy bolończyk potrzebuje. 

Sprawdź w naszym sklepie:

Suche karmy dla psaLegowiska dla psa
Mokre karmy dla psaTransportery dla psa
Akcesoria dla psaSmycze, obroże i szelki dla psów
Zabawki dla psaKagańce dla psa
Przysmaki dla psaMiski dla psa

  Bolończyk szczeniak – komu polecana jest ta rasa?

  Rasa psa bolończyk polecana jest każdemu, kto będzie wstanie poświęcić mu dużo czasu i uwagi każdego dnia. Czworonogi te źle znoszą długotrwałą izolację od właściciela. Dlatego osoby, które prawie całe dnie spędzają poza domem nie będą wstanie zapewnić mu odpowiedniej miary towarzystwa. 

  Bolończyki są jednak psami dosyć łatwymi w utrzymaniu – polecane są nawet niedoświadczonym psiarzom. Z powodzeniem odnajdą się zarówno w domku z ogródkiem, jak i w niewielkim mieszkaniu. Dzięki temu, że pupil z natury jest spokojny oraz pozbawiony agresji nadaje się dla rodzin z dziećmi. Bolończyk dorosły jest również dobrym towarzyszem dla osoby starszej, która lubi niedalekie spacery. Piesek jest jednak odważny, więc z powodzeniem można zabierać go na wakacje oraz wycieczki samochodowe – z pewnością doskonale odnajdzie się w nowym środowisku. 

  Hodowla bolończyków – jak wybrać psa?

  Chociaż wydaje się, że wybór odpowiedniej hodowli jest dosyć łatwy, warto być bardzo ostrożnym. Należy zwrócić uwagę czy dana hodowla jest w pełni legalna oraz zarejestrowana w związku FCI. Decydując się na szczeniaka bez rodowodu z pseudo hodowli nie znamy jego historii, otoczenia ani rodziców, co może skutkować pojawieniem się problemów behawioralnych oraz zdrowotnych. Jeżeli jednak znaleźliśmy godną zaufania hodowlę, czym kierować się przy wyborze szczeniaka?

  Pierwszym etapem jest przyjrzenie się szczeniakom oraz zwrócenie uwagi, na to który pupil jest bardziej aktywny, a który spokojniejszy. Warto sprawdzić stan zdrowa malucha – na przykład sierść, uszy oraz uzębienie. Przy okazji możemy zauważyć jak zachowuje się np. w kontakcie z człowiekiem. Warto powiedzieć też hodowcy, czego oczekujemy od przyszłego pupila, a on pomoże nam w doborze idealnego towarzysza. 

  Zadbany bolończyk – pielęgnacja pupila

  Warto pamiętać, że aby nasz pupil był zadbany należy poświęcać wystarczającą ilość czasu na jego pielęgnację oraz szczotkowanie. Jeżeli jesteśmy w stanie robić to codziennie – wystarczy zaledwie 5 minut, aby wyczesać futerko, które skłonne jest do powstawania kołtunów. Poleca się również raz w tygodniu wykąpać pupila. Bolończyk powinien też raz na jakiś czas odwiedzić fryzjera. 

  Jeżeli jednak nie możemy poświecić tyle czasu na pielęgnację bolończyka, alternatywą jest ostrzyżenie psiaka. Wtedy jego sierść będzie dużo łatwiejsza do utrzymania w dobrym stanie oraz wystarczy kąpać go 1-2 w miesiącu. Niektóre czworonogi o białej sierści mogą zmagać się też z wyciekami z oczu, które zmieniają kolor śnieżnobiałej sierści na brunatny. Niezbędne jest wtedy przemywanie oczu pupila specjalnym środkiem. Regularnej kontroli wymagają też zęby oraz uszy. 

  Akcesoria dla bolończyka

  Aby zadbać o piękny wygląd naszego pupila, musimy zaopatrzyć się w akcesoria wysokiej jakości. Często tańsze szczotki oraz grzebienie wykonane ze zwykłej stali mogą barwić sierść na szaro. Szampony dla psa oraz inne preparaty do pielęgnacji powinny być dedykowane psom o białej sierści. Niemałe znaczenie odgrywa też odpowiednia karma dla psa. Nie powinna ona posiadać składników, które odpowiedzialne są za brązowienie sierści. Istotne jest to, aby karma posiadała wiele wartości odżywczych, które pomagają utrzymać w doskonałym stanie kolor sierści oraz wzmacniają kosmyki od wewnątrz. 

  Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

  Dodaj komentarz

  Wystaw ocenę*

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *