Podenco z ibizy – Charakter, Usposobienie, Cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Podenco z Ibizy, znany również jako Podenco Ibicenco, to jedna z najstarszych ras psów na świecie. Uważany za doskonałego łowcę, ten elegancki i zwinny pies pochodzi z Balearów, szczególnie z wyspy Ibizy. Podenco z Ibizy to rasa, która wciąż zachowuje wiele cech swoich starożytnych przodków. W artykule tym szczegółowo omówimy wszystkie aspekty dotyczące tej fascynującej rasy, od jej wyglądu, przez charakter i umiejętności, po historię i zdrowie. Jeśli zastanawiasz się nad posiadaniem Podenco z Ibizy lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o tej wyjątkowej rasie, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Podenco z ibizy – opis i wygląd rasy

Podenco z Ibizy to pies średniej wielkości o smukłej i eleganckiej sylwetce. Jego wygląd od razu zdradza, że jest to pies zaprojektowany do szybkości i zwinności. Charakterystyczne cechy wyglądu Podenco z Ibizy to:

 • Głowa: Długa i wąska, z lekko zaznaczonym stopem. Nos może być różowy lub czekoladowy, w zależności od umaszczenia.
 • Uszy: Duże, stojące, szeroko rozstawione, co nadaje psu wyraz czujności i inteligencji.
 • Oczy: Małe, skośne, o barwie bursztynowej, które są pełne wyrazu.
 • Tułów: Smukły i muskularny, z dobrze zarysowanym mostkiem i wąskim, ale głębokim klatką piersiową.
 • Ogon: Długi, cienki, noszony nisko w stanie spoczynku, ale wyraźnie zakręcony w ruchu.
 • Sierść: Istnieją dwie odmiany sierści: krótkowłosa i szorstkowłosa. Krótkowłosa jest gładka i lśniąca, podczas gdy szorstkowłosa jest twarda i lekko falująca.
 • Umaszczenie: Najczęściej spotykane umaszczenie to białe z czerwonymi plamami, ale mogą również występować jednolicie czerwone, białe lub czerwonobiałe psy.

Charakter psa rasy Podenco z ibizy

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Podenco z Ibizy to pies o niezwykłych umiejętnościach łowieckich. Jego wyostrzone zmysły, zwłaszcza węch i wzrok, czynią go doskonałym myśliwym. W przeszłości wykorzystywano go głównie do polowania na króliki i drobną zwierzynę. Dzięki swojej zwinności i szybkości potrafi z łatwością przemierzać trudny teren, skakać przez wysokie przeszkody i szybko zmieniać kierunek biegu. Jego umiejętności łowieckie są wciąż wysoko cenione, zwłaszcza w Hiszpanii, gdzie w niektórych regionach nadal aktywnie uczestniczy w polowaniach.

Jaką ma osobowość?

Podenco z Ibizy jest psem niezwykle inteligentnym, niezależnym, ale jednocześnie bardzo lojalnym wobec swojej rodziny. Jest to rasa, która wymaga dużej ilości ruchu i stymulacji umysłowej, aby była szczęśliwa i zrównoważona. W stosunku do obcych może być nieco nieufny, ale w kontaktach z rodziną jest czuły i przyjazny. Podenco z Ibizy często nawiązuje silne więzi z jednym członkiem rodziny, którego uznaje za swojego przewodnika. Jego niezależność może sprawiać, że czasem wydaje się uparty, ale odpowiednie podejście w szkoleniu potrafi wydobyć z niego najlepsze cechy.

Podenco z ibizy – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie Podenco z Ibizy wymaga cierpliwości, konsekwencji i zrozumienia jego natury. Ze względu na swoją inteligencję i niezależność, Podenco z Ibizy potrzebuje zróżnicowanego i ciekawego programu szkoleniowego, który utrzyma jego zainteresowanie. Metody pozytywnego wzmocnienia działają najlepiej, gdyż surowe podejście może prowadzić do zamknięcia się psa w sobie i utraty zaufania do właściciela. Ważne jest, aby od najmłodszych lat socjalizować szczeniaka, wprowadzając go do różnych środowisk, ludzi i innych zwierząt. Regularne ćwiczenia i aktywności fizyczne są kluczowe, aby zaspokoić jego potrzeby ruchowe i umysłowe.

Dla kogo nadaje się Podenco z ibizy?

Podenco z Ibizy nie jest rasą dla każdego. Wymaga właściciela, który jest aktywny, cierpliwy i ma doświadczenie z psami o silnym instynkcie łowieckim. Idealnie nadaje się dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia i mogą poświęcić dużo czasu na spacery, bieganie i inne formy aktywności na świeżym powietrzu. Rodziny z dziećmi również mogą cieszyć się towarzystwem Podenco z Ibizy, pod warunkiem że dzieci są nauczone, jak właściwie obchodzić się z psem. Ze względu na swoje potrzeby związane z ruchem i stymulacją umysłową, nie jest to rasa odpowiednia dla osób prowadzących siedzący tryb życia lub tych, którzy nie mają dużo czasu na poświęcenie swojemu czworonogowi.

Podenco z ibizy – cena

Cena Podenco z Ibizy może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak renoma hodowli, pochodzenie psa, czy też jego potencjał wystawowy. Średnia cena za szczeniaka tej rasy w Polsce waha się od 3000 do 6000 złotych. Warto jednak pamiętać, że koszt zakupu psa to tylko początkowy wydatek. Należy również uwzględnić koszty związane z utrzymaniem, opieką weterynaryjną, szkoleniem i ewentualnymi wystawami. Wybierając hodowlę, warto zwrócić uwagę na jej reputację i to, czy spełnia wszystkie standardy dotyczące zdrowia i dobrostanu zwierząt.

Wady i zalety

Wady

 • Wymaga dużo ruchu: Podenco z Ibizy potrzebuje codziennych, intensywnych ćwiczeń, aby pozostać zdrowym i szczęśliwym. Może to być wyzwaniem dla osób o mniej aktywnym trybie życia.
 • Niezależność: Ze względu na swoje łowieckie instynkty, Podenco z Ibizy może być niezależny i czasami trudny do wyszkolenia. Wymaga konsekwentnego i cierpliwego podejścia.
 • Silny instynkt łowiecki: Może gonić małe zwierzęta, co stanowi wyzwanie w środowiskach miejskich lub w domach z innymi małymi zwierzętami.
 • Skłonność do ucieczek: Ze względu na swoją zwinność i ciekawość, Podenco z Ibizy może próbować ucieczek z ogrodzonego terenu, co wymaga solidnego zabezpieczenia ogrodu.

Zalety

 • Wspaniały towarzysz: Podenco z Ibizy jest lojalny, czuły i przywiązany do swojej rodziny, co czyni go doskonałym towarzyszem domowym.
 • Zdrowie: Jest to rasa generalnie zdrowa, odporna na wiele chorób genetycznych, które mogą dotykać inne rasy.
 • Zwinność i szybkość: Jego zdolności fizyczne sprawiają, że jest doskonałym partnerem do różnych sportów kynologicznych, takich jak agility czy coursing.
 • Niska linienie: Zarówno odmiana krótkowłosa, jak i szorstkowłosa nie linieją intensywnie, co ułatwia utrzymanie czystości w domu.

Podenco z ibizy – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Żywienie Podenco z Ibizy powinno być dobrze zbilansowane, aby zapewnić mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dieta powinna składać się z wysokiej jakości karmy, która dostarcza odpowiednią ilość białka, tłuszczów, witamin i minerałów. Warto również uwzględnić dodatkowe suplementy, zwłaszcza w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego. Podenco z Ibizy ma skłonność do zachowywania szczupłej sylwetki, dlatego ważne jest, aby kontrolować ilość podawanej karmy i unikać przekarmiania. Regularne posiłki, podawane w dwóch lub trzech porcjach dziennie, pomogą utrzymać psa w dobrej kondycji.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Podenco z Ibizy jest stosunkowo prosta, szczególnie w przypadku odmiany krótkowłosej. Regularne szczotkowanie raz w tygodniu wystarczy, aby utrzymać sierść w dobrej kondycji i usunąć martwe włosy. Odmiana szorstkowłosa może wymagać nieco więcej uwagi, zwłaszcza podczas okresów linienia. Kąpiele powinny być rzadkie, aby nie usunąć naturalnych olejków ze skóry i sierści. Warto również regularnie sprawdzać i czyścić uszy oraz przycinać pazury, aby zapobiec problemom zdrowotnym.

Choroby

Podenco z Ibizy jest rasą generalnie zdrową, ale jak każda rasa, może być podatny na pewne choroby genetyczne. Do najczęstszych problemów zdrowotnych należą:

 • Dysplazja stawów biodrowych: Chociaż nie jest to powszechne, warto regularnie sprawdzać stan stawów, zwłaszcza u starszych psów.
 • Problemy skórne: Ze względu na delikatną skórę, Podenco z Ibizy może być podatny na alergie i podrażnienia skórne.
 • Problemy z uszami: Duże, otwarte uszy mogą być narażone na infekcje, dlatego regularne czyszczenie jest konieczne.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Podenco z Ibizy do swojego domu, warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów:

 • Wygodne legowisko: Podenco z Ibizy ceni sobie wygodne i ciepłe miejsce do spania.
 • Miska na jedzenie i wodę: Wybierz stabilne i łatwe do czyszczenia miski.
 • Smycz i obroża: Wysokiej jakości smycz i obroża są niezbędne, zwłaszcza podczas spacerów.
 • Zabawki: Różnorodne zabawki pomagają stymulować umysł psa i zaspokajają jego potrzebę gryzienia i zabawy.
 • Szczotki i grzebienie: Narzędzia do pielęgnacji sierści, zwłaszcza jeśli masz odmianę szorstkowłosą.
 • Środki pielęgnacyjne: Szampon dla psów, preparaty do czyszczenia uszu i pazurów.

Historia psa rasy Podenco z ibizy

Początki

Historia Podenco z Ibizy sięga starożytnych czasów, kiedy to psy podobne do tej rasy były przedstawiane na egipskich malowidłach i artefaktach datowanych na około 3400 lat p.n.e. Uważa się, że przodkowie Podenco z Ibizy byli przywiezieni na wyspy Balearskie przez fenickich kupców lub kartagińskich żeglarzy. Psy te były używane do polowania na drobną zwierzynę, głównie króliki, i szybko stały się nieodłącznym elementem życia mieszkańców wysp.

Rozwój rasy

Przez wieki Podenco z Ibizy był hodowany i selekcjonowany pod kątem umiejętności łowieckich i przystosowania do surowego, wyspiarskiego środowiska. Jego zdolności do pracy w trudnym terenie, zwinność i wytrzymałość były kluczowe dla przetrwania tej rasy. Podenco z Ibizy rozwijał się w izolacji, co pozwoliło na zachowanie czystości rasy i unikalnych cech fizycznych oraz temperamentalnych. Współcześnie rasa ta jest ceniona zarówno jako pies myśliwski, jak i towarzysz.

Obecnie

Obecnie Podenco z Ibizy jest rasą uznaną przez większość międzynarodowych organizacji kynologicznych, w tym FCI (Fédération Cynologique Internationale) i AKC (American Kennel Club). Mimo że wciąż jest używany do polowań, coraz częściej można go spotkać jako psa towarzyszącego w domach na całym świecie. W niektórych krajach, zwłaszcza w Hiszpanii, organizowane są specjalne zawody dla tej rasy, które pozwalają na pokazanie jej naturalnych zdolności łowieckich i zwinności.

Wzorzec psa rasy Podenco z ibizy

 • Głowa: Długa, wąska, z delikatnie zaznaczonym stopem, nos różowy lub czekoladowy.
 • Uszy: Duże, stojące, szeroko rozstawione, nadające wyraz czujności.
 • Oczy: Małe, skośne, o barwie bursztynowej, pełne wyrazu.
 • Tułów: Smukły, muskularny, z dobrze zarysowanym mostkiem i głęboką klatką piersiową.
 • Ogon: Długi, cienki, noszony nisko, wyraźnie zakręcony w ruchu.
 • Sierść: Krótkowłosa (gładka, lśniąca) lub szorstkowłosa (twarda, falująca).
 • Umaszczenie: Białe z czerwonymi plamami, jednolicie czerwone, białe lub czerwonobiałe.
 • Wzrost: Samce: 66-72 cm, samice: 60-67 cm.
 • Waga: Samce: 23-29 kg, samice: 20-27 kg.

Podenco z ibizy – ciekawostki o rasie

 • Starodawne korzenie: Podenco z Ibizy jest jedną z najstarszych ras psów na świecie, z korzeniami sięgającymi starożytnego Egiptu.
 • Wyjątkowe zdolności łowieckie: Psy te potrafią polować zarówno za pomocą wzroku, jak i węchu, co czyni je wyjątkowo skutecznymi łowcami.
 • Szybkość i zwinność: Podenco z Ibizy może osiągać imponujące prędkości i z łatwością przeskakiwać wysokie przeszkody.
 • Niezależność: Ich niezależna natura jest pozostałością po setkach lat pracy jako samodzielni łowcy.
 • Kultura i tradycja: W Hiszpanii psy te są częścią lokalnej kultury i tradycji łowieckich, a ich wizerunek często pojawia się w sztuce i literaturze.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *