Pointer – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Pointery są niezwykle unikalnymi czworonogami, które łączą w sobie wytrzymałość, elegancję i inteligencję. Są cenione zarówno za swój charakter, jak i umiejętności, które sprawiają, że są to wyjątkowe psy myśliwskie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej niezwykłej rasie.

Pointer – opis i wygląd rasy

Pointery to psy średniej wielkości, o smukłej, ale muskularnej budowie. Ich sylwetka jest harmonijna i zrównoważona, a ruchy są płynne i energiczne. Sierść jest krótka, gładka i lśniąca, najczęściej w kolorach białym, czarnym, pomarańczowym lub wątrobianym. Ich oczy, pełne inteligencji, są zazwyczaj w kolorze od ciemnobrązowego do czarnego, zależnie od koloru sierści.

Charakter psa rasy Pointer

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Pointery to doskonałe psy myśliwskie, których cechuje wyjątkowa zdolność do wyszukiwania zwierzyny. Są to psy niezwykle sprawne, zdolne do pokonywania dużych dystansów z niezmniejszającą się energią. Równie dobrze radzą sobie w różnorodnym terenie, od gęstych lasów po otwarte przestrzenie.

Jaką ma osobowość?

Pomimo swojego myśliwskiego rodowodu, Pointery są także psami rodzinnymi, które kochają spędzać czas ze swoimi ludźmi. Są to psy niezwykle lojalne, które z łatwością nawiązują relacje z dziećmi. Są też inteligentne i chętne do nauki, co sprawia, że są to psy łatwe do szkolenia.

Pointer – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie Pointera powinno opierać się na pozytywnym wzmocnieniu. Te psy reagują najlepiej na nagrody, chwalenie i zabawę. Wskazane jest zaczęcie szkolenia już od szczenięcia, ale z uwagi na ich inteligencję, są w stanie nauczyć się nowych umiejętności także w dorosłym życiu.

Dla kogo nadaje się Pointer?

Pointer to idealny wybór dla aktywnych ludzi, którzy cenią sobie długie spacery czy biegi. To również doskonały towarzysz dla osób, które są zainteresowane myślistwem. Pointery to też świetny wybór dla rodzin z dziećmi, ze względu na ich łagodne i przyjazne usposobienie.

Pointer – cena

Cena Pointera może się różnić, w zależności od wielu czynników, takich jak wiek psa, renoma hodowli, czy też wyniki zdrowotne rodziców. Średnia cena za szczeniaka z renomowanej hodowli wynosi około 2500-4000 złotych.

Wady i zalety

Wady

Pointery to psy aktywne, które wymagają dużo ruchu, co może być problemem dla osób mniej aktywnych. Mają także skłonność do nadmiernego szczekania, co może być niekomfortowe w środowisku miejskim.

Zalety

Pointery są psami niezwykle inteligentnymi, łatwymi do szkolenia i z przyjaznym usposobieniem. Są to psy lojalne, które bardzo mocno przywiązują się do swojego właściciela. Ponadto, ze względu na krótką sierść, nie wymagają intensywnej pielęgnacji.

Pointer – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Pointery to psy aktywne, które wymagają zbilansowanej diety, bogatej w białko i tłuszcze, które dostarczają im niezbędnej energii. Warto zwrócić uwagę na to, aby ich dieta była jak najbardziej naturalna i pozbawiona zbędnych dodatków.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Pointera jest relatywnie prosta. Ich krótka sierść wymaga regularnego szczotkowania, ale nie jest to praca czasochłonna. Warto także zwrócić uwagę na regularne czyszczenie uszu i zębów, oraz kontrolę pazurów.

Choroby

Pointery to generalnie psy zdrowe, ale jak każda rasa, są podatne na pewne choroby. Do najczęstszych należą dysplazja stawu biodrowego, choroby oczu i skóry, a także niektóre alergie.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Zdecydowanie warto zainwestować w dobrej jakości smycz i obrożę, które będą niezbędne podczas codziennych spacerów. Dobrej jakości legowisko, które zapewni psu komfortowy sen, to kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Ponadto, warto zaopatrzyć się w zabawki, które pomogą psu spalić nadmiar energii.

Historia psa rasy Pointer

Początki

Pointery, jakie znamy dzisiaj, są wynikiem wielu lat selektywnej hodowli. Nie jest do końca jasne, skąd dokładnie pochodzą, ale najczęściej uważa się, że mają swoje korzenie w Hiszpanii, gdzie były używane do polowań na ptaki. Niektóre źródła wskazują również na to, że mogą pochodzić od psów myśliwskich używanych w starożytnym Egipcie.

W XVII wieku, psy te trafiły do Anglii, prawdopodobnie poprzez import z kontynentalnej Europy. Ich nazwa pochodzi od angielskiego słowa „point”, co oznacza wskazywać, odnosząc się do ich charakterystycznej pozy, którą przyjmują podczas wykrywania zwierzyny.

Rozwój rasy

Początkowo, Pointery były hodowane przede wszystkim ze względu na ich umiejętności myśliwskie. W XVIII wieku, myślistwo stało się popularnym sportem wśród brytyjskiej arystokracji. W tym czasie, Pointery były coraz bardziej cenione nie tylko za ich umiejętności, ale również za ich wygląd.

Pointery były krzyżowane z innymi rasami w celu doskonalenia ich cech. Na przykład, w połowie XIX wieku, Pointer został skrzyżowany z Setterem, co miało na celu poprawę jego wydajności w polowaniu. W ten sposób powstał nowoczesny Pointer, który znamy dzisiaj.

Obecnie

Dzisiaj, Pointery są cenione zarówno za swoje umiejętności myśliwskie, jak i za ich wspaniały charakter. Są popularne na całym świecie, zarówno wśród myśliwych, jak i miłośników psów. Na przestrzeni lat, Pointery zdobyły wiele nagród na wystawach psów, zarówno za swój wygląd, jak i umiejętności. Jednak przede wszystkim, są one cenione jako towarzysze i członkowie rodziny, które przynoszą radość i spełnienie swoim właścicielom.

Wzorzec psa rasy Pointer

Wzorzec Pointera, zgodnie ze standardem FCI (Fédération Cynologique Internationale), definiuje idealne cechy tej rasy. Ten wzorzec opisuje zarówno fizyczny wygląd psa, jak i jego charakterystyczne zachowanie.

Pointer to pies średniej wielkości, o mocnej i muskularnej budowie, jednocześnie wykazujący elegancję i harmonię ruchów. Według wzorca, idealna wysokość w kłębie dla samców to od 63 do 69 cm, natomiast dla samic od 61 do 66 cm.

Głowa Pointera jest proporcjonalna do reszty ciała, o wyrazistym stopie, gdzie czoło spotyka się z pyskiem. Oczy są średniej wielkości, o kształcie owalnym, wyrażającym inteligencję i zdecydowanie. Ich kolor zależy od umaszczenia, ale powinny być ciemne. Uszy są średniej długości, wiszące, z zaokrąglonymi końcami.

Ciało Pointera jest harmonijne i atletyczne. Grzbiet jest prosty i mocny, a klatka piersiowa głęboka i dobrze rozwinięta. Ogon jest średniej długości, gruby u nasady i zwężający się ku końcowi, często uniesiony, gdy pies jest aktywny.

Sierść Pointera jest krótka, gładka i lśniąca, podkreślając jego atletyczną budowę. Umaszczenie może być różne: jednolite (białe, czarne, żółte, brązowe), dwukolorowe (białe z czarnymi, brązowymi lub żółtymi łatami) oraz tricolorowe (białe z czarnymi i żółtymi łatami).

Wzorzec rasy opisuje również charakter Pointera. Są to psy energiczne, inteligentne, zdecydowane i odważne. Wykazują wielką chęć do pracy i są niezwykle skoncentrowane podczas polowania. Mają silny instynkt łowiecki, ale są też bardzo przyjazne i towarzyskie wobec ludzi.

Pointer – ciekawostki o rasie

Szybkość i energia

Czy wiedziałeś, że Pointery to jedne z najszybszych psów? Są w stanie osiągnąć prędkość do 55 km/h! Jest to niewątpliwie zasługa ich atletycznej budowy i ogromnej energii. Pointery są niezwykle wytrzymałe i zdolne do długotrwałego wysiłku, co czyni je nie tylko doskonałymi psami myśliwskimi, ale również sprawdzonymi zawodnikami w różnych psich sportach, takich jak agility czy flyball.

Umiejętność „pointowania”

Charakterystyczną cechą Pointera jest jego umiejętność „pointowania” – przyjmowania specyficznej pozy, gdy wykryje zwierzynę. Ta pozycja, z przednią łapą uniesioną i pyskiem wskazującym na zwierzynę, jest tak charakterystyczna dla tej rasy, że stała się źródłem jej nazwy.

Niezwykłe zmysły

Pointery są znane nie tylko ze swojej szybkości, ale również z niezwykłych zmysłów. Mają bardzo dobry wzrok, który pozwala im dostrzec nawet niewielkie ruchy na dużej odległości. Ale to ich zmysł węchu jest prawdziwie imponujący. Dzięki niemu są w stanie wykryć zwierzynę na znaczne odległości i precyzyjnie ją zlokalizować.

Znakomity pływak

Inną ciekawostką jest to, że Pointer jest znakomitym pływakiem. Dzięki swojej silnej budowie i miłości do aktywności, uwielbia zabawy w wodzie. Może to być doskonała forma aktywności dla psa tej rasy, szczególnie w ciepłe, letnie dni.

Pojedyncze szczenie

W przeciwieństwie do większości innych ras, Pointer często rodzi tylko jedno szczenie na miot. Jest to rzadkość w świecie psów, gdzie zazwyczaj mioty liczą od kilku do nawet kilkunastu szczeniąt.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *