Porady przy zakupie terrarium

Ten artykuł przeczytasz w: 4 minuty

Porady przy zakupie terrarium

Terrarium to określona zamknięta przestrzeń, która służy nam do hodowania zwierząt domowych, ale także np. do uprawy roślin egzotycznych. Kupując takie terrarium, musimy przede wszystkim wiedzieć, jakie zwierzę zamierzamy kupić. Może się zdarzyć, że kupimy terrarium z zamiarem pozyskania zwierzaka. Jest to jednak błędne podejście do sprawy. Każde zwierzę trzymane w terrarium ma inne wymagania.  Decyduje o tym na przykład wielkość terrarium, temperatura i wilgotność wewnątrz terrarium oraz ich ułożenie pod względem wysokości.

Terraria wyróżniamy w zależności od rodzaju zwierzęcia, które w nich trzymamy. Na pewno powinniśmy mieć na uwadze, że takie terrarium powinno zapewnić zwierzęciu mniej więcej takie same warunki jak w jego środowisku domowym. Z tego powodu warto zbadać przed zakupem, z jakiej części globu pochodzi dane zwierzę.

Rodzaje terrariów

Przy powierzchownym spojrzeniu, laik nawet nie zauważy różnic między terrariami. Przyjrzyjmy się bliżej podstawowym grupom, według których dzielimy poszczególne zwierzęta. Najbardziej popularną i rozpowszechnioną grupą będą z pewnością gady. Należą do niej żółwie, jaszczurki. Zwierzęta te wymagają dużej ilości ciepła i terrarium musi być do tego przystosowane. Gady czerpią ciepło z otoczenia, ponieważ nie są w stanie wytworzyć własnej temperatury. Mogą na przykład czerpać ciepło z rozgrzanych skał, ciemnego podłoża, a nawet zmieniać swój kolor, aby czerpać więcej ciepła. Naszym największym źródłem jest słońce, które zastępują zainstalowane żarówki lub maty grzewcze. Jeśli zaopatrzymy się np. w kameleona, powinniśmy kupić terrarium o wysokości umożliwiającej zwierzęciu wspinanie się po gałęziach.

Kolejną grupą są płazy. Przedstawiciele tej grupy to przede wszystkim żaby i traszki. Tutaj musimy pamiętać, że są to zwierzęta, które kochają wodę, a więc potrzebują odpowiedniej wilgotności. Założenie takiego terrarium jest proste. Wilgotność w terrarium możemy utrzymać za pomocą żwiru umieszczonego na dnie, a także substratu torfowego. Wskazane jest również posadzenie roślin, które zraszamy. Terrarium powinno być oświetlone świetlówkami z dodatkiem UV. W przypadku braku takiej możliwości należy uzupełniać zwierzętom witaminę D w formie proszku.

Nie do pominięcia jest również hodowla owadów i pająków. Tutaj również musimy się zastanowić, które zwierzę będziemy tak naprawdę hodować. Każde z nich ze względu na swoje rozmiary ma z pewnością inne wymagania co do wielkości terrarium. Na pewno ważne będzie to, aby pokrywa terrarium była szczelnie zamknięta i dopasowana, aby nawet najmniejsze owady nie mogły się z niego wydostać. Hodowla niektórych gatunków pająków nie jest odpowiednia dla każdego właściciela terrarium, ponieważ mogą one ukąsić i być jadowite. Ważne jest zapewnienie wentylacji, aby zapobiec powstawaniu pleśni, ponieważ przy trzymaniu pająków potrzebna jest odpowiednia wilgotność. Jeśli chodzi o temperaturę, to przy hodowli pająków powinna być ona utrzymywana w granicach 22-28 °C. Wyższe temperatury mogą być niebezpieczne dla życia zwierzęcia. Do ogrzewania potrzebna jest również żarówka wielospektralna lub kabel grzewczy czy mata grzewcza. Pająki dzielą się na 3 podstawowe grupy – naziemne, podziemne i nadrzewne. Do tego również musimy dostosować terrarium. Jak sama nazwa wskazuje, musimy przede wszystkim dostosować podłoże w terrarium do pająków. Pająki naziemne potrzebują twardszego podłoża, natomiast pająki podziemne potrzebują miękkiego podłoża o wysokości 15-20 cm, aby miały gdzie się zakopać. A dla pająków nadrzewnych należy oczywiście ułożyć w terrarium kilka gałęzi, aby miały gdzie się wspinać.

Hodowla ślimaków jest bardzo rzadka, ale zdobywa serca coraz większej liczby terrarystów. Ślimaki nie są wymagające jeśli chodzi o wielkość terrarium. Jako podłoże posłuży wilgotna lignoceluloza.

Podstawowe wyposażenie dla Twojego małego ekosystemu

Terraria to wspaniałe mikroświaty, które możemy stworzyć w naszych domach. Są idealne dla tych, którzy kochają przyrodę, ale nie mają wystarczająco dużo miejsca na tradycyjne ogrody. Terraria mogą pomieścić różne gatunki roślin, zwierząt i owadów, tworząc unikalne i fascynujące środowisko.

Jeśli zdecydowałeś się na stworzenie terrarium, istnieje kilka niezbędnych rzeczy, które musisz uwzględnić. Poniżej znajduje się lista podstawowego wyposażenia potrzebnego do utrzymania zdrowego i zrównoważonego terrarium.

1. Pojemnik: Wybór odpowiedniego pojemnika to pierwszy krok do stworzenia terrarium. Możesz użyć akwarium, szklanego słoika lub specjalnego terrarium dostępnego w sklepach zoologicznych. Ważne jest, aby wybrać pojemnik zamykany, aby utrzymać odpowiedni poziom wilgoci i zapobiec ucieczce zwierząt.

 2. Podłoże: Odpowiednie podłoże jest kluczowe dla zdrowia roślin w terrarium. Możesz użyć specjalnego podłoża dla terrarium lub stworzyć własne mieszanki, takie jak torf, piasek i gleba ogrodowa. Upewnij się, że podłoże jest odpowiednio drenażowe i nie gromadzi zbyt dużej wilgoci.

3. Rośliny: Rośliny są nieodłącznym elementem terrarium, ponieważ dostarczają tlenu, pochłaniają nadmiar wilgoci i tworzą naturalne środowisko dla zwierząt. Wybierz rośliny, które dobrze radzą sobie w warunkach wilgotnych, takie jak paprocie, mech, bromelie czy bluszcz. Upewnij się, że rośliny pasują do wielkości i rodzaju terrarium.

4. Oświetlenie: Rośliny potrzebują odpowiedniego oświetlenia do fotosyntezy. Znajdź oświetlenie LED lub świetlówki, które dostarczą wystarczającą ilość światła dla Twoich roślin. Upewnij się, że oświetlenie jest zamontowane na odpowiedniej wysokości i ma regulowany timer, aby naśladować naturalny cykl światła.

5. Wilgotność i nawadnianie: W zależności od gatunku roślin i zwierząt w terrarium, wilgotność może być kluczowa. Możesz monitorować wilgotność za pomocą higrometru i dostosować ją, rozpylając wodę lub używając automatycznego systemu nawadniania. Pamiętaj, że niektóre zwierzęta mogą potrzebować specyficznych poziomów wilgotności.

6. Dekoracje: Dodanie dekoracji, takich jak kamienie, korzenie, gałęzie czy małe figury, może nadać Twojemu terrarium unikalny wygląd. Pamiętaj jednak, aby wybierać materiały, które nie są toksyczne dla roślin i zwierząt.

7. Termoregulacja: Niektóre gatunki zwierząt w terrarium mogą wymagać stabilnej temperatury. Zainstaluj termometr i grzałkę lub chłodnicę, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w terrarium.

8. Monitorowanie i pielęgnacja: Regularne monitorowanie i pielęgnacja terrarium są kluczowe dla jego długotrwałego sukcesu. Sprawdzaj pH gleby, temperaturę, wilgotność i inne parametry, aby upewnić się, że Twoje rośliny i zwierzęta mają odpowiednie warunki życia. Regularnie usuwaj martwe liście, kontroluj rozwój szkodników i dostosuj nawadnianie w zależności od potrzeb.

Tworzenie terrarium może być satysfakcjonującym doświadczeniem, które pozwala nam zbliżyć się do natury w zaciszu naszego domu. Pamiętaj, że różne gatunki roślin i zwierząt mają różne wymagania, dlatego ważne jest, aby zapoznać się z ich potrzebami i dostosować terrarium do nich. Zachowaj harmonię w swoim małym ekosystemie i ciesz się pięknem natury w każdym momencie.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *