Przygoda w siodle, czyli dlaczego warto zainteresować się jazdą konną?

Ten artykuł przeczytasz w: 2 minuty

Jeździectwo to sport, który może przypaść do gustu wielu osobom. Świeże powietrze, kontakt ze zwierzęciem, poczucie wolności – to tylko kilka korzyści, które niesie ze sobą jazda konna. Co jeszcze może dać Ci ten sport?

Kształtowanie charakteru

Nie ulega wątpliwości, że większość sportów wymaga od osób je uprawiających odpowiedniego podejścia. Bardzo ważna jest systematyczność i regularne ćwiczenie swoich umiejętności. Podczas uprawiania jazdy konnej są to także ważne aspekty. Dodatkowo w tym sporcie dochodzi jeszcze jedna kwestia – zwierzę również ma swój charakter i temperament. Często potrzeba czasu, by jeździec porozumiał się z koniem na tyle, by wspólnie i zgodnie przemierzać łąki czy pokonywać przeszkody. Niezbędna będzie tutaj cierpliwość i zdeterminowanie.

Jeździectwo kształtuje w człowieku także wiele innych, pozytywnych cech. Treningi jeździeckie nie polegają jedynie na beztroskim przechadzaniu się po padoku. Do obowiązków jeźdźca należy również dbanie o swojego konia oraz o cały obiekt, także o wyposażenie stajni. Sprzątanie boksu, pielęgnowanie zwierzęcia i karmienie go czy utrzymanie porządku w stajni to tylko kilka czynności, które poza treningiem należą do jeźdźca. Pozwala to na wykształcenie odpowiedzialności, empatii i pokory. To niezwykle cenne cechy, które przydają się nie tylko w sporcie, ale także w życiu.

W jeździectwie, podobnie jak w innych sportach, nie zawsze wszystko wychodzi po myśli jeźdźca. Trzeba być odpowiednio przygotowanym na ewentualne niepowodzenia czy trudności. Nieraz zapewne zdarzy Ci się spaść z konia, ale od Twojej determinacji zależy, ile razy po upadku z powrotem na niego wsiądziesz. Trzeba dać sporo od siebie, by móc osiągać oczekiwane efekty – a to z pewnością kształtuje charakter i podejście do wyzwań.

Wysportowana sylwetka i lepsze zdrowie

Mawia się, że w zdrowym ciele zdrowy duch, a przecież sport to samo zdrowie! Dodatkowo jeździectwo pozwala na jego zażywanie na świeżym powietrzu, co z kolei pozytywnie wpływa na dotlenienie całego organizmu.

Choć jeźdźcy na koniach wyglądają majestatycznie i lekko, mylne będzie przekonanie, że to sport, który nie wymaga wysiłku. Rzeczywistość jest wręcz odwrotna! Jazda konna angażuje bardzo dużo mięśni, zwłaszcza w obrębie nóg. Mimo że wydaje się, że to koń wykonuje pracę fizyczną, człowiek także jest jej częścią.

Odpowiednia pozycja podczas jazdy w siodle wymusza na kręgosłupie prawidłowe ułożenie. Dodatkowo sport ten wzmacnia wszystkie mięśnie, dzięki czemu ciało jeźdźca przybiera odpowiednią postawę i staje się bardziej odporne na urazy. Dzięki temu sportowi zwiększa się także wydolność serca oraz łatwiej jest zredukować stres. Brzmi dobrze, prawda?

Terapia z udziałem koni

Zbawienny wpływ jeździectwa i kontaktu z tak pięknymi i mądrymi zwierzętami, jakimi są konie, jest wykorzystywany również w terapii. Jazda konna stymuluje wiele sfer istotnych w prawidłowym rozwoju człowieka: fizyczną, społeczną, emocjonalną i poznawczą. Hipoterapię wykorzystuje się niezależnie od wieku, a najlepiej sprawdza się u osób z autyzmem czy Zespołem Downa. Nie są to jednak jedyne przypadki, w których jazda konna może nieść wiele korzyści.

Kontakt z koniem, nawiązywanie z nim więzi czy dbanie o niego pozwala na kształtowanie szeregu niezbędnych umiejętności, jak np. komunikowanie się, wykształcenie poczucia odpowiedzialności itd. To także emocjonujące przeżycie, które może stać się pasją na lata.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *