Samoyed – charakter, szczeniaki, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 8 minuty

Samoyed – piękny pies rasy północnej, który wywodzi się z surowego klimatu i dawniej był używany w zaprzęgach. Obecnie jest często wybierany jako pupil do towarzystwa i pies rodzinny, co zawdzięcza między innymi swojemu pogodnemu charakterowi. Samoyed – co warto wiedzieć o tej rasie, zanim zdecydujemy się na przyjęcie do domu uroczego białego szczeniaka?

Samoyed – opis i wygląd rasy

Samoyed to piękna, śnieżnobiała rasa psów pochodząca z rejonów północnej Rosji i Syberii. Ich pierwotnym zadaniem było pasterstwo oraz zaprzęganie, ale obecnie są popularnymi psami towarzyszącymi. Samoyedy osiągają wysokość w kłębie od 51 do 56 cm i wagę od 20 do 30 kg. Ich futro jest gęste, puszyste i białe, co zapewnia doskonałą ochronę przed zimnem. Ich uszy są małe i trójkątne, a oczy ciemne i mandarynkowe.

Sprawdź w naszym sklepie:

Samoyed charakter – pies o wielkim sercu

Psy rasy samoyed są wesołe i nie przejawiają agresji – uznawane bywają za bardzo pogodne i sympatyczne. Ich przyjacielski charakter sprawia, że cieszą się coraz większym powodzeniem. To empatyczne nastawienie spowodowane jest historią – dawniej w mroźnych syberyjskich stronach miały za zadanie ogrzewać w nocy swoich właścicieli i ich dzieci. Rasa psa samoyed dawniej zawsze hodowana była w stadach, dlatego przyzwyczaiły się one do obecności  innych psów lub ludzi – do dzisiaj obserwuje się, że wyjątkowo uwielbiają towarzystwo człowieka. Jeżeli wiec nie jesteśmy w stanie poświęcić im zbytniej uwagi, najlepiej od razu zdecydować się na dwa pupile. Pies rasy samoyed doskonale odnajdzie się w domowym ognisku i będzie czuł się jak prawdziwy członek rodziny.

Ze względu na swój łagodny charakter wykorzystywane są one do pracy z osobami chorymi i dziećmi oraz do dogoterapii. Nie są to jednak zwierzaki, które wymagają trudnych wyzwań i pracy – jak na przykład owczarki niemieckie. Samoyed to piesek prosty, który przede wszystkim potrzebuje ruchu. Najwięcej szczęścia dadzą mu długie spacery, podczas których będzie mógł sobie do woli pobiegać, a na co dzień – dom z ogrodem. Rasa ta uwielbia kontakt z naturą.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Samoyedy to psy zaprzęgowe i wędrowne, a ich instynkt wciąż jest bardzo silny. Potrzebują wiele ruchu i aktywności, aby być szczęśliwe i zrównoważone. W domu są łagodne i przyjazne, ale wciąż zachowują swoją niezależność i nie będą podążać za każdą komendą. Dlatego też szkolenie jest kluczowe dla samoyedów, zwłaszcza jeśli chcesz mieć pewność, że Twój pies będzie bezpieczny w otoczeniu innych ludzi i zwierząt.

Jaką ma osobowość?

Samoyedy są przyjacielskie, radosne i pełne energii. Są wspaniałymi psami towarzyszącymi i dobrze radzą sobie z dziećmi. Potrafią być nieco niezależne, ale jednocześnie bardzo przywiązują się do swoich właścicieli. Samoyedy są bardzo inteligentne i lubią pracować, co sprawia, że są doskonałymi psami zaprzęgowymi. Ich charakter sprawia, że są idealnymi psami do aktywnego stylu życia.

Samoyed – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie samoyedów wymaga cierpliwości i konsekwencji. Warto rozpocząć szkolenie jak najwcześniej, aby Twój pies był dobrze ułożony i zrównoważony. Szkolenie powinno być oparte na pozytywnym wzmocnieniu, z nagradzaniem psa za pozytywne zachowania. Warto pamiętać, że samoyedy nie lubią monotonicznej pracy, dlatego należy zapewnić im różnorodne zadania, takie jak aportowanie, czy zaprzęganie.

Samoyed dla kogo?

Psy tej rasy są bardzo wrażliwe na niesprawiedliwe traktowanie i podniesiony głos – powinno się więc zapewnić im spokój i bezpieczeństwo. Jeżeli szczeniak jest traktowany szorstko, może stać się lękliwy i w efekcie nieposłuszny. Powinny o tym pamiętać szczególnie osoby, które mają gwałtowny i silny temperament. Z powodzeniem można jednak pomyśleć o tej rasie, jeżeli mamy w domu dzieci. Szczeniaki Samoyeda oraz dorosłe osobniki są cierpliwe i bardzo chętne do zabawy. Warto jednak pamiętać, że dużo zależy od wychowania pupila – chociaż ich pozytywny charakter przyciąga, zdarzają się i psi indywidualiści, którzy potrzebują nieco więcej niezależności.

Samoyed zdecydowanie nie spełni się jako pies do pilnowania posesji, ponieważ jest bardzo łagodny i przyjaźnie nastawiony do wszystkich ludzi. Co więcej, dzięki temu, że bardzo potrzebuje bliskiego towarzystwa ludzi, nie nadaje się do spania w budzie lub hodowli kennelowej. Przejawia silny instynkt łowiecki i bywa hałaśliwy – nie jest więc dobrym wyborem dla osób lubiących cisze. Jego problemem – a niekiedy i sąsiadów w bloku – może być nadmierna szczekliwość. Pieski te znane są ze swojego energicznego i żywiołowego charakteru – będą więc doskonałym wyborem dla osób lubiących aktywności na świeżym powietrzu.

Samoyed – cena

Cena samoyeda zależy od wielu czynników, takich jak wiek, pochodzenie, rodowód i wiele innych. Średnia cena za szczeniaka samoyeda w Polsce wynosi od 5 000 do 10 000 złotych. Trzeba pamiętać, że samoyedy są rasą zarejestrowaną w FCI, co oznacza, że warto wybierać hodowców, którzy stosują się do standardów rasy i dbają o dobre warunki hodowlane. Należy także liczyć się z kosztami związanymi z utrzymaniem samoyeda, takimi jak karmienie, wizyty u weterynarza czy wyposażenie.

Samoyed szczeniaki – urocze, białe i puszyste

Szczeniaki rasy Samoyed są wyjątkowo urocze. Wyglądają jak miniaturki polarnych niedźwiedzi, przypominając białe, puchate kuleczki. Nic dziwnego, że cieszą się takim powodzeniem! Pieski mają ukośnie ułożone oczka oraz sympatyczny, uśmiechnięty pyszczek. Chociaż rasa ta zaliczana jest do średniej wielkości, puszysta sierść sprawia, że psy wyglądają na większe, niż są w rzeczywistości. Dorosłe osobniki mogą mieć w kłębie do 57 cm, a waga u samców dochodzi do 30kg.

Jak dbać o Samoyed szczeniaki? Rasa ta posiada wymagającą, dwuwarstwową szatę, o którą trzeba dbać już od pierwszych miesięcy. Niezbędne okażą się więc takie akcesoria dla psów, jak dobra szczotka i odpowiedni szampon. Pieska nie należy często kąpać, jednak potrzebuje szczotkowania minimum 1-2 razy w tygodniu. Zadbany, dobry gatunkowo włos psiaka na szczęście nie jest podatny na kołtunienie i ma właściwości „samoczyszczące” – nawet po powrocie z mokrego spaceru, po wyschnięciu, błoto szybko się wykrusza i sierść odzyskuje dawną biel.

Wady i zalety psy rasy Samoyed

Wady

Choć samoyedy są wspaniałymi psami, to jak każda rasa, posiadają pewne wady. Jedną z nich jest ich niezależność, co oznacza, że nie zawsze będą podążać za Twoimi komendami. Ponadto, samoyedy są rasą z dużą ilością energii, co może być trudne do ogarnięcia dla niektórych właścicieli. Inną wadą jest ich nieprzystosowanie do życia w cieplejszych klimatach, co oznacza, że w lecie mogą mieć problemy z regulacją temperatury ciała.

Zalety

Samoyedy to wspaniałe psy towarzyszące, które są przyjacielskie i łatwo przywiązują się do swoich właścicieli. Są bardzo inteligentne i łatwo uczą się nowych rzeczy. Ponadto, samoyedy to wspaniałe psy zaprzęgowe, które uwielbiają pracować i są wytrzymałe nawet w trudnych warunkach.

Samoyed – Zdrowie i choroby

Żywienie

Dobrze zbilansowana dieta jest kluczowa dla zdrowia samoyeda. Powinna zawierać odpowiednią ilość białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów. Najlepiej wybierać karmy wysokiej jakości, dostosowane do potrzeb psa. Należy pamiętać, że samoyedy mają skłonność do nadwagi, dlatego ważne jest, aby kontrolować ich wagę i dostosowywać ilość karmy do ich zapotrzebowania.

Choroby

Samoyedy są ogólnie zdrowymi psami, ale tak jak każda rasa, są narażone na pewne choroby. Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych jest dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Mogą również mieć problemy z oczami, takie jak zaćma czy choroba von Willebranda, która jest dziedziczną chorobą krwi.

Samoyed czy gubi sierść? – czyli, co nieco o pielęgnacji

Pies rasy Samoyed wyróżniają się bujnym owłosieniem – puszysta, biała sierść jest tym, co pierwsze rzuca się w oczy, gdy na niego patrzymy. Jest ona dostosowana do niskich temperatur – podobnie, jak ma to miejsce w przypadku rasy husky – jest jednak o wiele dłuższa niż u większości syberyjskich ras. Aby zachowała piękny, biały kolor poleca się podawanie pupilom specjalne karmy dla psów ras białych.

Czy samoyed ma włosy? Pieski te mają dwuwarstwową szatę, która składa się z gęstego i krótkiego podszerstka oraz obfitego i twardego włosia okrywowego. Szczególnie majestatycznie prezentuje się ona u samców w okolicach szyi i ramion, przypominając grzywę. W okresie wiosny i jesieni psy zaczynają linieć i gubią duże ilości sierści, więc wymagają szczególnej pielęgnacji. Czy samoyed uczula? Co ciekawe, psy tej rasy mimo obfitej sierści polecane są alergikom, ponieważ pozostawiają małą ilość złuszczającego się martwego naskórka – który według badań niekiedy alergizuje mocniej niż owłosienie zwierzęcia. Nie jest prawdą mit o samoyedach, że ich sierść jest hipoalergiczna.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Samoyedy to psy, które potrzebują wiele ruchu i aktywności, dlatego ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie akcesoria i wyposażenie. Przede wszystkim, warto zakupić dobrą obrożę i smycz, która będzie wytrzymała i bezpieczna dla psa. Ponadto, warto zainwestować w zabawki i gryzaki, które pomogą utrzymać psa w dobrej kondycji. Warto również zainwestować w legowisko, które zapewni samoyedowi wygodne i bezpieczne miejsce do odpoczynku. Ponieważ samoyedy mają gęste i puszyste sierści, ważne jest również, aby kupić odpowiednie narzędzia do pielęgnacji sierści, takie jak szczotki i grzebienie.

Historia rasy Samoyed

Początki

Samoyed to rasa psa pochodząca z Syberii i Półwyspu Kolskiego. Pierwotnie były hodowane przez nomadyczne plemiona samojedzkie do polowań i jako psy zaprzęgowe. W latach 1800-1900 samoyedy zaczęły pojawiać się w Europie i Ameryce Północnej, gdzie szybko zyskały popularność.

Rozwój rasy

W latach 20. XX wieku rasa samoyed została uznana przez American Kennel Club (AKC) i został ustanowiony standard rasy. W tym samym czasie hodowcy zaczęli selekcjonować psy z bardziej jednolitą sierścią i mniejszą ilością plam na futrze. Dzięki temu, samoyedy zaczęły mieć bardziej jednolity wygląd.

Obecnie

Obecnie, samoyedy są hodowane na całym świecie jako psy towarzyszące, a także jako psy zaprzęgowe i do sportów psich zaprzęgów. Są popularnymi psami również wśród rodzin z dziećmi, ponieważ są przyjacielskie i łatwo się przystosowują do życia w domu.

Wzorzec psa rasy Samoyed

Wzorzec psa rasy Samoyed jest ściśle określony przez organizacje kynologiczne, takie jak American Kennel Club (AKC) i The Kennel Club (KC) w Wielkiej Brytanii. Wzorzec opisuje szczegółowo, jak powinien wyglądać idealny przedstawiciel tej rasy, jakie ma mieć proporcje ciała, jakie kolory sierści są akceptowane i jakie cechy powinien posiadać charakter tych psów.

Według AKC, samoyed powinien być średniej wielkości, o mocnej budowie i dobrze umięśnionym ciele. Głowa powinna być szeroka z wyraźnie zaznaczonym stopem. Oczy powinny być ciemne i migdałowate, a uszy średniej wielkości, trójkątne i stojące.

Sierść samoyeda jest gęsta i podwójna, z miękką i puszystą podszerstkiem oraz szorstkimi, prostymi włosami na wierzchu. Sierść może być biała, kremowa, łupkowa lub biało-kremowa, ale nie może mieć innych kolorów. Według AKC, sierść samoyeda powinna być regularnie pielęgnowana, aby utrzymać jej piękny wygląd i zapobiec skręcaniu się i matowieniu.

Charakter samoyeda jest również opisany w wzorcu. Według AKC, samoyed powinien być inteligentny, lojalny i przyjacielski, ale jednocześnie niezależny i pewny siebie. Samoyedy powinny być dobrze zsocjalizowane, aby uniknąć zachowań agresywnych wobec innych psów i ludzi.

Wzorzec psa rasy Samoyed jest bardzo ważny dla hodowców, którzy starają się hodować psy o jak najlepszych cechach rasowych. Jednakże, nie powinno to wpłynąć na to, jak traktujesz swojego samoyeda, ponieważ każdy pies jest indywidualny i ma swoją własną osobowość.

Samoyed – ciekawostki o rasie

 • Samoyedy mają specjalną warstwę tłuszczu pod skórą, która pomaga w izolacji termicznej i chroni przed zimnem.
 • Samoyedy uwielbiają pracować i są wytrzymałe, dlatego często wykorzystuje się je w sportach psich zaprzęgów.
 • Samoyedy są znane z charakterystycznego uśmiechu, który wynika z budowy ich pyska.
 • Rasowe samoyedy to zazwyczaj psy towarzyszące, ale istnieją także samoyedy pracujące, takie jak psy zaprzęgowe i tropiące.
 • Samoyedy są bardzo inteligentne i łatwo uczą się nowych rzeczy, dlatego często wykorzystuje się je w filmach i reklamach.

Podsumowanie

Samoyed to wspaniała rasa psa, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom psów. Jest to pies inteligentny, przyjacielski i lojalny, który potrzebuje dużej ilości ruchu i interakcji z ludźmi. Samoyedy są idealnymi psami dla rodzin z dziećmi, ponieważ są łagodne i przyjacielskie.

Ważne jest, aby zrozumieć potrzeby tej rasy i zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu, zabawy i uwagi. Samoyed to pies, który wymaga regularnej pielęgnacji sierści i ćwiczeń fizycznych, aby pozostać zdrowym i szczęśliwym.

Jeśli rozważasz posiadanie samoyeda, zawsze pamiętaj, że to poważna decyzja i wymaga zaangażowania oraz odpowiedzialności. Zastanów się, czy będziesz w stanie zaspokoić potrzeby swojego psa, a także czy możesz pozwolić sobie na koszty związane z jego utrzymaniem, takie jak wizyty u weterynarza, jedzenie i akcesoria.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

4 komentarzy do “Samoyed – charakter, szczeniaki, usposobienie, cena

 1. (5/5)

  Ostatnio widziałam ogłoszenie na FB. Szczenięta samoyeda właśnie jeszcze są do odbioru FB. „The Sparkle of Nayran Mar”. Są meega śliczne

 2. (5/5)

  Piękny piesek. Moi znajomi mają takiego, jak śpi w kojcu wygląda jak taka puszysta kulka ;p Mieli tylko problem z nim raz jak był mały. To znaczy, trochę ciągnął na spacerze. Opanowali to bardzo szybko, dzięki lince treningowej. A teraz już nawet jej nie używają jej, tylko smycze Biothane – ta marka sprawdziła się u nich najlepiej.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *