Rasa psa Samoyed co warto wiedziec? – #2 Rasy psów

Samoyed – piękny pies rasy północnej, który wywodzi się z surowego klimatu i dawniej był używany w zaprzęgach. Obecnie jest często wybierany jako pupil do towarzystwa i pies rodzinny, co zawdzięcza między innymi swojemu pogodnemu charakterowi. Samoyed – co warto wiedzieć o tej rasie, zanim zdecydujemy się na przyjęcie do domu uroczego białego szczeniaka?

Stylowe akcesoria dla Twojego białego pupila Znajdziesz tutaj!


Samoyed charakter – pies o wielkim sercu

Psy rasy samoyed są wesołe i nie przejawiają agresji – uznawane bywają za bardzo pogodne i sympatyczne. Ich przyjacielski charakter sprawia, że cieszą się coraz większym powodzeniem. To empatyczne nastawienie spowodowane jest historią – dawniej w mroźnych syberyjskich stronach miały za zadanie ogrzewać w nocy swoich właścicieli i ich dzieci. Rasa psa samoyed dawniej zawsze hodowana była w stadach, dlatego przyzwyczaiły się one do obecności  innych psów lub ludzi – do dzisiaj obserwuje się, że wyjątkowo uwielbiają towarzystwo człowieka. Jeżeli wiec nie jesteśmy w stanie poświęcić im zbytniej uwagi, najlepiej od razu zdecydować się na dwa pupile. Pies rasy samoyed doskonale odnajdzie się w domowym ognisku i będzie czuł się jak prawdziwy członek rodziny.

Ze względu na swój łagodny charakter wykorzystywane są one do pracy z osobami chorymi i dziećmi oraz do dogoterapii. Nie są to jednak zwierzaki, które wymagają trudnych wyzwań i pracy – jak na przykład owczarki niemieckie. Samoyed to piesek prosty, który przede wszystkim potrzebuje ruchu. Najwięcej szczęścia dadzą mu długie spacery, podczas których będzie mógł sobie do woli pobiegać, a na co dzień – dom z ogrodem. Rasa ta uwielbia kontakt z naturą.

Samoyed dla kogo?

Psy tej rasy są bardzo wrażliwe na niesprawiedliwe traktowanie i podniesiony głos – powinno się więc zapewnić im spokój i bezpieczeństwo. Jeżeli szczeniak jest traktowany szorstko, może stać się lękliwy i w efekcie nieposłuszny. Powinny o tym pamiętać szczególnie osoby, które mają gwałtowny i silny temperament. Z powodzeniem można jednak pomyśleć o tej rasie, jeżeli mamy w domu dzieci. Szczeniaki Samoyeda oraz dorosłe osobniki są cierpliwe i bardzo chętne do zabawy. Warto jednak pamiętać, że dużo zależy od wychowania pupila – chociaż ich pozytywny charakter przyciąga, zdarzają się i psi indywidualiści, którzy potrzebują nieco więcej niezależności.

Samoyed zdecydowanie nie spełni się jako pies do pilnowania posesji, ponieważ jest bardzo łagodny i przyjaźnie nastawiony do wszystkich ludzi. Co więcej, dzięki temu, że bardzo potrzebuje bliskiego towarzystwa ludzi, nie nadaje się do spania w budzie lub hodowli kennelowej. Przejawia silny instynkt łowiecki i bywa hałaśliwy – nie jest więc dobrym wyborem dla osób lubiących cisze. Jego problemem – a niekiedy i sąsiadów w bloku – może być nadmierna szczekliwość. Pieski te znane są ze swojego energicznego i żywiołowego charakteru – będą więc doskonałym wyborem dla osób lubiących aktywności na świeżym powietrzu.

Może cię zaciekawi:


Samoyed szczeniaki – urocze, białe i puszyste

Szczeniaki rasy Samoyed są wyjątkowo urocze. Wyglądają jak miniaturki polarnych niedźwiedzi, przypominając białe, puchate kuleczki. Nic dziwnego, że cieszą się takim powodzeniem! Pieski mają ukośnie ułożone oczka oraz sympatyczny, uśmiechnięty pyszczek. Chociaż rasa ta zaliczana jest do średniej wielkości, puszysta sierść sprawia, że psy wyglądają na większe, niż są w rzeczywistości. Dorosłe osobniki mogą mieć w kłębie do 57 cm, a waga u samców dochodzi do 30kg.

Jak dbać o Samoyed szczeniaki? Rasa ta posiada wymagającą, dwuwarstwową szatę, o którą trzeba dbać już od pierwszych miesięcy. Niezbędne okażą się więc takie akcesoria dla psów, jak dobra szczotka i odpowiedni szampon. Pieska nie należy często kąpać, jednak potrzebuje szczotkowania minimum 1-2 razy w tygodniu. Zadbany, dobry gatunkowo włos psiaka na szczęście nie jest podatny na kołtunienie i ma właściwości „samoczyszczące” – nawet po powrocie z mokrego spaceru, po wyschnięciu, błoto szybko się wykrusza i sierść odzyskuje dawną biel.

Samoyed czy gubi sierść? – czyli, co nieco o pielęgnacji

Pies rasy Samoyed wyróżniają się bujnym owłosieniem – puszysta, biała sierść jest tym, co pierwsze rzuca się w oczy, gdy na niego patrzymy. Jest ona dostosowana do niskich temperatur – podobnie, jak ma to miejsce w przypadku rasy husky – jest jednak o wiele dłuższa niż u większości syberyjskich ras. Aby zachowała piękny, biały kolor poleca się podawanie pupilom specjalne karmy dla psów ras białych.

Czy samoyed ma włosy? Pieski te mają dwuwarstwową szatę, która składa się z gęstego i krótkiego podszerstka oraz obfitego i twardego włosia okrywowego. Szczególnie majestatycznie prezentuje się ona u samców w okolicach szyi i ramion, przypominając grzywę. W okresie wiosny i jesieni psy zaczynają linieć i gubią duże ilości sierści, więc wymagają szczególnej pielęgnacji. Czy samoyed uczula? Co ciekawe, psy tej rasy mimo obfitej sierści polecane są alergikom, ponieważ pozostawiają małą ilość złuszczającego się martwego naskórka – który według badań niekiedy alergizuje mocniej niż owłosienie zwierzęcia. Nie jest prawdą mit o samoyedach, że ich sierść jest hipoalergiczna.

2 komentarzy do “Rasa psa Samoyed co warto wiedziec? – #2 Rasy psów

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.