Rhodesian ridgeback – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Rhodesian ridgeback, znany również jako afrykański lewski pies, jest rasą psa o wyjątkowej historii, unikalnym wyglądzie i osobowości. Nazwa rasy pochodzi od charakterystycznego grzbietu, na którym włosy rosną w przeciwnym kierunku do reszty sierści, tworząc tzw. grzbiet (ridge). Ale to nie jest jedyna cecha, która wyróżnia Rhodesian ridgeback na tle innych ras. Zapraszamy do głębszego zrozumienia tej niezwykłej rasy.

Rhodesian ridgeback – opis i wygląd rasy

Rhodesian ridgeback jest psem o mocnej budowie, średniej wielkości, o długim, lekko zaokrąglonym tułowiu. Głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, z wyrazistym stopem. Oczy są okrągłe, o barwie od jasnej do ciemnej miodowej, a uszy średniej wielkości, opadające. Wygląd Rhodesian ridgebacka jest elegancki, a zarazem dziki, co odzwierciedla ich afrykańskie korzenie.

Najbardziej charakterystyczną cechą rasy jest jednak grzbiet – na obszarze od barków do bioder włosy rosną w przeciwnym kierunku, co tworzy wyraźnie zaznaczony „grzebień”. Kolor sierści to różne odcienie rudego.

Charakter psa rasy Rhodesian ridgeback

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Rhodesian ridgeback to rasa niezwykle wszechstronna. Wykorzystywany był do polowania, a także jako pies stróżujący i towarzyszący. Jego inteligencja i siła sprawiają, że Rhodesian ridgeback jest świetnym psem do szkolenia w różnych dyscyplinach, takich jak agility czy obedience.

Jaką ma osobowość?

Rhodesian ridgeback to rasa o zdecydowanym, niezależnym charakterze. Są to psy lojalne, pełne godności, ale również niezwykle wrażliwe. Wymagają konsekwencji i wyraźnych granic, ale równocześnie łagodnego traktowania. Są znane z głębokiej więzi, jaką tworzą ze swoim właścicielem.

Rhodesian ridgeback – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie Rhodesian ridgebacka wymaga cierpliwości i konsekwencji. Wymagają silnego lidera, ale jednocześnie metody oparte na nagrodach sprawdzają się najlepiej. Ridgebacki to psy inteligentne, które szybko uczą się nowych komend, ale mogą również wykazywać pewną upartość.

Dla kogo nadaje się Rhodesian ridgeback?

Rhodesian ridgeback to rasa dla osób aktywnych, które są w stanie zapewnić psu wystarczającą ilość ruchu. Nie są to psy dla osób nieobecnych w domu przez większość dnia, ponieważ mogą się czuć samotne i nieszczęśliwe. Również dla osób z małymi dziećmi mogą nie być najlepszym wyborem, ze względu na ich niezależny charakter i silną budowę ciała.

Rhodesian ridgeback – cena

Cena Rhodesian ridgebacka może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak pochodzenie, rodowód, czy wiek psa. Średnia cena szczeniaka z hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym wynosi około 4000-5000 zł. Pamiętaj, że koszt utrzymania psa to nie tylko cena zakupu, ale również regularne koszty związane z karmą, weterynarzem, czy akcesoriami.

Wady i zalety

Wady

Rhodesian ridgeback, jak każda rasa, ma swoje wady. Są to psy o silnym instynkcie łowieckim, co może być problemem, jeśli w domu są inne małe zwierzęta. Mogą być również nieco uparte podczas szkolenia. Ponadto, z powodu swojego pochodzenia, ridgebacki nie tolerują zimna i wymagają odpowiedniego ubrania lub schronienia w chłodniejszych miesiącach.

Zalety

Zalety Rhodesian ridgebacka to przede wszystkim jego wszechstronność – sprawdza się zarówno jako pies rodzinny, jak i pracujący. Jest to rasa inteligentna, lojalna i odważna, o silnym instynkcie ochronnym. Ridgebacki są również znane z dużej wytrzymałości i zdolności do długotrwałego biegu, co czyni je doskonałym towarzyszem do aktywności na świeżym powietrzu.

Rhodesian ridgeback – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Rhodesian ridgeback, jak każdy pies, wymaga zbilansowanej diety, która zapewni mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Rasa ta jest jednak narażona na dysplazję stawów biodrowych, dlatego szczególnie ważne jest zwracanie uwagi na właściwą ilość i jakość białka w diecie.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Rhodesian ridgebacka jest stosunkowo prosta dzięki krótkiej sierści. Regularne szczotkowanie jest wystarczające do utrzymania sierści w dobrym stanie. Ważne jest również regularne sprawdzanie uszu, pazurów i zębów.

Choroby

Rhodesian ridgeback to generalnie rasa zdrowa, ale, jak każdy pies, może być podatny na pewne problemy zdrowotne. Wśród najczęstszych chorób występujących u tej rasy są dysplazja stawów biodrowych, choroby skóry, alergie, a także problemy z sercem.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Rhodesian ridgebacka do domu, warto zainwestować w dobrej jakości smycz i obrożę, wygodne legowisko, miski na jedzenie i wodę, a także w zabawki do gryzienia i zabawy interaktywnej. Ważne jest także zapewnienie psu dostępu do dużego, bezpiecznego obszaru do biegu i zabawy.

Historia psa rasy Rhodesian ridgeback

Początki

Pierwsze ślady Rhodesian Ridgebacka możemy odnaleźć już w czasach starożytnych. Na malowidłach naskalnych z epoki kamienia łupanego, które datowane są na około 6000-8000 lat p.n.e., widoczne są obrazy psów z grzebieniem na grzbiecie. Te psy prawdopodobnie były przodkami dzisiejszych ridgebacków.

Rhodesian Ridgeback, tak jak go znamy dzisiaj, jest jednak wynikiem krzyżowania różnych ras psów, które osadnicy z Europy przywieźli do Afryki Południowej. W XVII wieku, osadnicy holenderscy, niemieccy i hugenoci przybyli na tereny dzisiejszej Republiki Południowej Afryki. Przywieźli ze sobą swoje psy, w tym mastify, charty, greyhoundy, teriery i dogi niemieckie, które służyły im do polowania i ochrony. Te psy krzyżowano z półdzikimi, rdzennymi psami afrykańskimi, które charakteryzowały się obecnością grzebienia na grzbiecie.

Rozwój rasy

W XIX wieku, kiedy na tereny dzisiejszej Zimbabwe przybyli osadnicy z RPA, w tym Cornelius van Rooyen, znany myśliwy, zaczęli oni tworzyć rasę psów idealnie dostosowaną do trudnych warunków afrykańskiego buszu. Van Rooyen skrzyżował psy używane przez plemię Khoikhoi, które posiadały grzebień na grzbiecie, z psami, które sam używał do polowania. Powstałe w ten sposób psy były odważne, wytrzymałe, dobrze znosiły upały i były doskonałymi tropicielami.

Właściwy rozwój rasy rozpoczął się jednak na początku XX wieku. W 1922 roku w Zimbabwe (wówczas Rodezji Południowej) Francis Richard Barnes założył pierwszy klub hodowlany Rhodesian Ridgebacków. To właśnie Barnes opracował pierwszy wzorzec rasy, który został zaakceptowany przez South African Kennel Union (obecnie Kusa) w 1926 roku.

Obecnie

Dzisiaj Rhodesian Ridgeback jest popularną rasą na całym świecie, chociaż w Polsce jest jeszcze stosunkowo rzadko spotykany. Psy te są cenione za swoją wytrzymałość, odwagę, lojalność oraz zdolności myśliwskie. Są również chętnie wykorzystywane jako psy asystujące i terapeutyczne. Ze względu na swój unikalny wygląd i historię, Rhodesian Ridgebacki cieszą się zainteresowaniem miłośników psów, a ich popularność stale rośnie.

Wzorzec psa rasy Rhodesian ridgeback

Rhodesian ridgeback, zgodnie ze standardem rasy FCI, jest psem o silnej, muskularnej budowie, choć nie powinien być ciężko zbudowany. Jest to pies średniej wielkości – według wzorca, wysokość w kłębie dla samców wynosi od 63 do 69 cm, natomiast dla samic od 61 do 66 cm. Masa ciała zwykle wynosi od 29 do 41 kg.

Głowa psa tej rasy jest dość długa, z szerokim i płaskim czołem. Nos jest zawsze czarny, a oczy – w odcieniach od jasno do ciemnobrązowych. Ucho jest średniej wielkości, wysoko osadzone i noszone opadająco.

Sylwetka Rhodesian ridgebacka jest harmonijna, z wyraźnie zaznaczonymi mięśniami. Psy tej rasy posiadają głęboką klatkę piersiową oraz mocny i prosty grzbiet. Ogon noszony jest zwykle w dół, ale podczas ekscytacji lub ruchu unosi się i lekko kręci.

Szczególną cechą charakterystyczną tej rasy, z której wywodzi się jej nazwa, jest grzebień (ridge) na grzbiecie. Jest to obszar włosów, które rosną w przeciwnym kierunku do reszty sierści. Ridge powinien zaczynać się tuż za łopatkami i kończyć na wysokości bioder. Powinien składać się z dwóch równoległych linii włosów i zawierać dwa wiry – „odwrócone korony” – znajdujące się bezpośrednio przeciwnie do kierunku grzebienia.

Sierść Rhodesian ridgebacka jest krótka i gęsta, a jej kolor może wahać się od jasnopłowego do czerwonego pszenicznego. Mała biała plama na piersi i białe palce są dopuszczalne, ale niepożądane.

Charakterystyczną cechą tej rasy jest również wytrzymałość i sprawność. Rhodesian ridgeback powinien poruszać się z łatwością, a jego ruchy powinny być płynne i energiczne. Jest to ważne, aby pamiętać, że pierwotnie psy tej rasy były wykorzystywane do polowań na duże zwierzęta, w tym lwy, co wymagało od nich nie tylko siły, ale również szybkości, zwinności i wytrzymałości.

Rhodesian ridgeback – ciekawostki o rasie

Rhodesian ridgeback to rasa psa obfitująca w ciekawostki. Poniżej prezentujemy kilka z nich, które mogą zainteresować zarówno obecnych, jak i przyszłych właścicieli tych niezwykłych psów.

  1. Unikalny grzebień: Ridgeback jest jedyną rasą psa, która ma na grzbiecie „grzebień” – charakterystyczny pas sierści rosnący w przeciwnym kierunku do reszty okrywy włosowej. Co ciekawe, nie każdy pies tej rasy ma takowy grzebień, a brak go nie wpływa na zdrowie czy charakter psa.
  2. Pies lwia straż: Ridgebacki są jednymi z niewielu ras psów, które były używane do polowań na lwy. Nie tyle do ich zabijania, co do odwracania ich uwagi, umożliwiając myśliwemu oddanie strzału. Stąd wzięła się ich inna nazwa – „Lwia Straż”.
  3. Wytrzymałość: Psy tej rasy są niezwykle wytrzymałe. Są w stanie przebiec nawet kilkadziesiąt kilometrów bez znaczącego zmęczenia. Ta cecha czyni je idealnymi towarzyszami dla osób aktywnych, lubiących długie spacery czy jogging.
  4. Liczba sutków: Większość psów ma od ośmiu do dziesięciu sutków, ale Rhodesian Ridgeback jest jednym z niewielu wyjątków. Psy tej rasy mają od 6 do 8 sutków.
  5. Wiek: Psy tej rasy są długowieczne. Średnia długość życia Rhodesian Ridgebacków wynosi od 10 do 14 lat, ale niektóre psy tej rasy dożywają nawet 16 lat.
  6. Filmowe psy: Rhodesian ridgebacki zasłynęły także jako psy filmowe. Na przykład w filmie „Hotel dla psów” jednym z czworonożnych aktorów był Rhodesian Ridgeback o imieniu Georgia.
  7. Pochodzenie nazwy: „Rhodesian” w nazwie rasy pochodzi od dawnej nazwy Zimbabwe – Rodezji, natomiast „ridgeback” to dosłowne tłumaczenie angielskiego słowa „grzebień”. Pierwotnie psy te nazywane były „Van Rooyen’s lion dogs”, na cześć Corneliusa Van Rooyena, który przyczynił się do ich hodowli.
  8. Dowcipne psy: Właściciele często opisują swoje ridgebacki jako psy z poczuciem humoru. Są znane z tego, że potrafią rozbawić swoich właścicieli swoimi zabawnymi minami i sztuczkami.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *