Rybki akwariowe – Jakie rybki do akwarium towarzyskiego?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Namiastka podwodnego świata we własnym domu to marzenie niejednego miłośnika akwarystyki. Domowe hodowle rybek potrafią być imponujące. Jak więc stworzyć akwarium towarzyskie, od którego nie będzie można oderwać oczu? 

Akwarium towarzyskie czy gatunkowe?

Istnieje wiele różnych typów akwariów, które różnią się od siebie nie tylko wystrojem i wielkością, ale też przeznaczeniem. 

Akwarium towarzyskie, zwane jest też ogólnym lub wielogatunkowym. To wyjątkowo popularny i uniwersalny zbiornik akwariowy. Żyją w nim zwierzęta i rośliny z różnych gatunków oraz rodzin – nierzadko pochodzące z najróżniejszych stron świata.  Akwarium biotopowe ma na celu odwzorować naturalne środowisko występujące na danym kontynencie. Akwaria hodowlane zakładane są z myślą o rozmnażaniu poszczególnego gatunków. Natomiast akwarium roślinne wyróżnia się olbrzymią ilością roślin, które tworzą idealnie dobraną kompozycję. Marzysz o bajecznie kolorowym akwarium, gdzie mieszkają rybki akwariowe mieniące się wszystkimi odcieniami tęczy? W takim razie najlepszym wyborem będzie akwarium towarzyskie!

Rybki towarzyskie – czym się cechują?

Rybki, podobnie jak wszystkie zwierzęta, jedne przepadają za towarzystwem drugich, a inne wolą samotność. Rybki akwariowe określane mianem towarzyskich to gatunki, które doskonale czują się w towarzystwie innych gatunków. Co więcej, nie stanowią one dla nich żadnego zagrożenia. Są to zazwyczaj przedstawiciele małych ras, które są niezwykle spokojne. Jeżeli chcemy hodować ryby z różnych gatunków warto pamiętać, że łatwiej jest o nie zadbać w większym zbiorniku.

Jakie przykładowe rybki akwariowe nadają się do akwarium towarzyskiego?

Danio pręgowany – mała, popularna rybka z rodziny karpiowatych, która osiąga około 5-6 cm.  Danio pochodzi z Pakistanu, Azji oraz Bangladeszu. Są to piękne, pręgowane rybki koloru srebrnego lub złoto-srebrnego. To niezwykle ruchliwi i towarzyscy mieszkańcy akwariów. Spokojnie usposobione rybki żyją w zgodzie z innymi gatunkami oraz nie są kłopotliwe – ani w hodowli, ani w żywieniu. Doskonale prezentują się w średniej wielkości akwarium, które posiada ciemne podłoże dla ryb oraz gęste rośliny akwariowe. 

Neon czerwony – urocza, czerwono – niebieska rybka z rodziny kąsaczowatych, pochodząca z dorzecza górnej Amazonki. Posiada charakterystyczny połyskujący pas. Zazwyczaj osiąga maksymalnie 5 cm. Neony nadają się do hodowli w akwarium towarzyskim, gdyż są bardzo spokojne i łagodne. Te towarzyskie rybki akwariowe doskonale prezentują się w średnim lub dużym akwarium o ciemnym podłożu oraz z wieloma dekoracjami, takimi jak kamienie lub korzenie. 

Razbora borneańska – jeden z najmniejszych gatunków rybek hodowanych w akwariach. Naturalnie występuje na południu wysp Borneo. W przypadku tego gatunku doskonale sprawdzi się małe akwarium, gdyż rybki te przeważnie osiągają 3 cm długości. Wyróżniają się różowo-czerwonym ubarwieniem oraz charakterystycznym niebieskim pasem. Razbora to spokojna i nieśmiała ryba, która doskonale czuje się w większym towarzystwie. Mieszkańcy akwariów tego gatunku uwielbią akcesoria dla ryb w postaci gałęzi lub korzeni, w których mogą się chować. 

Bystrzyk kolumbijski – ryba o srebrzysto niebieskim umaszczeniu i czerwonych płetwach. Ten kolumbijski gatunek jest bardzo aktywny oraz łatwy w hodowli.  Bystrzyk jest towarzyską rybą, która cały czas znajduje się w ruchu i doskonale czuje się w większej grupie. Jest gatunkiem wszystkożernym – spożywa zarówno roślinny pokarm dla ryb, jak i żywy oraz mrożony. Rozproszone światło oraz ciemne podłoże w akwarium uwydatnią piękne barwy bystrzyków. 

Gupik Pawie Oczko – to tropikalny gatunek, polecany początkującym akwarystom. Pięknie ubarwione rybki słodkowodne są ruchliwe, łatwe w hodowli oraz niezwykle towarzyskie. Jest to gatunek, który zwany bywa żyworódkami, gdyż samica rodzi żywe potomstwo. Znane są one ze zdolności do przystosowania się do różnych warunków oraz z wytrzymałości. Hodując żyworódki warto zadbać o odpowiednie pompy napowietrzające, gdyż rybki te lubią wodę dobrze filtrowaną oraz napowietrzaną. 

Jakie rośliny do akwarium towarzyskiego?

Rośliny w akwarium towarzyskim odgrywają bardzo ważną rolę. To dzięki nim powstają w zbiorniku zaciszne miejsce, w których rybki akwariowe mogą spokojnie odpoczywać. Gdy posadzimy rośliny akwariowe, tak aby dawały efekt dający wrażenie głębi, otrzymamy nie tylko imponujące akwarium, ale stworzymy naturalne warunki dla naszych małych podwodnych mieszkańców. Warto zadbać, aby w akwarium były miejsca zacienione oraz jasne – co sprawi że rybki akwariowe będą bardziej aktywne ruchowo. Starannie dobrane rośliny działają jako naturalny filtr do wody, miejsce do składania jaj i tarła oraz jako schronienie. Na jakie uniwersalne rośliny do akwarium warto postawić?

Mogą to być anubiasy, które są mało wymagające i doskonale radzą sobie przy zmiennych parametrach wody. Do popularnych roślin zaliczane są również: wgłębka wodną, mech jawajski oraz echinodorusy. Natomiast moczarkę argentyńską warto posadzić z tyłu akwarium, aby służyła jako atrakcyjne tło. 

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *