Shar pei – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Shar pei to rasa psa, która zachwyca swoim niezwykłym wyglądem i charakterem. W tym artykule przedstawimy szczegółowy opis tej rasy, omówimy jej cechy charakterystyczne, umiejętności, sposoby szkolenia i wychowania, oraz podzielimy się informacjami dotyczącymi zdrowia, chorób i pielęgnacji Shar pei. Ponadto, przyjrzymy się historii tej rasy, jej rozwojowi i obecnemu stanowi. Nie zabraknie również informacji na temat wzorca rasy oraz ciekawostek o Shar pei.

Shar pei – opis i wygląd rasy

Shar pei to średniej wielkości pies o mocnej budowie ciała. Ich charakterystyczną cechą jest fałdowana skóra, która nadaje im unikalny wygląd. Posiadają oni krótką i szorstką sierść, która może występować w różnych kolorach, takich jak rudy, czarny, kremowy czy niebieski. Ich głowa jest szeroka, a oczy są małe i migdałowate. Charakterystycznym elementem wyglądu Shar pei są również ich uszy, które są małe, trójkątne i stojące.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy Shar pei

Shar pei to psy o wyjątkowym charakterze. Są one lojalne, odważne i niezależne. Mogą być nieco dystansowe wobec obcych, ale jednocześnie bardzo oddane swoim właścicielom. Są inteligentne i mają silne osobowości, co wymaga konsekwentnego i zrównoważonego podejścia do ich szkolenia i wychowania.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Shar pei to psy o różnorodnych umiejętnościach. Są znane z tego, że są dobrymi stróżami i mają silny instynkt obronny. Potrafią być również doskonałymi towarzyszami rodziny, a także sprawdzają się w sportach i konkurencjach psich. Warto pamiętać, że odpowiednie i konsekwentne szkolenie od szczenięcia jest kluczowe, aby wydobyć pełny potencjał tych psów.

Jaką ma osobowość?

Osobowość Shar pei jest złożona i unikalna. Są one zazwyczaj spokojne i opanowane, ale jednocześnie mają pewien niezależny i nieustępliwy charakter. Właściciele Shar pei powinni być cierpliwi i konsekwentni w nauce i wychowaniu tych psów, aby zbudować silną więź i zapewnić harmonię w relacji.

Shar pei – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie i szkolenie Shar pei wymaga konsekwencji, cierpliwości i pozytywnego podejścia. Istotne jest rozpoczęcie szkolenia już od szczenięcia, aby zapewnić prawidłowy rozwój i dostosowanie się psa do zasad i poleceń. Ze względu na ich niezależną naturę, ważne jest, aby szkolenie było konsekwentne i oparte na pozytywnej motywacji, nagradzaniu za dobre zachowanie. Wczesne socjalizowanie z innymi psami i ludźmi również odgrywa istotną rolę w kształtowaniu odpowiedniego zachowania Shar pei.

Dla kogo nadaje się Shar pei?

Shar pei to psy, które będą odpowiednie dla pewnych, doświadczonych właścicieli, którzy są gotowi poświęcić czas i uwagę na zapewnienie odpowiedniego wychowania i opieki. Ze względu na swoją niezależną naturę i pewien dystans wobec obcych, nie zawsze są najlepszym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi. Jednak dla aktywnych osób, które cenią oddanie i charakterystyczny wygląd rasy, Shar pei mogą stanowić wspaniałego towarzysza.

Shar pei – cena

Cena psa rasy Shar pei może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak renoma hodowcy, linia rodowodowa, jakość szczeniąt itp. Przeciętnie można się spodziewać, że cena szczeniąt Shar pei będzie wynosić od kilkuset do kilku tysięcy dolarów. Warto jednak pamiętać, że oprócz samej ceny zakupu, istnieją również koszty związane z opieką, żywieniem i zdrowiem psa, które należy uwzględnić przed podjęciem decyzji o posiadaniu tej rasy.

Wady i zalety

Wady

 • Fałdy skóry wymagają regularnej pielęgnacji i czyszczenia, aby zapobiec powstawaniu infekcji skórnych.
 • Shar pei może być nieufny wobec obcych i wymaga odpowiedniego socjalizowania od najmłodszych lat.
 • Niektóre osobniki rasy mogą być skłonne do problemów zdrowotnych, takich jak problemy z oczami, skórą czy układem oddechowym.

Zalety

 • Shar pei to lojalni i oddani towarzysze, którzy tworzą silną więź z właścicielem.
 • Są inteligentne i mają duży potencjał do nauki, co ułatwia proces szkolenia.
 • Ze względu na swój instynkt obronny, mogą stanowić świetnych stróżów.
 • Ich unikalny wygląd przyciąga uwagę i wyróżnia ich spośród innych ras.

Shar pei – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Podobnie jak większość psów, Shar pei potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety, bogatej w wysokiej jakości karmę. Ważne jest, aby dostosować ilość jedzenia do wieku, wagi i aktywności psa. Warto skonsultować się z weterynarzem w celu określenia optymalnej diety dla Shar pei i uniknięcia nadwagi, która może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Pielęgnacja

Ze względu na charakterystyczne fałdy skóry, Shar pei wymagają systematycznej pielęgnacji. Fałdy należy regularnie czyścić i suszyć, aby zapobiec wystąpieniu infekcji skórnych. Konieczne jest również regularne czyszczenie uszu, wycinanie pazurków oraz regularne szczotkowanie sierści, zwłaszcza w okresie linienia.

Choroby

Shar pei są podatne na pewne problemy zdrowotne. Należą do nich m.in. zakażenia skóry, alergie, problemy z oczami (takie jak entropion, ektropion), dysplazja stawów i problemy oddechowe. Regularne kontrole u weterynarza oraz odpowiednia opieka i higiena mogą pomóc w minimalizacji ryzyka wystąpienia tych chorób.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tę rasę?

Przygotowując się na posiadanie Shar pei, należy zapewnić odpowiednie akcesoria i wyposażenie. Wymagane mogą być miski do jedzenia i picia, wygodne legowisko, zabawki, szczotka do pielęgnacji sierści, środki czystości do pielęgnacji fałdów skóry oraz obroża lub szelki. Ważne jest również, aby zabezpieczyć swoje otoczenie, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń dla psa.

Historia psa rasy Shar pei

Początki

Shar pei ma długą i interesującą historię, której korzenie sięgają starożytnych Chin. Jest jedną z najstarszych ras psów na świecie. Dokładne pochodzenie Shar pei nie jest jednoznacznie udokumentowane, jednak istnieje wiele teorii na ten temat. Według jednej z teorii, rasa wywodzi się z prowincji Guangdong, gdzie była wykorzystywana jako pies stróżujący, do polowań na dziki oraz jako towarzysz rybaków.

Rozwój rasy

W okresie dynastii Han (206 r. p.n.e. – 220 n.e.) Shar pei cieszył się dużym uznaniem na dworach chińskich cesarzy. Służył jako pies stróżujący, a także miał funkcję symbolu prestiżu i ochrony. Podczas panowania dynastii Tang (618-907 n.e.) rasa została skrzyżowana z innymi psami, co przyczyniło się do powstania kilku odmian Shar pei.

Pod koniec dynastii Ming (1368-1644 n.e.) Shar pei był bliski wymarcia. Cesarzowie Ming zostali obaleni, co spowodowało, że psy straciły swoje uznane miejsce na dworach. W wyniku tego rasa została praktycznie zapomniana, a populacja drastycznie zmniejszyła się.

Odbudowa rasy

W latach 40. XX wieku, podczas chińskiej rewolucji komunistycznej, kilka osobników Shar pei zostało uratowanych przed wyginięciem. Jednym z tych bohaterów był Matgo Law, który w 1971 roku przywiózł kilka psów tej rasy do Stanów Zjednoczonych.

W USA Matgo Law założył klub rasy Shar pei i rozpoczął program hodowlany, aby odbudować populację i przywrócić jej popularność. Jednak przez wiele lat Shar pei pozostawał rzadką rasą. Dopiero w latach 80. XX wieku zyskał większe uznanie i popularność wśród miłośników psów.

Obecnie

Shar pei jest uznawany za rasę psa towarzyszącego i wystawowego. Jest ceniony ze względu na swój unikalny wygląd, charakterystyczne fałdy skóry oraz lojalność wobec właściciela. Shar pei stał się popularny na całym świecie, a hodowcy starają się zachować jego autentyczność i zdrowie.

Wzorzec psa rasy Shar pei

Wzorzec rasy Shar pei opisuje szczegółowo cechy, które powinien posiadać idealny przedstawiciel tej rasy. Zgodnie z nim, Shar pei jest psem średniej wielkości, o mocnym, ale niezbyt masywnym ciele, dobrze zharmonizowanym proporcjonalnie do jego wysokości w kłębie.

Głowa Shar pei jest szeroka i płaska, a jej proporcje stanowią kluczowy element charakterystycznego wyglądu rasy. Kufa powinna być krótka, szeroka i umiarkowanie kwadratowa. Nozdrza są szerokie, a nozdrza przednie szeroko otwarte. Usta są pełne i szerokie, a wargi przylegające do fałdów skóry, co dodaje psu charakterystycznego wyrazu.

Oczy Shar pei są małe, migdałowate, głęboko osadzone i ciemne. Wzorzec zwraca szczególną uwagę na to, że oczy nie powinny być wypukłe ani wklęsłe. Ich umiejscowienie i kształt dodają psu wyjątkowego wyglądu i wyrazistości.

Uszy Shar pei są małe, grube i trójkątne, stojące na wierzchu głowy. Powinny być proporcjonalne do rozmiaru głowy, niezbyt długie ani zbyt krótkie. Ich umieszczenie na wysokości oczu podkreśla harmonię proporcji psa.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów rasy Shar pei są fałdy skóry. Wzorzec opisuje, że powinny być liczne i dobrze zdefiniowane, zwłaszcza na głowie, szyi i grzbiecie. Fałdy powinny być luźne i niezbyt przylegające do ciała. Podkreślają one wyjątkowy wygląd rasy, jednak wymagają również systematycznej pielęgnacji i utrzymania w czystości, aby zapobiec infekcjom skórnym.

Wzorzec rasy Shar pei uwzględnia również inne aspekty, takie jak budowa tułowia, ogon, kończyny i sierść. Każdy element ma swoje konkretne wymagania, które mają zapewnić typowy wygląd i proporcje rasy.

Shar pei – ciekawostki o rasie

 1. Nazwa „Shar pei” pochodzi z języka kantońskiego i oznacza dosłownie „piaskowa skóra”. To odnosi się do ich charakterystycznej skóry, która jest szorstka, sztywna i przypomina fakturę piasku.
 2. W przeszłości Shar pei był wykorzystywany nie tylko jako pies bojowy, ale również do polowań na dziki oraz jako stróżujący i psy-pływaki, pomagające rybakom. Ich zwinność, inteligencja i odwaga czynią je wszechstronnymi psami pracującymi.
 3. Shar pei mają unikalną cechę, jaką jest tzw. „szaronos” – czarne punkty na języku. To cecha charakterystyczna dla rasy, która wyróżnia ich spośród innych psów i jest jednym z elementów, które przyczyniły się do ich popularności.
 4. Rasa ta znalazła się na liście najrzadszych ras psów na świecie według American Kennel Club. Choć ich popularność wzrosła w ciągu ostatnich lat, wciąż są uważane za relatywnie rzadką rasę, co czyni ich posiadanie jeszcze bardziej unikalnym.
 5. Shar pei jest jednym z najstarszych ras psów na świecie, a jego pochodzenie sięga czasów dynastii Han w Chinach. Mają długą historię i byli cenieni jako psy o silnych cechach ochronnych oraz towarzyskich.
 6. Ze względu na swoje charakterystyczne fałdy skóry, Shar pei może wymagać szczególnej uwagi w zakresie pielęgnacji. Należy regularnie sprawdzać i czyścić fałdy skórne, aby zapobiegać występowaniu infekcji skórnych i zapewnić ich zdrowie i komfort.
 7. Shar pei jest uważany za rasę psa o silnej więzi z właścicielem. Są oddani, lojalni i czujni, co czyni ich doskonałymi towarzyszami życia rodzinnego.
 8. Mimo pewnych wad, takich jak skłonność do problemów skórnych, oczu czy problemów z oddychaniem z powodu ich składającej się skóry, Shar pei ma również wiele zalet. Są inteligentne, ciche, czyste i często okazują się doskonałymi psami stróżującymi.
 9. Wielu miłośników Shar pei podkreśla, że ta rasa ma swoje niepowtarzalne poczucie humoru. Często okazują się zabawnymi i komicznymi psami, które potrafią rozśmieszać swoją rodzinę.

Podsumowanie

Podsumowując, Shar pei to rasa psa o niezwykłym wyglądzie i charakterze. Są lojalnymi i oddanymi towarzyszami, ale wymagają konsekwentnego szkolenia i odpowiedniej socjalizacji. Pielęgnacja ich fałdowanej skóry jest istotnym elementem opieki nad nimi. Mimo pewnych wad i skłonności do problemów zdrowotnych, Shar pei zdobywa serca miłośników psów swoją unikalnością i wyjątkowym urokiem. Przygotowując się na posiadanie tej rasy, warto zapewnić im odpowiednie warunki, akcesoria oraz regularne kontrole u weterynarza, aby cieszyć się zdrowym i szczęśliwym towarzystwem tych niezwykłych psów.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *