Shiba inu – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Shiba inu to jedna z najstarszych ras psów pochodzących z Japonii. Charakteryzuje się ona inteligencją, elegancją i samodzielnością, co sprawia, że jest bardzo popularna wśród miłośników psów na całym świecie. W tym artykule przedstawimy opis i wygląd rasy, jej charakter, umiejętności oraz jak wychować i szkolić shibę. Dowiesz się także, dla kogo nadaje się ta rasa, jakie są jej wady i zalety, jak pielęgnować psa oraz jakie choroby mogą dotknąć shibę. Zaczynając od historii i rozwoju rasy, przejdziemy przez wzorzec psa rasy shiba inu, a także zaprezentujemy ciekawostki o tej rasie.

Shiba inu – opis i wygląd rasy:

Shiba inu to pies średniej wielkości, który charakteryzuje się harmonijnym i eleganckim wyglądem. Rasa ta waży zwykle od 8 do 14 kg, a jej wysokość w kłębie wynosi od 35 do 40 cm. Shiby mają krótką, gęstą i miękką sierść, która występuje w różnych kolorach, takich jak czerwień, czarny, sable oraz czysta biel. Ich ogon jest kędzierzawy i zakręcony w kółko, co jest jednym z charakterystycznych elementów tej rasy.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy shiba inu:

To rasa psów, która charakteryzuje się niezależnością i silnym temperamentem. Są to bardzo samodzielne psy, które nie lubią być ograniczane i wymagają konsekwentnego podejścia do szkolenia i wychowania. Shiby są z natury bardzo aktywne i potrzebują dużo ruchu oraz aktywności fizycznej. Mimo swojej niezależności, są też bardzo oddane swoim właścicielom i potrafią nawiązywać silne więzi emocjonalne. Jednocześnie shiby mogą być dość nieufne wobec obcych osób i zwierząt, dlatego wymagają socjalizacji już od szczenięctwa.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Shiba inu to pies, który charakteryzuje się niezależnym duchem i umiejętnością radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Są to psy bardzo bystre, inteligentne i wyczulone na emocje swojego opiekuna. Shiby mogą być doskonałymi psami do towarzystwa, ale także sprawdzą się jako psy pasterskie, myśliwskie czy ratownicze. Ich umiejętności wynikają z dużej wytrzymałości fizycznej i psychicznej, a także z naturalnych instynktów psów myśliwskich.

Jaką ma osobowość?

Shiba inu to pies, który charakteryzuje się silnym temperamentem i wyjątkową osobowością. Są to psy bardzo niezależne i samodzielne, co sprawia, że potrzebują dużo czasu i cierpliwości, by zbudować z nimi relację. Shiby mają także wrodzoną skłonność do dominacji, co wymaga od opiekuna konsekwencji i zdecydowania. Z drugiej strony, shiby są bardzo lojalne i oddane swojemu opiekunowi, co sprawia, że są doskonałymi psami do towarzystwa.

Shiba inu – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie shiby wymaga od opiekuna dużo cierpliwości i konsekwencji. Shiby są bardzo inteligentne, ale jednocześnie bywają uparte i niechętne do wykonywania poleceń, co wymaga od opiekuna wykorzystania pozytywnej motywacji i nagród. Szkolenie psa rasy shiba inu powinno być przede wszystkim oparte na pozytywnych metodach, które pozwolą na budowanie pozytywnej relacji z psem.

Dla kogo nadaje się shiba inu?

Shiba inu nadaje się dla osób, które posiadają doświadczenie w posiadaniu i wychowywaniu psów oraz dla tych, którzy są gotowi poświęcić dużo czasu na wychowanie i szkolenie psa. Shiby nie są polecane dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu, ponieważ wymagają one codziennej aktywności i długich spacerów. Shiby mogą być dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi, ale należy pamiętać, że wymagają one odpowiedniego wychowania i socjalizacji.

Shiba inu – cena

Cena psa rasy shiba inu zależy od wielu czynników, takich jak pochodzenie, wiek czy umiejętności. W Polsce ceny shiby wahają się od 4000 zł do 8000 zł. Warto pamiętać, że decydując się na kupno shiby, należy zwrócić uwagę na renomowanego hodowcę oraz na to, czy pies ma pochodzenie z linii wolnych od chorób genetycznych.

Wady i zalety shiba inu

Wady:

 • Shiby mogą być bardzo uparte i niechętne do wykonywania poleceń, co może utrudnić ich szkolenie.
 • Shiby wymagają dużo czasu i uwagi, co może być trudne dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na codzienną aktywność z psem.
 • Shiby bywają nieufne wobec obcych osób i zwierząt, co wymaga od opiekuna socjalizacji i odpowiedniego wychowania.

Zalety:

 • Shiby są bardzo inteligentne, wyczulone na emocje swojego opiekuna i łatwo się uczą.
 • Shiby są doskonałymi psami do towarzystwa, bardzo lojalnymi i oddanymi swojemu opiekunowi.
 • Shiby mają naturalną skłonność do samodzielności, co sprawia, że mogą być doskonałymi psami pasterskimi, myśliwskimi czy ratowniczymi.

Shiba inu – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie:

Shiby wymagają specjalnej diety, która powinna zawierać odpowiednią ilość białka, tłuszczu i węglowodanów. Warto zwrócić uwagę na jakość karmy oraz na to, czy spełnia ona potrzeby psa rasy shiba inu. Zalecane jest podawanie psu karmy suchej, ponieważ zapobiega to nadmiernemu gromadzeniu się płytki nazębnej na zębach.

Pielęgnacja:

Shiba inu posiada gęstą i miękką sierść, która wymaga regularnego czesania. Shiby linieją dwa razy do roku, co wymaga intensywnego czesania podczas okresu linienia. Należy również pamiętać o regularnym wycinaniu pazurów i czyszczeniu uszu.

Choroby:

Shiba inu to rasa psów, która jest stosunkowo odporna na choroby, jednak należy zwrócić uwagę na występowanie pewnych schorzeń. Shiby są podatne na choroby oczu, takie jak zaćma i niedowidzenie. Mogą również chorować na alergie skórne, alergie pokarmowe, choroby serca i układu oddechowego.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na posiadanie psa rasy shiba inu wymaga zakupu odpowiednich akcesoriów i wyposażenia. Należy pamiętać o zakupie obroży, smyczy, miski, zabawek oraz łóżka dla psa. Shiby wymagają również odpowiedniego wyposażenia do pielęgnacji, takiego jak szczotki, nożyczki do wycinania pazurów czy specjalna pasta do zębów.

Historia rasy shiba inu

Początki

Shiba inu to rasa psów, która pochodzi z Japonii i ma długą i interesującą historię. Pierwsze wzmianki o shibie pochodzą z XVII wieku, kiedy to psy te były wykorzystywane jako psy myśliwskie do polowania na ptaki, dziki zwierzynę i małe zwierzęta. Shiba inu były cenione przez myśliwych za swoją wytrzymałość, zwinność i odporność na trudne warunki terenowe.

Rozwój rasy

Podczas II wojny światowej shiba inu były na skraju wyginięcia, ponieważ wiele psów zostało zabitych w wyniku bombardowań i innych działań wojennych. Po wojnie rasa została odtworzona przez hodowców, którzy zbierali pozostałe psy i krzyżowali je z innymi rasami, takimi jak akita inu i kishu inu. Ostatecznie udało się uzyskać stabilną populację shib, która była uznana za rasę przez Japoński Klub Kennel.

W latach 60. XX wieku shiba inu zostały wprowadzone do Stanów Zjednoczonych, gdzie szybko zdobyły popularność. Od tamtej pory shiba inu stały się popularne na całym świecie, a ich popularność wciąż rośnie.

Obecnie

Obecnie shiba inu są uznawane za jedną z najstarszych ras psów w Japonii i są uważane za narodowego skarba Japonii. Rasa ta jest również uznawana za jeden z symboli japońskiej kultury i dziedzictwa.

Wzorzec psa rasy shiba inu

Wzorzec psa rasy shiba inu określa standard wyglądu, charakteru i zachowania, który powinien spełniać każdy przedstawiciel tej rasy. Według wzorca FCI, shiba inu to pies o proporcjonalnym i harmonijnym ciele, o krótkiej i sztywnej sierści, która może występować w różnych kolorach – od czerwonego, przez piaskowy, aż do czarnego. Głowa shiby jest proporcjonalna do reszty ciała, ma klinowaty kształt i wyraźny stop.

Uszy shiby są małe, trójkątne i stojące, natomiast oczy są średniej wielkości, owalne i ciemne. Sylwetka shiby jest krótka i muskularna, z dobrze umięśnionymi nogami i mocnymi łapami. Ogon shiby jest krótki i bujny, często skręcony lub zwinięty.

Wzorzec psa rasy shiba inu określa również charakter i zachowanie shiby. Shiby są opisywane jako psy niezależne, aktywne i lojalne wobec swoich właścicieli. Wzorzec FCI wymaga, aby shiba inu była zrównoważona i spokojna, ale jednocześnie czujna i uważna. Shiby powinny być łatwe do szkolenia, ale także wymagające konsekwentnego podejścia ze strony właściciela.

Wzorzec psa rasy shiba inu określa również inne cechy, takie jak umaszczenie, budowa ciała i temperament, które powinny być charakterystyczne dla tej rasy. Hodowcy i właściciele psów shiba inu powinni zawsze kierować się wzorcem FCI, aby mieć pewność, że ich psy spełniają wszystkie standardy i są zdrowe oraz prawidłowo wychowane.

Shiba inu – ciekawostki o rasie

Shiba inu to rasa psów o bogatej historii i charakterystycznym wyglądzie, co czyni ją interesującą dla wielu miłośników psów. Oto kilka ciekawostek na temat rasy shiba inu:

 1. Shiby to jedna z najstarszych ras psów na świecie, pochodząca z Japonii. Ich początki datowane są na około 300 lat temu, kiedy to shiby były używane do polowań na ptaki i małe zwierzęta.
 2. Shiba inu jest jedną z sześciu ras psów uznanych przez japoński rząd za skarb narodowy.
 3. Shiby zyskały popularność na całym świecie dzięki internetowi i memom internetowym, takim jak popularny doge meme, przedstawiający zdjęcie shiby z napisem wzdłuż górnego brzegu w stylu komiksu.
 4. Shiba inu to bardzo inteligentne psy, które łatwo się uczą i dobrze radzą sobie z różnymi zadaniem, takimi jak agility czy nose work.
 5. Shiby mają charakterystyczne podejście do czyszczenia swojego futra, zwanego „shiba scream”. Jest to okrzyk, który wydają, gdy usiłują się oczyścić, ale futro jest zbyt mokre lub brudne.
 6. Shiba inu są często porównywane do kotów ze względu na swoją niezależność, wysoki poziom czujności i zwinność.
 7. Shiby są także uważane za jedne z najbardziej lojalnych ras psów, co czyni je wspaniałymi towarzyszami dla ludzi, którzy potrzebują wsparcia emocjonalnego.
 8. Shiba inu są wyjątkowo odporne na choroby genetyczne i w większości przypadków cieszą się dobrym zdrowiem. Jednak, jak w przypadku każdej rasy psa, należy zapewnić im odpowiednią opiekę weterynaryjną i żywieniową.

Podsumowanie

Shiba inu to rasa psów, która wyróżnia się swoją niezależnością, charakterystycznym wyglądem oraz bardzo silnym temperamentem. Shiby wymagają odpowiedniego wychowania i szkolenia, a także regularnej pielęgnacji. Shiby są doskonałymi towarzyszami dla osób, które lubią aktywny tryb życia i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Mimo że są to psy małej i średniej wielkości, to ich charakter i energia sprawiają, że są to psy dla osób zdecydowanych i odpowiedzialnych.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *