Shih Tzu – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Shih Tzu, znane ze swojej miękkiej, aksamitnej sierści i przyjaznego usposobienia, to rasa, która zdobyła uznanie i uwielbienie wielu pasjonatów czworonogów na całym świecie. W niniejszym artykule omówimy szczegółowo cechy Shih Tzu – ich opis, temperament, słabe punkty i mocne strony, zdrowie, pochodzenie oraz fakty ciekawostkowe. Serdecznie zachęcamy do lektury!

Shih Tzu – opis i wygląd rasy

Shih Tzu to psiak niewielkich rozmiarów, osiągający około 20-28 cm wzrostu oraz ważący od 4 do 7 kilogramów. Charakterystyczne dla tej rasy jest długa, jedwabista sierść, która najczęściej występuje w jasnych barwach takich jak biały, szary, czarny lub ciemny brąz. Aby utrzymać zdrowie i piękny wygląd sierści, konieczne jest regularne pielęgnowanie, obejmujące kąpiel, czesanie oraz strzyżenie.

Ciało Shih Tzu jest mocne i krępe, a łapy krótkie i masywne. Charakterystyczna, mała głowa, z płaskim nosem i dużymi, ciemnymi oczami, tworzy proporcje z resztą ciała. Właśnie na uwagę zasługują długie, opadające uszy oraz krótki, mocno wygięty pysk.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter rasy Shih Tzu

Shih Tzu to rodzaj psów o przyjaznym i łagodnym usposobieniu. Współczesne czworonogi tej rasy są znane z niezwykłego zamiłowania do rodziny, co przekłada się na chętność do wspólnego spędzania czasu. Charakteryzują się zazwyczaj towarzyskim usposobieniem i niegasnącą energią. Oto kilka faktów na temat charakterystyki rasy Shih Tzu:

Umiejętności

Shih Tzu to psy cechujące się dużą inteligencją i łatwością w nauce. Ze względu na swój przyjacielski i łagodny charakter, są to doskonałe towarzysze i idealni do życia w mieszkaniu. Są także aktywni i uwielbiają zabawę, dlatego warto poświęcić im czas na ruch i zabawy codziennie.

Osobowość

Pieski z rasy Shih Tzu są często uważane za wyjątkowo przyjacielskie wobec innych zwierząt i ludzi. Charakteryzują się nienagannym zachowaniem, co w szczególności przyciąga uwagę rodzin z maluchami. Dodatkowo, dzięki ich wesołemu usposobieniu i niekończącej się zabawie, stają się idealnymi towarzyszami dla osób starszych, które poszukują aktywności i przyjemnego towarzystwa w trakcie dnia.

Szkolenie i wychowanie

Shih Tzu to rasa psów o wyjątkowo inteligentnym umyśle, którzy łatwo się uczą, jednakże wymagają od nas mnóstwa cierpliwości i konsekwencji w trakcie procesu szkoleniowego. Ważne jest, aby dodatkowo pochwalać je za każde osiągnięcie, ponieważ wtedy z większą chęcią będą powtarzać pozytywne zachowania. Musimy być ostrożni i nie stosować zbyt surowych metod w trakcie szkolenia, ponieważ Shih Tzu to psy niezwykle wrażliwe i potrzebujące przyjaznego podejścia.

Wychowanie Shih Tzu to zadanie względnie łatwe, ponieważ są to psy, które uwielbiają spędzać czas z ludźmi w domu. Konieczne jest zapewnienie im odpowiedniej ilości ruchu i zabawy każdego dnia, aby utrzymać je w dobrej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Dla kogo rasa Shih Tzu?

Jeśli szukasz łagodnego, towarzyskiego psa, który świetnie sprawdzi się w mieszkaniu, to Shih Tzu są idealnym wyborem dla Ciebie. Są to psiaki, które uwielbiają spędzać czas z rodziną i nie wymagają zbyt dużo ruchu. Co więcej, Shih Tzu to psy, które bardzo dobrze znoszą obecność dzieci i innych zwierząt domowych, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi jako towarzysze.

Wady i zalety rasy Shih Tzu

Shih Tzu, jak każda rasa, ma swoje wady i zalety. Oto kilka z nich:

Wady Shih Tzu

 • Jednym z największych wyzwań, jakie niosą ze sobą Shih Tzu, jest ich sierść, która wymaga regularnej pielęgnacji. Dodatkowo, trymowanie może być dość kosztowne.
 • Niestety, Shih Tzu to psy, które mogą mieć trudności z oddychaniem, zwłaszcza w cieplejszych warunkach.
 • Szkolenie Shih Tzu w kwestii załatwiania się poza domem może być wyzwaniem, dlatego warto rozważyć podjęcie specjalistycznego treningu w tym zakresie.

Zalety Shih Tzu

 • Jeśli szukasz towarzyskiego i przyjacielskiego psa, Shih Tzu to idealny wybór dla Ciebie. Są to psiaki, które uwielbiają towarzystwo ludzi i świetnie sprawdzają się jako psy towarzyskie.
 • Shih Tzu to psy, które bardzo dobrze radzą sobie z innymi zwierzętami domowymi, w tym z kotami, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi jako towarzysze.
 • Co więcej, wychowanie Shih Tzu jest relatywnie łatwe, a ze względu na swój rozmiar i potrzeby ruchowe, doskonale nadają się do życia w mieszkaniu.

Zdrowie rasy Shih Tzu

Zdrowie Shih Tzu jest kwestią, o której trzeba pamiętać, ponieważ są to psy, które mogą mieć pewne problemy zdrowotne. Oto kilka informacji na temat zdrowia Shih Tzu:

Żywienie

Jeśli posiadasz Shih Tzu, musisz zadbać o to, aby zapewnić mu odpowiednią dietę, która dostarczy mu niezbędnych składników odżywczych. Należy pamiętać, aby nie przekarmiać tych psiaków, ponieważ mają one skłonności do nadwagi. Dlatego karmienie powinno być dostosowane do wieku, wagi i poziomu aktywności psa.

Pielęgnacja

Pielęgnacja sierści Shih Tzu jest niezwykle ważna ze względu na ich gęstą, jedwabistą sierść, która wymaga regularnego szczotkowania i trymowania. Szczotkowanie powinno być wykonywane co najmniej raz w tygodniu, a trymowanie co 6-8 tygodni, aby zapewnić dobry stan sierści i uniknąć skręcania się włosów.

Ponadto, dbanie o higienę uszu Shih Tzu jest bardzo ważne, ponieważ długie, opadające uszy tej rasy psów są podatne na infekcje. Regularne czyszczenie uszu jest konieczne, aby zapobiec infekcjom.

Akcesoria i wyposażenie

Niektóre z akcesoriów, które będą potrzebne do właściwej pielęgnacji Shih Tzu, to szczotka do sierści, grzebień, trymer, nożyczki do cięcia pazurów, kosmetyki do pielęgnacji sierści i uszu oraz koce i łóżka dla psa.

Historia rasy Shih Tzu

Pieski Shih Tzu pochodzą z Tybetu, uznawane są za jedną z najstarszych ras psów. Były one hodowane przez buddyjskich mnichów i uchodziły za zwierzęta święte. Po pewnym czasie zostały one podarowane na dwór cesarski w Chinach, gdzie stały się bardzo popularne.

Początki

Shih Tzu pochodzi z Tybetu, gdzie buddyjscy mnisi je hodowali. Te urocze pieski zostały później podarowane jako prezenty na dwór cesarski w Chinach, gdzie błyskawicznie zdobyły serca ludzi i stały się popularne.

Rozwój rasy

Shih Tzu były hodowane w Chinach przez długie lata jako psy towarzyskie. W czasie II wojny światowej wiele ras psów było zagrożonych wyginięciem, w tym również Shih Tzu. Na szczęście, kilku hodowców z Europy odniosło sukces w ochronie i ocaleniu tej rasy.

Obecnie

Shih Tzu to bardzo popularne psy towarzyskie, cieszące się uznaniem na całym świecie. Są one hodowane przede wszystkim jako psy do towarzystwa i często biorą udział w prestiżowych wystawach psów. Coraz więcej ludzi decyduje się na adopcję Shih Tzu ze schronisk, co przyczynia się do ograniczania liczby bezdomnych zwierząt.

Wzorzec rasy Shih Tzu

Wzorzec rasy Shih Tzu precyzuje standardy dotyczące wyglądu, zachowania i temperamentu, jakie powinny mieć psy tej rasy. Standard ten jest akceptowany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) i stosowany na całym świecie jako podstawa hodowli i oceniania psów na wystawach.

Wzorzec rasy Shih Tzu opisuje psa jako niskiego, mocnego i dobrze zbudowanego, z charakterystycznymi rysami twarzy. Zgodnie ze standardami wzorca, psy tej rasy powinny mieć gładką, jedwabistą sierść, która jest prosta i nie przeszkadza w ruchach psa. Sierść powinna być jednolita lub w różnych kolorach.

Głowa Shih Tzu powinna być okrągła, z szerokim czołem i krótkim pyskiem. Oczy powinny być duże, okrągłe i ciemne, a uszy powinny wisieć i przykrywać ucho. Psy tej rasy powinny mieć krótkie i silne kończyny, a łapy powinny być dobrze ukształtowane i okrągłe.

Wzorzec rasy Shih Tzu opisuje także charakter i temperament tych psów. Psy te powinny być łagodne, przyjacielskie i pewne siebie. Powinny cechować się dużą inteligencją i łatwością w szkoleniu. Shih Tzu słyną ze swojej przyjacielskiej natury i uwielbiają spędzać czas z ludźmi, zwłaszcza z właścicielami.

Ciekawostki o rasie Shih Tzu

 • Shih Tzu cieszą się ogromną popularnością wśród celebrytów i gwiazd.
 • W Chinach Shih Tzu są nazywane „Lion Dogs”, ze względu na ich fryzurę przypominającą lwią grzywę.
 • Według mitologii tybetańskiej, psy tej rasy posiadały moc odpędzania złych duchów i osób.
 • Shih Tzu są znane z łagodnego charakteru i przyjacielskiego podejścia do dzieci.
 • Te psy są bardzo czujne i alarmujące, co sprawia, że są dobrymi stróżami.
 • Shih Tzu często wymagają pomocy przy porodzie z powodu stosunkowo dużej głowy w porównaniu do ciała.
 • Rasa ta jest uważana za jedną z najdłużej żyjących, mogą żyć do 18 lat.

Podsumowanie

To prawda, Shih Tzu są wspaniałymi psami towarzyskimi, które uwielbiają spędzać czas w towarzystwie swoich właścicieli. Ich miłość i przyjacielski charakter czyni je idealnymi dla rodzin z dziećmi i starszych osób. Jednak, tak jak każda rasa, Shih Tzu mają pewne wady i problemy zdrowotne, takie jak problemy z oddychaniem, problemy ze skórą i problemy z zębami. Dlatego, aby utrzymać Shih Tzu w dobrym zdrowiu, ważne jest, aby zapewnić im regularną opiekę weterynaryjną, odpowiednie odżywianie i regularną pielęgnację sierści. Wymagają one także aktywności fizycznej, choć są to psy, które nie potrzebują zbyt wiele ruchu, ale ważne jest, aby zapewnić im codzienne spacery.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *