Shikoku – Charakter, Usposobienie, Cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Shikoku, znany również jako Kochi-ken, to jedna z sześciu japońskich ras pierwotnych, obok takich ras jak Shiba Inu, Akita Inu, czy Kishu. Jest to pies średniej wielkości, o muskularnej budowie ciała, wytrzymały i niezwykle lojalny wobec swojego właściciela. Rasa ta jest mniej znana niż inne japońskie rasy, ale jej unikalny charakter i historia czynią ją niezwykle interesującą. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wyglądowi, charakterowi, zdrowiu, historii oraz wielu innym aspektom związanym z Shikoku.

Shikoku – opis i wygląd rasy

Shikoku to pies średniej wielkości o eleganckiej, lecz muskularnej sylwetce. Jego wysokość w kłębie wynosi od 43 do 55 cm, a waga oscyluje między 15 a 20 kg. Charakterystyczną cechą rasy jest jego dwuwarstwowa sierść, która składa się z gęstego podszerstka i szorstkiego włosa okrywowego. Kolory sierści mogą się różnić, obejmując odcienie sezamowego (połączenie czarnego i czerwonego), czerwonego oraz czarnego z podpalaniem. Oczy Shikoku są średniej wielkości, trójkątne i mają ciemnobrązowy kolor, co nadaje psu przenikliwe spojrzenie. Uszy są stojące, małe i trójkątne, co podkreśla jego czujność.

Charakter psa rasy Shikoku

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Shikoku to pies o wielu umiejętnościach, które czynią go doskonałym towarzyszem zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Jest to rasa wyjątkowo inteligentna i zdolna do nauki, co sprawia, że jest łatwa w szkoleniu. Shikoku są znane ze swojej zdolności do śledzenia i polowania, co jest wynikiem ich pierwotnego przeznaczenia jako psy myśliwskie. Mają doskonały węch i wytrzymałość, co pozwala im na długie godziny aktywności. Ponadto, Shikoku potrafią być bardzo zwinne i szybkie, co czyni je idealnymi partnerami do różnego rodzaju sportów kynologicznych, takich jak agility czy obedience.

Jaką ma osobowość?

Shikoku to psy o silnym charakterze, które wymagają zdecydowanego i konsekwentnego właściciela. Są niezwykle lojalne i oddane swojej rodzinie, często tworząc silną więź z jednym członkiem rodziny. Shikoku są również bardzo czujne i odważne, co czyni je doskonałymi psami stróżującymi. Mimo swojej niezależności, potrafią być bardzo czułe i przywiązane do swoich bliskich. Z drugiej strony, mogą być nieufne wobec obcych, co wynika z ich instynktu ochronnego. Dlatego też wczesna socjalizacja jest kluczowa, aby zapewnić, że Shikoku będzie dobrze radził sobie w różnych sytuacjach i środowiskach.

Shikoku – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie Shikoku wymaga cierpliwości, konsekwencji i zrozumienia ich naturalnych instynktów. Ze względu na swoją inteligencję i chęć do pracy, Shikoku dobrze reagują na pozytywne metody szkoleniowe, które wykorzystują nagrody i pochwały. Ważne jest, aby szkolenie rozpocząć już w młodym wieku, aby zbudować solidne podstawy posłuszeństwa i socjalizacji. Shikoku, jak wiele ras pierwotnych, może być niezależne i czasem uparte, dlatego kluczowe jest utrzymanie sesji treningowych interesujących i zróżnicowanych. Socjalizacja z innymi psami, ludźmi i różnymi środowiskami jest niezbędna, aby uniknąć problemów z agresją czy lękiem.

Dla kogo nadaje się Shikoku?

Shikoku to rasa, która najlepiej sprawdzi się w rękach doświadczonego właściciela, który potrafi zrozumieć i zaspokoić potrzeby tego psa. Ze względu na swoją aktywność i potrzebę stymulacji umysłowej oraz fizycznej, Shikoku najlepiej będzie się czuł w domu z dużym ogrodem lub w środowisku wiejskim, gdzie będzie miał dużo przestrzeni do biegania i eksploracji. Ta rasa nie jest idealna dla osób prowadzących siedzący tryb życia lub tych, którzy nie mają czasu na regularne, długie spacery i aktywność z psem. Shikoku dobrze odnajduje się w rodzinach, które mogą poświęcić czas na jego odpowiednie szkolenie i socjalizację.

Shikoku – cena

Cena szczeniąt rasy Shikoku może znacznie się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak renoma hodowli, rodowód szczenięcia oraz region, w którym znajduje się hodowla. Średnia cena za szczenię Shikoku waha się od 4000 do 8000 złotych. Ważne jest, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić hodowlę i upewnić się, że przestrzega ona wszystkich standardów etycznych i zdrowotnych. Zakup psa z zaufanej hodowli może wiązać się z wyższymi kosztami, ale daje większą pewność co do zdrowia i charakteru psa. Ponadto, warto wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z utrzymaniem psa, takie jak żywienie, opieka weterynaryjna i akcesoria.

Wady i zalety

Wady

 • Wysokie zapotrzebowanie na aktywność: Shikoku potrzebują dużo ruchu i stymulacji umysłowej, co może być wyzwaniem dla osób prowadzących mniej aktywny tryb życia.
 • Wymagająca socjalizacja: Wczesna i odpowiednia socjalizacja jest kluczowa, aby uniknąć problemów z agresją lub lękiem wobec obcych.
 • Niezależność i upór: Shikoku, jak wiele ras pierwotnych, mogą być niezależne i uparte, co wymaga konsekwentnego i cierpliwego szkolenia.
 • Nieufność wobec obcych: Mogą być nieufne i ostrożne wobec nieznajomych, co wymaga dodatkowej pracy nad socjalizacją.

Zalety

 • Wysoka inteligencja: Shikoku są bardzo inteligentne i szybko uczą się nowych komend i trików.
 • Lojalność i oddanie: Są niezwykle lojalne i przywiązane do swojej rodziny, często tworząc silną więź z właścicielem.
 • Wszechstronność: Dzięki swoim umiejętnościom myśliwskim i zwinności, Shikoku mogą być doskonałymi partnerami do różnych aktywności fizycznych i sportów kynologicznych.
 • Odporność i wytrzymałość: Są wytrzymałe i odporne na trudne warunki pogodowe, co czyni je idealnymi towarzyszami do długich wędrówek i aktywności na świeżym powietrzu.

Shikoku – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Prawidłowe żywienie Shikoku jest kluczowe dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dieta powinna być dobrze zbilansowana i dostosowana do wieku, wagi oraz poziomu aktywności psa. Shikoku najlepiej sprawdzi się na wysokiej jakości karmie, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Warto wybierać karmy, które mają w swoim składzie dużą ilość białka pochodzenia zwierzęcego, zdrowe tłuszcze oraz minimalną ilość wypełniaczy. Warto również rozważyć suplementację diety o omega-3 i omega-6, które wspierają zdrową skórę i sierść. Pamiętaj, aby regularnie kontrolować wagę swojego psa i dostosowywać ilość podawanej karmy do jego potrzeb.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Shikoku nie jest zbyt skomplikowana, ale wymaga regularności. Dwuwarstwowa sierść Shikoku powinna być szczotkowana co najmniej raz w tygodniu, aby usunąć martwe włosy i zapobiec splątaniu. W okresie linienia, które występuje dwa razy w roku, zaleca się częstsze szczotkowanie, nawet codziennie. Kąpiele powinny być przeprowadzane tylko wtedy, gdy jest to konieczne, aby nie usunąć naturalnych olejków z sierści psa. Należy również regularnie kontrolować i czyścić uszy, aby zapobiec infekcjom, oraz przycinać pazury, jeśli stają się zbyt długie. Ważna jest również regularna kontrola zębów i higiena jamy ustnej, aby zapobiegać problemom dentystycznym.

Choroby

Shikoku to ogólnie zdrowa rasa, ale jak każdy pies, mogą być podatne na pewne choroby genetyczne. Do najczęstszych problemów zdrowotnych występujących u Shikoku należą dysplazja stawu biodrowego, problemy z oczami, takie jak zaćma i postępujący zanik siatkówki (PRA). Ważne jest, aby wybierać szczenięta z hodowli, które przeprowadzają testy genetyczne swoich psów hodowlanych, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych chorób. Regularne wizyty u weterynarza oraz odpowiednia profilaktyka, w tym szczepienia i kontrola pasożytów, są kluczowe dla utrzymania zdrowia Shikoku.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na przyjęcie Shikoku do domu wymaga zakupu odpowiednich akcesoriów i wyposażenia. Na początek potrzebujesz solidnej smyczy i obroży lub szelek, które zapewnią bezpieczeństwo podczas spacerów. Miski na wodę i jedzenie wykonane z trwałych materiałów, takich jak stal nierdzewna, są również niezbędne. Ponadto, warto zainwestować w wygodne legowisko, które będzie miejscem odpoczynku dla psa. Zabawki interaktywne i puzzle dla psów pomogą w stymulacji umysłowej Shikoku. W przypadku pielęgnacji, szczotki odpowiednie dla dwuwarstwowej sierści, nożyczki do pazurów oraz środki do czyszczenia uszu i zębów powinny znaleźć się w Twoim zestawie. Pamiętaj także o zakupie klatki transportowej, jeśli planujesz podróże z psem.

Historia psa rasy Shikoku

Początki

Historia rasy Shikoku sięga starożytnych czasów, kiedy to psy te były wykorzystywane przez myśliwych do polowań w górzystych rejonach wyspy Shikoku w Japonii. Pierwotnie znane jako Kochi-ken, nazwa ta pochodzi od regionu Kochi, gdzie rasa była szczególnie ceniona za swoje umiejętności myśliwskie. Shikoku były hodowane do polowania na dziką zwierzynę, taką jak dziki i jelenie, co wymagało od nich nie tylko siły i wytrzymałości, ale także odwagi i niezależności. Pierwsze wzmianki o tej rasie pojawiają się w literaturze japońskiej, gdzie opisywano je jako psy o wyjątkowej lojalności i zdolnościach myśliwskich.

Rozwój rasy

W miarę upływu czasu, Shikoku zaczęły zyskiwać na popularności nie tylko w Japonii, ale także poza jej granicami. W latach 30. XX wieku japońscy hodowcy podjęli starania mające na celu zachowanie i ujednolicenie standardów rasy. W 1937 roku Shikoku zostały oficjalnie uznane przez japońską organizację hodowców psów, Nippo (Nihon Ken Hozonkai), co przyczyniło się do ich dalszej popularyzacji. Hodowcy skupili się na utrzymaniu czystości rasy, dbając o zachowanie jej pierwotnych cech, takich jak wytrzymałość, inteligencja i zdolności myśliwskie. Dzięki tym staraniom, Shikoku stały się jedną z narodowych skarbów Japonii, uznawaną za jedną z najczystszych ras pierwotnych.

Obecnie

Dziś Shikoku są nadal stosunkowo rzadką rasą poza Japonią, choć ich popularność stopniowo rośnie w innych częściach świata, zwłaszcza w Europie i Ameryce Północnej. Hodowcy na całym świecie starają się utrzymać standardy rasy, dbając o zdrowie i temperament Shikoku. Rasa ta jest ceniona nie tylko za swoje umiejętności myśliwskie, ale także za lojalność, inteligencję i zwinność, co czyni ją doskonałym towarzyszem zarówno dla myśliwych, jak i dla rodzin aktywnych, które szukają psa do towarzystwa i sportów kynologicznych. Współczesne Shikoku zachowują wiele cech swoich przodków, łącząc w sobie elegancję, siłę i niezależność.

Wzorzec psa rasy Shikoku

 • Wysokość w kłębie: Samce: 49-55 cm, Samice: 43-49 cm.
 • Waga: 15-20 kg.
 • Głowa: Klinowata, z wyraźnie zaznaczonym stopem, mocnymi szczękami i trójkątnymi, stojącymi uszami.
 • Oczy: Średniej wielkości, trójkątne, ciemnobrązowe.
 • Sierść: Dwuwarstwowa, z gęstym podszerstkiem i szorstkim włosem okrywowym. Kolory: sezamowy, czerwony, czarny z podpalaniem.
 • Ogon: Gruby, zakręcony nad grzbietem.
 • Kończyny: Mocne i dobrze umięśnione, z mocnymi łapami.
 • Ruch: Zwinny, elastyczny i płynny.

Shikoku – ciekawostki o rasie

 • Unikalny temperament: Shikoku łączy w sobie cechy psa myśliwskiego i rodzinnego, co sprawia, że jest doskonałym towarzyszem zarówno do pracy, jak i do życia codziennego.
 • Narodowy skarb: W 1937 roku Shikoku zostały uznane za jedną z narodowych ras Japonii, co podkreśla ich znaczenie w kulturze japońskiej.
 • Rzadkość rasy: Mimo rosnącej popularności, Shikoku są nadal stosunkowo rzadką rasą poza Japonią, co czyni je unikalnym wyborem dla miłośników psów.
 • Polowanie na dziki: Tradycyjnie Shikoku były używane do polowań na dziki w górzystych rejonach wyspy Shikoku, co świadczy o ich wytrzymałości i odwadze.
 • Umiłowanie czystości: Shikoku są znane ze swojej czystości i higieny, co czyni je stosunkowo łatwymi do utrzymania w czystości.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *