Ślimaki w akwarium dobrze czy źle?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Niemal każdy akwarysta doświadczył w swoim życiu przynajmniej jednej inwazji ślimaków. Na początku pojawia się jeden malutki mięczak, który nie wzbudza żadnego niepokoju – jednak po kilku dniach jest ich całe mnóstwo. Wtedy zastanawiamy się jak szybko i skutecznie poradzić sobie z tym niespodziewanym problemem. Jak pozbyć się ślimaków z akwarium? Czy wszystkie mięczaki są szkodnikami?

Ślimaki w akwarium – skąd tak na prawdę się biorą?

Jeżeli w twoim akwarium pojawiły się ślimaki akwariowe, być może zastanawiasz się, jak to się stało? Najczęściej są one transportowane wraz ze świeżo zakupionymi roślinami, podłożem oraz rybkami. Nie jesteśmy w stanie ich zobaczyć, ponieważ skrywają się w postaci jajek lub malutkich skorupiaków, których niemal nie da się dostrzec gołym okiem. Wystarczy kilka jaj, aby narobić w akwarium sporo zamieszania. 

Jak można zapobiegać pojawieniu się w akwarium nieproszonych gości? Otóż istnieje na to kilka sposobów. Zachowując podstawowe środki ostrożności, możemy znacząco obniżyć ryzyko pojawienia się ślimaków w naszym zbiorniku. Co warto robić? 

  • wszelkie nowe roślinki warto poddać kwarantannie, zanim umieścimy je w zbiorniku 
  • rośliny można wykąpać w roztworze siarczanu miedzi, a następnie wypłukać 
  • pod bieżącą wodą przepłukiwać warto też kamienie oraz żwirek

Dlaczego jednak te ślimaki akwariowe powinniśmy usunąć z naszych zbiorników wodnych? Ponieważ znacząco obniżają walory estetyczne naszego akwarium oraz namnażają się w bardzo szybkim tempie. Produkują również sporo odchodów, które opadają na dno. Co gorsza, wygryzają dziurki w starannie pielęgnowanych roślinach. Dlatego prędzej czy później większość akwarystów uznaje, że trzeba zabrać się za ich zwalczanie.

Jak pozbyć się ślimaków z akwarium?

Jeżeli mimo zachowywania wszelkich środków ostrożności pojawiły się u ciebie nieproszeni gości, na pewno zastanawiasz się – jak pozbyć się ślimaków z akwarium bezpiecznie oraz skutecznie? Ślimaki w akwarium mogą zostać usunięte na kilka sposobów

Jednym z najprostszych sposobów, który pomoże ograniczyć liczebność populacji szkodników jest umieszczenie w akwarium liścia sałaty. Gdy zwabi on skorupiaki należy wyciągnąć go ze zbiornika wraz ze ślimakami. Na podobnej zasadzie, jednak bardziej profesjonalnej działa pułapka na ślimaki w akwarium. To prosta konstrukcja z przynętą, w którą skorupiaki zostają złapane i nie mogą się wydostać. Następnie wystarczy wyjąć pułapkę wraz ze ślimakami. Jednak metody mechaniczne pozbywania się ślimaków z akwarium eliminują jedynie dorosłe osobniki oraz przyczyniają się do ograniczenia populacji, ale nie do jej całkowitego zlikwidowania.

W sklepach akwarystycznych znajdziemy też preparaty zwalczające ślimaki akwariowe. Są one bezpieczne dla roślin i ryb oraz pomagają trwale rozprawić się z problemem. Jednak kurację chemiczną trzeba powtarzać – i to czasami kilkakrotnie, ponieważ większość preparatów nie niszczy jaj. Tylko zwalczając na bieżąco dorosłe osobniki można pozbyć się problemu raz na zawsze. Ślimaki akwariowe również źle znoszą kwaśną oraz miękką wodę – więc obniżenie odczynu pH w zbiorniku wodnym oraz dolanie wody demineralizowane może pomóc w problemie, jednak nie nadaje się do każdego akwarium. 

Kolejną bezpieczną oraz w miarę prostą drogą do pozbycia się ślimaków jest umieszczenie w zbiorniku rybek, które się nimi żywią. Przykładem może być kolcobrzuch albo bocja wspaniała. Warto jednak wziąć pod uwagę, że niektóre rybki są bardzo terytorialne albo mogą nie czuć się dobrze w naszym zbiorniku. Natomiast w prawie każdym akwarium odnajdzie się inny ślimak wodny – Anentome helena, który z apetytem pożera nieproszone ślimaki. Są one bezpieczne dla akwarium oraz stosunkowo wolno się mnożą, więc nie musimy obawiać się ich inwazji. 

Czy wszystkie ślimaki w akwarium są szkodliwe? 

Chociaż często ślimaki w akwarium postrzegane są jako szkodniki, istnieją też gatunki pożądane. Ślimaki do akwarium mogą również wzbogacić życie podwodne, być piękną ozdobą, a nawet istnieją gatunki całkiem użyteczne. 

Przykładem jest ślimak świderek, który żyje w podłożu. Dzięki temu nie tylko je spulchnia, ale też wyjada z niego resztki oraz martwą materię. Ten przydatny ślimak wodny  poprawia więc cyrkulacje wody oraz zapobiega powstawaniu stref gnilnych. 

Kolejnym pożytecznym przykładem jest ślimak na glony. Może on wyróżniać się atrakcyjnym ubarwieniem oraz oryginalnym kształtem. Ślimaki do akwarium, które zjadają glony – takie jak Clithon czy Neritina wyróżniają się bardzo spokojnym charakterem oraz nie niszczą roślin.  

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *