Springer spaniel angielski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Kiedy myślimy o psach pełnych energii, zawsze gotowych do zabawy i posiadających niekończącą się chęć do odkrywania świata, jednym z pierwszych, które przychodzą na myśl, jest rasa Springer spaniel angielski. Ta rasa, znaną także jako English Springer Spaniel, jest dobrze znanym i ukochanym psem rodzinnym oraz doskonałym psem myśliwskim. Niniejszy artykuł ma na celu zagłębienie się w wiele aspektów tej rasy, od jej historii, przez jej temperament, aż po kwestie zdrowotne i pielęgnację.

Springer spaniel angielski – opis i wygląd rasy

Springer spaniel angielski to pies średniej wielkości o mocnej i zrównoważonej budowie ciała. Dorosłe psy tej rasy osiągają wysokość w kłębie od 48 do 51 cm, a suki nieco mniej, od 46 do 48 cm. Ich waga wynosi zwykle od 18 do 25 kg.

Charakterystycznym elementem wyglądu Springer spaniela angielskiego jest jego średniej długości, gęsta sierść, która jest wodoodporna i chroni psa przed zimnem. Sierść może mieć różne kolory, ale najczęściej spotyka się kombinację bieli z czarnym lub lever (odcienie brązu). Springer spaniele angielskie mają dość długie uszy, które opadają po bokach głowy, oraz duże, wyraziste oczy o miłym i inteligentnym wyglądzie. Ogony tych psów zwykle są skrócone.

Charakter psa rasy Springer spaniel angielski

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Pies rasy Springer spaniel angielski to niezwykle wszechstronny pies, który radzi sobie doskonale w różnych dyscyplinach. Pochodzą z linii psów myśliwskich, więc mają naturalne zdolności do poszukiwania i aportowania. Ze względu na swoją inteligencję i chęć do pracy, często są używane jako psy policyjne, przede wszystkim w roli detektorów narkotyków. Ze względu na swoją wrażliwość, są też często używane jako psy terapeutyczne.

Jaką ma osobowość?

Springer spaniel angielski to pies o niezwykle przyjaznej i energicznej osobowości. Są to psy bardzo oddane swoim właścicielom, pełne entuzjazmu do życia i chęci do zabawy. Są też bardzo cierpliwe, co sprawia, że dobrze sprawdzają się w rodzinach z dziećmi. Cenią sobie towarzystwo ludzi i są z natury bardzo socjalne.

Springer spaniel angielski – jak wyszkolić i wychować?

Springer spaniele angielskie to rasa bardzo inteligentna i łatwa do szkolenia. Reagują dobrze na pozytywne wzmocnienie i chętnie uczą się nowych rzeczy. Ważne jest, aby szkolenie rozpocząć jak najwcześniej, aby pies mógł nauczyć się podstawowych komend i zachowań. Ponieważ są to psy o wysokiej energii, potrzebują dużo ruchu i mentalnej stymulacji, aby były szczęśliwe i zdrowe.

Dla kogo nadaje się Springer spaniel angielski?

Springer spaniel angielski to pies, który najlepiej sprawdza się w aktywnym domu, gdzie może korzystać z regularnych ćwiczeń i gier. Ze względu na ich inteligencję i energię, wymagają one mentalnej stymulacji oraz regularnych ćwiczeń, aby pozostały szczęśliwe. Ponieważ są one tak oddane i towarzyskie, najlepiej sprawdzają się w domach, gdzie ktoś jest z nimi przez większość dnia.

Springer spaniel angielski – cena

Cena szczeniąt rasy Springer spaniel angielski może znacznie się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak pochodzenie, jakość hodowli, sukcesy rodziców w wystawach czy też dostępność. Średnio, ceny szczeniąt tej rasy w Polsce mogą oscylować od 2000 do 4000 PLN, choć mogą być one wyższe dla psów z wybitnymi liniami hodowlanymi.

Wady i zalety

Wady

Springer spaniel angielski jest psem o wysokiej energii, co oznacza, że wymaga dużo ruchu i aktywności. Może to stanowić wyzwanie dla właścicieli, którzy nie mogą poświęcić wystarczającej ilości czasu na ćwiczenia i zabawę z psem. Ponadto, ze względu na długą i gęstą sierść, Springer spaniele angielskie wymagają regularnej pielęgnacji, aby utrzymać sierść w dobrym stanie.

Zalety

Springer spaniel angielski jest psem o przyjaznej i oddanej osobowości. Są niezwykle inteligentne i łatwo się uczą, co sprawia, że są przyjemne do szkolenia. Są też bardzo wszechstronne, doskonale radzą sobie zarówno jako psy rodzinne, jak i psy pracujące. Są też wytrzymałe i zdrowe, z długą przewidywaną długością życia.

Springer spaniel angielski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Żywienie Springer spaniela angielskiego powinno być zrównoważone i pełne białka, które są niezbędne dla utrzymania zdrowia ich mięśni. Właściciele powinni również monitorować wagę swojego psa, aby zapobiec otyłości, która może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Springer spaniela angielskiego wymaga regularnego szczotkowania, aby utrzymać sierść w dobrym stanie i zapobiec matowieniu. Ponadto, ze względu na długie uszy, właściciele powinni regularnie sprawdzać je pod kątem infekcji i utrzymywać je czyste.

Choroby

Springer spaniele angielskie są generalnie zdrową rasą, ale jak wszystkie rasy, mogą być podatne na pewne choroby dziedziczne. Wśród nich są dysplazja stawu biodrowego i łokciowego, choroby oczu, jak katarakta, oraz niektóre problemy z sercem.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Springer spaniela angielskiego do domu, należy pamiętać o zakupie podstawowych akcesoriów, takich jak smycz, obroża, legowisko, miski na jedzenie i wodę, zabawki do gryzienia i zabawki interaktywne do mentalnej stymulacji. Ponadto, ze względu na dużą aktywność tej rasy, właściciele powinni rozważyć zakup aportów lub innych zabawek do gry na świeżym powietrzu.

Historia psa rasy Springer spaniel angielski

Początki

Pierwsze wzmianki o psach przypominających Springer spaniela angielskiego pochodzą z XVI wieku. Na przestrzeni kolejnych stuleci, różne typy spanieli, w tym te przypominające dzisiejsze Springer spaniele angielskie, były używane do polowania, szczególnie do polowań na ptaki. W tamtym okresie, spaniele były podzielone na „spaniele wodne” i „spaniele lądowe”. Springer spaniel, ze względu na swoją zdolność do wyskakiwania na zwierzynę, był uważany za „lądowy”.

Rozwój rasy

Pod koniec XIX wieku, w Wielkiej Brytanii zaczęto klasyfikować spaniele według ich zastosowań i wielkości, co doprowadziło do wyodrębnienia Springer spaniela angielskiego jako odrębnej rasy. Pierwszy zarejestrowany Springer spaniel angielski, o imieniu Mompesson, pojawił się w 1802 roku.

Pod koniec XIX i na początku XX wieku, Springer spaniel angielski był używany głównie do polowania, a także do stróżowania i pilnowania majątku. W 1902 roku, Kennel Club w Wielkiej Brytanii oficjalnie uznał Springer spaniela angielskiego jako odrębną rasę.

Obecnie

Na przestrzeni XX wieku, Springer spaniel angielski zdobył popularność nie tylko jako pies myśliwski, ale także jako pies rodzinny. Jego inteligencja, wrażliwość i zdolność do pracy w zróżnicowanych warunkach sprawiły, że zaczął być wykorzystywany także w wielu innych dziedzinach, w tym jako pies policyjny, pies terapeutyczny czy pies ratowniczy.

W 1920 roku, powstał pierwszy klub rasy Springer spaniel angielski – English Springer Spaniel Club. Pierwszy standard rasy został opublikowany przez ten klub w 1921 roku.

Springer spaniel angielski doczekał się swojego pierwszego championatu w Wielkiej Brytanii w 1903 roku, a pierwszy championat w Stanach Zjednoczonych zdobył w 1927 roku.

Dziś Springer spaniel angielski jest znaną i popularną rasą na całym świecie. Jest ceniony za swoją inteligencję, energię i przyjazne usposobienie, a także wszechstronność, która sprawia, że radzi sobie w wielu rolach, zarówno jako pies rodzinny, jak i pies pracujący. Rasa jest także uznawana za jeden z najzdrowszych spanieli.

Wzorzec psa rasy Springer spaniel angielski

Wzorzec rasy Springer spaniel angielski określa jego idealne cechy fizyczne, temperament i zachowanie. Zgodnie z tym wzorcem, Springer spaniel angielski powinien być psem średniej wielkości, o proporcjonalnej i zrównoważonej budowie ciała, wykazującym wyraźne cechy płci. Psy powinny wyglądać bardziej męsko, a suki bardziej kobieco.

Głowa Springer spaniela angielskiego powinna być proporcjonalna do reszty ciała, z wyraźnie zaznaczonym stopem między czołem a pyskiem. Czoło powinno być płaskie i dość szerokie, z delikatnym łukiem czołowym. Pysk powinien być mocny i kwadratowy. Oczy powinny być średniej wielkości i kształtu, o przyjaznym i inteligentnym wyrazie. Kolor oczu powinien być ciemnobrązowy lub orzechowy. Uszy powinny być długie i zwisające, ustawione na wysokości oczu.

Sylwetka powinna być dobrze zbudowana i muskularna, ale jednocześnie elegancka. Grzbiet powinien być mocny i prosty, a klatka piersiowa głęboka. Ogon zwykle jest skrócony, ale nie za krótko, i powinien być noszony na poziomie grzbietu.

Nogi powinny być mocne i proste, z dobrym kątowaniem stawów. Łapy powinny być zwarte, z dobrze wysklepionymi palcami.

Sierść Springer spaniela angielskiego jest jednym z jego charakterystycznych atrybutów. Powinna być gęsta i jedwabista, nieco dłuższa na uszach, nogach, piersi i ogonie. Kolor sierści może być czarny lub wątrobiany z białymi znaczeniami, lub biały z czarnymi lub wątrobianymi znaczeniami. Dopuszczalne są również niewielkie znaczenia cętkowane, niebieskookie i tricolor.

Wzorzec rasy określa także temperament Springer spaniela angielskiego. Powinien on być przyjazny, towarzyski i pewny siebie. Rasa ta powinna wykazywać entuzjazm do pracy i naturalne zdolności myśliwskie, w tym silny instynkt aportowania.

Springer spaniel angielski – ciekawostki o rasie

Springer spaniel angielski to rasa pełna niespodzianek i ciekawostek. Oto kilka z nich:

  1. Nazwa rasy pochodzi od angielskiego słowa „spring”, co oznacza „skakać”. Jest to odniesienie do jego naturalnej zdolności do wyskakiwania na zwierzynę podczas polowania.
  2. Springer spaniel angielski był pierwszym psem, który zdobył tytuł Mistrza Świata w konkurencji obedience w 2002 roku. To dowodzi jego inteligencji i zdolności do nauki.
  3. Rasa ta ma także swoje miejsce w historii, będąc jednym z pierwszych psów policyjnych używanych do detekcji narkotyków w Wielkiej Brytanii w latach 70. XX wieku.
  4. Springer spaniel angielski jest jednym z niewielu psów, które pojawiały się w literaturze. Występuje m.in. w książce „Flush: A Biography” autorstwa Virginii Woolf, która opowiada o życiu psa z perspektywy samego zwierzęcia.
  5. Springer spaniel angielski to również rasa, która wykazuje niezwykłą zdolność do pracy w wodzie, co sprawia, że często jest wykorzystywany jako pies ratowniczy.
  6. Springer spaniel angielski to jedna z najstarszych ras spanieli. Pierwszy zarejestrowany Springer spaniel angielski, o imieniu Mompesson, pojawił się w 1802 roku.
  7. W 2007 roku, Springer spaniel angielski o imieniu „James” zdobył tytuł Najlepszego Psa na Show na prestiżowym Westminster Kennel Club Dog Show w Nowym Jorku.
  8. Rasa ta jest znana ze swojej miłości do dzieci. Springer spaniele angielskie są zwykle bardzo cierpliwe i łagodne dla najmłodszych członków rodziny, co sprawia, że są doskonałymi psami rodzinymi.
  9. Springer spaniel angielski to jedna z niewielu ras psów, które mają własną piosenkę – „The Springer Spaniel Song”, napisaną przez brytyjskiego muzyka Dave’a Van Ronka.
  10. Springer spaniel angielski jest znany ze swojej zdolności do przystosowania się do różnych warunków życia. Czy to na wsi, czy w mieście, pies ten z pewnością odnajdzie swoje miejsce.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *