Szczeniak w domu – Jak się na niego przygotować?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Nowy członek rodziny to zawsze niezwykle ekscytujący moment w życiu każdego człowieka. Nowy właściciel szczeniaka pragnie, aby już od pierwszych chwil w nowym domu czuł się on jak u siebie. Warto więc odpowiednio przygotować się na przybycie pupila, aby zarówno pierwsze dni, jak i dalsze wspólne życie było źródłem radości i szczęścia.

Przygotowanie przytulnego domu

Przybycie szczeniaka to stresujący moment zarówno dla niego, jak i dla jego właściciela. Aby zminimalizować towarzyszący temu, stres warto już wcześniej zapewnić pupilowi bezpieczny i przytulny dom, w którym poczuje się komfortowo. Po pierwsze musimy zaopatrzyć się w wygodne posłanie dla szczeniaka, w którym będzie mógł wypoczywać. Warto kupić legowisko, które można prać w pralce. W razie potrzeby będziemy przenosić malucha na jego posłanie, co będzie początkiem szkolenia. Niezbędne są również miski dla szczeniaka – zarówno na wodę, jak i na karmę. Polecane są ciężkie i masywne, których pupil nie przewróci. Inne przydatne akcesoria dla szczeniaków to również smycz oraz dostosowana obroża dla szczeniaka, dzięki czemu będziemy mogli już od pierwszych dni szkolić malucha podczas spacerów. Ważną kwestią jest karmienie pupila – karma dla szczeniaka powinna być łatwostrawna oraz bogata w białko i inne składniki energetyczne. Musi też być dostosowana do jego wieku, wielkości a czasami też rasy.

Jak nauczyć szczeniaka czystości?

Tresowanie szczeniaka już od pierwszych dni w jego nowym domu jest niezwykle ważne. Przy odrobinie cierpliwości oraz konsekwencji maluch szybko załapie najważniejsze zasady zachowywania czystości. Na początku warto dowiedzieć się jak nauczyć szczeniaka sikać na matę. Dlaczego? Gdyż wyprowadzanie malucha świeżo po szczepieniach na trawnik, gdzie załatwiają się również inne psy, może grozić zarażeniem się niebezpieczną chorobą. Warto zachować kwarantanne poszczepienną i wyłożyć przygotowane wcześniej miejsce w domu specjalnymi matami. Gdy zauważymy, że szczeniak przymierza się do załatwienia swoich potrzeb, sprawnie zabieramy go na matę używając przy tym komendy „załatw się” Z czasem maluch zacznie załatwiać się w jednym miejscu. Musimy jednak pamiętać, aby często wymieniać matę na nową po każdym użyciu.

Jak nauczyć szczeniaka sikać na dworze?

To kolejny etap, do którego z czasem przechodzi większość właścicieli, gdy ich pupil nauczy się załatwiać na matę. Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu? Musimy organizować mu regularne spacery kilka razy dziennie. Zazwyczaj maluch odczuwa potrzebę załatwienia się po przebudzeniu się, po jedzeniu oraz po zabawie. Podczas wychodzenia powinno się natomiast unikać pułapki spacerów, które trwają tak długo, aż nasz pupil się załatwi. Psy to bardzo inteligentne zwierzęta i mogą wtedy nauczyć się, aby jak najdłużej wytrzymać z pełnym pęcherzem, bo w ten sposób przedłużą emocjonujący spacer. Natomiast swoje potrzeby załatwią od razu po przyjściu do domu. Warto wtedy więc poczekać w jednym miejscu, aż szczeniak załatwi swoje potrzeby, a następnie rozpocząć spacer. Czasami jednak zdarza się, że pies nauczony czystości, znowu załatwia się w domu. Jak oduczyć psa załatwiania się w domu w takiej sytuacji? Powinniśmy jak najszybciej usuwać wszelkie ślady zapachowe oraz wyprowadzać pupila na spacer co cztery godziny. Nierzadko przyczyną takiego postępowania jest stres albo zapalenie dróg moczowych, wtedy niezbędna może okazać się wizyta u specjalisty. Więcej na ten temat znajdziecie w naszym artykule poświęconym całkowicie tej tematyce – TUTAJ.

Jak oduczyć psa szczekania na ludzi?

Prawidłowe wychowanie szczeniaka to uczenie pożądanych zachowań a eliminowanie tych niechcianych. Z pewnością uciążliwe szczekania w domu lub na innych ludzi może prowadzić do irytacji właściciela. Dlaczego szczeniak szczeka? Często chce nam przekazać swoje pozytywne emocje, na przykład radość i podekscytowanie. Rzadziej jest to groźba, ostrzeżenie lub znudzenie. Jeżeli chcemy oduczyć psa szczekania nigdy nie uspokajajmy go głaskaniem lub podając mu przysmaki dla szczeniaka, gdyż odbierze to jako nagrodę. Warto natomiast odwrócić jego uwagę, na przykład wydając polecenie, aby usiadł. Aby pomóc radzić sobie maluchowi z emocjami warto zapewniać mu wystarczającą ilość ruchu oraz naszego zainteresowania. Natomiast swoją postawą możemy pokazać psu, że nie ma powodu do obaw – i zarówno w mieszkaniu, jak i podczas wspólnego spaceru może czuć się bezpiecznie.

Szczeniak sam w domu

Prędzej czy później nawet najbardziej troskliwy właściciel musi zostawić swojego pupila samego w domu. Co robić, aby nasza nieobecność nie była źródłem stresu dla szczeniaka, a my byśmy czuli się o niego spokojni? Na początku warto zostawiać malucha samego na kilka lub kilkanaście minut, stopniowo zwiększając czas naszej nieobecności. Jeżeli nasz pupil szczeka lub skomle, najlepiej zignorować jego niepożądane zachowanie, natomiast gdy jest spokojny trzeba go pochwalić. Możemy zostawić maluchowi coś, czym mógłby się zająć, na przykład zabawki dla szczeniaka lub jego ulubiony przysmak. Jeżeli planujemy dłuższą nieobecność powinno się zabrać pieska na długi spacer, podczas którego będzie mógł się wyszaleć – dzięki temu, będzie wyluzowany i chętniej zostanie sam.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *