Sznaucer Olbrzym – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Zanim zdecydujesz się na przyjęcie do domu psa rasy Sznaucer olbrzym, warto zgłębić wiedzę na jego temat. Zrozumienie charakterystyki tej rasy, pochodzenia, wymagań zdrowotnych i behawioralnych pozwoli nam na pełne zaangażowanie i odpowiedzialne podejście do obowiązków związanych z posiadaniem psa. Sznaucer olbrzym, nazywany również „gentlemanem wśród psów”, to potężny, ale elegancki pies o niezwykłej inteligencji i lojalności.

Sznaucer Olbrzym – opis i wygląd rasy

Sznaucer olbrzym, znany również jako Riesenschnauzer, jest największym z trzech typów Sznaucerów. Zbudowany mocno i masywnie, ale jednocześnie harmonijnie i proporcjonalnie.

Główne cechy wyglądu Sznaucera olbrzyma to duża głowa z charakterystycznym zarostem tworzącym „brodę” i „brwi”, a także ciemne, owalne oczy pełne żywotności i inteligencji. Sierść Sznaucera olbrzyma jest twarda, gęsta i gładka, z podszyciem chroniącym go przed zimnem. Kolor sierści najczęściej jest czarny lub pieprz i sól.

Charakter psa rasy sznaucer olbrzym

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Sznaucery olbrzymy są psami niezwykle inteligentnymi i szybko uczącymi się. Wykazują wielki entuzjazm dla różnych form aktywności, w tym treningu posłuszeństwa, agiliti, poszukiwania i ratownictwa. Rasa ta jest również znana ze swojej zdolności do pracy jako pies policyjny i wojskowy.

Jaką ma osobowość?

Sznaucer olbrzym jest towarzyski, pewny siebie i odważny. Potrafi być niezależny, ale jest też bardzo lojalny wobec swojego domu i rodziny. Często jest opisywany jako pies z „ludzką” osobowością, ze względu na swoją zdolność do empatii i zrozumienia emocji swoich opiekunów.

Sznaucer Olbrzym – jak wyszkolić i wychować?

Pies tej rasy jest inteligentny i chętnie się uczy, ale może wykazywać pewną niezależność, co wymaga konsekwentnego podejścia do szkolenia. Pozytywne metody szkolenia oparte na nagrodach są najskuteczniejsze. Ważne jest także zapewnienie Sznaucerowi olbrzymu odpowiedniej ilości ćwiczeń fizycznych i mentalnych.

Dla kogo nadaje się sznaucer olbrzym?

Sznaucer olbrzym to rasa dla osób aktywnych, które chętnie poświęcą czas na szkolenie i aktywność z psem. Może być dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi, o ile są odpowiednio szkolone i socjalizowane.

Sznaucer olbrzym – cena

Cena szczeniaka rasy Sznaucer olbrzym może się różnić w zależności od wielu czynników, w tym reputacji hodowcy, jakości rodowodu i warunków, w jakich hodowane są szczeniaki. Średnia cena szczeniaka tej rasy w Polsce oscyluje w granicach 4000-6000 PLN.

Wady i zalety

Wady

Sznaucer olbrzym to rasa wymagająca aktywności i stymulacji umysłowej. Bez odpowiedniego treningu i ćwiczeń, może stać się nudny i destruktywny. Niektóre Sznaucery olbrzymy mogą być również nieco uparte i wymagać konsekwentnego, ale delikatnego podejścia do szkolenia.

Zalety

Sznaucer olbrzym to inteligentny, lojalny i wielofunkcyjny pies. Jego cechy charakterystyczne to odwaga, zdolność do pracy, entuzjazm i siła. Potrafi być wspaniałym towarzyszem rodzinnym, a jednocześnie efektywnym psem stróżującym.

Sznaucer Olbrzym – zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Sznaucery olbrzymy są psami aktywnymi, które potrzebują zbilansowanej diety bogatej w białko i tłuszcze dla utrzymania zdrowej masy mięśniowej. Jak każda rasa, Sznaucer olbrzym ma swoje specyficzne potrzeby żywieniowe, które powinny być dostosowane do jego wieku, wielkości i poziomu aktywności.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Sznaucera olbrzyma polega głównie na regularnym szczotkowaniu, aby utrzymać sierść w dobrym stanie i minimalizować linienie. W zależności od długości sierści, pies tej rasy może wymagać również regularnego strzyżenia.

Choroby

Podobnie jak inne rasy, Sznaucery olbrzymy mogą być podatne na pewne choroby genetyczne, takie jak dysplazja stawu biodrowego i kolanowego, a także problemy z sercem. Dlatego ważne jest regularne badania weterynaryjne i odpowiednia opieka zdrowotna.

Akcesoria i wyposażenie – czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Sznaucera olbrzyma, warto zainwestować w mocne zabawki do żucia, duże legowisko, smycz i uprząż dla dużego psa, oraz odpowiednie wielką misę do jedzenia. Szczotka do sierści jest również niezbędna do utrzymania jego pięknej, gęstej sierści w dobrym stanie.

Historia psa rasy sznaucer olbrzym

Sznaucer olbrzym, zwany także Riesenschnauzer, ma historię, która sięga XIX wieku w Niemczech. Przede wszystkim, jednak, warto zaznaczyć, że mimo swojego imponującego wyglądu, Sznaucer olbrzym nie jest rasą psa naturalną. Powstał na skutek skrzyżowania kilku ras, takich jak Owczarek Niemiecki, Rottweiler, Doberman, a nawet być może Nowofundland.

Początki

Początkowo, psy te były używane jako psy pracujące, które pomagały w codziennych obowiązkach na niemieckich farmach. Ich zadania obejmowały stróżowanie gospodarstwa, pędzenie bydła oraz chronienie domowników przed intruzami. Dzięki swojej inteligencji, siłę oraz niezawodności, Sznaucery olbrzymy szybko zyskały reputację doskonałych psów roboczych.

Rozwój Rasy

Na przełomie XIX i XX wieku, wraz z rozwojem przemysłu, potrzeba posiadania psów roboczych zaczęła maleć. Sznaucery olbrzymy zaczęły pełnić wówczas inne role. Szybko zyskały popularność jako psy stróżujące fabryk i magazynów, a także zaczęły być wykorzystywane przez służby mundurowe, takie jak policja i wojsko.

Podczas I Wojny Światowej i II Wojny Światowej, Sznaucery olbrzymy służyły jako psy patrolowe, przewodniki dla osób niewidomych, a nawet psy poszukiwawcze. Po wojnie, zainteresowanie rasą Sznaucer olbrzym znacznie wzrosło, zarówno w Niemczech, jak i na świecie.

Obecnie

Obecnie Sznaucer olbrzym jest cenioną rasą, zarówno jako pies rodzinny, jak i pies służbowy. Jest wykorzystywany w wielu dziedzinach, m.in. w terapii zwierzęcej, poszukiwaniach ratowniczych, a nawet w sportach kynologicznych.

Sznaucer olbrzym, dzięki swojej wszechstronności, inteligencji i niezwykłej lojalności, jest doskonałym wyborem dla wielu rodzajów domów i stylów życia. Jego niezłomny charakter i wytrwałość, a jednocześnie delikatność i oddanie dla rodziny, sprawiają, że rasa ta jest niezwykle ceniona i niepowtarzalna.

Wzorzec psa rasy sznaucer olbrzym

Sznaucer olbrzym to rasa, która powinna charakteryzować się silną, ale jednocześnie harmonijną i proporcjonalną budową ciała. Zgodnie ze wzorcem FCI rasy, Sznaucer olbrzym powinien osiągać wysokość w kłębie od 60 do 70 cm dla samców i od 55 do 65 cm dla samic. Waga psa powinna być proporcjonalna do jego wielkości, zazwyczaj oscyluje w granicach 35-47 kg dla samców i 27-38 kg dla samic.

Głowa

Głowa Sznaucera olbrzyma powinna być mocna, długa, ale nie za szeroka, z wyraźnym stopem i dobrze rozwiniętymi policzkami. Nos powinien być dobrze rozwinięty, zawsze czarny. Oczy powinny być średniej wielkości, owalne, ciemne i pełne żywego wyrazu. Uszy są średniej wielkości, wysoko osadzone, noszone pionowo.

Ciało

Tułów powinien być krzepki, z dobrze rozwiniętym klatką piersiową i wyraźnie zaznaczonym przełomem. Grzbiet powinien być prosty, krótki i mocny, a lędźwiówka dobrze umięśniona. Ogon jest naturalny, wysoko osadzony.

Kończyny

Kończyny powinny być mocne i dobrze umięśnione, z wyraźnie zaznaczonymi stawami. Łapy powinny być duże, okrągłe, z dobrze zgiętymi palcami i twardymi, czarnymi pazurami.

Sierść

Sierść Sznaucera olbrzyma jest jednym z jego charakterystycznych elementów. Jest twarda, gęsta, przy czym włos okrywowy powinien leżeć gęsto na ciele. Włos podszycia jest krótki, gęsty i miękki. Kolor sierści może być czarny lub pieprz i sól.

Charakterystyczne cechy

Charakterystycznym elementem wyglądu Sznaucera olbrzyma jest „broda” oraz brwi składające się z gęstych włosów, które nadają mu niepowtarzalny, wyrazisty wygląd.

Wzorzec rasy Sznaucer olbrzym zwraca uwagę na to, że psy tej rasy powinny wykazywać pewne cechy charakteru, takie jak odwaga, pewność siebie, równowaga psychiczna, a także dobrotliwość wobec ludzi, zwłaszcza dzieci.

Sznaucer olbrzym – ciekawostki o rasie

Sznaucery olbrzymy to rasa pełna tajemnic i nieoczywistości, które czynią je wyjątkowymi. Oto kilka ciekawostek, które mogą cię zaskoczyć.

Oficjalny Pies Stróżujący

Czy wiedziałeś, że Sznaucer olbrzym jest jedynym psem, który może być oficjalnie zarejestrowanym jako pies stróżujący w Niemczech? Ta unikalna cecha jest dowodem na niezwykłe zdolności tej rasy do ochrony i stróżowania.

Broda

Sznaucery olbrzymy są jedną z nielicznych ras, które mają „brodę”. Ta charakterystyczna cecha nadaje im niepowtarzalny wygląd, który jest łatwo rozpoznawalny na całym świecie.

Wytrzymałość

Sznaucer olbrzym to nie tylko silny i odważny pies, ale także wyjątkowo wytrzymały. Znane są z tego, że potrafią pracować przez długie godziny bez pokazywania znaków zmęczenia.

Psie Sporty

Sznaucery olbrzymy są często wykorzystywane w psich sportach, takich jak agility, obedience, czy tracking. Są to sporty, które wymagają zarówno zdolności fizycznych, jak i mentalnych – coś, co Sznaucer olbrzym ma w nadmiarze.

Pies Ratowniczy

Z powodu swojej inteligencji i zdolności do nauki, Sznaucery olbrzymy są często używane jako psy ratownicze. Ich umiejętności sprawdzają się w trudnych sytuacjach, takich jak poszukiwanie osób zaginionych.

Inteligencja

Sznaucer olbrzym jest jednym z najinteligentniejszych psów na świecie. Rasa ta jest znana z szybkiego uczenia się nowych komend i sztuczek, co czyni je niezwykle wszechstronnymi psami.

Popkultura

Sznaucery olbrzymy pojawiły się w kilku filmach i serialach telewizyjnych, zwykle w roli wiernego i odważnego psa stróżującego. Warto jednak pamiętać, że pomimo swojej „filmowej” kariery, Sznaucery olbrzymy to przede wszystkim psy rodzinne, które kochają spędzać czas ze swoimi ludźmi.

Podsumowanie

Sznaucer olbrzym to wyjątkowa rasa, która oferuje wiele zalet dla odpowiedniego właściciela. Jego inteligencja, wszechstronność i lojalność czynią go nie tylko wspaniałym psem stróżującym, ale także cudownym towarzyszem. Pamiętaj jednak, że jest to rasa aktywna, która wymaga regularnego ćwiczenia i stymulacji umysłowej. Upewnij się, że jesteś gotowy na tę odpowiedzialność, zanim zdecydujesz się na Sznaucera olbrzyma. Ale jeśli już to zrobisz, z pewnością nie pożałujesz swojej decyzji.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *