Welsh corgi pembroke – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Welsh corgi pembroke to rasa psa, która pochodzi z Walii w Wielkiej Brytanii. Te niewielkie psy, znane z ich krótkich nóg i długich ciał, stały się popularne na całym świecie, częściowo dzięki ich reputacji jako ulubieniec królowej Elżbiety II. Ale Welsh corgi pembroke to więcej niż tylko maskotka królewska. Ten artykuł omówi wszystko, co musisz wiedzieć o tej unikalnej i uroczej rasie.

Welsh corgi pembroke – opis i wygląd rasy

Welsh corgi pembroke to mały, mocny, aktywny i wytrzymały pies. Ich ciało jest długie i nisko osadzone na krótkich, mocnych nóżkach. Mają szeroką, płaską głowę z wyraźnie zarysowanym stopem, a oczy są średniej wielkości i kształtu migdałów. Uszy są duże i stojące, a ogon jest często bardzo krótki, co wynika z naturalnej predyspozycji do obcięcia ogona lub z naturalnego występowania krótkiego ogona w tej rasie.

Sierść jest gęsta, z miękkim podszerstkiem i szorstką okrywą włosową. Kolory sierści mogą obejmować czerwień, sable, czekoladę, czarno-białą i trójkolorową.

Charakter psa rasy Welsh corgi pembroke

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Welsh corgi pembroke jest z natury inteligentnym i bystrym psem. Pochodzi z ras pasterskich, dlatego jest niezwykle zwinny, energiczny i uwielbia być aktywny. Jego umiejętności obejmują prowadzenie stada, wykonywanie różnych zadań związanych z pracą, a także udział w różnego rodzaju sportach i konkurencjach dla psów, takich jak agility, posłuszeństwo czy flyball.

Jaką ma osobowość?

Welsh corgi pembroke to lojalne, towarzyskie i przyjazne psy. Cenią sobie bliskość swojego człowieka i uwielbiają być częścią domowego życia rodzinnego. Są także inteligentne i szybko uczą się nowych umiejętności. Mają silny instynkt pasterski, co może prowadzić do tendencji do pilnowania i kontrolowania ruchów domowników, w tym dzieci.

Welsh corgi pembroke – jak wyszkolić i wychować?

Welsh corgi pembroke, jak wiele ras pasterskich, jest inteligentny i chętny do nauki. Wyszkolenie Welsh corgi pembroke może być stosunkowo proste, jeśli stosuje się konsekwencję i pozytywne metody szkolenia. Dzięki swojej inteligencji, są zdolne do nauki szereg różnych komend i sztuczek, a ich entuzjazm do pracy sprawia, że są chętne do nauki.

Dla kogo nadaje się Welsh corgi pembroke?

Pomimo swojego małego rozmiaru, Welsh corgi pembroke jest aktywnym psem, który potrzebuje regularnego wysiłku fizycznego i mentalnego. Idealnie nadaje się dla aktywnych rodzin, które mogą zapewnić mu odpowiednią ilość ćwiczeń. Ponieważ są to psy stadne, najlepiej czują się w domach, gdzie są inne zwierzęta.

Welsh corgi pembroke – cena

Cena Welsh corgi pembroke może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak pochodzenie, linia rodowodowa, wiek i płci psa. Cena szczeniaka od renomowanego hodowcy może wynosić od 3 000 do 5 000 złotych, ale może być wyższa dla psów z wybitnymi liniami rodowodowymi.

Wady i zalety

Wady

Jednym z głównych wyzwań związanych z posiadaniem Welsh corgi pembroke jest ich wysoki poziom energii i potrzeba regularnej aktywności. Mają także tendencję do szczekania, co może być problemem w niektórych domach lub sąsiedztwach. Ponadto, ze względu na ich instynkt pasterski, mogą czasami próbować „pilnować” i kontrolować ruchy innych domowników, co może prowadzić do problemów behawioralnych, jeśli nie jest odpowiednio kontrolowane.

Zalety

Welsh corgi pembroke to psy inteligentne, towarzyskie i lojalne, które są doskonałymi towarzyszami. Są też z natury zwinne i uwielbiają być aktywne, co czyni je idealnymi psami dla aktywnych rodzin. Mają doskonałe zdolności adaptacyjne i mogą dobrze radzić sobie w różnych sytuacjach, zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Welsh corgi pembroke – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Welsh corgi pembroke, jak większość psów, wymaga zrównoważonej diety bogatej w białka, tłuszcze i węglowodany. Ze względu na skłonność do tycia, dieta powinna być monitorowana, a spożycie kalorii kontrolowane. Ważne jest, aby unikać nadmiernego karmienia tych psów, ponieważ dodatkowa waga może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak choroba stawów.

Pielęgnacja

Sierść Welsh corgi pembroke wymaga regularnej pielęgnacji, aby utrzymać ją w dobrej kondycji. Ze względu na gęsty podszerstek, te psy są podatne na linienie, dlatego ważne jest regularne szczotkowanie, aby usunąć martwe włosy. Pielęgnacja powinna obejmować również regularne czyszczenie zębów, sprawdzanie uszu i pazurów.

Choroby

Welsh corgi pembroke jest generalnie zdrową rasą, ale jak każda rasa, są podatne na pewne problemy zdrowotne. Do typowych problemów zdrowotnych mogą należeć dysplazja stawu biodrowego, choroby oczu, epilepsja i choroby skóry.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się do przyjęcia Welsh corgi pembroke do domu, ważne jest, aby mieć odpowiednie akcesoria, takie jak smycz, obroża, zabawki, miski na jedzenie i wodę oraz legowisko. Ze względu na wysoki poziom aktywności tych psów, dobrze jest mieć różne zabawki, które pomogą zaspokoić ich potrzeby dotyczące ćwiczeń i stymulacji mentalnej.

Historia psa rasy Welsh corgi pembroke

Początki

Historia Welsh corgi pembroke jest mocno osadzona w walijskiej kulturze i legendzie. Istnieją przekazy, że te psy były w przeszłości uznawane za magiczne stworzenia, które służyły wróżkom i elfom. Corgi, z ich niewielkim wzrostem, były wróżkom idealnymi konnymi wierzchowcami, a wróżki używały ich do ciągnięcia swoich powozów. Legenda mówi, że znaki na ich sierści pochodzą od uprzęży i siodła wróżek.

Z bardziej realistycznej perspektywy, Welsh corgi pembroke to jedna z najstarszych ras brytyjskich. Pierwotnie były wykorzystywane jako psy pasterskie w Walii, gdzie ich niewielka postura była idealna do pędzenia bydła. Ich niski wzrost pozwalał im na unikanie kopnięć bydła, a ich inteligencja i zwinność pozwalała skutecznie kontrolować stado.

Rozwój rasy

Na przestrzeni wieków, Welsh corgi pembroke były cenione za swoją twardość, zwinność i inteligencję. W XIX wieku, rasa zyskała na popularności, kiedy zaczęto ją hodować oddzielnie od Cardigan Welsh Corgi, blisko spokrewnionej rasy, która różniła się nieco pod względem budowy ciała i temperamentu.

Niewielki wzrost Welsh corgi pembroke nie przeszkadzał im w wykonywaniu trudnych zadań. Te psy były wykorzystywane nie tylko do pilnowania bydła, ale także do pilnowania domu, polowań na szkodniki, a nawet do ciągnięcia wózków.

Obecnie

W XX wieku, popularność Welsh corgi pembroke wzrosła na całym świecie, dzięki miłości królowej Elżbiety II do tej rasy. Królowa Elżbieta II otrzymała swojego pierwszego corgi, Dookie, jako młode dziecko, a od tamtej pory miała ponad 30 tych psów.

Obecnie Welsh corgi pembroke jest ceniony zarówno jako pies rodzinny, jak i pracujący. Ich inteligencja i zwinność sprawiają, że są cenione w wielu dziedzinach, w tym w sportach kynologicznych, terapii i jako psy towarzyszące. Na całym świecie są znane jako lojalne, przyjazne i inteligentne psy, które sprawiają radość swoim właścicielom.

Wzorzec psa rasy Welsh corgi pembroke

Welsh corgi pembroke, zgodnie ze standardem ustalonym przez Federację Kynologiczną Internationale (FCI), powinien prezentować typowy obraz psa niskiego, silnego, o harmonijnej budowie i żywym, aktywnym temperamentu.

Sylwetka jest wydłużona, z dobrym układem szkieletu, ale pomimo niskiego wzrostu, psy tej rasy nie wydają się niezdarnie ani ograniczone w ruchu. Długość ciała od kłębu do nasady ogona jest większa od wysokości w kłębie.

Głowa Welsh corgi pembroke jest proporcjonalna do reszty ciała, z wyrazistym stopem i dobrze rozwiniętym czołem. Oczy są średniej wielkości, owalne, o wyrazie inteligentnym i czujnym. Umaszczenie oczu harmonizuje z umaszczeniem sierści. Uszy są umiarkowanie szerokie u nasady, stojące, proporcjonalne do wielkości głowy.

Sierść tych psów jest gęsta, z dobrze rozwiniętym podszerstkiem oraz szorstką okrywą włosową. Dopuszczalne są różne odcienie czerwieni, sable, fawn, czarnego z podpaleniem, a także trykolor (czarny, biały i czerwony). Biel na głowie, szyi, na kończynach lub pod spodem ciała jest dopuszczalna, ale jej nadmiar jest niepożądany.

Wzorzec FCI podkreśla, że ważnym elementem jest ruch Welsh corgi pembroke, który powinien być swobodny, aktywny, harmonijny i łatwy. Psy tej rasy powinny poruszać się pewnie, z mocnym, energicznym krokiem. Ruchy powinny być płynne i koordynowane, z wyraźnym zaznaczeniem siły i wytrzymałości, co jest nawiązaniem do ich przeszłości jako psów pasterskich.

Welsh corgi pembroke – ciekawostki o rasie

  1. Nazwa „Corgi” ma walijskie korzenie – „cor” oznacza „karzeł” a „gi” to „pies”. Dosłownie tłumaczy się to na „karłowaty pies”.
  2. Pomimo swojego niewielkiego wzrostu, Welsh corgi pembroke należy do grupy psów pasterskich, co świadczy o ich niezwykłej siły i zwinności.
  3. Welsh corgi pembroke są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych psów na świecie, głównie za sprawą miłości królowej Elżbiety II do tej rasy. Pierwszego corgi, o imieniu Dookie, otrzymała jeszcze jako młoda dziewczynka, a od tamtej pory miała ponad 30 tych psów.
  4. Mimo małego rozmiaru, corgi są niezwykle szybkie – potrafią osiągnąć prędkość do 25 mil na godzinę.
  5. W mitologii walijskiej mówi się, że corgi były kiedyś jeźdźcami dla wróżek i elfów. Na ich sierści można rzekomo dostrzec ślady siodła i uprzęży wróżek, co ma tłumaczyć ich znaki.
  6. Rasa ta była pierwotnie wykorzystywana do pędzenia bydła. Ich niski wzrost pozwalał im na unikanie kopnięć bydła, a ich inteligencja i zwinność pozwalała skutecznie kontrolować stado.
  7. Corgi są znane z tego, że są jednymi z najszczęśliwszych psów na świecie. Ich entuzjastyczna natura i zadowolony wygląd przysporzyły im wielu fanów.
  8. Corgi mają reputację psów „fotogenicznych” – ich wyjątkowo urocza aparycja i zróżnicowane ekspresje twarzy przyciągają wielu fotografów i twórców treści internetowych.
  9. Corgi są tak zwinne i inteligentne, że często uczestniczą w różnego rodzaju zawodach i konkursach kynologicznych – od agility, przez obedience, po frisbee.
  10. Pomimo swojego niewielkiego wzrostu, corgi są niezwykle odważne i gotowe stanąć oko w oko z każdym wyzwaniem, co czyni je nie tylko doskonałymi psami pasterskimi, ale również świetnymi stróżami.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *