West Highland White Terrier – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

West Highland White Terrier, często nazywany Westie, to urocza rasa psów, która cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Ten artykuł zapozna Cię z różnymi aspektami związanymi z tą rasą, od opisu ich wyglądu i charakteru, po informacje na temat zdrowia, pielęgnacji, oraz historii tej uroczej rasy. Znajdziesz tu również porady dotyczące szkolenia i wychowania West Highland White Terriera oraz informacje na temat tego, dla kogo ta rasa może być odpowiednia. Czytając ten artykuł, dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby zrozumieć i docenić tę wspaniałą rasę psa.

West Highland White Terrier – opis i wygląd rasy

West Highland White Terrier, znany również jako „Westie”, to niewielki pies o charakterystycznym białym włosie i pewnym uroku. Wywodzi się z Szkocji i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ras terierów. Westie ma zwarty, muskularny wygląd, z proporcjonalnym ciałem i dobrze zbudowanymi kończynami. Ich uszy są małe i stojące, a oczy wyraźne i inteligentne. Charakterystycznym elementem wyglądu West Highland White Terriera jest ich biała, gęsta i szorstka sierść, która otacza całe ciało.

Charakter psa rasy West Highland White Terrier

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

West Highland White Terrier to pies o wielu zaletach i umiejętnościach. Są bardzo inteligentne, czujne i żywiołowe. Zostały hodowane pierwotnie do polowania na gryzonie, więc mają naturalne instynkty łowieckie. Westie są również znane z tego, że są doskonałymi towarzyszami i mają silne więzi z rodziną.

Jaką ma osobowość?

Osobowość West Highland White Terriera jest niezwykle czarująca. Są pełne energii, wesołe i przyjazne. Mają duże serce i uwielbiają towarzystwo swoich opiekunów. Westie są też odważne i niezależne, ale jednocześnie bardzo oddane. Mogą być nieco dominujące w stosunku do innych psów, dlatego ważne jest odpowiednie ich socjalizowanie od najmłodszych lat.

West Highland White Terrier – jak wyszkolić i wychować?

Wyszkolenie i wychowanie West Highland White Terriera wymaga systematyczności, konsekwencji i cierpliwości. Są inteligentne, ale czasami uparte, więc ważne jest stosowanie metod pozytywnego wzmocnienia i nagradzania. Trening powinien być zróżnicowany i zabawny, aby uniknąć znudzenia i zachęcić do nauki. Dobra socjalizacja od szczenięcia jest kluczowa, aby zapewnić, że Westie będą przyjazne w stosunku do innych zwierząt i osób.

Dla kogo nadaje się West Highland White Terrier?

West Highland White Terrier to pies, który nadaje się do różnych domów i stylów życia. Ze względu na swoje małe rozmiary, są idealnymi towarzyszami dla osób mieszkających w mieszkaniach lub domach z ograniczoną przestrzenią. Są dobrze znoszone przez alergików, ponieważ ich sierść jest mało alergizująca. Westie są również odpowiednie dla rodzin z dziećmi, choć należy pamiętać o odpowiedniej socjalizacji.

West Highland White Terrier – cena

Cena West Highland White Terriera może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak pochodzenie, linie hodowlane i renoma hodowcy. Średnia cena za szczeniaka tej rasy waha się zazwyczaj między 2000 a 4000 złotych. Warto jednak zauważyć, że cena nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym o wyborze psa. Ważne jest znalezienie odpowiedzialnego hodowcy i zapewnienie psu odpowiednich warunków i opieki.

Wady i zalety

Wady

Jak każda rasa, West Highland White Terrier ma pewne wady. Jedną z nich jest ich upartość, która może stanowić wyzwanie podczas treningu. Westie są również skłonne do szczekania i wykazywania agresji wobec innych psów, dlatego potrzebują wcześniejszej socjalizacji i odpowiedniego szkolenia. Ponadto, ze względu na swoją gęstą sierść, wymagają regularnej pielęgnacji, co może być czasochłonne.

Zalety

West Highland White Terrier ma wiele zalet, które przeważają nad ich wadami. Są towarzyscy, oddani i pełni energii psiaki, które świetnie sprawdzają się jako członkowie rodziny. Są inteligentne, co ułatwia ich szkolenie. Ich gęsta sierść stanowi także ochronę przed zimnem i wilgocią. Westie są również zdrowe i długowieczne psy, które mogą cieszyć się długim życiem w odpowiednich warunkach.

West Highland White Terrier – zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Zbilansowana dieta jest niezwykle ważna dla zdrowia West Highland White Terriera. Powinna zawierać odpowiednią ilość białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów. Sucha karma wysokiej jakości, dostosowana do potrzeb psa, jest zwykle zalecana. Ważne jest również monitorowanie ilości spożywanego jedzenia, aby uniknąć otyłości, do której ta rasa jest skłonna.

Pielęgnacja

Pielęgnacja West Highland White Terriera wymaga regularnego szczotkowania i przycinania sierści. Ich gęsta sierść może się plątać i tworzyć kołtuny, dlatego ważne jest regularne rozczesywanie, aby utrzymać ją w dobrej kondycji. Częste kąpiele nie są konieczne, ponieważ ich sierść jest odporne na brud, ale należy zadbać o higienę uszu, oczu i zębów.

Choroby

West Highland White Terrier to ogólnie zdrowa rasa, ale jak wiele innych ras, mogą być podatne na pewne problemy zdrowotne. Należą do nich m.in. alergie skórne, choroby oczu, problemy z układem oddechowym, choroby skóry i problemy związane z kręgosłupem. Regularne wizyty u weterynarza i odpowiednia opieka mogą pomóc w zapobieganiu i monitorowaniu tych chorób.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na przyjęcie West Highland White Terriera do domu wymaga pewnych akcesoriów i wyposażenia. Oto kilka rzeczy, które mogą się przydać:

 1. Legowisko lub poduszka dla psa – zapewnią mu wygodne miejsce do odpoczynku.
 2. Miska na jedzenie i wodę – wybierz stabilną miskę, która będzie łatwa do czyszczenia.
 3. Smycz i obroża – umożliwią Ci bezpieczne wyprowadzanie psa na spacery.
 4. Zabawki – West Highland White Terrier uwielbiają zabawy, więc warto zaopatrzyć się w różnorodne zabawki, które zachęcą go do aktywności fizycznej i umysłowej.
 5. Szczotka do sierści – niezbędna do utrzymania sierści Westie w dobrym stanie.
 6. Produkty do pielęgnacji – takie jak szampon i preparaty do czyszczenia uszu, aby zadbać o higienę psa.

Historia psa rasy West Highland White Terrier

Historia psa rasy West Highland White Terrier jest bogata i sięga XIX wieku w Szkocji. Westie wywodzą się z regionu West Highlands, gdzie ich przodkowie byli wykorzystywani do polowania na gryzonie, takie jak borsuki i szczury. Początkowo były one częścią grupy terierów o różnokolorowej sierści, która obejmowała teriery szkockie, Cairn Terriery i Dandie Dinmont Terriery.

W połowie XIX wieku, po wielu latach selektywnej hodowli, pojawiły się osobniki terierów o białym umaszczeniu, które wyróżniały się na tle otaczającej przyrody. To były początki West Highland White Terriera, który stopniowo wyodrębnił się jako odrębna rasa. Wcześniej znany również jako Poltalloch Terrier, nazwa „West Highland White Terrier” została oficjalnie ustanowiona w 1908 roku.

Pierwszy wzorzec rasy został opracowany przez Kennel Club w 1904 roku, a w 1907 roku powstał klub hodowców West Highland White Terriera. Rasa zyskiwała na popularności w Szkocji i wkrótce zdobyła uznanie również poza granicami kraju. Westie były hodowane głównie jako psy łowieckie, wykorzystywane do polowania na gryzonie w trudnych warunkach górskich i podziemnych norach.

Podczas I wojny światowej hodowla West Highland White Terriera została przerwana, ale po wojnie rasę odbudowano i kontynuowano hodowlę. W latach 30. XX wieku Westie zaczęły zdobywać popularność jako psy towarzyszące, a ich uroczy wygląd i przyjazny charakter przyciągały coraz więcej miłośników psów.

Wraz z rozwojem transportu i rozwojem mediów West Highland White Terrier stały się coraz bardziej znane na całym świecie. Były często widziane w reklamach i filmach ze względu na swój uroczy wygląd i charakterystyczną białą sierść. Westie zyskały także uznanie królowej Elżbiety II, która miała wiele West Highland White Terrierów jako swoje ulubione psy.

Obecnie West Highland White Terrier to popularna rasa psów na całym świecie. Są cenione zarówno jako psy towarzyszące, jak i wystawowe. Wielu miłośników psów docenia ich inteligencję, energię i oddanie, które sprawiają, że są doskonałymi towarzyszami rodziny. Westie mają również reputację zdrowych i długowiecznych psów, które mogą cieszyć się aktywnym i szczęśliwym życiem u boku swoich właścicieli.

Wzorzec psa rasy West Highland White Terrier

zorzec psa rasy West Highland White Terrier jest szczegółowo określony i obejmuje wiele cech charakterystycznych dla tej rasy. Zgodnie z oficjalnym wzorcem Kennel Clubu, oto główne punkty dotyczące wyglądu i budowy West Highland White Terriera:

 1. Rozmiar: Westie są małymi psami, o średniej wysokości w kłębie wynoszącej około 28 cm (11 cali) i ważącymi od 6 do 10 kg (13-22 funty). Mężczyźni są zazwyczaj nieco więksi od samic.
 2. Budowa: West Highland White Terrier ma dobrze zbudowane ciało, które jest krótkie i zwarte. Powinien wykazywać pewność ruchu i być dobrze umięśniony, bez oznak ociężałości.
 3. Głowa: Głowa Westie jest proporcjonalna do reszty ciała. Małe, ale nie za wąskie czaszki, z wyraźnym stopem. Muzzle jest krótki i mocny, stopniowo zwężający się w kierunku nosa.
 4. Uszy: West Highland White Terrier ma uszy średniej wielkości, stojące i w kształcie „V”. Są one umieszczone na bokach czaszki i skierowane do przodu. Uszy powinny być szorstkie w dotyku.
 5. Oczy: Oczy Westie są okrągłe, średniej wielkości i wyraźnie umieszczone. Powinny być ciemne, żywe i pełne inteligencji. Wyraz oczu powinien być czujny i przyjazny.
 6. Sierść: Najbardziej charakterystyczną cechą West Highland White Terriera jest jego biała, gęsta, szorstka sierść. Powinna być obfita i dobrze osłaniać ciało. Sierść nie powinna być zbyt miękka ani zbyt długa.
 7. Ogon: Ogon Westie jest średniej długości, noszony wesoło, ale nie uniesiony zbyt wysoko. Ogon powinien być dobrze owłosiony, pasujący do reszty sierści.

Wzorzec rasy West Highland White Terrier precyzuje również inne szczegóły, takie jak kształt i umiejscowienie stawów, kolor nosa i usta, zgryz oraz kończyny. Dokładne spełnienie tych standardów jest brane pod uwagę na wystawach psów, aby ocenić zgodność z rasowym wzorcem.

West Highland White Terrier – ciekawostki o rasie

West Highland White Terrier to rasa psów, która posiada wiele interesujących ciekawostek. Oto kilka faktów, które warto wiedzieć o tych uroczych psach:

 1. Pochodzenie nazwy: Pierwotnie ta rasa była nazywana Poltalloch Terrier, od nazwy posiadłości Poltalloch w Szkocji, gdzie hodowano te psy. Później nazwa została zmieniona na West Highland White Terrier, aby lepiej odzwierciedlić ich pochodzenie i charakterystyczną białą sierść.
 2. Teriery z białą sierścią: West Highland White Terrier należy do grupy terierów o białej sierści, która obejmuje również inne rasy, takie jak Cairn Terrier i Scottish Terrier. Wszystkie te rasy mają wspólne pochodzenie i są znane ze swojego charakterystycznego wyglądu.
 3. Popularność w reklamach: Westie są często widziane w reklamach i na opakowaniach produktów. Ich uroczy wygląd, biała sierść i pełen energii charakter sprawiają, że są idealnymi modelami do promocji różnych produktów.
 4. Długowieczność: West Highland White Terrier to rasa, która zazwyczaj żyje długo. Ich przeciętna długość życia wynosi od 12 do 16 lat, chociaż niektóre osobniki mogą dożyć jeszcze większego wieku przy odpowiedniej opiece i zdrowym trybie życia.
 5. Odważni łowcy: Westie mają w sobie instynkt łowiecki i są znani jako dobrych tropicieli i wabików do polowań na gryzonie. Ich niewielki rozmiar, silne nogi i pewność ruchu pozwalają im radzić sobie w trudnym terenie górskim i w norach.
 6. Silne więzi z rodziną: West Highland White Terrier jest rasy, która kocha być w towarzystwie swojej rodziny. Są bardzo oddane, przyjazne i pełne energii. Lubią być częścią wszystkich rodzinnych aktywności i uwielbiają spędzać czas ze swoimi opiekunami.
 7. Wielokrotnie nagradzani: Westie są rasą, która odnosi sukcesy na wielu wystawach psów. Zdobywają nagrody za swoje piękne wyglądy i doskonałą budowę. Ich charakterystyczna sierść i pewność ruchu sprawiają, że są zauważalnymi i cenionymi psami wystawowymi.

Podsumowanie

West Highland White Terrier to uroczy, przyjazny i pełen energii pies, który doskonale sprawdza się jako towarzysz rodziny. Ich inteligencja, odwaga i oddanie czynią z nich wspaniałych towarzyszy życia. Wymagają jednak konsekwentnego szkolenia i regularnej pielęgnacji ich gęstej sierści. Jeśli szukasz małego psa, który wniesie radość do Twojego domu, West Highland White Terrier może być idealnym wyborem dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że posiadanie psa to zobowiązanie na wiele lat, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie poznać tę rasę i zapewnić jej odpowiednie warunki życia.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *