Whippet – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Whippet to rasa psa, która charakteryzuje się swoją elegancją, szybkością i łagodnym charakterem. Idealny dla rodzin szukających aktywnego, ale zarazem łagodnego towarzysza, Whippet jest psem pełnym wdzięku i uroku. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej fascynującej rasie, opisując jej wygląd, charakter, zdrowie, historię i wiele innych aspektów.

Whippet – Opis i Wygląd Rasy

Whippet, jest rasą psów średnich, których charakterystycznymi cechami są smukła, muskularna sylwetka i aerodynamiczna głowa. Jego sierść jest krótka i gładka, dostępna w wielu kolorach i wzorach. Jego oczy są jasne, a uszy małe i złożone do tyłu, chyba że pies jest zaniepokojony lub podekscytowany – wtedy mogą stać się „różane”.

Charakter Psa Rasy Whippet

Umiejętności – Co Powinieneś Wiedzieć?

Whippet jest niezwykle wszechstronnym psem. Jest niezwykle szybki – nie na darmo nazywany jest „psim wyścigowcem”. Może osiągać prędkości do 56 km/h, co czyni go idealnym psem do różnych sportów, takich jak coursing, agility czy flyball. Oprócz tego jest też wyjątkowo inteligentny, co ułatwia szkolenie i naukę nowych umiejętności.

Jaką Ma Osobowość?

Whippet to rasa o łagodnym temperamencie. Są zwykle spokojne i nieagresywne, choć mogą być nieco nieśmiałe wobec obcych. Whippety są bardzo przywiązane do swoich właścicieli i uwielbiają spędzać czas z rodziną. Są także znane ze swojej miłości do komfortu i ciepła – nie zdziw się, jeśli zobaczysz swojego Whippeta zrolowanego na kanapie!

Whippet – Jak Wyszkolić i Wychować?

Dzięki swojej inteligencji i chęci do pracy, Whippety są stosunkowo łatwe do szkolenia. Respondują dobrze na metody pozytywne i oparte na nagrodach, ale mogą być nieco uparte, jeśli czują się zbyt mocno naciskane. Ważne jest, aby zacząć szkolenie i socjalizację już we wczesnym wieku, aby Whippet mógł się rozwijać w dobrze zrównoważonego psa.

Dla Kogo Nadaje się Whippet?

Whippet to idealny pies dla aktywnych rodzin, które mogą zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu. Są także doskonałymi psami dla osób ceniących sobie elegancję i gracje w wyglądzie swojego psa. Pomimo swojej potrzeby ruchu, Whippet to rasa, która doskonale odnajduje się w mieszkaniu, pod warunkiem codziennych spacerów i czasu na zabawę.

Whippet – Cena

Cena Whippeta zależy od wielu czynników, takich jak reputacja hodowli, linia genetyczna, czy pies jest przeznaczony do wystaw czy na psa domowego. Średnio, za szczeniaka Whippet zapłacisz od 2000 do 4000 PLN. Pamiętaj jednak, że do kosztów zakupu należy doliczyć także wydatki na żywienie, pielęgnację, akcesoria, a także ewentualne koszty weterynaryjne.

Wady i Zalety

Wady

Każda rasa ma swoje minusy, a Whippet nie jest wyjątkiem. Są to psy bardzo aktywne, które wymagają regularnej stymulacji fizycznej i umysłowej. Mają także tendencję do gonienia za wszystkim, co się rusza – co może być problemem, jeśli mieszkasz w miejscu z dużą ilością dzikiej zwierzyny. Są również dość wrażliwe na zimno, dzięki swojej cienkiej sierści i niskiemu poziomowi tłuszczu ciała.

Zalety

Jednak Whippety mają także wiele zalet. Są to psy łagodne, przyjacielskie i lojalne, które uwielbiają spędzać czas z rodziną. Są także niezwykle eleganckie i pełne gracji, co czyni je prawdziwym przyjemnością do oglądania. Ich inteligencja i chęć do pracy sprawiają, że są wspaniałymi psami do różnych dyscyplin sportowych.

Whippet – Zdrowie, Choroby i Pielęgnacja

Żywienie

Whippet, jak każdy pies, wymaga zbilansowanej diety, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dieta powinna być bogata w białko, aby wspierać jego muskularną budowę ciała. Ważne jest, aby monitorować wagę Whippeta, gdyż ta rasa jest narażona na otyłość, co może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Whippeta jest stosunkowo prosta dzięki jego krótkiej i gładkiej sierści. Wystarczy regularne szczotkowanie, aby usunąć martwe włosy i utrzymać sierść w dobrej kondycji. Należy również regularnie sprawdzać uszy Whippeta, aby zapobiec infekcjom, oraz dbać o jego zęby przez regularne czyszczenie.

Choroby

Whippety są generalnie zdrową rasą, ale jak każdy pies, mogą być narażone na pewne problemy zdrowotne. Do częściej występujących u tej rasy chorób należą problemy z sercem, dysplazja stawu biodrowego oraz różnego rodzaju alergie. Ważne jest, aby regularnie wizytować weterynarza na rutynowe kontrole, aby wykryć i leczyć ewentualne problemy na wczesnym etapie.

Akcesoria i Wyposażenie Czyli Jak Przygotować Się Na Tą Rasę?

Przed przyprowadzeniem Whippeta do domu, warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych akcesoriów. Potrzebować będziesz wygodnej smyczy i uprzęży, miski do karmienia, zabawek do gry, a także wygodnego legowiska. Whippety uwielbiają komfort, więc dobrze jest zainwestować w miękki i ciepły koc lub matę.

Historia Psa Rasy Whippet

Początki

Początki historii Whippeta są ściśle związane z Wielką Brytanią, gdzie rasa ta pojawiła się w XIX wieku. Pochodzący od wyżłów, Whippet początkowo pełnił funkcję psa myśliwskiego, używanego przez robotników klasy średniej do polowania na króliki. Cieszył się wówczas dużą popularnością, głównie ze względu na swoją szybkość i zwinność, które pozwalały mu skutecznie polować w terenie otwartym.

Przydomek „whippet” prawdopodobnie pochodzi od staroangielskiego słowa „whappet”, oznaczającego „szybki, zwinny pies”. Inną teorią jest, że nazwa ta pochodzi od wyrażenia „whip it”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „ubiczuj to”, nawiązując do szybkości, z jaką Whippet porusza się podczas gonitwy.

Rozwój Rasy

Pod koniec XIX wieku Whippety zaczęły zdobywać popularność nie tylko jako psy myśliwskie, ale także jako psy wyścigowe. Zwane „psim wyścigowcem ubogich”, były używane w nieoficjalnych, lokalnych wyścigach, które cieszyły się dużą popularnością wśród robotników. Dzięki swojej niezwykłej szybkości i zwinności, Whippety często wygrywały te wyścigi, co przyczyniło się do wzrostu ich popularności.

Równocześnie zaczęto doceniać Whippety jako psy towarzyszące. Ich elegancki wygląd, łagodny charakter i małe wymagania sprawiały, że stały się popularne także wśród mieszkańców miast.

Whippet Dziś

Dziś Whippet jest popularną rasą na całym świecie, zarówno jako pies domowy, jak i sportowy. Cieszy się uznaniem wśród miłośników psich sportów, takich jak coursing, agility, czy flyball.

Jednocześnie, dzięki swojemu łagodnemu i przyjacielskiemu charakterowi, jest doskonałym psem rodzinnym. Whippet jest rasą, która łączy w sobie elegancję i szybkość z łagodnością i ciepłem – cechy, które przyciągają wielu miłośników psów na całym świecie.

Historia Whippeta to historia rasy, która przeszła długą drogę od psa robotniczego do psa towarzyszącego i sportowego, zachowując przy tym swoje unikalne cechy, które sprawiają, że jest tak ceniony i lubiany.

Wzorzec Psa Rasy Whippet

Whippet to rasa o wyrafinowanej elegancji i atletycznej budowie, które idealnie odzwierciedlają jej wzorzec rasy zdefiniowany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI).

Wzorzec FCI określa Whippeta jako psa średniej wielkości, o harmonijnej budowie, łączącej elementy elegancji i siły. Charakterystyczną cechą Whippetów jest ich smukła i wydłużona sylwetka. Linie ciała są płynne i eleganckie, co podkreśla ich atletyczną naturę.

Głowa Whippeta jest długa i smukła, a kufa wydłużona. Oczy są małe, jasne, pełne inteligencji i błyskotliwości. Uszy są małe, złożone do tyłu, przypominające kształtem kształt róży.

Szyja Whippeta jest długa, lekko wygięta, idealnie przejmuje ciężar głowy. Klatka piersiowa jest głęboka, z dobrze zaznaczonym mostkiem, co podkreśla siłę i wytrzymałość tej rasy.

Kończyny Whippeta są długie i smukłe, ale zarazem mocne i muskularne. Dzięki temu Whippet ma zdolność do osiągania wysokich prędkości. Ogon jest nisko osadzony, cienki i zakończony smukłym zaostrzeniem. W ruchu unosi się nieco, ale nigdy nie jest noszony powyżej linii grzbietu.

Sierść Whippeta jest krótka, gładka i przylegająca, co podkreśla linię ciała i daje mu elegancki wygląd. Wszystkie kolory i kombinacje kolorów są dopuszczalne.

Whippet to pies, który swoją postawą i wyglądem przyciąga uwagę. Elegancja połączona z atletyczną budową ciała sprawia, że jest psem niezwykle atrakcyjnym wizualnie. Wzorzec rasy idealnie odzwierciedla te cechy, czyniąc Whippeta unikalnym i niepowtarzalnym psem.

Whippet – Ciekawostki o Rasie

Whippet i Sport

Whippet, nazywany również „Greyhoundem klasy robotniczej”, jest jednym z najszybszych psów na świecie, potrafiącym osiągać prędkość do 56 km/h. Dzięki swoim atletycznym zdolnościom, Whippety często biorą udział w różnego rodzaju zawodach sportowych, takich jak wyścigi, coursing, agility, czy flyball.

Nazwa Whippet

Nazwa „Whippet” prawdopodobnie pochodzi od staroangielskiego słowa „whappet”, oznaczającego „szybki, zwinny pies”. Niektórzy sugerują również, że nazwa ta może pochodzić od wyrażenia „whip it”, co dosłownie tłumaczy się jako „ubicz to”, nawiązując do szybkości, z jaką Whippet porusza się podczas gonitwy.

Whippet i Film

Whippety często pojawiają się na dużym ekranie, dzięki swojej eleganckiej sylwetce i błyszczącej, gładkiej sierści. Najbardziej znanym Whippetem w kinie jest prawdopodobnie „Mooch”, który pojawił się w filmie Disneya „Dama i Włóczęga”.

Whippet jako Terapeutyczny Pies Towarzyski

Dzięki swojej łagodnej naturze, Whippety często są wykorzystywane jako psy terapeutyczne, pomagające osobom starszym, chorym, czy niepełnosprawnym. Są delikatne, spokojne i empatyczne, co czyni je doskonałymi towarzyszami dla osób potrzebujących wsparcia.

Whippet i Moda

Whippety, ze względu na swoją elegancję i gracje, często pojawiają się w świecie mody. Są chętnie fotografowane na potrzeby magazynów mody, a nawet inspirowały projektantów do tworzenia kolekcji odzieży i akcesoriów. W 1999 roku słynny projektant Alexander McQueen wykorzystał Whippeta w swojej kampanii reklamowej, co przyczyniło się do jeszcze większej popularności tej rasy w świecie mody.

Podsumowanie

Whippet to rasa pełna sprzeczności – elegancki, a zarazem atletyczny, spokojny w domu, a pełen energii na zewnątrz. To jednak właśnie te kontrasty sprawiają, że Whippet jest tak niezwykle fascynującym i urokliwym psem. Jeżeli szukasz psa, który będzie ci wiernym towarzyszem, potrafiącym dostosować się do twojego stylu życia, Whippet może być doskonałym wyborem.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *